:
كمينه:-۱°
بیشینه:۸°
به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۶
ماموریت ارزی رییس جمهور به بانک مرکزی
همتي: بانک مرکزی قطعاً با نوسانات سفته‌بازی مقابله ودر کنترل نقدینگی ونرخ ارز آگاهانه عمل می‌کند / هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران صبح روز شنبه با ۱۷۰ هزار تومان افزایش نسبت به روز پنج‌شنبه به قیمت هشت میلیون و ۵۲۰ هزار تومان فروخته شدو هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هشت میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.همچنین نیم سکه نیز چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ربع سکه دو میلیون و ۴۲۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان تعیین قیمت شد.هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۸۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان و هر مثقال طلا نیز سه میلیون و ۶۰۸ هزار تومان به فروش رسید
کد خبر: ۱۵۵۳۶۸
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰
اقتصاد گردان – محسن شمشيري
رئیس جمهور در گفتگو با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به اقدامات بانک مرکزی برای ثبات بخشی به بازار ارز گفت: اقدامات بانک مرکزی از نظر تأمین گسترده منابع مورد نیاز ارزی واردکنندگان در سامانه نیما و نیز مداخلات هدفمند و علمی در بازار ارز در روزهای گذشته و همچنین اقدامات ویژه بانک مرکزی در تأمین ارز کالاهای اساسی و دارو باید با قدرت ادامه یابد. بانک مرکزی به حضور پرقدرت در تامین ارز مورد نیاز کالاهای ضروری مردم و واحدهای تولیدی ادامه داده و درعین حال با همکاری نهادهای ذیربط نظارت بر بازار ارز را با جدیت دنبال کند.
 رئیس جمهور خواستار تداوم حضور پرقدرت بانک مرکزی در تأمین ارز نیازهای ضروری مردم و واحدهای تولیدی شد و اظهار داشت: اطمینان دارم صادرکنندگان با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، با عرضه ارز حاصل از صادراتشان به چرخه اقتصاد، بانک مرکزی را در تأمین نیازهای ارزی فعالان اقتصادی و مدیریت بازار همراهی خواهند کرد. بانک مرکزی باید عرضه ارز نیمایی را تقویت کرده و بر تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی مردم و مواد اولیه کارخانجات متمرکز شود.
روحانی از بانک مرکزی خواست تلاش‌ها برای آزادسازی و بازگرداندن منابع ارزی بلوکه شده کشورمان در دیگر کشورها را با جدیت بیشتر پیگیری کند و تصریح کرد: با توجه به بازگشایی تدریجی مرزهای کشور بعد از مراقبت‌های دوران شیوع کرونا و بازگشت صادرات و واردات کشور به روال قبل، امیدواریم هر چه سریع‌تر تعادل به بازار ارز بازگردد.
 
از سوي ديگر، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی درباره سیاست گذاری پولی و ارزی گفت: سیاست گذاری پولی و ارزی در شرایط عادی کاری پیچیده است، البته این به معنی عدم بیان آنچه بانک مرکزی انجام می دهد، نیست و من نیز، بر این اساس، همواره تلاش کرده ام تا صادقانه، سیاست ها را به مردم عزیز توضیح دهم تا خطای شکل گیری واقعی انتظارات راکاهش دهم. این بخشی ازوظیفه من است.  درمقوله رشدنقدینگی، علیرغم اینکه در سیاست پولی جدید،  کانال انتقال سیاست ‌پولی، حجم نقدینگی نیست، ولی در هر صورت بار دیگر یادآور میشوم که رشدنقدینگی ازابتدای امسال تا نیمه خرداد، در مجموع، با احتساب خرید ارز، منابع مقابله با کرونا، و تنخواه دولت، به 6.2 درصد رسیده است. حتی اگر دربدبینانه ترین حالت همین روند را تا آخر سال داشته باشد (که بسیار بعید است)، نرخ رشدنقدینگی کمتر ازرشدسال گذشته بوده ودرراستای همان هدف تورمی است. بی اطلاعی برخی از اطلاعات واقعی نباید دستآویزی برای تشویش اذهان و دمیدن بی ثباتی شود.
وي افزود: دلایل نوسانات بازار ارز را توضیح دادم. بدیهی است برای چنین دوره هایی که تکانه های کوتاه مدت را در اقتصاد تجربه می کنیم، هیچ بانک مرکزی متعهد، و آگاهی، منابع خود را در بازار « نمی پاشد». بانک مرکزی، قطعا با نوسانات سفته بازی مقابله می کند و روند سه روز اخیر نیز نشان داد که بازارسازی قدرتمند در بازار، از هرگونه بی ثباتی و تلاطم جلوگیری خواهد کرد. خیرخواهان می دانند که ارز پاشی با مقابله با جریانات سفته بازی متفاوت است. تکانه اخیر موقتی است و در حال گذار و بانک مرکزی بدون هیچ هیجانی، حرکت بازار ارز  را رصد کرده و همانند دوسال گذشته با مدیریت نوسانات، بازار را به سمت تعادل هدایت خواهد کرد.

 عرضه سنگین ۷۱میلیون‌دلاری در بازار

در عين حال، رسانه ها از  عرضه سنگین ۷۱میلیون‌دلاری بازار ساز  با نرخ ۱۸هزار و ۴۵۰ تومان خبر مي دهند که فقط ۱.۵میلیون دلار آن معامله شده است. فعالان بازار ارز، دليل آن را محدوديت صرافي ها براي خريد روزانه 300 هزار دلار و همچنين احتمال كاهش نرخ ها در روزهاي آينده ارزيابي كرده اند در نتيجه خريداران ارز از بيم كاهش نرخ ها، تقاضاي كمتري براي خريد در قيمت بالا دارند و احتمال مي دهند كه با كاهش قيمت، زيان ببينند.  زيرا ممكن است ارز صادركنندگان به كشور بازگردد و روي قيمت ها اثرگذار باشد و در آن صورت، عامل كاهش قيمت ها و زيان صرافان و دلالان ارز مي شود. از سوي ديگر، برخوردهاي مختلف با فعالان بازار ارز نيز نگراني  از بابت خريد رقم بالاي ارز را ايجاد كرده و همه اين موارد موجب شده كه تقاضاي ارز در سطح پاييني باشد و تمايل به تامين ارز در بازار آزاد افزايش يابد و همين موضوع عملا موجب رشد نرخ دلار به 19800 تومان شده است. به عبارت ديگر، در حالي كه بازارساز دلار را 18450 به صرافي ها در بازار متشكل ارزي مي فروشد در بازار ازاد 19800 تومان است و تقريبا 1000 تومان بالاتر است و اين نشانه اي است بر كاهش تقاضاي ارز در بازار متشكل ارزي و محدوديت هايي كه تقاضا را كاهش داده است.
به گزارش تسنیم، علاوه بر عرضه 71 میلیون دلاری هفته جاري، بازارساز از روز سه‌شنبه تا ظهر پنج‌شنبه هفته گذشته بیش از 180 میلیون دلار در بازار عرضه داشته است.بعد از ثبت رکوردهای بالا در بازار ارز و عبور دلار از کانال 20 هزار و 500 تومان با ورود بازارساز به بازار قیمت‌ها تغییر جهت داد و با سیر نزولی همراه شد. حضور پرقدرت بازارساز و با عرضه سنگین ارز موجب سقوط نرخ ارز ظرف 3 روز در بازار و بازگشت دلار از کانال 20 هزار تومان به 18 هزار تومان شد.
برخي رسانه ها نيز گزارش داده اند كه حدود ۷۰ میلیون دلار روز شنبه توسط بازارساز به بازار تزریق شد که تنها برای حدود ۸۰۰ هزار دلار خریدار وجود داشت که نشان می‌دهد، میزان تقاضا در این بازار کاهش یافته و قیمت‌ها روند نزولی یافته است. همچنین میانگین نرخ اسکناس دلار امریکا حدود ۱۸ هزار و ۴۶۰ تومان گزارش شده است.در هفته گذشته نیز بين ۱۵۰میلیون دلار تا 180 ميليون دلار توسط بازار ساز با هدف مدیریت بازار و تامین تقاضا به بازار ارز  عرضه شد.بررسی روند معاملات روزهای اخیر نشان می دهد که تقاضای واقعی ارز، پوشش  داده شده و به میزان کافی ارز در بازار وجود دارد، اما دلالان با جوسازی به دنبال ایجاد تقاضای  کاذب هستند.با توجه به افزایش عرضه و کاهش تقاضا، کارشناسان می گویند، قیمت ها در بازار ارز روند نزولی یافته و رصد تحولات بازار ارز در روزهای اخیر تاییدکننده این روند نزولی است.
صرافی‌ها و فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند عرضه‌های ارز از سوی بازارساز در روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد و همین امر سبب کاهش بیشتر قیمت‌ها خواهد شد.نکته مهم در بازار ارز این است که در روزهای اخیر خریداری در بازار وجود نداشته و تعداد فروشنده‌ها بسیار بیشتر از خریداران است؛ تشدید نوسانات و ورود بازارساز به بازار موجب شده فروشنده‌ها بیشتر شوند.گفتنی است، قیمت دلار برای فروش  در بازار متشکل ارزی 18 هزار و 450 تومان و صرافی‌های بانکی 18 هزار و 850 تومان اعلام شده است.
نرخ تابلوي صرافي ها و نرخ لحظه اي سامانه سنا نشان مي دهد كه قيمت خريد دلار در صرافي ها به 18800 و فروش دلار به 18850 تومان، خريد يورو 20900 و فروش يورو به 20950 تومان رسيده است. سامانه سنا نرخ ميانگين ارز معامله شده در تاريخ 5 تير 99 را براي دلار 18979، لير تركيه 2866، يورو 21180، درهم 5318، يوان 2646، پوند 23354،  دلار كانادا 14524 تومان اعلام كرد. نرخ حواله در سامانه نيما نيز براي دلار  16276، يورو 18661، درهم 4526، يوان 2564 تومان اعلام شده است. براين اساس، با توجه به نرخ دلار نيما به قيمت 16276 و دلار 19860 تومان بازار آزاد، فاصله نرخ دلار نيما با دلار آزاد به 3584 تومان و فاصله نرخ دلار نيما با فروش دلار صرافي ها به نرخ 18850 تومان، معادل 2574 تومان رسيده است.
نرخ دلار در بازار آزاد و معاملات نقدي به 19860 تومان، يورو 21600، پوند 23700، درهم 5530، لير تركيه 2880، يوان 2750، دلار كانادا 14400 تومان رسيد. قيمت اونس جهاني نيز به 1772 دلار افزايش يافته و به دنبال آن قيمت هر گرم طلاي 18 عيار به 845 هزار تومان، مظنه مثقال 17 عيار 3 ميليون و 660 هزار، سكه جديد 8 ميليون و 370 هزار،  سكه قديم 8 ميليون و 140 هزار، نيم سكه 4 ميليون و 350 هزار، ربع سكه 2 ميليون و 420 هزار، سكه گرمي 1 ميليون و 260 هزار تومان معامله شد.
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران  صبح روز شنبه با ۱۷۰ هزار تومان افزایش نسبت به روز پنج‌شنبه به قیمت هشت میلیون و ۵۲۰ هزار تومان فروخته شدو هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هشت میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.همچنین نیم سکه نیز چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ربع سکه دو میلیون و ۴۲۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان تعیین قیمت شد.هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۸۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان و هر مثقال طلا نیز سه میلیون و ۶۰۸ هزار تومان به فروش رسید.
همچنين بانک مرکزی روز شنبه نرخ رسمي ۴۷ ارز را اعلام کرد که براساس آن نرخ ۲۱ ارز افزایش و قیمت ۱۰ واحد پولی دیگر ثابت و نرخ ۱۶ ارز هم کاهش یافت.هر دلار آمریکا بدون تغییر قیمت مانند روزهای گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد، همچنین هر پوند انگلیس ۵۱ هزار و ۸۲۸ ریال و هر یورو نیز ۴۷ هزارو ۱۲۲ ریال ارزش‌گذاری شد.

قتل مرموز مظفریان، طلافروش مشهور تهرانی توسط سارقان

گفته مي شود كه مظفریان، طلافروش مشهور تهرانی توسط سارقان، به قتل رسيده و  قاتلان طلاها و خودرو مرد ۷۸ ساله را بردند.

مقایسه بازارهای طلا و ارز در بهار امسال

 مقایسه عملکرد بازارهای سهام، ارز و سکه در سه ماه نخست امسال بیانگر این است که بازار سهام در این مدت با ۱۴۷.۷ درصد، بیشترین سود را نسبت به بازارهای ارز و سکه نصیب خود کرده است. این در حالیست که در این مدت بازار ارز(دلار) با رشد ۱۸.۳ درصدی و بازار سکه با افزایش ۳۱.۶ درصدی مواجه بوده‌اند.همچنین در حالی بررسی شاخص فرابورس در بهار امسال بیانگر بازدهی رشد ۱۱۵.۱ درصدی در این بازار است که نرخ بهره در بازار پول در این مدت ۱۰ تا ۱۵ درصد و نرخ سود موثر در بازار بدهی ۱۳.۸ درصد بوده است.

مردم وارد معاملات طلا آب شده نشوند

 
رییس اتحادیه طلا و جواهر، نقره و سکه تهران بیان داشت: در زمینه ورود مردم به حوزه طلا آب شده نیز بهتر است مردم وارد نشوند زیرا با مشکل مواجه خواهند شد.ابراهیم محمدولی در نشست خبری اتحادیه طلا و جواهر، نقره و سکه تهران درباره مشکلات صنعت طلا و جواهر به دلیل شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: صنعت طلا به دلیل این ویروس با تعطیلی و رکود مواجه شد که آثار آن را در قسمت های جهانی و داخلی شاهد هستیم. امیدواریم هرچه زودتر این مشکل حل شود تا مردم بتوانند به زندگی عادی خود بازگردند.
وی افزود: صنعت طلا و جواهر از تمام توان خود برای حرکت به کشور و مردم از گذشته تاکنون استفاده کرده و پیشقدم بوده، اما در حال حاضر از دولت و نهادهای ذیربط انتظار داریم تا کمک حال اصناف در شرایط فعلی باشند. بانک ها، سازمان امور مالیاتی و ... کمک رسان اصناف باشند تا بتوانیم این شرایط را به خوبی پشت سر بگذاریم. تنها کمکی که‌ اصناف از دولت می خواهند، درک شرایط فعلی صندوق مختلف است. در زمینه جرائم به خصوص در بحث‌ مالیات همکاران ما در زمان شیوع ویروس کرونا تعطیل شدند که امید داریم بزودی شاهد فعالیت و رونق دوباره این واحدها باشیم.
رییس اتحادیه طلا و جواهر، نقره و سکه تهران اظهارداشت: نوسانات و افرایش قیمت ها به نفع صنعت ما نیست زیرا زمانی شرایط برای ما خوب است که امکان خرید و فروش در بازار باشد. در زمینه مالیات بر ارزش افزوده نیز که از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی شده، زمان اجرای آن مشخص نیست.
محمدولی درباره حساسیت ها درباره پولشویی توضیح داد: در بحث پولشویی حدود سه الی چهارسال‌ است که به همه اصناف ابلاغ شده تا خریدار و فروشنده مشخص باشد و صنعت طلا به دلیل این فلز گرانبها حساسیت بیشتر است و ما همواره به همکاران خود اعلام می کنیم که خریدار، فروشنده و کارت ملی وجود داشته باشد.
وی ‌درباره معاملات در بازار، گفت: در زمینه مصنوعات طلا در ماه های اخیر رکود عجیبی بر این صنعت حاکم شد و اگر تقاضا برای سکه و طلا خام وجود دارد بیش از مصنوعات ساخته شده است و مصنوعات در رکود قرار دارد به دلیل جو به وجود آمده است. در زمینه ورود مردم به حوزه طلا آب شده نیز بهتر است مردم وارد نشوند زیرا با مشکل مواجه خواهند شد. اما شاهد این هستیم که تقاضا طلا آب شده از مصنوعات بیشتر است.
این فعال حوزه با تاکید بر اینکه ما مخالف فضای مجازی نیستیم، افزود: بستر برای خرید و فروش طلا وجود ندارد.

فعال‌سازی سامانه ثبت سیستمی معاملات طلا
 

نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر از طراحی سامانه جدید خرید و فروش طلا خبر داد و گفت: با آغاز به کار این سامانه معاملات غیر رسمی طلا سر و سامان می‌گیرد.
محمد کشتی آرای، نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر در نشست خبری این اتحادیه درباره معاملات مجازی و زیرزمینی طلا و جواهر، گفت: اتحادیه طلا و جواهر به کرات به مردم هشدارهای لازم در این زمینه را داده، اما برای بهبود عملکرد و ساماندهی در این زمینه، اتحادیه طلا و جواهر سامانه ای قابل نصب بر روی تلفن همراه برای ثبت سیستمی معاملات را تا پایان سال راه اندازی خواهد کرد تا از این طریق از هرنوع معاملات زیرپله ای، غیررسمی و ... جلوگیری شود.
وی افزود: هرگونه معامله در فضای مجازی باید دارای مجوز باشد و پس از اینکه اپلیکیشین آغاز به کار کند کلیه معاملات رصد می شود تا اتحادیه و ارگان های نظارتی بر آن نظارت داشته باشند. با آغاز به کار این اپلیکیشین سفته بازی و خرید و فروش به صورت غیر رسمی و کاغذی و تلفنی از بین خواهد رفت تا قابل رصد و پیگیری باشد.
کشتی آرای تاکید کرد: افرایش قیمت منجر به افرایش هزینه های جانبی تولید خواهد شد. داد و ستد طلا آب شده هیچ ارزش افزوده برای کشور ندارد و هدف این است که با بالا بردن تولید ‌و کاهش هزینه های تولید به صنعت طلا در کشور رونق دهیم.  
این فعال بازار طلا و جواهر، ادامه داد: همچنین اتحادیه سایتی فعال دارد که کلیه اطلاعات مورد نیاز مردم در سایت ثبت شده و تا پایان امسال نیز کلیه معاملات و داد و ستد به صورت سیستمی خواهد بود. وی در پایان تاکید کرد: معاملات فضای مجازی از طریق بازرسان اتحادیه رصد می شود و از طریق قوه قضاییه و ارگان های نظارتی نیز برخورد و شناسایی خواهد شد.

5 دلیل  انفجار قیمت طلا

نتیجه نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو. هر دو گروه سرمایه گذاران و تحلیلگران معتقدند قیمت طلا هفته آینده رشد خواهد کردنشریه معتبر و سرشناس فوربس در مطلبی که به تازگی منتشر کرده ۵ دلیل را نام برده که نشان می دهد بهای جهانی طلا در روزها و هفته های آتی بیشتر و بالاتر از آنچه اکنون هست، می رود.
در زمان انتشار این مطلب فلز زرد با کاهش قیمت ناچیز در سطح قیمت ۱۷۶۰ بوده که پایین تر از میانگین نوسانی ۱۰۰ ساعته خود می باشد. این روند با توقفی نزولی برخورد کرده و اندکی کاهش یافت.
 موج دوم کرونا: تهدیدات بروز موج دوم شیوع کووید ۱۹ موجب شده بسیاری از سرمایه گذاران دارایی های خود را در معرض خطر ببینند.  تعرفه های جدید احتمالی آمریکا علیه اروپا: ترامپ در حال سنجش اعمال تعرفه جدید بر ۳.۱ میلیارد دلار صادراتی است که از انگلیس، اسپانیا، فرانسه و آلمان وارد می شود. اگر تنش در روابط آمریکا و اروپا بر سر این مساله ادامه یابد و ترامپ از موضع خود عقب نشینی نکند ، بعید است که دارایی سرمایه گذاران از خطر دور بماند.  جنگ تجاری آمریکا و چین: چین کشوری نیست که دست روی دست گذاشته و اجازه دهد ایالات متحده موجب آزار و اذیت تجاری و اقتصادی آن شود. معامله تجاری شماره یک میان واشنگتن و پکن به دلیل وجود ویروس کرونا، به شدت شکننده است.
 نرخ بیکاری در آمریکا: اطلاعات هفتگی مربوط به مطالبات بیکاری همچنان نقاشی کسل کننده ای از بازار کار در ایالات متحده است. متأسفانه، با تعطیلی منطقه ای فروشگاه ها در آمریکا، به نظر می رسد که بهبودی جزئی که تاکنون شاهد آن بودیم نیز ممکن است مورد تهدید جدی قرار بگیرد. فصل درآمدها: با از سرگیری مجدد اقتصادها، امیدهایی برای بهبود و پیشرفت ایجاد گردیده است. اما ظهور موج دوم کرونا ویروس به احتمال زیاد بخش اعظمی از شرکت های آمریکایی را تحت تاثیر خود قرار می دهد و سرمایه گذاران آن را دوست ندارند.

وام ۵.۲ میلیارد دلاری به مصر

 
صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که هیات اجرایی اعطای وام ۵.۲ میلیارد دلاری به مصر به منظور کمک به این کشور برای مقابله با پاندمی کرونا و تامین کسری بودجه موافقت کرده است.به گزارش رویترز، این وام ۱۲ ماهه که در قالب طرح Stand-by Arrangement صندوق اعطا می‌شود، به مصر کمک خواهد کرد تا آثار مخرب برخاسته از بحران کرونا را تعدیل کند.
صندوق بین المللی پول با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این برنامه «علاوه بر این، به مقامات کمک می‌کند تا دستاوردهای ۴ سال گذشته خود را حفظ و هزینه‌های بهداشتی و اجتماعی برای گروه‌های آسیب پذیر را تامین کرده و همچنین در مسیر اعمال مجموعه‌ای از اصلاحات ساختاری کلیدی، قدم بردارد.»
نام:
ایمیل:
* نظر: