:
كمينه:۷°
بیشینه:۱۸°
به‌روز شده در: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
افزايش نرخ اونس جهاني طلا به دنبال كاهش نرخ بهره در آمريكا
در بازار ارز و معاملات نقدي نيز مانند روز سه شنبه، دلار در نرخ 15380، يورو 16850 و درهم 4230 تومان معامله شد و با افزايش نرخ اونس جهاني طلا، بازار طلا و سكه با افزايش مواجه شده است. هر گرم طلاي 18 عيار 598هزار، مظنه مثقال 17 عيار 2 ميليون و 592 هزار،‌ سكه جديد 5 ميليون و 920 هزار، سكه قديم 5 ميليون و 875 هزار، نيم سكه 3 ميليون و 50 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 850 هزار، سكه گرمي 950 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۵۰۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸
اقتصاد گردان -
روز چهارشنبه 14 اسفند 98، به دنبال كاهش 0.5 واحدي نرخ بهره در آمريكا، نرخ اونس جهاني طلا افزايش يافت و به 1647 دلار رسيد. به دنبال اين افزايش نرخ طلا، و كاهش نرخ برابري دلار در برابر طلا و ساير ارزها، تحولات مختلفي در بازارهاي ارز، بورس و طلا رخ داده و تحليلگران معتقدند كه درجهت مقابله با ويروس كرونا و احتمال ركود بيشتر در اقتصاد جهاني، احتمال دارد كه آمريكا نرخ بهره را بيش از اين افزايش دهد و در نتيجه روي افزايش نرخ طلا و ساير ارزها اثرگذار خواهد بود.

در بازار ارز و معاملات نقدي نيز مانند روز سه شنبه، دلار در نرخ 15380، يورو 16850 و درهم 4230 تومان معامله شد و با افزايش نرخ اونس جهاني طلا، بازار طلا و سكه با افزايش مواجه شده است. هر گرم طلاي 18 عيار 598هزار، مظنه مثقال 17 عيار 2 ميليون و 592 هزار،‌ سكه جديد 5 ميليون و 920 هزار، سكه قديم 5 ميليون و 875 هزار، نيم سكه 3 ميليون و 50 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 850 هزار، سكه گرمي 950 هزار تومان معامله شد.
روز (چهارشنبه) معاملات دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی، همچون روز گذشته 15 هزار و 280 تومان برای خرید و ۱۵ هزار و ۳۸۰ تومان برای فروش اعلام شده است.صرافی‌های مجاز بانک مرکزی نرخ خرید هر یورو را نیز ثابت نگه داشتند و 16 هزار و 600 تومان اعلام کردند. این ارز همچون روز گذشته 16 هزار و 700 تومان به فروش رسید.بانک‌ها نیز هر دلار آمریکا را حدود ۱۵ هزار تومان خریدند و نرخ خرید هر یورو را ۱۶ هزار و 280 تومان اعلام کردند.همچنین ارز مسافرتی با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک عامل، نزدیک به ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه شد.
در سامانه سنا نيز نرخ لحظه اي براي خريد دلار به 15280، و براي فروش دلار 15380،  خريد يورو 16600 و براي فروش يوورو 16700 تومان رسيد. همچنين سامانه سنا، نرخ ميانگين معاملات روز سه شنبه را براي دلار 15316، لير تركيه 2497، يورو 16614، درهم 4098، يوآن 2178 و پوند 19020 تومان اعلام كرد.

سكه حباب ندارد

بازار سکه شرایط عجیبی و غریبی دارد. از طرفی قیمت‌ها نسبت به یک ماه گذشته به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و از طرف دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت سکه در حال حاضر اصلا بالا نیست. چراکه ارزش طلای به کار رفته در ضرب سکه بر اساس اونس جهانی طلا و نرخ روز دلار در بازار آزاد، پنج میلیون و ۹۶۰ هزار تومان محاسبه می‌شود و بالاتر از قیمت سکه در بازار است. در لحظه نگارش این متن سکه تمام طرح جدید پنج میلیون و ۹۰۰ و سکه تمام طرح قدیم پنج میلیون و ۸۲۰ هزار تومان قیمت دارد. با این حساب قیمت سکه نه‌ تنها حباب ندارد، بلکه از ارزش واقعی آن پایین‌تر است. عقب‌ماندن قیمت سکه از ارزش واقعی آن، زمانی اتفاق می‌افتد که سکه به اندازه دلار افزایش قیمت پیدا نکند، یا در طرف مقابل دلار قیمت غیرمنطقی به خود گرفته باشد که حالت دوم به واقعیت نزدیک‌تر است.

قیمت طلا بیش از ۳ درصد بالا رفت
 
به دنبال اقدام فدرال رزرو مبنی بر کاهش نرخ بهره در راستای تعدیل تاثیرات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، قیمت طلا پس از رشد ۳ درصدی در معاملات قبلی، همچنان به سیر صعودی خود ادامه داد.به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، براساس شاخص اسپات گلد هر اونس طلا با افزایش ۰.۳ درصدی به ۱۶۴۳ دلار رسید؛ این در حالی است که این فلز گرانبها روز گذشته (سه شنبه) بیشترین افزایش درصدی یک روزه خود را ار سال ۲۰۱۶ به بعد تجربه کرده بود.
معاملات آتی طلا آمریکا با افزایش1 درصدی با قیمت ۱۶۴۵.۳۰ دلار انجام شد. فدرال رزرو شب گذشته در اقدامی اضطراری و به عنوان سپری برای در امان نگه داشتن از بزرگ‌ترین اقتصاد جهان از گزند آثار ناشی از اپیدمی کرونا، نرخ بهره را ۵۰ نقطه پایه کاهش داد. اقدام تحریک کننده شب گذشته همچنان در بورس آسیا تاثیر می‌گذارد. اما تاثیر نرخ بهره در بازار بورس بیشتر منعکس می‌شود بنابراین سیر صعودی طلا در حال حاضر محدود است.

كاهش ارزش دلار

بدنبال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو به عنوان اقدامی اضطراری برای حفاظت از بزرگ‌ترین اقتصاد جهان برابر تبعات شیوع ویروس کرونا، ارزش دلار سقوط کرد و فدرال رزرو، در بیانیه‌ای از کاهش نرخ بهره به نصف و رساندن آن به محدوده‌ای مابین یک تا ۱.۲۵ درصد خبر داد. شاخص دلار که قدرت این ارز را برابر سبدی ارزی متشکل از ۶ ارز بزرگ اندازه گیری می‌کند، با افت ۰.۵۵۵ درصدی روی عدد ۹۶.۹۹۱ ثابت بود اما پس از تصمیم کاهش نرخ بهره، به پایین‌ترین سطح خود در ۶ هفته اخیر یعنی ۹۶.۹۲۶ رسید.
اگرچه بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده که عوامل بنیادین اقتصاد آمریکا قوی مانده اند اما برای نخستین بار از زمان اوج بحران مالی در سال ۲۰۰۸ است که بانک مرکزی آمریکا خارج از نشست سیاستگذاری خود نرخهای بهره را کاهش می دهد. این اقدام بانک مرکزی آمریکا نشان می دهد مقامات آمریکایی بر این باور بودند که نمی توانند تا زمان برگزاری نشست کمیته سیاستگذاری تا دو هفته دیگر صبر کنند.
جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی این موضوع را تایید کرد و گفت: بانک مرکزی به این نتیجه رسید که ریسکهای متوجه دورنمای اقتصادی تغییر پیدا کرده اند.سیاست پولی ویروس کرونا را درمان نمی کند اما اقدامات ما از رونق اقتصادی حمایت خواهد کرد و از سخت شدن شرایط مالی برای فعالیت اقتصادی جلوگیری کرده و اعتماد تجاری و مصرفی را تقویت می کند.
پاول، گفت: ویروس کرونا و اقداماتی که به برای مقابله با این ویروس مجبور به انجام دادنش شده ایم به طور حتم روی فعالیت های اقتصادی آمریکا اثر خواهند گذاشت. ما کاملا آماده ایم تا از ابزارهای در دسترس خود برای ثبات بخشی به بازارها استفاده کنیم. می دانیم که با کاهش نرخ بهره تاثیری در شیوع بیماری ایجاد نخواهد شد اما قرار نیست بانک مرکزی به همه چالش ها پاسخ بدهد.با این حال، بازارهای مالی از این کاهش نرخ بهره چندان استفاده نکردند و علاوه بر ریزش برخی شاخص های بورسی، ارزش دلار نیز در برابر همتایان مهم خود کاهش پیدا کرد.
.به عقیده اقتصاددانان، رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه نخست امسال تحت تاثیر شیوع کرونا کاهشی محسوس خواهد داشت چرا که اقتصاد این کشور پیش از این نیز به دلیل جنگ تجاری گسترده با چین دچار مشکلاتی شده بود.نیل دوتا، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه " رنسانس مکرواکونومیکس ریسرچز" گفت: ابزارهای در اختیار فدرال رزرو برای مقابله با این مساله کافی نیست و نمی تواند معامله‌گران خیابان هفدهم ( بورس وال استریت) را آرام کند.
با این حال دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از این اقدام راضی نبود و خواستار کاهش بیشتر نرخهای بهره شد. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در واکنش به کاهش نرخ بهره نوشت: فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش داده اما سیاست‌های تسهیلی بیشتر و مهم‌تر از آن، در یک سطح قرار گرفتن کنار دیگر کشورها/رقبا است. ما با دیگران در یک سطح رقابت نمی‌کنیم. این برای آمریکا منصفانه نیست. سرانجام زمان آن فرا رسید تا فدرال رزرو پیشگام شود. سیاست تسهیلی بیشتر و کاهش بیشتر در نرخ بهره!
تحلیلگران بانک جی پی مورگان پیش بینی کردند که ۵۰ درصد احتمال کاهش نرخهای بهره آمریکا به صفر در سال میلادی جاری وجود دارد.واکنش فوری به اقدام بانک مرکزی آمریکا مثبت بود و بازارهای مالی صعود کردند و قیمتهای نفت بیش از یک درصد افزایش پیدا کرد اما تا پایان روز وضعیت بازارها منفی شد.
پیش بینی ها در خصوص دورنمای تقاضا برای نفت مداوم از سوی تحلیلگران بازبینی شده و کمتر برآورد می شود. آژانس بین المللی انرژی که ابتدای امسال پیش بینی کرده بود تقاضا برای نفت ۱.۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ رشد می کند، رقم مذکور را به ۰.۸۲۵ میلیون بشکه در روز پایین برده است. سایرین هم بدبین بوده و بازبینی نزولی شدیدتری در آمار خود ارایه کرده اند. شرکت مشاوره FGE در سوم مارس اعلام کرد تقاضا برای نفت ۲۲۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.
استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا هم با استقبال از تصمیم بانک مرکزی گفت: به خاطر این تصمیم برای فدرال رزرو دست می‌زنم. وی مدعی شد که پیامدهای ویروس کرونا بر روی اقتصاد آمریکا کوتاه مدت خواهد بود و افزود: کاملا از تصمیم بانک مرکزی حمایت می کنم. فکر می‌کنم کار درستی را انجام دادند.
در شرایطی که کرونا تاکنون جان بیش از ۳۲۰۰ نفر را در سراسر جهان گرفته است، وزیر خزانه داری آمریکا گفت: این وضعیت خیلی با یک بحران مالی تفاوت دارد و خبر خوب این است که در مراحل پایانی قرار داریم.
فِدرال رزرو در حالی اقدام به کاهش نرخ بهره کرد که تنها چند ساعت پیش از آن مقامات اقتصادی گروه جی ۷ اعلام کردند که در راستای دستیابی به رشد اقتصادی قدرتمند و پایدار و همچنین ایمن بودن در برابر  تهدیدهای ناشی از شیوع سریع کرونا، از تمامی ابزار سیاستی مناسب بهره خواهند برد.ژاپن بزرگ ترین اعتباردهنده جهان محسوب می شود و یِن نیز به طور معمول در زمان های تنش ژئوپولیتیکی یا مالی، سرمایه گذراران را به سوی خود جذب می کند، از این رو ارزش آن برابر دلار یک درصد افزایش پیدا کرد و فرانک نیز به عنوان یک سرمایه گذاری امن دیگر رد زمان بحران، ۰.۷ درصد بالا رفت. یورو نیز برابر دلار ۰.۵۷ درصد افزایش داشت.
برخلاف انتظارات اولیه، گروه هفت در اجلاس وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی خود نتوانست به پاسخ مشخصی برسد و تنها به صدور یک بیانیه برای مقابله با کرونا تاکید کرد.ماسافومی یاماماتو، تحلیلگر بازار ارز در موسسه" میزوهو سکیوریتیز" گفت: معامله گران از بیانیه گروه هفت نا امید شدند و احتمالا بازارهای مالی مدت بیشتری از آن چه پیش تر تصور می شد با کرونا دست و پنجه نرم خواهند کرد.
از سوی دیگر روند رشد ضعیف اقتصادی کشورهای اروپایی کماکان ادامه دارد و ویروس کرونا نیز به سرعت در حال گسترش در نقاط مختلف این قاره است. در نتیجه وخیم تر شدن وضعیت در ایتالیا، بسیاری از شرکت های هواپیمایی پروازهای خود به این کشور را لغو کرده اند.  
از طرف دیگر  مقامات انگلیس و اتحادیه اروپا پس از یک وقفه یک ماهه، مذاکرات خود را برای امضای پیمان تجاری جدید آغاز کردند. در حال حاضر ۱۱ سرفصل کلیدی مورد مذاکره قرار خواهد کرد و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. انگلیس خواهان داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده هر چند که طرف اروپایی تاکنون از خود اشتیاقی برای این مساله نشان نداده است. انگلیس اکنون در حال مذاکره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می‌رود مذاکره با آمریکا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود.
دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون اکنون کار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و هم چنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می‌رود که دست کم یک سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شکل کنونی باقی بماند. فعالان بازار انتظار دارند بانک مرکزی انگلیس در اجلاس بیست وششم مارس خود نرخ بهره را دست کم به میزان ۰.۲۵ درصد کاهش دهد.
خبرگزاری بلومبرگ از برنامه ریزی مقامات چینی برای تزریق نقدینگی بیشتر به بازارها در صورت لزوم خبر داده است. بانک مرکزی چین نیز برای جلوگیری از ریزش بیش‌تر بازارها به تزریق بیش از ۲۴۰ میلیارد دلار نقدینگی اقدام کرده که این اقدام اندکی در تقویت ارزش یوان موثر بوده است. پیش‌تر شکسته شدن محدوده مقاومتی مهم هفت یوانی در برابر هر دلار موجب نگرانی از ریزش بازارهای مالی در چین شده بود. بانک مرکزی ژاپن نیز از ورود خود به بازارهای مالی برای حمایت از اقتصاد این کشور در برابر کرونا خبر داده است.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ریزش ۰.۱۱ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۲۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۴۵۲ دلار اعلام شد.در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با افزایش  ۰.۲۷ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۸۱۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۴ درصد بالا رفت اما در کانال ۱.۱۱ باقی ماند و به ۱.۱۱۶۲ دلار رسید. همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا معادل ۱.۳۳۵۳ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۸۷۸ دلار سنگاپور مبادله شد.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۴۲ درصد کاهش به ۱۰۷.۳۴۸۱ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۵۱۵ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۴۹۱ یوان چین اعلام شد.
از سوي ديگر،  بانک جهانی اعلام کرد ۱۲ میلیارد دلار کمک اضطراری برای مقابله با کرونا در اختیار کشورهای مختلف قرار خواهد داد. این بسته شامل وام‌هایی با نرخ بهره کم، کمک های مالی و کمک های فنی خواهد بود.
این بسته پس از آن ارائه می‌شود که گسترش شیوع کرونا موجب اخلال جدی در روند فعالیت های تجاری و کسب  وکارها شده و نگرانی ها از وقوع رکود اقتصادی در بخش بزرگی از جهان را سبب شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: