:
كمينه:۲۴°
بیشینه:۳۳°
به‌روز شده در: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
رییس جمهور: حرکت به سمت کنترل ویروس کرونا است
از شنبه اگر ستاد موردی را لازم دید خودش اعلام می کند و از شنبه همه چیز در کشور به صورت روال عادی آن خواهد بود، مگر موارد خاص و شرایط ویژه که ستاد آن را اعلام خواهد کرد. پس هیچ کدام‌مان نباید اجتهاد در مقابل نص داشته باشیم وزارت صمت اطمینان داد که همه تولید کنندگان مواد ضدعفونی کننده، شویند و ماسک فعال هستند و متعهدانه در دو و سه شیفت کار می کنند / اگر این ستاد تصمیمی گرفت و ابلاغ شد باید همه آن را امری لازم تلقی کنند. از نظر شرعی هم چون مصوب شورای عالی امنیت ملی و مورد تایید رهبری است همه باید تصمیمات آن را اجرا کنند
کد خبر: ۱۵۰۰۳۴
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴
اقتصاد گردان - رییس جمهور با تاکید بر این که اعتماد مردم برای مسوولان اصل است گفت: در موضوع بیماری کرونا مردم باید به اطلاعیه‌های وزارت بهداشت که از صدا و سیما اعلام می‌شود اعتماد کنند.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه عصر امروز (سه شنبه ششم اسفند) ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا اظهار کرد: متاسفانه در فضای مجازی و رسانه‌های معاند حرف‌های عجیب و غریب گفته می شود که مردم نباید به آن توجه کنند و از طرفی مسوولان فضای مجازی باید در این زمینه به خوبی مسوولیت خود را انجام دهند.

وی با تشکر از پرسنل بهداشت و درمان سراسر کشور یادآور شد: در جلسه امروز به وزیر بهداشت گفتم که پرسنل بهداشتی و درمانی هرگونه نیازی که دارند باید در اولویت باشد و برطرف شود.

روحانی افزود: خوشبختانه گزارش وزیر بهداشت امیدوارکننده است و به سمت کنترل ویروس حرکت می کند از طرفی مراجعه کننده‌ها به شدت کاهش یافته و از سوی دیگر افرادی که تست‌شان مثبت بوده و مراحل درمانشان را گذرانده اند و مرخص شده اند، افزایش یافته است.

رییس جمهور با بیان این که امکانات بهداشتی و پرسنل متخصص و دلسوز ما از بخش های نمونه کشور هستند که می توان به آن اعتماد کرد، ادامه داد: چند ماه پیش هم که آنفلوآنزا نوع B کشور را تهدید می کرد همین پرسنل با تلاش خود به خوبی آنان را کنترل کردند و الان هم مطمئن هستم که این کنترل را انجام می دهند.

وی با تاکید بر این که مردم نباید نگران باشند، خاطرنشان کرد: از طرفی مردم همانگونه که تاکنون همکاری کرده اند، باید همچنان در این زمینه همکاری کامل داشته باشند و دستورالعمل‌هایی که از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود و مرجع اعلام آن صدا و سیماست باید برای مردم اهمیت داشته باشد.

روحانی در ادامه تاکید کرد: کار و فعالیت در کشور باید همانگونه که در هفته‌ها و ماه‌های گذشته بوده ادامه پیدا کند، البته هر کجا جمعیت و اجتماعی هست باید همه مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی اعمال شود، مدارس، دانشگاه‌ها، کارگاه‌ها و ... همه باید مراقبت کنند و از طرفی همه باید فعالیت کنیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: این یکی از نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان ماست که با هراس‌افکنی کشور را به تعطیلی بکشانند، پس همه باید کار کار کنیم ولی مراقب هم باشیم.

وی با اشاره به این که نیروهای مسلح قول داده‌اند از تمام امکانات خود برای کمک استفاده کنند، عنوان کرد: نیروهای مسلح آماده است؛ مثلا اگر وزارت بهداشت نیاز به پرسنل داشت یا تخت و یا بیمارستان صحرایی لازم بود، نیروهای مسلح در کنار ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت هستند تا مشکلی برای درمان مردم پیش نیاید.

رییس جمهور هم‌چنین بیان کرد: در این جلسه وزارت صمت اطمینان داد که همه تولید کنندگان مواد ضدعفونی کننده، شویند و ماسک فعال هستند و متعهدانه در دو و سه شیفت کار می کنند.

وی ادامه داد: البته تعداد معدودی در این مدت سوءاستفاده کردند که نیروی انتظامی و تعزیرات با آنها برخورد لازم را صورت دادند. در این مرحله حساس نباید کسی از این اوضاع سوءاستفاده کند.

رییس ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا با بیان این که توصیه این ستاد این است که اجتماعات غیرضرور در کشور انجام نشود، اظهار کرد: ممکن است جایی اجتماعی ضروری باشد ولی در جاهایی که مستحب است اجتماع واجب نیست و حتی اماکن متبرکه باید در این جا توصیه های پزشکی و بهداشتی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: اگر در جایی اجتماع و جمعیتی هست باید مراقبت‌های پزشکی به درستی صورت گیرد، از طرفی در زمان برگزاری اردوهای راهیان نور هستیم، که در ستاد تصمیم گرفتیم امسال راهیان نور تعطیل شود. نسبت به اعتکاف هم ستاد مراعات و مراقبت را توصیه  می کند.

رییس جمهور هم‌چنین تاکید کرد: اگر این ستاد تصمیمی گرفت و ابلاغ شد باید همه آن را امری لازم تلقی کنند. از نظر شرعی هم چون مصوب شورای عالی امنیت ملی و مورد تایید رهبری است همه باید تصمیمات آن را اجرا کنند.

روحانی در ادامه عنوان کرد: از شنبه اگر ستاد موردی را لازم دید خودش اعلام می کند و  از شنبه همه چیز در کشور به صورت روال عادی آن خواهد بود، مگر موارد خاص و شرایط ویژه که ستاد آن را اعلام خواهد کرد. پس هیچ کدام‌مان نباید اجتهاد در مقابل نص داشته باشیم.

رییس جمهور در پایان اظهار کرد در زمینه آموزش مردم، الحمدلله متخصصین و صدا و سیما فعال هستند و باید فعالیت خود را افزایش دهند، باید واقعیت‌ها به مردم گفته شود که مثلا چند مبتلا یا فوتی یا مرخص شده داشته‌ایم. مطمئنم ان شاءالله از  این مرحله حساس با کمک و همکاری مردم، مسوولان و دستگاه‌های مختلف به سلامتی عبور خواهیم کرد.

 رئیس‌جمهور گفت: گزارشی که وزیر بهداشت داد حاکی از حرکت به سمت کنترل ویروس کروناست. مردم نباید نگران باشند؛ مرجع اصلی اخبار صدا و سیمای ما است.
روحانی: حرکت به سمت کنترل ویروس کرونا است

در جلسه امروز به وزیر بهداشت تاکید کردیم که خود پرسنل بیمارستانی هرگونه نیازی برای حفاظت خود دارند آن نیاز در اولویت باشد و این کار سریعا انجام بگیرد. باید از همه پرسنل بهداشتی و درمانی تشکر کنیم.

*حرکت به سمت کنترل ویروس کرونا است

وی ادامه داد: گزارشی که آقای وزیر بهداشت دادند حرکت به سمت کنترل ویروس کرونا است.  مردم نباید نگران باشند ضمن اینکه باید همکاری لازم را کنند. مراجعه کنندگان در بسیاری از شهرهایی که در روزهای پیش زیاد بوده به شدت کاهش پیدا کرده است. افرادی که از بیمارستان مرخص می‌شوند و تست آنها مثبت بوده و دوران درمان خود را گذرانده اند این هم افزایش پیدا کرده است که این دو خبر برای جامعه ما بسیار امیدوار کننده است.

*مرجع اخبار کرونا صدا و سیما است

روحانی تاکید کرد: در موضوع ویروس کرونا و اخبار و اطلاعات مربوط به آن، مرجع فقط صدا و سیما است.و همه توصیه هایی که از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و توسط صدا و سیما اعلام می شود برای مردم باید اهمیت داشته باشد و همه به آن توجه کنند و برای اجرای آن تلاش کنند.

رئیس جمهور بیان داشت: امکانات بهداشتی، پرسنل متخصص و دلسوز ما جزو بخش‌های نمونه کشوری است. بخش بهداشت جزو بخش‌هایی است که همه مردم می‌توانند به طور کامل به آنها اعتماد کنند و در همه مقاطع فعال بودند و در چند ماه پیش هم که ویروس آنفولانزا نوع بی جامعه ما را تهدید می‌کرد به خوبی تلاش کردند و کنترل کردند.

*کار و فعالیت در کشور باید ادامه یابد

رییس جمهوری تاکید کرد: کار و فعالیت در کشور باید به صورت آنچه که در ماه ها و هفته های گذشته بوده ادامه پیدا کند منتهی هرکجا جمعیت و اجتماعی است همه مراقبت های لازم پزشکی را باید انجام دهیم. همه باید به تمام مراقبت‌های بهداشتی که توصیه می‌شود، عمل کنند.

وی در این باره افزود: مدارس، دبیرستان‌، دانشگاه و کارگاه‌ها همه باید دقت کنند، مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی را انجام بدهند اما همه باید کار و فعالیت کنیم و این یکی از نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان ما است که با هراس‌افکنی زیاد در جامعه، کشور را به تعطیلی بکشانند. همه باید مشغول کار خودمان باشیم و فعالیت کنیم. همه باید مراقب باشیم. همچنین همه باید اگر موردی را دیدیم و یا شکی کردیم، فرد مشکوکی بود وی را به بیمارستان ببریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: بیمارستان‌های ما مجهز هستند و در این جلسه هم نیروهای مسلح قول دادند که از همه امکانات خود در این زمینه استفاده کنند حتی اگر وزارت بهداشت و درمان نیازی به پرسنل بیشتر داشته باشد به خاطر خستگی شبانه روزی که کار می‌کنند، در این جهت آماده هستند.

* اگر تخت بیمارستانی نیاز باشد نیروهای مسلح ما آماده هستند

وی ضمن اشاره به این موضوع که  اگر تخت بیمارستانی مورد نیاز باشد نیروهای مسلح ما در این خصوص هم آماده هستند، گفت: اگر در یک جایی بیمارستان صحرایی فوری مورد نیاز باشد نیز این نیروها کاملا آماده هستند. بنابراین نیروهای مسلح به طور کامل در کنار این ستاد ملی و در کنار وزارتخانه هستند برای اینکه مشکلی برای درمان مردم پیش نیاید.

رییس جمهوری تاکید کرد: اگر دستوراتی را ستاد پیشگیری و مبارزه امروز تصمیم گرفت و ابلاغ شد آن تصمیم به عنوان یک امر لازم باید همه تلقی کنند و از لحاظ شرعی چون مصوبه شورای عالی امنیت ملی است و رهبر معظم انقلاب تایید کردند و گفتند باید همه اطاعت کنند بنابراین همه باید به عنوان یک امر لازم و ضروری مورد مراقبت قرار بدهند.

 روحانی اضافه کرد: هر جایی که ستاد از شنبه لازم دید اگر مدرسه، دبیرستان، دانشگاهی و محل اجتماعی یا مورد خاصی را تشخیص داد خودش اعلام می کند بنابر این از روز شنبه همه روال‌ها با صورت عادی خواهد بود اگر مورد خاص و شرایط ویژه را ستاد ملی به آنها اعلام می کند و اجتهاد در برابر نص نباید داشته باشیم همه موظف هستند از ستاد اطاعت کنند
نام:
ایمیل:
* نظر: