:
كمينه:°
بیشینه:°
به‌روز شده در: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
نرخ دلار ۳۵۰ تومان دیگر افزایش یافت / بانک‌ها دخالتی در افزایش قیمت سکه ندارند
دلار در صرافی‌های بانکی روز چهارشنبه با رشد ۳۵۰ تومانی قیمت به بهای ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان فروخته شد. نرخ یورو نیز به ۱۸ هزار و ۲۵۰ تومان رسید. قیمت ارزهای عمده در روزهای اخیر روندی افزایشی یافته به طوری که دلار از رقم حدود ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان به جایگاه ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان صعود کرده است
کد خبر: ۱۵۳۲۵۷
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷
اقتصاد گردان - نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر از بورس کالا در ایجاد شفافیت معاملاتی در حوزه معاملات سکه طلا حمایت کرد و روند قیمت‌ها را ناشی از عرضه و تقاضای بازار دانست. محمد کشتی آرای درخصوص معاملات گواهی سپرده سکه در بورس گفت: بورس کالا با سازوکار شفافی که برای انجام معاملات کالاهای مختلف از جمله سکه طلا در اختیار دارد، می‌تواند نقش موثری در تعادل بخشی به بازارها ایفا کند و بر همین اساس همواره از این بازار و ابزارهای معاملاتی آن حمایت کرده‌ایم، هر چند این روزها شاهد فاصله قیمت سکه طلا در این بازار با نرخ بازار آزاد هستیم.رشد شدید نرخ ارز و افزایش تقاضا طی چند روز گذشته دو عامل تاثیرگذار بر جهش قیمت طلا و سکه است. شرایط موجود فعلا افزایشی است و پیش‌بینی قیمت‌ها حتی برای یک ساعت آینده امکان ندارد. در پی افزایش قیمت‌های اخیر حباب سکه به ۴۵۰هزار تومان رسیده است
وی با بیان اینکه بورس تنها سازوکار معاملات را فراهم می‌کند، روند معاملات و قیمت‌ها را متاثر از تلاقی بین عرضه و تقاضای خریدار و فروشنده دانست و گفت: مسلما این عرضه و تقاضاست که تعیین‌کننده قیمت‌هاست که امیدواریم با تدابیری که بورس در این رابطه می‌اندیشد طی روزهای آتی شاهد بازگشت تعادل در بازار و از بین رفتن حباب قیمتی باشیم.کشتی آرای در خصوص ایجاد اختلاف قیمتی بین بازار آزاد با قیمت سکه در بازار گواهی سپرده کالایی در بورس و دلایل آن گفت: چند روزی است که اختلاف قیمت بین این دو بازار افزایش یافته و تحت تاثیر عواملی همچون رشد نرخ دلار و انتظارات تورمی موجود در جامعه نسبت به آینده شاهد سبقت این دو بازار از یکدیگر هستیم.
وی افزود: در این شرایط برخی افراد از فرصت آربیتراژی (خریدوفروش هم‌زمان یک دارایی برای کسب سود از تفاوت قیمت‌ها) موجود بین این دو بازار برای کسب سود استفاده کرده و با خرید سکه از بازار آزاد و سپس فروش آن در بازار گواهی سپرده سکه طلا، سود کسب می‌کنند که این شرایط موجب رشد تقاضای خرید سکه در بازار سنتی شده است.کشتی آرای با بیان اینکه رشد تقاضا در بازار سنتی موجب بروز حباب قیمتی در سکه طلا شده است، گفت: طی چند روز اخیر بهای دلار نیز در بازار آزاد رشد کرده و همین امر به افزایش قیمت ها و ایجاد حباب قیمتی منجر شده است.

نرخ دلار ۳۵۰ تومان دیگر افزایش یافت

روز چهارشنبه 24 اردیبهشت 99، به دنبال افزایش نرخ ارز در بازار آزاد، نرخ لحظه ای فروش دلار در سامانه سنا افزایش یافت و به 16850 تومان و نرخ خرید دلار به 16750 تومان رسید. همچنین نرخ فروش یورو به 18250 و خرید یورو 18150 تومان رسیده است.
دلار در صرافی‌های بانکی روز چهارشنبه با رشد ۳۵۰ تومانی قیمت به بهای ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان فروخته شد. نرخ یورو نیز به ۱۸ هزار و ۲۵۰ تومان رسید. قیمت ارزهای عمده در روزهای اخیر روندی افزایشی یافته به طوری که دلار از رقم حدود ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان به جایگاه ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان صعود کرده است.
به نظر کارشناسان، روند عرضه و تامین ارز با وضعیت مناسبی ادامه دارد و کمبودی از طرف عرضه وجود ندارد، اما در روزهای اخیر برخی نابسامانی ها در بازارهای موازی مانند خودرو و طلا، زمینه رشد قیمت ها در بازار ارز فراهم کرد. رییس کل بانک مرکزی در واکنش به این تحولات به مردم نسبت به بالارفتن ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز هشدار داده است.
نرخ خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۶ هزار و ۷۵۰ تومان و فروش ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان بود.قیمت خرید هر یورو نیز ۱۸ هزار و ۱۵۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۸ هزار و ۲۵۰ تومان شد.
سامانه سنا نرخ میانگین معاملات ارز در روز 23 اردیبهشت 99 را برای  دلار 16465،  یورو 17949، درهم 4531، یوان 2304، پوند 20239، لیرترکیه 2462 و دلار کانادا 12324 تومان اعلام کرده است. سامانه نیما نیز نرخ حواله ارز در تاریخ 23 اردیبهشت 99 را برای دلار 14034، درهم 3894 ، یورو 16067، لیر ترکیه 2220، یوان 2077 تومان اعلام کرده است.  دلار در بازار آزاد و معاملات نقدی به 17230 تومان، يورو 18600، پوند 21 هزار، درهم 4760 تومان، لير تركيه 2480، يوان 2440، دلار كانادا 12500 تومان معامله شد.
به دنبال اعلام هر اونس جهانی طلا به قیمت 1703 دلار و قیمت دلار به نرخ  17230 تومان، نرخ طلا و سکه افزایش یافت و هر گرم 18 عیار با ثبت 702 هزار تومان از مرز 700 هزار تومان گذشت، مظنه مثقال 17 عیار 3 میلیون و 42 هزار، سکه گرمی 1 میلیون و 100 هزار، نیم سکه 3 میلیون و 750 هزار، ربع سکه 2 میلیون و 100 هزار، سکه طرح جدید 7 میلیون و 300 هزار، سکه طرح قدیم 6 میلیون و 850 هزار تومان معامله شد.

به دنبال اعلام هر اونس جهانی طلا به قیمت 1703 دلار و قیمت دلار به نرخ  17230 تومان، نرخ طلا و سکه افزایش یافت و هر گرم 18 عیار با ثبت 702 هزار تومان از مرز 700 هزار تومان گذشت، مظنه مثقال 17 عیار 3 میلیون و 42 هزار، سکه گرمی 1 میلیون و 100 هزار، نیم سکه 3 میلیون و 750 هزار، ربع سکه 2 میلیون و 100 هزار، سکه طرح جدید 7 میلیون و 300 هزار، سکه طرح قدیم 6 میلیون و 850 هزار تومان معامله شد.

عقبگرد ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه در بازار

در ساعات عصر، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران روز چهارشنبه با افت حدود ۲۰۰ هزار تومانی قیمت به رقم هفت میلیون و ۵۰ هزار تومان فروخته شد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.همچنین نیم سکه نیز سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ربع سکه دو میلیون و ۵۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون تومان تعیین قیمت شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۶۸۷ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز ۲ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شد.قیمت اونس طلا حدود دو دلار پایین آمد و به یک هزار و ۷۰۳  دلار رسید. پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد بیشتر آن در هفته‌های آتی است.
عامل اصلی رشد قیمت طلا و سکه در معاملات روزهای اخیر، افزایش قیمت دلار در داخل و همچنین چشم انداز رشد بهای اونس در بازارهای جهانی است.قیمت دلار در روزهای اخیر رشد قابل توجهی داشته به طوری که امروز به رقم ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان رسیده است.
بانک‌ها دخالتی در افزایش قیمت سکه ندارند

خرید و فروش گواهی سپرده سکه در بورس کالا با قیمتی بالاتر از بازار در حال انجام است که طلافروشان را نگران کرده و از بانک‌ها دلخورند. این در حالی است که بنابر توضیح بانک‌ها، آنها دخالتی در این روند ندارند و آنها دلیل اصلی افزایش قیمت سکه را افزایش تقاضا در بورس کالا می‌دانند.
به گزارش ایسنا، این روزها طلافروشان بازار از تاثیرگذاری قیمت‌های بورس کالا بر این بازار ناراحت و نگرانند. آنها معتقدند که باید بورس متاثر از بازار باشد نه برعکس.بازار خرید و فروش گواهی‌های سپرده در بورس کالا به اندازه‌ای داغ شده که بسیاری از مردم طلای خود را تبدیل به سکه کرده و با تبدیل آن به گواهی سپرده در بورس کالا، سود بیشتری می‌برند.
به گفته فعالان بازار طلا در حال حاضر گواهی‌های سپرده در بورس کالا حدود ۵۰۰ هزار تومان گران‌تر از قیمت سکه در بازار خرید و فروش می‌شود.یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع، رونق بازار سرمایه و توجه بیشتر مردم به بورس در روزهای اخیر بوده که عده بیشتری را به سمت این بازار کشانده و در شرایطی که هنوز اوضاع بورس خوب است، مردم کماکان به سمت این بازار در حرکتند؛ هرچند که کارشناسان معتقدند که به زودی این بازار روند اصلاح پیش گرفته و ریزش خواهد کرد.
گفته می‌شود در حال حاضر چهار نماد بانکی رفاه، صادرات، ملت و تجارت در بورس کالا گواهی سپرده صادر کرده و مردم نیز این گواهی را با قیمتی بالاتر از قیمت سکه در بازار معامله می‌کنند.طلافروشان نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده و از بانک‌ها دلخورند و این در حالی است که بنابر توضیح بانک‌ها، آنها دخالتی در این روند ندارند.
یکی از بانک‌ها در توضیح این ماجرا گفته است که بانک‌ها در بورس کالا سکه خرید و فروش نمی‌کنند، بلکه تنها گواهی سپرده برای سکه‌های مردم صادر می‌کنند و این گواهی‌ها بین خود مردم بر اساس سیستم عرضه و تقاضا خرید و فروش می‌شود. این گواهی‌ها دارای اعتبار و زمان سررسید است و با توجه به نرخ تورم، افزایش قیمتی در بورس کالا خواهد داشت و بر همین اساس مردم نیز اقدام به خرید و فروش آن می‌کنند. البته این اتفاق در نهایت می‌تواند به رشد قیمت سکه و طلا در بازار منجر شود و ممکن است سازوکاری برای آن اندیشیده شود، اما در حال حاضر اقدام غیرقانونی انجام نمی‌شود.
بانک‌ها علاوه بر صدور گواهی سپرده در بورس کالا، این گواهی‌ها را به عنوان ضمانت تسهیلات نیز می‌پذیرند و به نظر می‌رسد که در حال انجام فرآیند عادی خود هستند، اما افزایش تقاضا در بورس کالا قیمت سکه را در این بازار افزایش داده است.

افت جهانی دلار
 
شاخص دلار در معاملات کاهش یافت. به گزارش رویترز، هر چند که نرخ بیکاری عجیب و کم سابقه آمریکا در ماه آوریل باعث شده است تا معامله گران با احتیاط بیشتری نسبت به خرید اسکناس سبز اقدام کنند اما کاهش شمار قربانیان کرونا در آمریکا به نصف روزهای اوج، خبر بسیار خوبی محسوب می شود. از سوی دیگر شمار دیگری از کشورها نظیر نیوزلند و ژاپن اعلام کرده اند محدودیت های رفت و آمد را کاهش خواهند داد، هر چند در انگلیس نخست وزیر این کشور گفته است هنوز برای عادی دانستن وضعیت خیلی زود است.  
کاهش نرخ تورم در کنار پایین بودن میزان مخارج مصرف کننده در بسیاری از کشورها بدان معنا خواهد بود که بانک های مرکزی ناچار به انجام اقدامات محرک بیشتری برای تسریع کردن روند بازیابی اقتصاد کشورها هستند.  اکنون برخی از کارشناسان پیش بینی کرده اند بانک مرکزی آمریکا با تابوشکنی نرخ بهره را به سطح منفی کاهش دهد. وزیر خزانه داری آمریکا نیز نرخ بهره فعلی را یک فرصت مناسب برای سر و سامان دادن به وضعیت بدهی ها دانسته و از برنامه ریزی برای استقراض سه تریلیون دلاری خبر داده است.
نیل کاشکاری، مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در مینیاپولیس گفته است که وضعیت اقتصاد آمریکا در ماه های پیش رو از شرایط فعلی نیز وخیم تر خواهد شد اما بانک مرکزی با تمام ابزارهای موجود خود به حمایت از اقتصاد خواهد پرداخت.  
در آمریکا نیز کماکان بین دموکرات ها و جمهوری خواهان بر سر زمان بازگشایی اقتصاد اختلاف نظر وجود دارد تا جایی که پس از شکایت مدیرعامل شرکت تسلا از فرماندار دموکرات کالیفرنیا به خاطر بازگشایی نشدن فعالیت ها، برخی از مقامات دولت ترامپ جانب وی را گرفتند و از سیاست دموکرات ها در خصوص قرنطینه انتقاد کردند.
مارک شاندلر، استراتژیست ارشد بازار در موسسه بنکبورن گلوبال فارکس گفت: واقعیت این است که اقتصاد در بد وضعیتی گرفتار شده و اینکه ۲۰.۵ میلیون نفر در آمریکا بیکار شده اند یا ۲۲ میلیون نفر خیلی فرقی نمی کند. بانک مرکزی و دولت باید کارهای بیشتری بکنند و گرنه بازارها دوباره متلاطم خواهند شد.  
وقایع معاملات ارز هم چنین تحت تاثیر اخبار مربوط به ویروس کرونا قرار دارد. در آمریکا دونالد ترامپ، در اظهاراتی عجیب مدعی شده ویروس کرونا در آزمایشگاهی در شهر ووهان چین، جایی که پاندمی کرونا از آنجا آغاز شد، ساخته شده و تهدید کرد که در صورت اثبات این ادعا، چین را از طریق اعمال تعرفه‌های جدید تنبیه خواهد کرد.
آمریکا و چین از سال ۲۰۱۸ با یکدیگر وارد یک جنگ تجاری گسترده شدند و سرانجام اواخر سال گذشته دو طرف بر سر اجرای یک جدول زمانی برای متوازن شدن تجارت دوجانبه توافق کردند. اکنون تهدیدات ترامپ باعث افزایش هراس معامله گران از ایجاد یک جنگ تجاری جدید شده است؛ آن هم در زمانی که رشد اقتصادی بسیاری از کشورها تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها به پایین ترین سطوح تاریخ معاصر رسیده است.  
آلن راسکین، کارشناس ارشد مسایل ارزی در دویچه بانک گفت:آمارهای بازار کار کشورهای مختلف نشان می دهد که باید منتظر بدتر شدن شرایط مالی در ماه های پیش رو باشیم. بازارها می دانند که وضعیت خیلی خوب نیست و سرمایه گذاری ها کندتر و تقاضا برای دارایی های امن بیشتر شده است. این یعنی یک مسیر احیای طولانی را پیش رو خواهیم داشت.  
تاکنون بیش از چهار میلیون و ۳۴۳ هزار و ۲۵۱ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۲۹۲ هزار و ۹۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۸۳ هزار و ۴۲۵ نفر، انگلیس با ۳۲ هزار و ۶۹۲ نفر، ایتالیا با ۳۰ هزار و ۹۱۱ نفر،  فرانسه با ۲۶ هزار و ۹۹۱ نفر  و اسپانیا با ۲۶ هزار و ۹۲۰ نفر بوده است.
اریک برگر،  کارشناس بازار ارز در بانک مرکزی کانادا گفت: اکنون نگاه معامله گران به دور تازه تنش های لفظی بین پکن و واشنگتن دوخته شده است و اگر وضعیت آرام تر نشود شاهد آغاز دور دوم جنگ تجاری بین دو اقتصاد نخست جهان خواهیم بود. در این صورت نرخ برابری دلار و یوان به ویژه در برابر ارزهای امن شاهد تغییرات گسترده ای خواهد بود و شاهد ثبت رکوردهای جدیدی از ارزهایی نظیر ین و فرانک خواهیم بود.  
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با افت ۰.۱۸ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۹۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۳۱ دلار اعلام شد.  
با تداوم بسته ماندن کسب و کارها، آمارهای رشد به طرز کم سابقه‌ای همه را ناامید می‌کنند؛  در آمریکا برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ رشد اقتصادی در سه ماهه نخست امسال منفی شد که این رشد منفی ۴.۸ درصدی از زمان رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ تاکنون بی سابقه بوده است. با این حال رییس بانک مرکزی آمریکا نسبت به بازگشت اقتصاد به سطح اولیه ثبات در آینده ای نزدیک ابراز امیدواری کرده است.  
اکنون بسیاری از کشورهای اروپایی در حال بررسی گزینه‌های موجود برای فرار از رشد اقتصادی منفی هستند و نخست وزیر ایتالیا با بحرانی خواندن شرایط اقتصادی منطقه یورو خواستار تسریع در تهیه بسته نجات شده است. هر چند سران اروپایی بر سر ایجاد یک بسته نجات یک تریلیون یورویی به توافق رسیدند اما اختلاف بر سر جزییات آن باعث شد تا اجرایی شدن آن تا تابستان به تعویق بیافتد.  
در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با افت ۰.۲۹ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۲۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۱ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۰۸  به ۱.۰۸۴ دلار رسید.
توبی جیب - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه فیدلیتی اینترنشنال - گفت: شاهد هستیم که با خروج مردم از خانه ها سرعت شیوع ویروس در برخی مناطق بیشتر شده است و فکر میکنم اقتصادهای اروپایی در ماه های آینده نیز کماکان وضعیت خوبی نخواهند داشت.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۳۴ درصد کاهش به ۱۰۷.۱۵۲ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۵۴۲ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۸۹ یوان چین اعلام شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: