:
كمينه:-۱°
بیشینه:۸°
به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۶
تلاش برای تأمین مالی سریع از IMF و آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی
سیدعباس موسوی سخنگوی وزات امور خارجه درباره درخواست وام ۵ میلیارد دلاری ایران از صندوق بین‌المللی پول گفت: آمریکا قصد مانع تراشی برای دریافت وام ایران از صندوق بین المللی پول را دارد
کد خبر: ۱۵۱۴۲۷
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
اقتصاد گردان - سید عباس موسوی درباره درخواست ۵میلیارد دلاری ایران از صندوق بین‌المللی پول برای مقابله با ویروس کرونا نیز گفت: با توجه به عضویت ایران در بانک جهانی و صندوق بین المللی طبیعی است بر مبنای پرداخت حق عضویت از تسهیلات این صندوق استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون این صندوق تسهیلاتی برای کشورهایی که دچار کرونا شده اند در نظر گرفته است، افزود: ما نیز اعلام آمادگی کردیم تا از وام ویژه این صندوق استفاده کنیم.

موسوی گفت: وزارت اقتصاد و بانک مرکزی مسئول این کار هستند و پیگیری‌های خوبی تا این لحظه داشته اند. وزیر امور خارجه نیز در این راستا در صفحه شخصی خود در فضای مجازی (توئیتی) را با توجه به اینکه برخی از کشورها مانند آمریکا امکان مانع تراشی در این راستا را پیگیری می‌کردند خطاب به آنها هشدار داد که حق ملت ایران در این زمینه ضایع نشود، پیگیری‌ها ادامه دارد و مبلغ مورد نظر به آنها اعلام شده و نمی‌دانم که به چه نتیجه‌ای تا این لحظه رسیده باشد.

سخنگوی وزات خارجه درباره کمک اتحادیه اروپا به ایران برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: این کمک‌ها مستقیم نیست بلکه از منابع کمک‌های بشردوستانه اتحادیه است.

وی افزود: این کمک‌های انسان‌دوستانه در قالب بودجه‌ای است که اتحادیه اروپا برای بلایای طبیعی در اختیار کشورهایی که دچار حادثه‌ای می‌شوند، به منظور کمک به این کشورها و یا خرید تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با آن حوادث قرار می دهد.

موسوی درباره وضعیت مرزهای کشورمان نیز گفت: تقریباً در شرایط فعلی همه کشورهای منطقه و دنیا مرزهای خود را محدود کردند و مراودات و عبور و مرورها محدود است و به جز موارد خاص، مسافر در مرزهای زمینی و هوایی پذیرش نمی‌کنند.

وی با اشاره به موضوع تجارت نیز ادامه داد: بر مبنای قوانینی که سازمان بهداشت جهانی برای تردد کامیون‌ها اعمال و تعیین کرده است این عبور و مرورها وجود دارد و عمدتاً برای ورود و خروج کالاهای مورد نیاز مردم است.

موسوی تصریح کرد: مرزهای ایران نیز با کشورهای همسایه با شرایط خاصی در حال حاضر باز است و مشکلی نیز تا الان گزارش نشده است. برای برخی کامیون‌ها به هنگام تردد به کشورهای اروپایی مشکلاتی ایجاد شده بود که این مشکلات، بروکراسی بوده که حتی این روزها محدودیت‌هایی بین خودشان هم اعمال کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: از زمان شیوع ویروس کرونا در وزارتخانه ستادی فعال شده که ۲۴ ساعته آماده رسیدگی به مشکلات افرادی است که اگر در مرزها دچار مشکل شوند به آن‌ها کمک کنند.

وی در همین راستا ادامه داد: همچنین سفارتخانه هایمان درخارج از کشور نیز ۲۴ ساعته براساس شماره تماس‌هایی که در سایت وزارت امور خارجه نیز اعلام شده است اگر مشکل غیر معمولی برای  آنها اتفاق بیفتد نسبت به رفع آن اقدام می‌کنند.

رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی درباره تلاش برای تأمین مالی سریع از صندوق بین‌المللی پول و پیگیری آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی ایران توضیحاتی ارائه داد.

دکتر همتی در یادداشتی اینستاگرامی عنوان کرد: این روزها، زندگی اقتصادی مردم تحت فشار تحریم های ظالمانه و همه جانبه و شیوع ویروس کرونا، نیازمند پشتیبانی‌و تلاش جدی و فوری مسئولان می‌باشد.
بانک مرکزی، درادامه رویکرد فعال و تلاش‌های خود، با همراهی و پشتیبانی وزیر محترم امور خارجه، تمام توان و همت خودش را صرف تأمین منابع ارزی مورد نیاز کشورمان، از محل منابع متعلق به ایران، برای تدارک دارو، تجهیزات پزشکی و انسان دوستانه نموده و به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

تلاش برای دسترسی به تأمین مالی سریع از صندوق بین المللی پول، به عنوان حق قانونی و قطعی ایران، و پیگیری آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی ایران که به ناحق و با اعمال فشار دولت آمریکا، مسدود شده است، همگی در این راستا است.

بحمدالله، پیگیری‌ها درهر دو مورد تاکنون روند مثبتی داشته است. در مورد تبلیغات برای وارونه نشان دادن تلاش‌های ایران برای استفاده از حقوق و منابع مسدود خودش برای تأمین نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مردم، و این ادعا که ایران درتلاش برای دسترسی به پول نقد است! نه دارو و تجهیزات پزشکی! بایستی توضیح بدهم که، تلاش ما صرفاً در جهت برداشتن محدودیت‌ها برای انتقال منابع ارزی بانک مرکزی، برای تداوم تأمین دارو و تجهیزات برای مقابله با این بیماری عالم‌گیر است.

همه می‌دانند که، شرایط خطیر کنونی ایجاب می‌کند که کشورها در مبارزه جهانی با این معضل در تامین نیازهای ضروری و انسان دوستانه خود با محدودیتی مواجه نباشند.

مطمئناً، بانک مرکزی، تمامی تلاش خود را درجهت گشایش‌های بیشتر در رفع مشکلات و تأمین نیازهای مردم انجام خواهد داد، همانطور که قبل از شیوع کرونا، مسیر روبه بهبود در رشداقتصادی و تورم را بدون استفاده از منابع مسدود شده، به خوبی شکل داده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: