:
كمينه:°
بیشینه:°
به‌روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵
اکبری:
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، با اشاره به هدف‌گذاری تورمی بانک مرکزی، این اقدام را به جا و مناسب در شرایط فعلی عنوان کرد.
کد خبر: ۱۵۵۴۳۵
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵

اقتصادگردان- مرتضی اکبری درباره بیانیه بانک مرکزی درباره چارچوب هدف‌گذاری نرخ تورم ۲۲ درصدی با دامنه مثبت و منفی دو واحد درصد، اظهار داشت: سیاست کنترل تورم یکی از وظایف اصلی بانک مرکزی در گام نخست و در فاز دوم گذر از رکود است، اما وظیفه اصلی کنترل تورم است. با توجه به اینکه تورم ایران هم در یکسال گذشته روندی رو به رشد را تجربه کرده، باید اقدامی جدی و اساسی از سوی بانک مرکزی انجام می شد، که این بیانیه در همین راستا است.

وی افزود: همانطور که شاهد هستیم از شش ماه گذشته با اقداماتی از جمله بازار باز، تغییر سیاست پولی و ... وارد زیرساخت کنترل وتورم شده، اما یکی از راه های کنترل تورم سیاست انقباضی است که اگر این سیاست اجرا شود با رکود بیشتری مواجه خواهیم شد؛ به همین دلیل بهترین تصمیم استفاده از اوراق بدهی است.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، ادامه داد: این سیاست در بانک مرکزی اجرایی شده و بدون افزایش پایه پولی، دولت در تلاش است از نقدینگی موجود در کشور استفاده کند و نقدینگی را به سمت قیمت های مولد کشور هدایت کند. با این سیاست دولت و بانک مرکزی خلق پول نداریم، اما از نقدینگی موجود با فروش اوراق بدهی استفاده و به سمت کسب و کارهای کوچک هدایت می شود.

وی در پایان تاکید کرد که موفقیت سیاست‌ها به چگونگی اجرای این طرح ارتباط دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: