:
كمينه:۴°
بیشینه:۱۰°
به‌روز شده در: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۱
رشد تسهیلات دهی، کاهش بدهی ها و هزینه ها و بهبود اقلام ترازنامه ای بانک صادرات در 9 ماه نخست سال 98 موجب شد
تسهیلات به اشخاص غیر دولتی و بخش خصوصی با رشد مناسب 5 درصدی به رقم 1241 هزار میلیارد ریال رسیده است / بانک صادرات در سال 98، موفق شده که با کاهش هزینه های جذب منابع از یک سو، و بهبود درآمدهای مشاع و غیرمشاع خود، وارد دوره سودآوری شود و بعد از چند سال زیان دهی صورت های مالی، اکنون به بانکی سودآور تبدیل شود
کد خبر: ۱۵۱۳۸۵
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۳
اقتصاد گردان - محسن شمشیری 
در پایان آذر 98 نسبت به اسفند ماه 97، تسهیلات اعطایی به اشخاص دولتی با کاهش قابل توجه 59- درصدی به 2739 میلیارد ریال رسیده که نشان دهنده عملکرد خوب بانک صادرات در این مقطع بوده است. همچنین تسهیلات به اشخاص غیر دولتی و بخش خصوصی با رشد مناسب 5 درصدی به رقم 1241 هزار میلیارد ریال رسیده است. 
بانک صادرات 22 درصد رشددر موجودی نقد داشته و مانده آن به بیش از 124 هزار میلیارد ریال در پایان آذر رسیده است.مطالبات از بانک مرکزی با 3 درصد رشد به 247 هزار میلیارد ریال و مطالبات از بانک ها و موسسات اعتباری با 14 درصد رشد به 120 هزار میلیارد ریال رسیده است. مطالبات از دولت نیز با 9 درصد رشد به 440 هزار میلیاردریال رسیده است. 
در سمت بدهی ها نیز بدهی به بانک مرکزی وصندوق توسعه ملی کاهش قابل توجه 26- درصدی داشته و به 252 هزار میلیارد ریال رسیده است. همچنین بدهی بانک صادرات به بانک ها و موسسات اعتباری با 21- درصد به رقم 28 هزار میلیارد ریال رسیده که نشان دهنده عملکرد مطلوب بانک صادرات در کاهش بدهی ها به بانک مرکزی،صندوق توسعه ملی و بانک هاست. 
به عبارت دیگر، بانک صادرات در سال 98، موفق شده که با کاهش هزینه های جذب منابع از یک سو، و بهبود درآمدهای مشاع و غیرمشاع خود از سوی دیگر، وارد دوره سودآوری شود و بعد از چند سال زیان دهی صورت های مالی که نتیجه اجرای استانداردهای IFRS بوده، اکنون به بانکی سودآور تبدیل شده است و به تدریج زیان انباشته این بانک نیز در اثر اصلاح ساختار مالی، رشد درآمد مشاع و غیر مشاع، و افت نسبی هزینه های جذب منابع، کاهش خواهد یافت. 
بانک صادرات در سال های 89 تا 94 همواره سود مثبت روبه افزایش داشته است اما از سال 95 و بعد از اعلام صورت های مالی جدید بانک مرکزی و استانداردهای IFRS، به دلیل تغییر نحوه محاسبه سود و زیان از محل عملیات بانکی تسهیلات و سپرده، سود و زیان بانک وارد مرحله سود و زیان منفی شده و این موضوع تا سال 97 با رشد زیان انباشته همراه بوده است. اما از سال 98 به این سو، به تدریج شاهد کاهش زیان انباشته بانک صادرات به دلیل سودآوری بانک در سال 98 هستیم.
 زیان انباشته بانک نسبت به اسفند 97 به میزان 1 درصد کاهش یافته و از 82 هزار میلیارد ریال به 81 هزار میلیارد ریال افت کرده است. به عبارت دیگر، سودآوری بانک صادرات در 9 ماه نخست 98، موجب کاهش 876 میلیارد ریال از زیان انباشته شده است و به طور متوسط، ماهانه معادل 100 میلیارد ریال از زیان انباشته بانک صادرات در اثر بهبود عملکرد مالی و سودآوری بانک در سال 98 کاهش یافته است. 
در بازار سرمایه نیز بانک صادرات با سرمایه ثبت شده 175 هزار و 353 میلیارد و 972 میلیون ریال به ارزش 138 هزار میلیارد ریال اکنون به یکی از بزرگترین شرکت های بورسی و بزرگترین بانک های عضو بورس تبدیل شده است. قیمت سهام بانک صادرات در 6 فروردین 99 به قیمت 787 ریال معامله شده که نشان می دهد قیمت سهام این بانک نیز متاثر از گزارش های مثبت مالی اعلام شده در حال رشد است. 
نام:
ایمیل:
* نظر: