:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۲°
به‌روز شده در: ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۸
مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه احتمالا رشد قیمت مسکن شهر تهران در سال آینده مقداری پایین‌تر از نرخ تورم خواهد بود، گفت: سال آینده شهرهایی که از روند افزایش قیمت مسکن تهران جا مانده‌اند این عقب‌ماندگی را جبران می‌کنند.
کد خبر: ۱۴۹۷۸۶
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸
اقتصادگردان- روانشادنیا اظهار کرد: اگر دوره ‌های گذشته را ملاک قرار می‌دادیم، باید سال ۱۳۹۸ بازار مسکن شهر تهران به یک  ثبات قیمتی می‌رسید که البته از تیرماه تا آذرماه قیمت‌ها یا پایین می‌آمد یا افزایش ناچیزی داشت.

او افزود: اما چند پارامتر خارج از بازار و چند پارامتر داخل بازار مسکن، این بخش را دچار تغییر مسیر کرد،‌ تغییر قیمت بنزین، افزایش نسبی نرخ ارز، اتفاقات سیاسی و اقتصادی از عوامل بیرونی بود.

روانشادنیا ادامه داد: در داخل بازار مسکن هم، دولت سقف تسهیلات را به ۲۴۰ میلیون تومان افزایش داد، از طرف دیگر مصالح ساختمانی از جمله آهن‌آلات و میلگرد رشد داشتند، در نتیجه برخلاف پیش‌بینی‌ها در آذرماه با نقطه عطف جدیدی در بازار مسکن مواجه بودیم.

به گفته این استاد دانشگاه، اما عامل کنترل‌کننده که نبود ظرفیت در طرف تقاضا بود، افزایش نرخ‌ها را کنترل کرد، به طوری که از رشد حدود ۸ درصد ماهیانه به ۲ درصد رسید.

او با بیان اینکه قدرت متقاضیان با رشد قیمت در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ هنوز منطبق نشده است، گفت: شواهد گویای آن است که شوک متغیرهای داخلی و خارجی بر بازار مسکن از بین رفته و تا پایان سال ثبات نسبی بر این بازار حاکم خواهد بود. روانشادنیا، رکود معاملات املاک تهران در شهریورماه را طی سه دهه‌ اخیر بی‌سابقه دانست و گفت: با توجه به تقاضای زیر پوست بازار، رکود قابل تداوم نبود و دیدیم که در آذرماه تعداد معاملات تا بیش از سه برابر نسبت به شهریورماه افزایش پیدا کرد. همین روند تا آخر سال هم ادامه دارد و به نظرم میانگین ۱۰ هزار معامله در تهران تا پایان سال را خواهیم داشت.

او تاکید کرد:  با توجه به وضع عمومی اقتصاد کشور، پارامترهای  داخل بازار مسکن در سرنوشت قیمت و تعداد معاملات، تعیین‌کننده نیستند و طبیعتا رفتار بازار در سال ۱۳۹۹ تابع بازارهای موازی است. نرخ ارز در برآورد مردم از ارزش املاک و قیمت فروش واحدها تاثیرگذار است، به عبارت دیگر ارزش ریال می‌تواند در تحولات بازار مسکن تاثیرگذار باشد.

این کارشناس با اشاره به ماهیت ناهمگن بودن مسکن گفت: این قابلیت در اختلاف تورم مناطق و  شهرهای مختلف تاثیرگذار است. اما به طور کلی می‌توان گفت ظرفیت و توان خرید متقاضیان به سقف خود رسیده و پیش‌بینی من این است که تورم مسکن در سال آینده مقداری کمتر از تورم عمومی کشور خواهد بود.  روانشادنیا تصریح کرد: سال ۱۳۹۸ یک همبستگی سریع بین روند قیمت و تعداد معاملات شهرستان‌ها با تهران اتفاق افتاد. این اتفاق در دوره های گذشته با فاصله زمانی بود،‌ به عبارتی در تهران از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ تا پایان سال ۱۳۹۷ حدود ۱.۵ سال افزایش مداوم قیمت داشتیم. این استاد دانشگاه بیان کرد: با وجود افزایش قیمت در شهرستان‌ها طی سال ۱۳۹۸ رشد قیمت آن‌جا متناسب با تهران نبود و در نتیجه احتمالا افزایش قیمت در بعضی شهرها و بعضی مناطق تهران که از مناطق پیشتاز تورم در تهران جا ماندند، بیش از میانگین رشد قیمت مسکن تهران باشد.

در دی‌ماه ۱۳۹۸ مطابق اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل ۲.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه همچنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲ و  ۵۹ درصد افزایش داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر: