:
كمينه:۷°
بیشینه:۱۸°
به‌روز شده در: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
رئیس‌جمهور در جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی
ما با کشورهای همسایه برای رفت و آمد در حال مذاکره هستیم . به ۳ میلیون نفر۴ بسته حمایتی پرداخت می شود. / در شرایطی که طی روزهای اخیر برخی اخبار کذب در خصوص اجرای طرح قرنطیه پایتخت و کلانشهرها باعث شلوغی برخی فروشگاه ها و مراکز عرضه اقلام اساسی شده بود؛ رئیس جمهوری کشورمان با رد هرگونه طرح های اجرایی برای قرنطینه کردن شهرها و بستن فروشگاه های عرضه محصولات مصرفی از مردم خواست که به یک چنین شایعاتی توجه نکنند و خیالشان از بابت تامین اقلام اساسی آسوده باشد
کد خبر: ۱۵۱۰۸۵
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۹
اقتصاد گردان - در شرایطی که طی روزهای اخیر برخی اخبار کذب در خصوص اجرای طرح قرنطیه پایتخت و کلانشهرها باعث شلوغی برخی فروشگاه ها و مراکز عرضه اقلام اساسی شده بود؛ رئیس جمهوری کشورمان با رد هرگونه  طرح های اجرایی برای قرنطینه کردن شهرها و بستن فروشگاه های عرضه محصولات مصرفی از مردم خواست که به یک چنین شایعاتی توجه نکنند و خیالشان از بابت تامین اقلام اساسی آسوده باشد.
شایعات  دامنه داری که یک روز رئیس جمهوری را به دلیل عدم حضور در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا مورد شدیدترین انتقادها قرار میدهند و یک روز دیگر اعلام می کنند که به دلیل قرنطینه شدن تهران و کلانشهرها مردم با مشکل تامین مایحتاج عمومی مواجه خواهند شد؛ یک روز از تعطیلی جلسات دولتی ها خبر میدهند و روز دیگر حاشیه تازه ای را می آفرینند. رئیس جمهوری اما با اشاره به این واقعیت که «ما چیزی به نام قرنطینه نداریم »اعلام می کند« اینکه شایع شده برخی فروشگاه‌ها و مشاغل قرنطینه می‌شوند، چنین چیزی نداریم.» روحانی که دیروز در جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی صحبت می کرد در ادامه گفت: «تصمیم بر این بود و بر این تاکید کردیم که باید شرایط اقتصادی، روند اقتصادی، تعامل مردم و فعالیت اقتصادی علیرغم اینکه ما با کرونا مواجه هستیم و پروتکل‌هایی را از نظر بهداشتی باید مورد توجه قرار دهیم، اما باید فعالیت اقتصادی عادی باشد و نگذاریم در زمینه فعالیت اقتصادی مشکلی ایجاد شود.» رئیس جمهوری همچنین با اشاره به برنامه های حمایت معیشتی از توزیع بیش از 3میلیون بسته معیشتی طی روزهای آینده خبر میدهد. روحانی در واکنش به مشکلاتی که برای فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار ایجاد شده از امهال سه ماهه های تعهدات مالیاتی خبر میدهد ضمن اینکه از رایزنی های گسترده با همسایگان برای حل چالش های ارتباطی و اقتصادی پیش رو خبر میدهد.

چیزی به نام قرنطینه نداریم

موضوع دیگری که رئیس جمهوری به ابعاد مختلف آن اشاره می کند، بحث خساراتی است که صاحبان کسب و کار به دلیل شیوع کرونا متحمل می شوند. روحانی در این خصوص بیان داشت: البته در بعضی کسب و کارها به طور طبیعی شرایط مشکلاتی برا ی آنها ایجاد کرده و ما در جلسه دنبال این بودیم بتوانیم به ‌آنهایی که در این شرایط دچار مشکل هستند، کمک کنیم.ما چیزی به نام قرنطینه نداریم اصلا اینکه شایع شده در تهران یا بعضی شهرها برخی فروشگاه‌ها و برخی مشاغل قرنطینه هستند،‌اصلا چنین چیزی وجود ندارد. نه امروز قرنطینه است، نه ایام نوروز، نه بعد و قبلش و همه در کسب و کار و فعالیت خود آزادند.خدمات دولت هم به طور معمول به مردم خواهد رسید.رئیس جمهور اضافه کرد: همه تلاش ما این است فعالیت اقتصادی وخدمات دولت به گونه ای باشد مردم بیشتر در خانه بمانند و یا اگر اقدامی انجام می شود در چهارچوب پروتکل بهداشتی باشد. نسبت به اینکه کاری تعطیل شود، روز و ساعتی تعطیل شود، کسب خاصی مورد محدودیت قرار بگیرد، مرجع آن فقط ستاد ملی در تهران است.استان ها به هیچ عنوان حق تصمیم گیری ندارند نه استانداران نه بخشهای بهداشتی. هرگونه محدودیت در ستاد ملی در تهران تصمیم گیری می شود بنابراین در استانها در این زمینه نباید اقدامی صورت بگیرد.روحانی تاکید کرد: مردم مطمئن باشند کالای مورد نیاز آنها اعم از کالاهای مربوط به مسائل بهداشتی و درمانی یا کالاهای مصرفی و روزمره تامین خواهد شد و ذخایر ما به اندازه کافی وجود دارد و هم خریدهای لازم انجام شده  و بنادر ما پر از کالا است.

ما با کشورهای همسایه برای رفت و آمد در حال مذاکره هستیم

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اگر نیاز به ثبت سفارش جدیدباشد، بانک مرکزی ارز لازم آن را تامین کرده و بعد هم تامین خواهد کرد، بیان داشت: ما با کشورهای همسایه برای رفت و آمد در حال مذاکره هستیم،  مخصوصا برای نقل و انتقال کالا در مرزها که با پروتکل‌های بهداشتی که مورد توافق ما قرار می‌گیرد و در چارچوب و مدنظر سازمان بهداشت جهانی در حال انجام است وزارت خارجه هم در این زمینه فعال است.
رییس جمهور گفت: در جلسه امروز دو نوع تصمیم اتخاد شد؛ یک نوع به کسب و کارهایی که در این ایام بیشتر تحت فشار قرار گرفتند اعم از اینکه در شرایطی تعطیل شدند یا اینکه فعالیت آنها عملا خیلی زیاد نیست؛ حمایت از این کسب و کارها ضروری بود. در بخش مالیات هم تصمیات خوبی اتخاذ شده که برای پرداخت مالیات فرصت سه ماهه به آنها داده شود و مقرراتی که راجع به مالیات است، تصمیم گیری شد که شاید فردا اعلام کنیم، چون برخی موارد را باید فردا در ستاد ملی مطرح و در مورد آن تصمیم گیری کنیم.

به ۳ میلیون نفر۴ بسته حمایتی پرداخت می شود

رییس جمهوری تاکید کرد: امهال سه ماهه در زمینه مالیات انجام می‌شود.در این جلسه تصمیم گرفته شد به مردم در زمینه آب، برق، گاز و عوارض شهرداری و بدهکاری‌هایی که در این سه ماه خواهند داشت را به تعویق بیندازند و این مهلت هم داده شد. یکی از موضوعات مورد بحث مربوط به افراد خیلی کم درآمد است و دچار مضیقه هستند و در این روزها آنها بیشتر دچار مضیقه می‌شوند مانند دست‌فروشان یا افرادی که به شکل موقت کار می‌کردند که شامل ۳ میلیون نفر هستند و لیست آنها مشخص است؛ پیش‌بینی شده که در ۴ نوبت بسته حمایتی به آنها پرداخت شود.
روحانی با بیان اینکه نخستین حمایتی در این هفته یعنی تا قبل از پایان سال پرداخت می‌شود، گفت: سه بسته حمایتی دیگر نیز در ماه‌های بهار ۹۹ پرداخت خواهد شد که مبالغی از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان را شامل می‌شود و به شکل تفصیلی از سوی سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه بیان می‌شود.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: برای ۴ میلیون خانواری که دچار مشکل بودند غیر از ۳ میلیونی که گفته شد که متاثر از این شرایط هستند میان یک میلیون تا ۲ میلیون وام با بهره بسیار کم و نازل ۴ درصدی دریافت می‌کنند که بتدریج از یارانه‌ای که به آنها پداخت می‌شود کسر خواهد شد و ۸ درصد دیگر را دولت به بانک‌ها پرداخت خواهد کرد که به تفصیل سازمان برنامه و وزارت رفاه تشریح خواهد شد.وی با تاکید بر اینکه خدمات بانکی برای صاحبان چک های برگشتی در ماه های ( اسفند، فروردین و اردیبهشت) متوقف نخواهد شد، گفت: کارفرمایان حق بیمه سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) را تا پایان سال ۹۹ می توانند پرداخت کنند.روحانی تصریح کرد: در بحث مالیات و سهم بیمه و اقساط بانکی برای مشاغلی که در این سه ماه دچار مشکل شدند مهلتی برای آنها قرار دادیم و هم برای افرادی که در زندگی دچار سختی هستند یارانه ویژه‌ای برای آخر اسفند و ۳ ماه بهار ۹۹ در نظر گرفتیم و هم برای ۴ میلیون خانواری که نیازمند بودند وام با بهره ۴ درصد مدنظر قرار دادیم. این موارد مصوباتی است که در این جلسه اعلام شد و برخی دیگر فردا اعلام می‌شود.روحانی خاطر نشان کرد: درست این است که روزها روزهای راحتی نیست و زندگی مردم ما با سختی‌هایی توام هست. اما مردم مطمئن باشند نیازهای بهداشتی و درمانی آنها، ارزاق عمومی و نیازمندی‌های ضروری زندگی آنها تامین شده است و در حد امکان دولت حمایت خود را نسبت به افرادی که اعلام کردم، انجام خواهد داد.امیدوارم مردم بتوانند با مراعات همه دستورالعمل های بهداشتی به زندگی معمولی و فعالیت‌های اقتصادی خود ادامه دهند. خداوند هم در این روزهای پایانی به مردم کمک خواهد کرد و از این مقطع سخت عبور خواهیم کرد.


گفت‌وگوی روحانی با مدیران بیمارستان امام خمینی بصورت ویدئو کنفرانس

رئیس‌جمهور دیروز همچنین به صورت ویدئو کنفرانس یا رئیس و مدیران بخش پزشکی و درمان بیمارستان امام خمینی (ره) گفت‌وگو کرد. حسن روحانی در این گفت‌وگو در جریان روند درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا از سوی مدیران، پزشکان، پرستاران و پرسنل این بیمارستان قرار گرفت.

اصلاً موضوعی به نام قرنطینه نداریم

رئیس جمهور اعلام کرد که چیزی به نام قرنطینه نداریم؛ خدمات دولت به طور معمول به مردم خواهد رسید.حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت با نمایندگان فعال اقتصادی، اظهارکرد:نه امروز و نه در ایام نوروز و قبل و بعد از آن قرنطینه نداریم و همه در کسب و کارشان آزادند و خدمات دولت نیز به طور معمول به مردم خواهد رسید.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به بررسی تأثیر بیماری کرونا بر کسب و کارها، گفت: تصمیم جمع بر این بود و تاکید کردیم که باید شرایط و روند اقتصادی و نیز تعامل مردم و فعالیت‌های اقتصادی برغم اینکه با کرونا مواجهیم باید پروتکل‌های بهداشتی مدنظر قرار گیرد و در عین حال فعالیت اقتصادی عادی باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما اصلاً موضوعی به نام قرنطینه نداریم و این که شایعه شده است در تهران و بخشی از شهرها، برخی فروشگاه‌ها و مشاغل در قرنطینه قرار می‌گیرند و چنین موضوعی وجود ندارد.

روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم در عرصه اقتصادی مشکلی ایجاد شود، افزود: البته در برخی از کسب و کارها به طور طبیعی مشکلاتی ایجاد شده است که در این جلسه بررسی کردیم که بتوانیم به افرادی که در این کسب و کارها دچار مشکل شده اند، کمک کنیم.رئیس جمهور گفت: استان‌ها به هیچ عنوان در زمینه تعطیلی، حق تصمیم گیری ندارند.

وی افزود: ایجاد هرگونه محدودیت، صرفا از طریق ستاد ملی کرونا در تهران خواهد بود و استاندارها و بخش‌های بهداشتی نمی‌توانند در این زمینه تصمیم گیری کنند. وی در ادامه گفت: بنابراین در استان‌ها در این زمینه اقدامی نباید صورت بگیرد.

روحانی که در نشست مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی سخن می‌گفت، با تبیین مصوبات دولت برای حمایت از قشرهای آسیب پذیر، افزود: نخستین بسته حمایتی برای این افراد همین هفته و تا قبل از سال نو پرداخت می‌شود و سه بسته دیگر نیز در ماه‌های بهار ۹۹ به آنان پرداخت خواهد شد.

رئیس جمهور، رقم این بسته حمایتی را از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان متغیر دانست و گفت: توزیع تفصیل این مصوبه از طریق سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه تبیین می‌شوند.روحانی افزود: به ۴ میلیون خانوار دیگر نیز که معمولاً دچار مشکل هستند و در شرایط سختی زندگی می‌کنند از یک تا دو میلیون وام با بهره بسیار کم پرداخت خواهد شد.

رئیس جمهور گفت: ۴ درصد بهره این وام را این خانوارها و ۸ درصد را دولت به بانک‌ها پرداخت خواهند کرد و به ارائه تضمین نیاز نیست و اقساط آن به تدریج از یارانه‌ای که به این خانوارها پرداخت می‌شود کسر خواهد شد.رئیس جمهور گفت: مردم مطمئن باشند که نیازهای بهداشتی، درمانی، ارزاق عمومی و نیازمندی‌های ضروری آن‌ها تامین شده است.

 روحانی در ادامه سخنان خود افزود: ما در زمینه پرداختی‌هایی که مردم در این سه ماه از قبیل مالیات و سهم بیمه و اقساط بانکی دارند مهلتی قرار داده ایم و به کسب و کارهایی هم که دچار مشکل شده اند و افرادی هم که در زندگی دچار سختی هستند، یارانه ویژه برای اسفند و سه ماه بهار در نظر گرفته ایم که برخی از این تصمیمات را امروز و بقیه را فردا اعلام می‌کنیم.

وی گفت: درست است که این روزها روزهای راحتی نیست و مشاغل و مردم با سختی توام هستند، اما مطمئن باشید نیازهای بهداشتی، درمانی، ارزاق عمومی و نیازمندی‌های ضروری تامین شده است و دولت حمایت خود را از این افراد انجام می‌دهد.رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد: مردم بتوانند با مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی به زندگی معمولی خود در فعالیت‌های اقتصادی ادامه دهند و خداوند در روزهای پایانی سال به مردم ما کمک خواهد کرد و از این مقطع سخت عبور می‌کنیم.
 

روحانی افزود: همه تلاش ما این است که فعالیت‌های اقتصادی، خدماتی که دولت انجام می‌دهد، حتی الامکان به گونه‌ای باشد که مردم در خانه بمانند و در جایی اجتماع نکنند و یا اگر اقدامی انجام می‌دهند در چارچوب یک اصول بهداشتی باشد.رئیس جمهور تصریح کرد: بر این نکته هم تاکید می‌کنم که نسبت به اینکه کاری، روزی و ساعتی تعطیل شود و کسب خاصی مورد محدودیت قرار بگیرد، مرجع آن فقط ستاد ملی مبارزه با کرونا در تهران است.
روحانی همچنین گفت: مردم مطمئن باشند کالای مورد نیاز آن‌ها تامین خواهد شد، اعم از کالاهایی که مربوط به مسائل بهداشتی و درمانی است، یا زندگی روزمره و کالاهای مصرفی آن‌ها باشد، این‌ها هم با ذخایر ما به اندازه کافی وجود دارد، هم خریدهای لازم انجام گرفته، هم بنادر ما الان پر از کالا است و هرگونه نیازی به ثبت سفارش جدید و خرید جدید باشد بانک مرکزی ارز لازم را تامین خواهد کرد و تامین کرده و بعد هم تامین خواهد کرد.

وی افزود: ما با کشورهای همسایه در حال مذاکره برای رفت و آمد برای نقل و انتقال کالا در مرزها هستیم که با پروتکل‌های بهداشتی مورد توافق ما و در چارچوب پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی انجام می‌گیرد. رئیس جمهور گفت: اقساط بانک‌ها و مبالغ پرداختی را که مردم در سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت باید انجام دهند، می‌تواند به تاخیر بیفتد.

روحانی در جلسه مباحث اقتصادی مدیریت کرونا، اظهار داشت: اقساطی که مردم باید به بانک‌ها پرداخت کنند برای سه ماه یعنی اسفند، فروردین و اردیبهشت امهال می‌شود و مردم می‌توانند پرداخت آن را به تعویق بیاندازند. رئیس جمهور گفت: ما تصمیماتی نیز نسبت به چک‌هایی که احتمالا به خاطر شرایط کسب و کار برگشت می‌خورد، اتخاذ کرده ایم، اما عدم پرداخت آن‌ها باعث وجود محدودیت‌هایی می‌شود که بانک‌ها برای مشتریان در نظر گرفته اند که مقرر شد این محدودیت‌های بانکی در قبال مشتریان برداشته شوند.
روحانی افزود: تسهیلاتی که پیشتر راجع به آن صحبت کردم، مشمول ۱۰ دسته شغلی بود، اما در بحث چک این موضوع برای همه مردم صدق می‌کند و مردم مطمئن باشند که خدمات بانکی آن‌ها متوقف نخواهد شد.

رئیس جمهور ادامه داد: در زمینه پرداخت حق بیمه کارفرمایان نیز در این سه ماه پرداخت حق بیمه به تاخیر می‌افتد و کارفرمایان لزوما ملزم به پرداخت حق بیمه نیستند، ضمن اینکه می‌توانند حق بیمه سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت را یکجا در خردادماه پرداخت نکنند و تا آخر سال آتی فرصت دارند تا به تدریج این حق بیمه را پرداخت نمایند. روحانی گفت: قبلا اعلام شده بود در زمینه پرداخت قبوض یا بدهی آب، برق، گاز، عوارض و بدهی‌های شهرداری به مردم فرصت داده خواهد شد.

رئیس جمهور گفت: حمایت از کسانی که بیشتر تحت فشار قرار گرفته اند و کسب و کارشان تعطیل شده و در شرایطی قرار گرفتند که فعالیت آن‌ها عملاً زیاد نیست و دچار مشکل هستند، ضروری است. روحانی در ادامه سخنانش در نشست مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی، با تاکید بر اینکه در بخش مالیات تصمیمات خوبی را در این زمینه اتخاذ کردیم، خاطر نشان کرد: در پرداخت مالیات، یک مهلت سه ماهه به آن‌ها داده می‌شود و تصمیمات گرفته شده درباره این مقررات مالیاتی شاید فردا اعلام شود، چون برخی از موارد آن، فردا در ستاد ملی مطرح و تصمیم گیری می‌شود.
رئیس جمهور افزود: این مهلت سه ماهه حتماً انجام خواهد گرفت و در زمینه مسائل بهداشتی و درمانی نیز بخش خصوصی ما هر کمکی که بتواند انجام دهد، انجام خواهد داد و لوازم و تجهیزات مورد نیاز جزو هزینه‌هایی است که در مالیات قابل قبول خواهد بود.
روحانی با تاکید بر اینکه این لوازم مشمول مالیات نخواهد شد، افزود: این اطلاعات به طور مفصل در اختیار مردم قرار می‌گیرد و برای مردم توضیح داده می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: