:
كمينه:°
بیشینه:°
به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
در یک برنامه تلویزیونی مطرح شد
فرهاد بیضایی، کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه مسکن بهشت سوداگران و پولشویان است و بزرگ‌ترین سوداگران در بازار مسکن کشورمان بانک‌ها هستند، گفت: در دنیا از مابه‌التفاوت خرید و فروش مسکن مالیات گرفته می‌شود و همین امر باعث عدم سوداگری در این بازارها می‌گردد.
کد خبر: ۱۵۶۰۳۴
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵

اقتصادگردان- بیضایی در یک برنامه تلویزیونی که با موضوع «سوداگری در بازار مسکن» پخش شد، با اشاره به اینکه سیاست‌گذاری مسکن از دهه 70 از ریل خود خارج شد، گفت: مسکن تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده است، در ابتدای دهه هشتاد، بر اساس مطالعات وزارت مسکن سابق، اولین هشدار به سیاست‌گذاران داده شد.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات مذکور، بیش از 50 درصد تقاضاهای بازار مسکن سرمایه‌ای است، این کار موازنه تقاضاهای مصرفی و سرمایه‌ای را بهم زد، از سال 85 تا 95 نیز تقاضاهای سرمایه‌ای به 70 درصد رسیده است. بیضایی افزود: از ابتدای دهه هشتاد با ورود بانک‌های خصوصی به حوزه زمین و مسکن، این بازار رشد فزاینده‌ای را تجربه کرد و به سرمایه‌ای‌تر شدن این بازار کمک نمودند. به گزارش فارس، این کارشناس مسکن گفت: موفق‌ترین دوره در بازار مسکن بازه زمانی سال‌های 85 تا 90 است که تقریبا بیش از 5 میلیون واحد مسکونی به موجودی مسکن کشور افزوده شد که البته در این آمار مسکن مهر لحاظ نشده است. با این حال تعداد خانوارهایی که در این مدت صاحب خانه شده‌اند حدود 1.7 میلیون است که نمایانگر وجود 70 درصد تقاضای سرمایه‌ای و سوداگرانه در این بازار است، در حال حاضر نیز فرآیند سابق ادامه پیدا کرده و بر طبق سرشماری درصد سکونت ملکی در خانوارهای شهری به زیر 60 درصد رسیده است. وی با بیان اینکه اجاره نشینی در کشور ما بیش از آمارهای‌های جهانی است، گفت: اجاره نشینی در این سال‌ها افزایش یافته است، در کشورهای حوزه اسکاندیناوی استجیار یک انتخاب می‌باشد اما در ایران شرایط مردم را به سمت اجاره‌نشینی سوق می‌دهد.

بیضایی بیان کرد: بررسی‌های آماری در سال 97 نشان می‌دهد یک جوان ایرانی در این سال 500 دلار حقوق می‌گرفته در حالی که متوسط قیمت اجاره در تهران 700 دلار بوده است، در شهری مثل آنکارا قیمت اجاره رقمی تقریبا 500 تا 600 دلار است و متوسط درآمد عددی بین 1000 تا 1100 دلار است، یعنی در آنکارا جوانی که شاغل شود می‌تواند بلافاصله تشکیل خانواده دهد. حال در کشور ما یک جوان باید در یک دوره پس انداز کند تا بتواند مبلغ رهن یک خانه که فقط در ایران وجود دارد را بپردازد.

   حلقه مفقوده مالیات بر عایدی سرمایه 

این کارشناس مسکن ادامه داد: مالیات بر عایدی سرمایه حلقه مفقوده بازار مسکن کشور است، در کشور ما بازارهای غیر تولیدی جذاب وجود دارد که سرمایه‌گذاران بدون هیچ منعی در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و این آسیب اقتصاد کشور است. تولید در کشور ما با توجه به وضع مالیات و بیمه تامین اجتماعی مشکل است، با وجود این سختگیری‌ها برای تولید در کشور و درآمد راحت دلالی و سوداگری در کشور، مشخص است که کسی به سمت تولید نرود و همه در کشور دلالی کنند.

    مسکن بهشت سوداگران و پولشویان

بیضایی با تاکید بر اینکه در رکود اقتصاد جهانی نیز معاملات ملک تهران رونق داشت، گفت: در رکود دبی، معاملات ملکی در برج‌های تهران انجام می‌شد که پول آن در خارج از کشور جابه‌جا می‌شد، هیچکس نیز از جابه‌جایی این پول خبردار نمی‌شد و بنابراین مسکن بهشت سوداگران و پولشویان است. این کارشناس مسکن ادامه داد: بزرگ‌ترین سوداگران در بازار مسکن کشورمان بانک‌ها هستند، در دنیا از ما به التفاوت خرید و فروش مسکن مالیات گرفته می‌شود و همین امر باعث عدم سوداگری در این بازارها می‌گردد. در مقاطعی که دولت‌ها احساس می‌کنند باید کنترل شدیدی بر بازار مسکن داشته باشند نرخ مالیات مذکور را تا 80 درصد نیز بالا می‌برند. بیضایی افزود: در خیلی از کشورهایی که به دنبال کاهش فاصله طبقاتی هستند نرخ مالیات فوق به 40 درصد می‌رسد، این مکانیزم باعث می‌شود بخش عمده‌ای از عایدی سوداگری را مالیات بگیریم و انگیزه سوداگر را سلب نماییم، اگر این مکانیزم در بازارهای مسکن، طلا و ارز رخ دهد، سرمایه‌دار از انجام رفتارهای سوداگرانه منصرف می‌شود و سرمایه خود را در حوزه تولید به کار می‌گیرد.

   روند صعودی بازار بورس در بلندمدت

رضا نازی، تحلیلگر بازار سرمایه، در خصوص روند بازار سرمایه بیان کرد: تفکر سرمایه‌گذاری در روند بازار سرمایه موثر است و اگر این تفکر بلندمدت باشد، هیچ مشکلی متوجه بازار نیست و اگر این نگاه کوتاه‌مدتی باشد، مشکلات بسیاری را برای فعالان بازار سرمایه ایجاد می‌کند. اصلاح‌های رخ داده در بازار سرمایه، طبیعی و جزو ذات بازار است، به عبارت دیگر رشد شاخص کل با دلار همپوشانی دارد و همراه با رشد دلار، شاخص کل نیز روند صعودی خود را داشته است، جریان ورود نقدینگی یکی از عوامل موئر بر بازار سرمایه است. این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: روند نزولی دلار، الزاما روی بازار سرمایه تاثیر ندارد، چراکه بین دلار بازار آزاد و دلار سامانه نیما تفاوت قیمتی است و نرخ نیما هم روند صعودی دارد، در دوماه اخیر روند ورود پول به بازار صعودی بوده است و همین عامل پویایی بازار سهام است. نازی گفت: ضریب نفوذ بورس در جامعه رشد داشته و حجم معاملات در چند ماه اخیر خیره کننده بوده است، ارزش معاملات بورس در حال حاضر 15 هزار میلیارد تومان می‌باشد و همین رقم نشان‌دهنده توجه مردم به این بازار است. وی در زمینه سهام عدالت و تاثیر آن بر بازار بیان کرد: پیشنهاد من به مردم نگهداری سهام عدالت است و این سهام دارایی ارزنده‌ای می‌باشد. تحلیلگر بازار سرمایه افزود: اصلاحات هفته اخیر شاخص کل، طبیعی و قابل پیش بینی بود و خطری سهامداران را تهدید نمی‌کند، فعالین بازار که از سال 96 وارد بازار سرمایه شده‌اند بازدهی خیره کننده‌ای را نسبت به بازارهای موازی کسب کرده‌اند. نازی گفت: در خصوص تشبیه نوسانات این بازار به ریزش سال 92 نیز باید گفت ما در شرایطی هستیم که تجربه‌های خاصی را پشت سر گذاشته‌ایم و بازار به یک بلوغ رسیده است، در بلندمدت بازار سهام ارزنده است و روند رو به رشدی دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: