:
كمينه:۲۳°
بیشینه:۳۴°
به‌روز شده در: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۳
کارنامه بازار مسکن تهران طی خرداد منتشر شد
آن‌گونه که بانک مرکزی اعلام کرده است، در خردادماه سال جاری متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران نسبت به همین ماه در سال گذشته تا بیش از 42.5 درصد افزایش یافته است.
کد خبر: ۱۵۵۴۷۰
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۱

اقتصادگردان- تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد که در خرداد امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۱۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۲.۵ درصد افزایش دارد. این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با حدود ۸۸۹۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۵۳.۶ درصدی در منطقه یک و ۴۷.۶ درصدی در منطقه ۱۸ همراه بوده است.

   افزایش ۸.۳  درصدی  معاملات

همچنین در سه ماهه اول امسال حدود ۲۳ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی معامله شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل ۸.۳ درصد افزایش دارد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۷ میلیون تومان بوده که افزایش ۳۷.۵ درصدی دارد.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در خردادماه نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۰.۴ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۱۲ تا ۱۴ میلیون با ۱۰.۱ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد. از سوی دیگر در خردادماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش ۶۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۴.۴ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشتند.

    منطقه ۵  در صدر معاملات

اما توزیع معاملات انجام شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه پنج با ۱۵.۵ درصد از کل معاملات بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. بر اساس جدول مندرج در گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی تنها در مناطق 1 تا 6شهر تهران بیشتر از 20میلیون تومان است. همچنین این قیمت در مناطق 17، 18 و 20 شهر تهران کمتر از 10میلیون تومان تعیین شده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا نیز حاکی از آن است که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 38.9 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 27.6 و 30.7درصد رشد نشان می‌دهد.

Taadol-05

نام:
ایمیل:
* نظر: