:
كمينه:۸°
بیشینه:۱۸°
به‌روز شده در: ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
در نخستین جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی نیروهای مسلح مطرح شد
کمیته انتظامی امنیتی قرارگاه بهداشتی درمانی نیروهای مسلح به همراه وزارت کشور و استانداران روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها را با تصمیم ملی که اتخاذ می‌شود، انجام خواهد داد که این کار هم ظرف ۲۴ آینده انجام خواهد شد. از مردم درخواست می‌کنیم به توصیه‌ها و درخواست‌های وزارت بهداشت عمل کنیم تا زنجیره انتقال این بیماری قطع شود و انتظاری که در حکم فرمانده کل قوا نیز وجود داشت این بود که راه‌های اساسی از جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری اتخاذ شود که در جلسه امروز تصمیمات مهمی گرفته شد و امیدواریم با اجرایی شدن این تصمیمات جلوی شیوع بیشتر بیماری گرفته شود
کد خبر: ۱۵۰۸۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸
اقتصاد گردان - پنجشنبه 22 اسفندماه بود که مقام معظم رهبری در نامه ای خطاب به سردار باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح  بر لزوم سازماندهی این خدمات در قالب یک «قرارگاه بهداشتی و درمانی» برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری تأکید و خاطرنشان کردند: «این اقدام با توجه به قرائنی که احتمال «حمله‌ی بیولوژیکی» بودن این رویداد را مطرح کرده می‌تواند جنبه‌ی رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و بر اقتدار و توان ملّی بیفزاید.»
به فاصله یک روز بعد از انتشار نامه مقام معظم رهبری، دیروز  نخستین جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا(ع) نیروهای مسلح برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در ستادکل نیروهای مسلح برگزار شد.
جلسه ای که در جریان ان تصمیم سازی های عملیاتی برای مقابله با این چالش در دستور کار قرار گرفت و در نهایت بر اساس اعلام سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اعلام شد که روال خلوت سازی شهرها به عنوان یک ضرورت جدی طی 24ساعت آینده از سوی نیروهای مسلح آغاز خواهد شد. تصمیمی که به اعتقاد کارشناسان یکی از مهمترین ضرورت هایی است که برای مقابله با چالش کرونا می بایست انجام شود.
به گزارش روابط عمومی ستاد کل نیروهای مسلح، در پی دستور فرمانده کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر تشکیل قرارگاه بهداشتی در این ستادکل برای مبارزه با ویروس کرونا، نخستین جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا(ع) نیروهای مسلح (پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا) به ریاست سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستادکل نیروهای مسلح برگزار شد.
اما چهره های دیگری که در قالب قرارگاه مرکزی در این نشست حضور داشتند، امیر سرلشکر «سید عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش ، سردار سرلشکر «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه، سردار «حسین اشتری» فرمانده نیروی انتظامی، سردار «علی عبداللهی» معاون هماهنگ‌کننده ستادکل نیروهای مسلح، سردار «غلامرضا محرابی» معاون اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح از جمله حاضران در این جلسه بودند.
در این جلسه، جزییات تشکیل این قرارگاه و ساختار آن بررسی و تصمیم‌گیری شد. بعد از پایان نشست اما رئیس ستاد کل نیروزهای مسلح تاکید کرد: کمیته انتظامی امنیتی قرارگاه بهداشتی درمانی نیروهای مسلح به همراه وزارت کشور و استانداران روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها را با تصمیم ملی که اتخاذ می‌شود، انجام خواهد داد که این کار هم ظرف ۲۴ آینده انجام خواهد شد.
تصمیمات مهم قرارگاه بهداشتی و درمانی ستاد کل نیروهای مسلح

سردار سرلشکر سید محمدحسین باقری بعد از پایان نخستین جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا (ع) نیروهای مسلح در مصاحبه با خبرنگاران گفت: سامانه نرم افزاری قدرتمندی در وزارت بهداشت طراحی شده است که با همکاری با سازمان بسیج اجرایی می‌شود و ظرف یک هفته تا ده روز آینده تمام مردم ایران از طریق فضای مجازی، تماس تلفنی و در صورت ضرورت با مراجعه مورد رصد قرار خواهند گرفت. افراد مشکوک در این سامانه مشخص می‌شود و برای معاینات تکمیلی به مراکز مقدماتی معرفی خواهند شد و ما آمادگی داریم تا هر تعداد که مورد نیاز باشد، تا هزار درمانگاه ثابت و سیار به بخش کشوری کمک کنیم تا در این مراکز رصد و معاینات بالینی انجام شود. سردار باقری افزود: در بخش لجستیک نیز در بخش تامین ماسک تخصصی ان ۹۵ برای کادر بیمارستانی و همچنین سایر تجهیزات بیمارستانی و از جمله لباس، وزارت دفاع خط تولید مفصلی ایجاد کرده و توان تولید کیت تشخیص کرونا نیز ایجاد شده و در مورد ماسک معمولی هم به میزانی که اعلام شده از طریق وزارت دفاع و همچین بسیج اصناف سازماندهی شده است و در آینده‌ای نزدیک این کار توسعه خواهد یافت.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: در بخش تامین کادر درمانی نیز که از جمله مشکلات اساسی ماست و با توجه به این که کادر درمانی اکثر بیمارستان‌ها در مدت بیست و چند روز گذشته خسته هستند، سازماندهی کردیم که عزیزان بسیجی ما و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و علاقه‌مند و داوطلب و همچنین سربازان متخصص رشته‌های مرتبط و بازنشستگان و سایر اقشار سابقه دار و متخصص به کارگیری شوند و افرادی که نیاز به آموزش تکمیلی دارند نیز دوره یک هفته‌ای آموزش ببینند تا در خدمت پرستاران باشند.

خیابان ها، جاده ها و فروشگاه ها خلوت می شوند

در شرایطی که بسیاری از کارشناسان موضوع خلوت کردن مکان های عمومی و محل تجمعات را یکی از حلقه های مفقوده برای مقابله با این بیماری عنوان کرده اند، سردار باقری گفت: همچنین کمیته انتظامی امنیتی قرارگاه بهداشتی درمانی نیروهای مسلح به همراه وزارت کشور و استانداران روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها را با تصمیم ملی که اتخاذ می‌شود، انجام خواهد داد که این کار هم ظرف ۲۴ آینده انجام خواهد شد. از مردم درخواست می‌کنیم به توصیه‌ها و درخواست‌های وزارت بهداشت عمل کنیم تا زنجیره انتقال این بیماری قطع شود و انتظاری که در حکم فرمانده کل قوا نیز وجود داشت این بود که راه‌های اساسی از جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری اتخاذ شود که در جلسه امروز تصمیمات مهمی گرفته شد و امیدواریم با اجرایی شدن این تصمیمات جلوی شیوع بیشتر بیماری گرفته شود. هر انتظاری که وزارت بهداشت دارد و در بخش کشوری توانمندی لازم برای آن وجود نداشته باشد، اعلام کند تا ما به کمک آن بیاییم و امیدواریم این اتفاق بیفتد که با همکاری همه بخش‌ها زنجیره این بیماری قطع شود.

ارائه ظرفیت بیمارستانی نیروهای مسلح به بیماران کرونایی

سردار باقری همچنین بعد از پایان نخستین جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا (ع) نیروهای مسلح افزود: قرارگاه بهداشتی و درمانی نیروهای مسلح با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاری مردم زنجیره بیماری انتقال بیماری کرونا را قطع می‌کند و امیدواریم که جلوی شیوع بیشتر این بیماری هر چه سریعتر گرفته شود. از همان روز اول که این ویروس پیدا شد قرارگاه نیروهای مسلح برای مقابله با کرونا در ستاد کل و با حضور نیروهای مسلح، ارتش و سپاه نیروی انتظامی و وزارت دفاع تشکیل شد و با امر شب گذشته فرمانده معظم کل قوا سطح قرارگاه به عالی‌ترین سطح نیروهای مسلح ارتقا یافت و امروز اولین جلسه آن با حضور فرماندهان نیروهای مسلح، وزیر دفاع و دکتر جمشیدی نماینده وزیر بهداشت برگزار شد. علاوه بر تصمیمات متعدد و ۱۰ دستورالعمل اجرایی گذشته امروز تصمیمات مهم و اساسی خوبی اتخاذ شد و نیروهای مسلح هم اکنون در مسئله بهداشت محیط در اکثر شهرهای کشور فعال هستند و از جمله در بخش درمان، ۲ هزار تخت از مجموع ۶ هزار تخت بیمارستانی نیروهای مسلح در اختیار بیماران کرونایی یا مشکوک به آن قرار گرفته است و برای در اختیار قراردادن ۷۰ درصد این ظرفیت به وزارت بهداشت اعلام آمادگی کردیم در حالی که این میزان در بخش کشوری یعنی بیمارستان‌های دولتی، تامین اجتماعی و خصوصی تقریبا ۸ درصد است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: در بخش استراحت گاه‌های قبل و بعد بیمارستانی نیز دوستان وزارت بهداشت تقاضای اختصاص ۱۰ هزار تخت را داشتند که همه آن را برعهده گرفتیم و ۴ هزار تخت آن آماده و فعال شده که البته همه آن مورد استفاده قرار نگرفته است و ظرفیت خالی در این بخش وجود دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: