:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۷°
به‌روز شده در: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶
اثر كورنا ويروس و FATF بر بازار ارز و طلا
برخي كارشناسان و مسوولان بانكي معتقدند كه اين اقدام FATF اثري بر بازار ارز و سكه ندارد و چيز جديدي نيست زيرا قبل از اين روابط بانكي محدود شده بود و كانال هاي ارتباطي بانك ها قطع شده بود و لذا اثر جديدي بر روابط بانكي نمي گذارد و همان گونه كه راهكارهاي دور زدن تحريم ها در دو سال اخير در دستور كار بوده همچنان همان اقدامات انجام خواهد شد و لذا تصميم گروه اقدام مالي، چيز جديدي نيست.اما برخي فعالان بخش خصوصي معتقدند كه با اين تحولات جديد، محدوديت هايي در كانال هاي ارتباطي بخش خصوصي و بازرگانان واتاق هاي بازرگاني و... ايجاد خواهد شد و ارتباط بخش خصوصي با بانك هاي خارجي تحت تاثير قرار مي گيرد
کد خبر: ۱۴۹۸۳۲
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
اقتصاد گردان - روز شنبه 3 اسفند ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا با ادامه افزايش قيمت خود با 4 دلار افزايش نسبت به روز جمعه با قيمت 1644 دلار معامله شد. در بازار آزاد و معاملات نقدي نيز قيمت دلار به 15220 تومان افزايش يافت. برخي كارشناسان و فعالان بازار، دليل رشد همزمان نرخ اونس جهاني طلا و دلار در بازار ايران را به دو موضوع شيوع ويروس كورنا، و همچنين اضافه شدن ايران به ليست گروه اقدام مالي و نزديك شدن به ايام تعطيلات نوروز و سال جديد خورشيدي مرتبط مي دانند. كارشناسان بازار طلا مي گويند كه موضوع ويروس كورنا مي تواند روي كاهش رشد اقتصادي و رونق بازارهاي مالي در بخش عمده اي از اقتصاد جهان اثرگذار باشد و در نتيجه بازارهاي سنتي مانند طلا را جذاب تر كرده و بازارهاي سهام، خودرو، ملك و... را دچار ركود كند.
 روز شنبه،  بهای خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی 14 هزار و 430 تومان و فروش 14 هزار و 530 تومان درج شد و  نرخ خرید هر یورو نیز 15 هزار و 480 تومان و نرخ فروش آن 15 هزار و 580 تومان معامله شد،  اين نكته نشان مي دهد كه بازار ساز تلاش دارد تا در نزديكي نرخ آزاد معاملات نقدي، به گونه اي نرخ صرافي ها اعلام شود كه سفته بازي رونق كمتري داشته باشد. از سوي ديگر، جو بازار ارز و طلا نسبت به روزهاي قبل تغيير داشته و نهادهاي نظارتي و انتظامي نسبت به رشد سفته بازي  و حضور  دلال ها در بازار هشدار داده اند.

از سوي ديگر،  روز جمعه کارگروه ویژه اقدام مالي در جلسه خود در پاريس،  ایران را در ليست سیاه FATF قرار داد كه اين موضوع مي تواند عامل رشد رواني قيمت ها در بازار ارز و طلا باشد. اما برخي كارشناسان و مسوولان بانكي معتقدند كه اين اقدام FATF  اثري بر بازار ارز و سكه ندارد و چيز جديدي نيست زيرا قبل از اين روابط بانكي محدود شده بود و كانال هاي ارتباطي بانك ها قطع شده بود  و لذا اثر جديدي بر روابط بانكي نمي گذارد. از جمله مدير مالي بانك تجارت در پاسخ به اين پرسش كه تصميم اخير گروه اقدام مالي چه تاثيري بر بازار ارز و عملكرد بانك ها داشته باشد گفت: روابط بانكي پيش از اين تصميم تغيير كرده و برخي ارتباط ها قطع شده بود و لذا اين تصميم، اثر جديدي بر روابط بانكي و فعاليت بانك ها نخواهد داشت و همان گونه كه راهكارهاي دور زدن تحريم ها در دو سال اخير در دستور كار بوده همچنان همان اقدامات انجام خواهد شد و لذا تصميم گروه اقدام مالي، چيز جديدي نيست.
رئيس كل بانك مركزي  نيز در واكنشي اظهار داشت چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد. اما در عين حال فعالان بخش خصوصي و بازرگانان معتقدند كه اين تصميم حداقل روي بخش خصوصي و تجارت و بازرگانان ايران اثر منفي خواهد داشت زيرا قبل از اين، بازرگانان در كشورها و شركت هاي مختلف، حساب بانكي داشته اند و قادر به نقل و انتقال و روابط بانكي و ارزي به شكل خصوصي بوده اند و حساب هاي بانكي آنها فعال بوده است . اما با اين تحولات جديد، محدوديت هايي در كانال هاي ارتباطي بخش خصوصي و بازرگانان واتاق هاي بازرگاني و... ايجاد خواهد شد. لذا اگرچه روي روابط بانك ها و ساختار دولتي تجارت ايران ممكن است اثر كمي داشته باشد اما تصميمات گروه اقدام مالي، روي بخش خصوصي اثرات بيشتري خواهد داشت و ارتباط بخش خصوصي با بانك هاي خارجي تحت تاثير قرار مي گيرد.

 روز شنبه به دنبال افزايش قيمت جهاني اونس طلا و قرار گرفتن ايران در ليست سياه FATF بازار ارز و سكه با نوسانات قابل توجهي مواجه شد. در سامانه سنا  نيز نرخ لحظه اي قیمت خرید دلار  14 هزار و 430 تومان و قیمت فروش آن 14 هزار و 530 تومان اعلام شد. همچنين نرخ لحظه اي خريد هر یورو 15 هزار و 480 تومان و فروش آن 15 هزار و 580 تومان معامله شد. از سوي ديگر، سامانه سنا نيز نرخ ميانگين معامله شده ارز براي روز پنجشنبه يكم بهمن 98  را براي دلار 14 هزار و 246 تومان، يورو 15 هزار و 465 تومان، پوند انگليس 18 هزار و 40 تومان، درهم امارات 3 هزار و 838 تومان و لير تركيه را 2 هزار تومان اعلام كرد.
در بازار طلا و سكه نيز، با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1644 دلار و دلار به نرخ 15 هزار و 220 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه به روند افزايش قيمت خود ادامه دادند.  مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 617 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 604 هزار و 100 تومان، سكه طرح جديد 5 ميليون و 910 هزار تومان، طرح قديم 5 ميليون و 900 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون 990 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 820 هزار تومان و سكه گرمي نيز 960 هزار تومان معامله شد.
در بازار ارز رسمي نيز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن ۱۵ ارز مانند یورو و پوند افزایش و قیمت ۲۵ واحد پولی دیگر کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز «شنبه سوم اسفند ماه ۹۸» ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. هر پوند انگلیس  ۵۴ هزار و ۴۲۸ ریال و هر یورو نیز به نرخ ۴۵ هزار و ۵۴۸ ریال ارزش‌گذاری شد.

 كاهش شکاف نرخ دلار نیما و سنا به ۵۳۳ تومان

از سوي ديگر، اختلاف نرخ خرید هر دلار آمریکا در سامانه نیما و بازار سنا در فاصله یکماهه بین ۲۸ دی تا ۲۷ بهمن ماه به ۵۳۳ تومان کاهش یافته است.
به گزارش ایبِنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به کاهش شکاف نرخ دلار در سامانه نیما و بازار سنا پرداخته و نوشته است: در حالی که میانگین فاصله یک ماهه نرخ خرید دلار در سامانه نیما (بازار ثانویه) و بازار سنا (خرید و فروش اسکناس ارز) در یک ماهه منتهی به ۲۸ دی‌ماه، یک هزار و ۶۵ تومان بوده، این فاصله در یک ماهه منتهی به ۲۷ بهمن‌ماه به ۵۳۳ تومان کاهش یافته است.
میانگین خرید هر دلار آمریکا در سامانه نیما در یک ماهه منتهی به ۲۸ دی‌ماه ۱۱هزار و ۹۴۰ تومان که این رقم برای یک ماهه منتهی به ۲۷ بهمن‌ماه به ۱۳ هزار و ۲۰۸ تومان افزایش یافته است. از سوی دیگر در مدت زمان مشابه، نرخ خرید هر دلار آمریکا در بازار سنا از ۱۳هزار و ۶ تومان به ۱۳هزار و ۷۴۲ تومان افزایش یافته است.
با این حال کاهش فاصله ۱۰۶۵ تومانی هر دلار در سامانه نیما و بازار سنا، در یک ماهه منتهی به ۲۷ بهمن‌ماه تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته است که خبری خوب برای صادرکنندگان است زیرا آنها ارز حاصل از صادرات خود را در این سامانه عرضه می‌کنند.
این معاونت همچنین نوشته است که طی این مدت میانگین نرخ خرید دلار در بازار ۱۲هزار و ۵۱۶ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۱۳هزار و ۷۷۰ تومان بوده است. این گزارش می‌افزاید در یک ماهه منتهی به ۲۸ بهمن‌ماه بیش از ۱.۱۳ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما عرضه شده است که با افزایش این رقم، مجموع ارز عرضه شده از این محل از ابتدای سال پایان روز ۲۸ بهمن ماه به ۱۴ میلیارد و ۵۸۰ میلیون یورو رسیده است.
همچنین طی این مدت ۱.۱۱ میلیارد یورو ارز برای واردات از این سامانه تامین شده است. از ابتدای امسال تا پایان روز بهمن ماه نیز ۱۲ میلیارد و ۲۸۰ میلیون یورو از این سامانه برای واردات خرید ارز انجام شده است. براساس گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، تا پایان روز ۲۸ بهمن‌ماه، شکاف بین فروش و خرید ارز در سامانه نیما به ۲.۳ میلیارد یورو افزایش یافته است.


دلار عقب رفت

در خبري ديگر، افزایش تمایل معامله گران به خرید ارزهای امن باعث عقب‌گرد دلار شد. به گزارش رویترز، در جریان آخرین روز از معاملات هفتگی، تقاضا برای خرید ارزهای امن به طرز کم سابقه‌ای افزایش یافت و اسکناس سبز از بالاترین سطح خود از اواسط سال ۲۰۱۷ عقب نشست. گزارشات جدی حاکی از آن هستند که کرونا اولین قربانیان خود را در ایتالیا و ایران گرفته و شمار بیشتری را نیز مبتلا کرده است.
  روند رشد ضعیف اقتصادی کشورهای اروپایی کماکان ادامه دارد؛ آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی با کاهش شدید رشد مواجه شده و در فرانسه نیز اعتراضات به لایحه جنجالی اصلاح بازنشستگی ادامه دارد.
در انگلیس نیز پس از کناره گیری چند وزیر از جمله ساجد جاوید، وزیر دارایی و چهره کلیدی بودجه این کشور از سمت خود، اکنون نوبت به استعفای مشاور ارشد نخست وزیر رسید. هم‌چنین اختلافات داخلی در دولت ائتلافی ایتالیا و احتمال برگزاری مجدد انتخابات در این کشور به نگرانی‌ها از تشدید بحران بدهی این کشور دامن زده است.
به دنبال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ژانویه امسال و نزدیک شدن به موعد مذاکرات در خصوص تعیین چگونگی روابط آینده، به نظر می رسد باید منتظر یک دوره پر تنش باشیم. دیوید فورست، مشاور نخست وزیر انگلیس در امور اروپایی گفت: از این که روابط تجاری مان با اتحادیه اروپا دچار تنش‌هایی شود واهمه نداریم. ما چیز زیادی از آن ها نمی خواهیم فقط می خواهیم تجارت آزادی مشابه بقیه کشورها با اتحادیه اروپا داشته باشیم.
 دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون اکنون کار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و هم چنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می‌رود که دست کم یک سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شکل کنونی باقی بماند. به گفته فورست، انگلیس قصد تمدید دوران گذار را ندارد.
بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده اما یکی از مسئولان ارشد اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه تن به شرایطی مشابه روابط با کانادا برای انگلیس نخواهد داد و این توافق مد نظر یک رویای خیالی است. اورسلا فون در لین، رئیس کمیسیون اروپا نیز گفته است امضای هر پیمان تجارت آزاد با انگلیس مستلزم مطمئن شدن اتحادیه از رعایت قوانین ضد دامپینگ توسط انگلیس خواهد بود.
 انتظار می‌رود پیامدهای برگزیت به تدریج بر روی اقتصاد انگلیس و کشورهای اروپایی آشکار شود، هر چند که انتظار نمی‌رود بانک مرکزی اروپا دست کم در کوتاه مدت تغییر زیادی در سیاست‌های پولی خود ایجاد کند. اقتصاد انگلیس به تدریج در حال وارد شدن به رکود است تا جایی که مرکز آمار انگلیس رشد اقتصادی این کشور در ماه دسامبر را تنها ۰.۱ درصد اندازه‌گیری کرده است.
از سوی دیگر به دنبال افزایش تعرفه روی محصولات ایرباس از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد و تهدید وزارت خزانه داری این کشور به اعمال تعرفه‌های بیشتر بر روی محصولات اروپایی در صورت نرسیدن به توافق تجاری، یورو بیش از پیش در موقعیتی ضعیف قرار گرفته است. هم‌چنین نگرانی‌ها از تاثیرگذاری ویروس کرونا بر روی رشد اقتصادی‌منطقه یورو باعث شده است تا ارز واحد اروپایی ضربه دیگری دریافت کند.  
جونیچی ایشی کاوا، استراتژیست ارشد بازار ارز در موسسه" آی جی سکیوریتیز" گفت: یورو اکنون در کانال مهمی قرار دارد و به نظر نمی‌رسد در کوتاه مدت شانسی برای تقویت محسوس در برابر دلار داشته باشد چرا که از نظر بنیادی شرایط منطقه یورو بد تر شده است.
با وجود باقی ماندن روند شیوع ویروس کرونا در مسیرکاهشی، تلفات ناشی از این ویروس کماکان ادامه دارد. تاکنون بیش از ۷۷ هزار و ۷۶۰ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین، ۲۳۶۰ نفر جان خود را از دست داده اند.
خبرگزاری بلومبرگ از برنامه ریزی مقامات چینی برای تزریق نقدینگی بیشتر به بازارها در صورت لزوم خبر داده است. بانک مرکزی چین نیز برای جلوگیری از ریزش بیش‌تر بازارها به تزریق بیش از ۲۴۰ میلیارد دلار نقدینگی اقدام کرده که این اقدام اندکی در تقویت ارزش یوان موثر بوده است. پیشتر شکسته شدن محدوده مقاومتی مهم هفت یوانی در برابر هر دلار موجب نگرانی از ریزش بازارهای مالی در چین شده بود.
مو سیونگ، تحلیل گر بازار ارز در بانک مرکزی سنگاپور گفت: یک نوع جنگ احساسی در معاملات به چشم می‌خورد که در آن معامله گران نمی‌توانند نگرانی خود را مخفی نگه دارند. خیلی مهم است که چین برای حمایت از اقتصادش چه کاری انجام دهد و حمایت قوی باعث خواهد شد تا بازارها مجددا اوج بگیرند.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ریزش ۰.۵۲ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۲۶۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۲۲ دلار اعلام شد.
 رقابت‌های انتخاباتی درون حزبی آمریکا اکنون به ایستگاه دوم رسید و با شمارش آرای ایالت نیوهمپشایر مشخص شد برنی سندرز و پت بوتیجج، برندگان انتخابات داخلی دموکرات ها هستند. پیش‌تر در ایالت آیوا نیز نتایج مشابهی به دست آمده بود و الیزابت وارن و جو بایدن، نامزدهای اصلی حزب دموکرات عملکرد ناامیدکننده‌ای داشتند. ایستگاه بعدی انتخابات درون حزبی ایالت نوادا خواهد بود. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است در ماه نوامبر امسال برگزار شود.
در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با جهش ۰.۴۸ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۵۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۶ درصد بالا رفت و با ورود به کانال ۱.۰۸  به ۱.۰۸۴۲دلار رسید. همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا معادل ۱.۳۲۲۲ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۹۸۳ دلار سنگاپور مبادله شد.
تحلیل‌گران بانک "میتسوبیشی" ژاپن در یادداشتی نوشتند: با توجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو از جمله آلمان و فرانسه، بانک مرکزی اروپا احتمالا ناچار به اتخاذ سیاست‌های انبساطی بیشتری خواهد بود و این مساله می تواند  یورو را بیش از پیش رو به پایین سوق دهد.
در حوزه تجاری نیز پس از ۱۷ ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش‌بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فاز نخست توافق را امضا کرد. چین از کاهش تعرفه واردات ۸۵ میلیارد دلار از محصولات آمریکایی به این کشور به عنوان بخشی از تعهدات فاز نخست توافق خبر داده است.
انتظار می‌رود به تدریج روند بازگشایی شعبات شرکت‌های بزرگ خارجی در چین آغاز شود. خودروسازی تویوتا اعلام کرده است تولیدات خود را در چین از این هفته مجددا آغاز خواهد کرد. با این حال هنوز بسیاری از پروازهای بین المللی به چین متوقف هستند.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۳۷ درصد کاهش  به ۱۱۱.۵۶۲ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۵۰۹ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۲۶۸ یوان چین اعلام شد.

روند صعودی طلا ادامه خواهد داشت

همچنين طلا روند صعودی پرقدرتی داشته و باعث شده کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران در نظرسنجی هفتگی افزایش بیشتر قیمت این فلز ارزشمند در معاملات هفته جاری را پیش‌بینی کنند.
به گزارش ایسنا، طلا روز جمعه تحت تاثیر ادامه شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و نگرانی‌ها نسبت به آسیب دیدن رشد اقتصادی، به بالاترین حد در هفت سال گذشته صعود کرد. برخی از ناظران به انتظارات برای تداوم سیاست پولی تسهیلی در آمریکا و کشورهای دیگر اشاره کردند.
به گفته چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز در این باره به کیتکونیوز گفت: بسیاری از فعالان بازارها سرشان را زیر برف کرده و نگران نبودند اما در روزهای پایانی ریسک گریزی دوباره زنده شد و طلا اوج گرفت. به نظر می‌رسد این اپیدمی وخیم‌تر می‌شود به طوری که افزایش موارد ابتلا به آن در کره جنوبی و ژاپن مشاهده شده است. صحبت زیادی درباره آسیب دیدن اقتصاد به خصوص بخش سفر و گردشگری وجود دارد.
بانک آمریکایی گلدمن ساکس در یادداشتی پیش بینی کرده است اگر ویروس کرونا تا سه ماهه دوم امسال مهار نشود، هر اونس طلا ممکن است تا مرز ۱۸۵۰ دلار صعود کند.
در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۴ نفر معادل ۹۳ درصد افزایش قیمت و تنها یک نفر معادل هفت درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کرد در حالی که هیچ کس نظر خنثی نداشت.
در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز، ۱۱۲۱ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۸۲۰ نفر معادل ۷۳ درصد افزایش قیمت و ۱۹۲ نفر معادل ۱۷ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند و ۱۰۹ نفر معادل ۱۰ درصد نظری نداشتند.
در نظرسنجی هفته پیش ۶۵ درصد از کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. در بازار معاملات آتی آمریکا روز جمعه هر اونس طلا ۲۸ دلار و ۳۰ سنت معادل ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد و در ۱۶۴۸ دلار و ۸۰ سنت بسته شد. این فلز برای کل هفته ۳.۹ درصد افزایش قیمت نشان داد که بزرگترین رشد هفتگی در هشت ماه اخیر بود.
کوین گریدی، رییس شرکت فونیکس فیوچرز اظهار کرد:‌ من به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین هستم. رشد قیمت طلا به خصوص در برابر رشد دلار آمریکا قابل ملاحظه بوده است. آمار ویروس کرونا که از چین منتشر می شود، وخیمتر می‌شود و تا زمانی که اوضاع تغییر نکند، طلا همچنان خریدار خواهد داشت.
فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در گروه پرایس فیوچرز اظهار کرد طلا در وضعیت صعود انفجاری است و وی منتظر افزایش بیشتر قیمت این فلز زرد است. طلا با اقدامات محرک اقتصادی چین پشتیبانی شده است و ویروس کرونا باعث وحشت واقعی و تقاضای قوی برای خرید طلا شده است.
افشین نوابی، مدیر بازرگانی شرکت ام کی است اظهار کرد طلا آماده صعود به ۱۶۵۰ و ۱۶۷۵ دلار است. جیم ویکاف، تحلیلگر فنی کیتکو اظهار کرد که نمودار فنی بازار طلا هفته گذشته مثبت شد و تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی وخیم‌تر دیده می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: