:
كمينه:۰°
بیشینه:۱۱°
به‌روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸
رئيس جمهور: بايد مانع از ایجاد بار روانی تاثیر افزایش قیمت ارز بر قیمت سایر اقلام و کالاها شویم
در دو سال گذشته حدود ۷۲ میلیارد دلار صادرات انجام شده که نزدیک ۴۵ میلیارد دلار از ارز آن برگشته و ۲۷ میلیارد دلار هنوز برنگشته است. هدف‌گذاری تورم را برای یک سال آینده اعلام کردیم که همان 22 درصد است و مصر هستیم با اقداماتی که در پیش داریم آن را تحقق بخشیم. همچنین سال گذشته رشد نقدینگی، 31 درصد بود که اگر با میانگین بلندمدت این میزان را مقایسه کنیم، تنها 6 واحد درصد اضافه شده که این 6 واحد درصد نمی تواند چنین التهابی را در بازار ارز ایجاد کند
کد خبر: ۱۵۵۱۷۰
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰
اقتصاد گردان -  رییس جمهور با بیان اینکه شوک ایجاد شده در بازار ارز موقت و گذرا بوده و ریشه بنیادی ندارد، تاکید کرد: دولت به دنبال هدایت نقدینگی براساس سیاست‌های پایدار در جهت تقویت تولید و پایه‌های اقتصاد مولد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی  در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، افزود: برنامه اجرایی این سیاست به طور منسجم آغاز شده است و موضوعاتی نظیر فعال کردن بورس برای عرضه منطقی سهام یا فعال کردن معادنی که عده ای مالکیت آن را در طی سال های گذشته در اختیار گرفته اند اما هیچ فعالیت اقتصادی ندارند، پیگیری می شود.
وی افزود: فروش اوراق به صورت کاملا اقتصادی و باصرفه به مردم و از آن مهمتر فروش اموال و زمین های دولتی برای ساخت مسکن از دیکر اقدامات مهم دولت برای تحول پایدار و اساسی در اقتصاد است تا بتواند نقدینگی کشور را به سمت یک اقتصاد مولد و پایدار هدایت کند.
روحانی تشکیل بورس املاک را نیز از جمله اقدماتی برشمرد که موجب تشویق و حمایت از سرمایه گذاری و تولید مسکن در سطح گسترده از طریق تامین زمین و تسهیلات مالی لازم خواهد شد. رییس جمهور در ادامه تاکید کرد: دولت با جدیت سیاست های پولی خود  را اعم از کنترل نقدینگی و تورم و همچنین مدیریت بازارهای مالی و به ویژه قیمت ارز، دنبال می کند.
وی با بیان اینکه مردم شریف ایران شرایط کشور و مشکلاتی که ناخواسته مانع پیشبرد برنامه های اقتصادی کشور شده است را درک می کنند، گفت: اطمینان دارم با همراهی یکدیگر از این شرایط سخت و ناخواسته عبور خواهیم کرد.
روحانی با تاکید بر اینکه نوسانات اخیر در بازار ارز و شوک ایجاد شده دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد، افزود: برخی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین المللی علیه ایران و همچنین ایجاد یک نگرانی غیر واقعی  در بین مردم  از عوامل اصلی  آشفتگی و نوسانات اخیر در بازار ارز است.
رییس جمهور با بیان اینکه مسولان اقتصادی کشور بویژه  دست اندرکاران اصلی بازارهای مالی می بایست با قوت و جدیت اجرای سیاست ها و برنامه های تصویب شده برای کنترل و مدیریت این بازار را در دستور کار داشته باشند، گفت: همه باید تلاش کنیم تا مانع از ایجاد بار روانی تاثیر افزایش قیمت ارز بر قیمت سایر اقلام و کالاها شویم و مراقبت کنیم که نوسانات کوتاه مدت و گذرای ارز کنترل شود.
روحانی با بیان اینکه همه دستگاه های نظارتی و انتظامی در کنار بانک مرکزی و با همکاری موثر خود مانع از برخی فعالیت های سودجویانه  از سوی سوداگران شوند، اظهار داشت: مطمئن ترین راه  برای آرامش بازار ایفای تعهد صادرکنندگان برای برگشت ارز به چرخه اقتصاد و مدیریت بانک مرکزی در فضای آرام و باثبات بازارها است.
رییس جمهور با تاکید بر اهمیت نقش رسانه ها در ایجاد فضای آرام در اقتصاد و کاهش نگرانی های مردم و بار روانی نوسانات کوتاه مدت و گذرای ارز ارز، گفت: کمک دستگاه های تبلیغی و رسانه ها در کنار مساعدت نهادهای نظارتی و اقدامات در دست اجرای بانک مرکزی، هیجانات غیر واقعی را مهارمی کند.
وی همچنین گزارش‌های واصله مبنی بر باز شدن مرزها و بازگشت وضعیت صادرات و واردات  به شرایط قبل از شیوع کرونا را در آرامش بازار مالی و ارز موثر خواند و افزود: افزایش صادرات و تلاش‌های موفقیت آمیز برای بازگشت درآمدهای ارزی به کشور و همچنین  عرضه ارز حاصل از صادرات از سوی صادرکنندگان، وضعیت آرام‌تری را در بازار ارز به وجود خواهد آورد.
در بخش دیگری از جسله ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، موضوع تنظیم بازار مسکن بویژه بازار اجاره بها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و رییس جمهور با اشاره به شرایط ناشی از محدودیت های ایجاد شده برای مقابله با شیوع کرونا و تاثیرات آن در فضای اقتصادی کشور و درآمد و معیشت مردم، گفت: سیاست دولت مساعدت و حمایت از قشرهای کم برخوردار و آسیب دیده از این شرایط اقتصادی است و در کنار بسته های حمایتی و ارائه تسهیلات برای کسب و کارها، پیش نویس بسته حمایتی برای تنظیم بازار اجاره مسکن آماده شده است که به زودی در ستاد ملی کرونا بررسی و تصویب  خواهد شد که تنگنای ایجاد شده را کاهش دهد.


از سوي ديگر، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نوسانات فعلی بازار ارز، شوک های گذرا و موقتی است، گفت: تمام تلاشمان را برای بازگشت تعادل به اقتصاد به کار می گیریم.
 دکتر عبدالناصر همتی با بیان اینکه سیاست پولی بانک مرکزی به نحوی تدوین شده است که نقدینگی کنترل شود، گفت: هدف‌گذاری تورم را برای یک سال آینده اعلام کردیم که همان 22 درصد است و مصر هستیم با اقداماتی که در پیش داریم آن را تحقق بخشیم. همچنین سال گذشته رشد نقدینگی، 31 درصد بود که اگر با میانگین بلندمدت این میزان را مقایسه کنیم، تنها 6 واحد درصد اضافه شده که این 6 واحد درصد نمی تواند چنین التهابی را در بازار ارز ایجاد کند.
وی با اشاره به اتفاقات ماه های ابتدایی سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: پیش از این نیز گفته ام و الان هم مجدداً تأکید می کنم که در اتفاقاتی در دو ماه اول سال به دلیل کرونا اتفاق افتاد  و همچنین از نظر ارزش نیز محصولات صادراتی مانند فراورده ها، نفت و پتروشیمی دچار کاهش شدند و بعد از اینکه دوباره این مرزها باز شد و رفت وآمدها و ورود کالا به طور جدی راه افتاد، طبیعی بود که ناترازی هایی بین عرضه و تقاضای ارز به وجود آمد. همه این موارد و  نیز شوک های روانی که به دلیل تصمیم آژانس بین المللی انرژی اتمی گرفت و قطعنامه ای به ناحق علیه جمهوری اسلامی صادر کرد موجب ایجاد جو روانی علیه ایران ایجاد شد.
همتی با بیان اینکه شوک های ارزی گذراست، عنوان کرد: باید توجه داشت که این شوک ها گذراست. آنچه برای ما مهم است قیمت ارز در سامانه نیماست چراکه تجارت کشور در آنجا تأمین می شود. همین امروز میانگین دلار در نیما زیر 16  هزار تومان مبادله می شود و  امروز چیزی در حدود 120 میلیون دلار در سامانه نیما عرضه صورت گرفته است. روز گذشته نیز بالای 120 میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده بود. میانگین یک ماه گذشته سامانه نیما، درهم حدود 4400 تومان و قمیت دلار زیر 16 هزار تومان است.
وی در ادامه یادآور شد: پس آنچه در بازار رخ داده شوک موقتی است و برای شوکهای موقتی نمی توانیم سیاست های پولیمان را تغییر دهیم. تغییر در سیاست های پولی باید زمانی فرابرسد که احساس کنیم فروضی که برای پیش بینی تورم داریم که یکی از آنها نیز نرخ ارز است، آن هم نرخ ارزی که برای تولید ما مصرف می شود، اگر اینها دچار تغییر شود دخالت می کنیم. تمام تلاش ما این است که بازار را کنترل کنیم وتا حدودی نیز کنترل کردیم. انشالله تعادلی که بین عرضه و تقاضا در سامانه نیما باید اتفاق بیفتد و اکنون نیز در حال رخ دادن است، طی هفته های آینده، تمام تلاشمان را برای بازگشت تعادل به اقتصاد به کار می گیریم.
عالی ترین مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر از اقتصاد نفتی به اقتصادی غیرنفتی گذر کردیم، عنوان کرد: ایفای تعهدات صادرکنندگان برای ما مهم است. سال گذشته چیزی نزدیک به 42 میلیارد دلار واردات داشتیم و این واردات بخشی از آن از طریق بانک مرکزی و ذخایر و درآمدهای نفتی که داریم، تأمین می‌کنیم ولی بخش عمده از طریق صادرات غیرنفتی تأمین می شود و باید صادرکنندگان غیرنفتی به تعهدات خود عمل کنند. ما ظرف دوسال گذشته چیزی نزدیک به 72 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی مان بوده است که باید ارزش برمی گشته و از این میزان در حدود 45 میلیارد دلار بازگشته است. یعنی 27 میلیارد دلار بازنگشته است.
دکتر همتی با اشاره به ضرب الاجل تعیین شده تا پایان تیر ماه عنوان کرد: امیدواریم صادرکنندگان شتاب بیشتری در بازگشت ارز بدهند. از شخصیت های حقیقی و حقوقی که 45 میلیارد دلار را بازگردانده اند تشکر می کنیم و به بقیه نیز که به هر دلیل نتوانسته اند ارز را بازگردانند اعلام می‌کنیم الان صادرکنندگان باید به وظیفه ملی خود عمل کنند، در زمانی که دشمن فشار حداکثری را بر مردم وارد می کنند حداقل کاری که صادرکنندگان می توانند بکنند این است که سریع تر ارز را به کشور بازگردانند.
وی با اشاره به اطلاعیه روز گذشته وزارت صمت درخصوص صادرکنندگانی که ارز را به کشور بازنگردانده اند، گفت: وزارت صمت دیروز اعلام کرده است، کسانی که ارز به کشور برنگردانده اند، دیگر کارت بازرگانی به آنها تعلق نمی گیرد، دوم اینکه به هر  حال ابزاری که شورای عالی هماهنگی اقتصادی قانون است به ما این اجازه را داده است و می توانیم این موارد را به قوه قضاییه ارجاع دهیم و سال گذشته نیز بخشی را ارجاع دادیم. امیدواریم که به این مرحله نرسیم. روابط ما صادرکنندگان صمیمی و دوستانه است. امیدواریم تا پایان سال بخش اعظم ارز به کشور بازگردد که نیاز نباشد این کار را انجام دهیم.
رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تشریح نحوه دخالت در بازار ارز، تأکید کرد: دخالت در بازار ارز دو نوع است. یک نوع ارزپاشی است که اگر آن را ضروری ندانیم، انجام نمی دهیم. اگر نوسانات را به مانند نوسانات فعلی را کوتاه مدت ببینیم، برای آن سیاست های کلیمان را تغییر نمی دهیم و ذخایرمان را صرف این کار نمیکنیم. اگر احساس کنیم که این نوسانات بلندمدت تر شود حتما مداخله می کنیم و اجازه نمی دهیم برای فرضی که در هدف گذاری تورم برای نرخ ارز دیدیم و برای بانک مرکزی مشخص است اگر از آن فاصله بگیریم و حس کنیم میان مدت است، حتماً دخالت می کنیم.
وی افزود: دوم اینکه ما دخالت را بیشتر در حد تأمین منابع لازم برای واردات می دانیم. ما تنها امروز 120میلیون دلار برای واردات کالا تأمین کردیم، این در حالی است که کل حجم مبادله در بازار ارز اسکناس زیر 4 میلیون دلار است. یعنی از 5 درصد نیز کمتر است. اگر بخواهیم با نرخ پایین دخالت کنیم در واقع نسبت به خروج سرمایه اجازه داده ایم و این همان چیزی است که آمریکا می خواهد. ما نمی خواهیم در تله آمریکا قرار بگیریم. ذخایرمان را حفظ می کنیم، ثبات بازار برای ما مهم است و از همه مهم تر تأمین با قیمت مناسب کالا برای تولیدکنندگان است.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه یادآور شد: من گفتم گشاده دستی در واردات با ارزهای ترجیحی نداریم. یعنی اینکه ارز ترجیحی برای واردات اساسی کشور است و برای واردات غیرضروری صرف نمی کینم. در حال حاضر براساس استاندارد صمت ثبت سفارش انجام دهند و از ارز نیمایی تخصیص می دهیم و مانعی وجود ندارد. در مورد کالای اساسی دو وظیفه مهم داریم. یکی تأمین کالاهای اساسی و داروی مردم است. الان کشور ما از این نظر از تمام کشورهایی که دچارکرونا شده اند بهتر است. همه امکانات در کشور وجود دارد پس تأمین نیازهای روزمره مردم برای ما مهم است. نوسانات کوتاه مدت نرخ ارز نیز رفع می شود.
وی با اشاره به سفر خود به عراق و دستاوردهای آن عنوان کرد: من درباره نکته ای توضیح دهم که عده ای گفتند در سفر به عراق نفت در برابر غذا بوده است این گونه نیست اولاً گاز بوده است، ثانیاً ما پولمان در عراق است و می خواهیم خرید کنیم  و دوستان عراقی کمک می کنند از طریق کانال شرکت های آنان خرید مان را از خارج کشور انجام می دهیم. بالاخره ما درحدود 14 یا 15 میلیارد دلار دارو و کالای اساسی باید برای مردم تهیه کنیم. من با هر وسیله ای شود این کار را انجام می دهم و در برابر آنها متعهدم. اولویت اول ما این است. اولویت دوم ما تأمین مواد اولیه و قطعات کارخانجات و سوم نیز کالاهای ضروری که احساس کنیم در این شرایط مردم به آنها نیاز دارند. مطمئن باشید بانک مرکزی با برنامه پیش می رود و سیاست های پولیش انشالله جواب خواهد داد و مهم برای ما کنترل تورم است.
نام:
ایمیل:
* نظر: