:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۵°
به‌روز شده در: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان:
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: متاسفانه دستگاه‌های عضو کارگروه فرهنگی و تبلیغات کمیسیون قاچاق که خود مروج فرهنگ در جامعه هستند کار فرهنگی را در رده‌های سوم و چهارم اولویت‌های خود قرار داده‌اند.
کد خبر: ۱۵۰۰۹۶
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴
اقتصادگردان- علی خداویسی صبح امروز(۷ اسفند) در چهارمین جلسه کارگروه فرهنگی و تبلیغات کمیسیون مبارزه با قاچاق استان کردستان اظهار کرد: در خصوص مباحث فرهنگی تاکنون جلسات متعددی برگزار شده که متاسفانه به دلیل عدم توجه دستگاه‌های اجرایی در این جلسات آنچنان که باید و شاید خروجی مطلوبی نداشته است.

وی عنوان کرد: از دستگاه‌های متولی و فرهنگی که مروج امور فرهنگی هستند انتظار می‌رود که در زمینه مصرف تولید داخلی و کاهش قاچاق کالا پیشرو باشند.

خداویسی با اشاره به تاثیرگذاری دستگاه‌های متولی افزود: مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور می‌توانند با حضور موثر خود از طریق تریبون‌های نماز جمعه تاثیر بسزایی در زمینه فرهنگ‌سازی مقابله با قاچاق کالا داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه کار فرهنگی کاری زمانبر است و تاثیرات آن در بلند مدت نمود پیدا می‌کند ادامه داد: برخی از دستگاه‌های متولی و اجرایی انتظار دارند در کوتاه مدت شاهد تاثیر برنامه‌های فرهنگی باشند این در حالی است که کار فرهنگی سرمایه‌گذاری بلند مدتی است که ممکن است تاثیرات آن سال‌ها به طول بیانجامد.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان تاکید کرد: صرفا مبارزه و مقابله با قاچاق کارساز نیست و نمی‌توانیم با مقابله این مشکل را برای همیشه حل کنیم بلکه برای کاهش این معضل فرهنگ‌سازی لازم باید انجام شود.

جانشین رئیس پلیس امنیت اقتصادی کردستان هم در این نشست گفت: حفظ نظم و امنیت جامعه وظیفه اصلی پلیس است و پلیس امنیت اقتصادی در واقع سه هدف مهم پیش‌بینی، پیشگیری و مقابله با جرائم اقتصادی را دنبال می‌کند.

سرهنگ علیرضا فرهادی اظهار کرد: در بحث پیش‌بینی شناخت جامعه هدف مدنظر است و نیازهای یک جامعه را مورد توجه قرار می‌دهیم  و اینکه عرضه و تقاضا در سطح جامعه به سمت و سویی متمایل است.

فرهادی عنوان کرد: مقابل با قاچاق در واقع آخرین راهکار است و در زمینه پیشگیری از قاچاق اقدامات فرهنگی بسیار کارساز و موثر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مقابله سبب پاک شدن صورت مساله خواهد شد افزود: مقابله آخرین راهکار است و توسل جستن به این امر تنها سبب حذف معلول شده و علت به شیوه‌ای دیگر و درجای دیگر در جامعه نمود پیدا می‌کند.

جانشین رئیس پلیس امنیت اقتصادی کردستان با تاکید بر این امر که فرهنگ‌سازی باید در اولویت قرار گیرد ادامه داد: اقدامات فرهنگی در جامعه امری اساسی و مهم است و اگر در سطح جامعه روشنگری و آگاهی‌سازی صورت گیرد مردم به این امر واقف خواهند شد که استفاده از کالای قاچاق تا چه حد می‌تواند مضر باشد.

در ادامه معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در حوزه مباحث فرهنگی به منظور مقابله با قاچاق اظهار کرد: با توجه به اینکه دانشجویان و جوانان قشر متنفذ و تاثیرگذار در جامعه هستند، جهاد دانشگاهی در این راستا اردوهایی را با هدف بازدید جوانان و دانشجویان از طرح‌های صنعتی، واحدهای تولیدی و مباحث تاریخی در سطح استان برگزار می‌کند.

به گفته مجید آوج، کارگاه‌های آموزشی با موضوع مبارزه با قاچاق و نشست‌های دانشجویی و میزگردهای رسانه‌ای در راستای مقابله با قاچاق نیز برگزار می‌شود.

وی افزود: رونق تولید و ایجاد اشتغال برای جوانان خود نوعی مبارزه با معضل قاچاق است.

آوج با اشاره به معضل بیکاری در جامعه تاکید کرد: معضل بیکاری دردی است که که امروز جامعه با آن درگیر است.

وی ادامه داد: با ایجاد اشتغال برای جوانان و رونق تولید می‌توانیم بهتر با معضل قاچاق مقابله کنیم و در این حوزه موفق‌تر باشیم.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به تاثیر رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی جامعه تصریح کرد: رسانه بهترین ظرفیت برای فرهنگ‌سازی استفاده مردم جامعه از کالای ایرانی است که متاسفانه مغفول واقع شده است و با تولید محتواهای فرهنگی و استفاده از مطبوعات و رسانه‌های دیداری و شنیداری و در یک کلام استفاده از زبان هنر می‌توان در فرهنگ‌سازی جامعه موثر بود.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان هم در این نشست گفت:‌ گاهی اوقات در فعالیت دستگاه‌ها شاهد تناقض و موازی‌کاری هستیم که همین امر مانع از نتیجه مطلوب فعالیت‌ها خواهد شد.

قباد میمنت آبادی با تاکید بر محوریت یک امر افزود: به نتیجه رسیدن یک امر بهتر از پیگیری چند امر بدون نتیجه خواهد بود.

وی در پایان از ایجاد شورای فرهنگی در دانشگاه‌ها به منظور بهره‌گیری از ظرفیت این حوزه خبر داد.
نام:
ایمیل:
* نظر: