:
كمينه:۷°
بیشینه:۱۸°
به‌روز شده در: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
اقدامات بازارهاي مالي، ارز و طلا براي مقابله با تبعات كرونا
در بازار طلا و ارز ايران روز يكشنبه 25 اسفند 98، نرخ دلار در معاملات نقدي و بازار آزاد به 15650 تومان‌، درهم 4330 و يورو 17350 تومان معامله شد و به دنبال اعلام نرخ اونس جهاني طلا، به قيمت 1530 دلار، نرخ طلا و سكه نيز در ايران افزايش داشته است. هر گرم طلاي 18 عيار 590 هزار، مظنه مثقال 17 عيار 2 ميليون و 556 هزار تومان، سكه جديد 6 ميليون و 35 هزار، سكه قديم 5 ميليون 825 هزار، نيم سكه 2 ميليون و 990 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 745 هزار و سكه گرمي 965 هزار تومان اعلام شده است
کد خبر: ۱۵۱۰۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
اقتصاد گردان - نرخ لحظه اي نرخ فروش دلار در سامانه سنا به 14800، نرخ خريد دلار 14700، نرخ فروش يورو 16700 و نرخ خريد يورو 16600 تومان رسيد. سامانه سنا نيز ميانگين نرخ معاملات ارز در روز شنبه 24 اسفند 98 را براي دلار 14816، يورو 16 هزار و 520 ، درهم 3723، پوند 19 هزار و 111، يوان 1856،  لير تركيه 2410 تومان اعلام كرد. نرخ داد و ستد ارز بانک‌ها و صرافی‌های مجاز نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نکرده است. در معاملات ارزی روز يكشنبه بانک‌ها نرخ خرید هر دلار آمریکا را ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کردند. همچنین قیمت خرید هر اسکناس یورو از سوی بانک‌ها ۱۶ هزار تومان عنوان شد.در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی نیز قیمت خرید هر دلار آمریکا ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شد که نسبت به روز قبل ثابت مانده است. همچنین این صرافی‌ها هر اسکناس یورو را مانند روز قبل ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان خریدند و ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان فروختند.نرخ ارز مسافرتی هم با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک‌های عامل حدود ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام شد.

ثبات نرخ ارز ۴۷ ارز بانکی

 در بازار ارز رسمي نيز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای ثابت اعلام کرد. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای «یکشنبه بیست و پنجم اسفند ماه ۹۸» بدون تغییر ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس نیز به قیمت ۵۱ هزار و ۵۴۶ ریال و هر یورو نیز به نرخ ۴۶ هزار و ۶۷۵ ریال ارزش‌گذاری شده است.

اتحادیه طلا و جواهر تعطیل شد

 براساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر ، این اتحادیه به مدت سه روز به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل خواهد بود.براساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر، با توجه به شرایط ایجاد شده و فراگیری ویروس کرونا و لزوم رعایت موارد اعلامی از طرف ستاد مبارزه با این بیماری، اتحادیه در روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه مورخ ۲۶، ۲۷ و ۲۸ اسفندماه۹۸ و پنجم و ششم فروردین۹۹ تعطیل است.همچنین ساعت کاری اتحادیه در ایام نوروز همانند سال‌های گذشته از ساعت ۹ الی ۱۲ است.

 بازار ارز از جو روانی خالي مي شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با رد نرخ گذاری های دستوری در بازار ارز، گفت: به دنبال کاهش تقاضا به زودی بازار ارز از جو روانی تهی و کاهش نرخ ها را باز هم تجربه می کند.مهرداد بائوج لاهوتی در گفت و گو با ایبِنا با اشاره به نوسانات نرخ ارز در روزهای اخیر با وجود ثبات و رکود نسبی در بازارهای مختلف گفت: متاسفانه باز هم در مورد ارز فضای روانی در حال کنترل بازار است.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در پی لغو مسافرت ها و کاهش واردات نیاز به ارز و تقاضای آن کاهش یافته است، افزود در چنین شرایطی باید منتظر کاهش قیمت ارز باشیم اما متاسفانه جو روانی حاکم اجاره برقراری قیمت با مکانیزم عرضه و تقاضا را نداده است.
وی با تاکید بر اینکه قیمت ارز با توجه به اینکه دولت سال آینده نیز ١٠ میلیارد دلار برای ارز ۴٢٠٠ تومانی اختصاص داده و نگاه به واردات نیز کاهش یافته، روند نزولی خواهد داشت، تصریح کرد: با این اوصاف بازار ارز محل مناسبی برای سرمایه گذاری نبوده و به متضرر شدن مردم منجر خواهد شد.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه سرمایه گذاری در بازار ارز به مثابه متضرر شدن است، گفت: با توجه به بی ثباتی نرخ ها مردم باید با سپرده گذاری یا سرمایه گذاری در محل های مطمئن به حفظ نقدینگی خود کمک کنند.پیش بینی می شود در روزها و هفته های آینده شاهد روند نزولی نرخ ارز با از بین رفتن جو روانی باشیم.
عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا نرخ ارز باز هم به کانال کمتر از ١٠ هزار تومان خواهد رسید یا خیر، گفت: نمی توان در این باره پیش بینی درستی انجام داد اما بعید نیست و با توجه به نفی نرخ گذاری های دستوری بهتر است بازار با عرضه و تقاضا و تحت تاثیر این مکانیزم به تعادل نسبی در قیمت نزدیک شود.در همه جای دنیا بازار تعیین کننده نرخ ارز است و در کشور ما نیز با توجه به کاهش تقاضای ارز در بازار پیش بینی افت قیمت دور از ذهن نیست.

تیر خلاص کرونا بر پیکر لیر

برخی از کارشناسان نسبت به بروز بحران ارزی در ترکیه هشدار دادند.به گزارش اهوال، دو سال پیش ارزش لیر در برابر دلار به کمترین سطح خود رسید و از آن زمان تاکنون بانک مرکزی و دولت این کشور مجبور به تزریق ده ها میلیارد دلار ارز به بازارها برای کاستن از تبعات اقتصادی این بحران ارزی شدند. از سوی دیگر نیز بانک مرکزی با روی کار آمدن رییس جدید و بدون توجه به توصیه های کارشناسان نرخ بهره را به سرعت کاهش داد تا به تحقق هدف تورم تک رقمی در کوتاه ترین زمان ممکن کمک کند.
با وجود کاهش سریع نرخ بهره، نرخ بهره دست کم در سه ماه اخیر مجددا سیر صعودی به خود گرفته است و با کاهش هر چه بیشتر نرخ بهره توسط بانک های مرکزی جهان، شرکتهای ترک با فراموش کردن تجربه تلخ قبلی اقدام به استقراض های سنگینی کرده اند که حالا این بدهی به ویژه در بخش خصوصی در زمانی که تجارت خارجی و فعالیتهای داخلی در این کشور تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا در جهان با کاهش محسوسی هراه شده، می تواند مقدمه ای بر پیدایش یک بحران ارزی جدید در ترکیه باشد.
در ماه ژانویه کسری تراز حساب تجاری ترکیه به ۱.۸ میلیارد دلار افزایش یافت و این در حالی است که با کاهش چشمگیر درآمدهای توریستی، ترکیه از نظر منابع ارزی در تنگنا قرار گرفته است و این وضعیت روز به روز بدتر می شود.
نرخ برابری دلار تا پایان معاملات هفتگی به ۶.۲۷ لیر رسید که اگرچه هنوز فاصله زیادی با نرخ ۷.۲ لیر دو سال پیش دارد اما اختلاف آن با متوسط ۵.۶ لیر سال قبل نیز کاملا مشخص است. تخمین زده می شود که با تداوم روند کنونی بانک مرکزی مجبور به تزریق دست کم ۱۵ درصد از ذخایر ارزی خود به بازارهای ارز برای کنترل اوضاع شود.
در شرایطی که ترکیه برای حفاظت از نرخ برابری لیر نیاز به افزایش نرخ بهره دارد، سیاست فعلی بانک مرکزی کاملا بر خلاف این مسیر حرکت می کند و به نظر می رسد مقامات مصمم به تک رقمی کردن نرخ تورم تحت هر شرایطی هستند.

اقدامات مالی امارات و عربستان برای مقابله با کرونا

بانک‌های مرکزی امارات و عربستان از بسته‌های حمایتی جدیدی رونمایی کردند.به گزارش رویترز، با گسترش شیوع ویروس کرونا در جهان عرب، دو اقتصاد بزرگ این منطقه یعنی امارات و عربستان از بسته های محرک جدیدی به صورت جداگانه با هدف تقویت رشد اقتصادی و کاستن از تبعات زیان‌بار این ویروس روی کسب و کارهای تجاری رونمایی کردند. تاکنون ۱۰۵ نفر در عربستان و ۸۴ نفر در امارات به کووید-۱۹ مبتلا شده اند.
بانک مرکزی امارات در بیانیه ای اعلام کرد که از یک بسته محرک ۱۰۰ میلیارد درهمی (۲۷ میلیارد دلار) با تمرکز بر روی حمایت از بخش های حمل و نقل و گردشگری رونمایی کرده است.بانک مرکزی عربستان هم یک بسته ۵۰ میلیارد ریالی ( ۱۳.۳۲ میلیارد دلار) با تمرکز بر روی حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط در نظر گرفته است.  
در دوبی نیز که یکی از قطب‌های اصلی مالی، تجاری و حمل و نقل خاورمیانه محسوب می شود، بسیاری از کسب و کارها به حالت تعلیق درآمده اند.بانک مرکزی امارات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا یک تنفس شش ماهه برای بازپرداخت اقساط خواهد داد.
انتظار می‌رود تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد عربستان آن هم در زمانی که ریاض وارد یک جنگ نفتی با مسکو شده است، باعث افزایش بیش از پیش کسری بودجه شود.از سوی دیگر در روزهای اخیر ارزش ارزهای عربی که به دلار پیوند زده شده‌اند کاهش یافته است.شاخص‌های بورسی نیز در عربستان و امارات به مانند بسیاری از کشورهای دیگر با ریزش‌های سنگین مواجه شدند.

تلاش براي كاهش نرخ بهره در آمريكا

ترامپ گفت که جروم پاول تصمیمات بد زیادی گرفته است! به گزارش رویترز، فشار ترامپ روی مدیران بانک مرکزی آمریکا برای کاهش بیشتر نرخ بهره که از چند هفته پیش شروع شد، باز هم شدت یافته و رییس جمهور آمریکا بار دیگر خواهان کاهش نرخ بهره شده است.
با وجود آنکه بانک مرکزی آمریکا در اقدامی کم سابقه تصمیم گرفت به منظور حمایت از بازارهای مالی این کشور در برابر ویروس کرونا و کمک به رشد اقتصادی، نرخ بهره را ۰.۵ درصد کاهش دهد، ترامپ آن را ناکافی دانسته است.
تا پایان روز گذشته شمار تلفات مربوط به کووید-۱۹ در آمریکا به ۴۹ نفر رسید و شمار مبتلایان نیز از ۲۲۰۶ نفر عبور کرد.
ترامپ که در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید حاضر شده بود با ابراز امیدواری نسبت به بازگشت فدرال رزرو به مسیر درست گفت: به عقیده من جروم پاول تا حالا تصمیمات بد زیادی گرفته است. مدیران فدرال رزرو باید از بانک های مرکزی اروپایی یاد بگیرند که جسورانه عمل کنند!
دونالد ترامپ که یکی از منتقدان جدی عملکرد جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا محسوب می‌شود، بارها و بارها از وی به خاطر کاهش ندادن نرخ بهره به سطح صفر یا منفی انتقاد کرده و وی را عامل اصلی کند شدن شتاب رشد اقتصادی آمریکا معرفی کرده است.وی یک بار دیگر به موضوع برکناری پاول اشاره کرد و افزود: قدرت برکناری اش را دارم اما نمی خواهم این کار را بکنم.  
سال گذشته و برای نخستین بار در طول یک دهه اخیر، فدرال رزرو نرخ بهره را سه مرتبه کاهش داد تا نرخ بهره این کشور به ۱.۵ تا ۱.۷۵ درصد برسد. با این حال دونالد ترامپ و برخی از مقامات دولت وی معتقدند در شرایطی که نرخ بهره در منطقه یورو، سوییس و ژاپن منفی شده است، فدرال رزرو باید نرخ بهره را بسیار بیش‌تر از سطح فعلی کاهش دهد.
 
فرار سرمایه گذاران خارجی از چین

سرمایه گذاری خارجی در چین طی دو ماه اخیر کاهش محسوسی یافته است. به گزارش تریدینگ اکونومیکس، داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در مجموع دو ماه نخست امسال به ۱۳۴.۴ میلیارد یوان ( ۱۹.۲۶ میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸.۶ درصد کاهش نشان می دهد. اصلی ترین دلیل این روند کاهشی با وجود شروع نسبتا خوب در ماه ژانویه، ناشی از انتشار ویروس کرونا بوده است.
هر چند که کووید-۱۹ در چین تا حد زیادی مهار شده و روند بازگشایی کسب و کارها و بازگشت زندگی به شرایط عادی آغاز شده است، اما این کشور با بیش از ۳۱۸۰ کشته و ۸۰ هزار مبتلا، کماکان اصلی ترین کانون درگیر با این بیماری در سطح جهان محسوب می شود.
 در ماه ژانویه ۳۴۸۵ شرکت جدید در چین ثبت شده است. همچنین بیشترین افزایش سرمایه‌گذاری توسط یک کشور خارجی در چین در ماه ژانویه مربوط به کره جنوبی بوده که نسبت به ژانویه سال قبل ۱۵۷.۱ درصد بیشتر شده است. ژاپن با افزایش ۵۰.۲ درصدی سرمایه گذاری و سنگاپور با افزایش ۴۰.۶ درصدی نیز دیگر کشورهایی بوده‌اند که سرمایه‌گذاری خود در چین را شدیدا افزایش داده‌اند.
متوسط سرمایه گذاری خارجی چین در بازه زمانی ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۲ میلیارد دلار بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سرمایه گذاری ۱۳۴.۹۶میلیارد دلاری سال ۲۰۱۸ و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سرمایه گذاری ۱.۸۳ میلیارد دلاری سال ۲۰۰۰ بوده است.
از سو دیگر شروع کرونا بر فعالیت های دومین اقتصاد بزرگ آسیا نیز تاثیر گذاشته است؛ تا جایی برگزاری مراسم المپیک در ژاپن در هاله ای ابهام قرار دارد. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن با اشاره به همه گیری جهانی کرونا از اتخاذ تدابیر ویژه جدید برای تقویت رشد اقتصادی این کشور و حمایت از کسب و کارهای ژاپنی خبر داده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: