:
كمينه:۲۵°
بیشینه:۳۵°
به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
قيمت طلا و سكه به دنبال افزايش نرخ اونس جهاني افزايش يافت
در بازار طلا و سكه، با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1610 دلار و دلار به نرخ 14 هزار و 340 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه به روند افزايش قيمت خود ادامه دادند. مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 356 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 541 هزار و 800 تومان، سكه طرح جديد 5 ميليون و 300 هزار تومان، طرح قديم 5 ميليون و 290 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون 760 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 660 هزار تومان و سكه گرمي نيز 950 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۹۷۵۰
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
اقتصاد گردان - روز چهارشنبه 30 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا به بالاترين سطح قيمتي خود از سال 2013 رسيد و با 21 دلار افزايش نسبت به روز سه شنبه 1610 دلار معامله شد. اين افزايش قيمت پس از ترور شهيد سليماني و حمله موشكي ايران به پايگاه آمريكا در عراق، تجربه شد و قيمت اونس جهاني روز چهارشنبه 18 دی ماه 98 در بازارهای جهانی و به دنبال حمله موشکی سپاه پاسداران به دو پایگاه نظامی امریکا در عراق به‌شدت افزایش یافت و در ساعاتی از روز چهارشنبه به بالای 1600 دلار رسید اما پس از آن به زير 1600 دلار و 1584 دلار رسيد.


 براين اساس، نرخ روز چهارشنبه 30 بهمن 98، بالاترين نرخي است كه اونس جهاني از سال 2013 تاكنون تجربه كرده است و كارشناسان دلايل مختلفي براي آن مطرح كرده اند.
 از سوي ديگر،  در بازار آزاد و معاملات نقدي نيز قيمت دلار به 14340 تومان رسيد كه نسبت به نرخ 14500 و 14450 تومان روز سه شنبه كاهش يافته است. فعالان بازار ارز گفته اند كه روز چهارشنبه 30 بهمن 98، نرخ دلار براي ساعاتي از 14500 تومان عبور كرد اما پس از آن دوباره روند نزولي به خود گرفته و كاهش يافت.  
برخي كارشناسان معتقدند كه كاهش نرخ دلار در روز چهارشنبه، به معناي سيگنال مثبتي است كه از نشست گروه اقدام مالي و بررسي وضعيت ايران دريافت شده است و گمانه زني ها حاكي  از تمديد مهلت ايران براي چهار ماه ديگر است و ايران همچنان خارج از ليست سياه fatf قرار خواهد داشت. اما در عين حال بايد منتظر ماند تا خبر قطعي در مورد نتيجه نشست گروه اقدام مالي منتشر شود كه آيا مهلت ايران تمديد شده يا وضعيت ديگري را بايد شاهد بود.
همچنين  در بازار آزاد معاملات نقدي روز چهارشنبه، هر يورو  به 15550 تومان رسيد، بهای خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی بدون تغيير نسبت به روز سه شنبه 14 هزار و 100 تومان و فروش 14 هزار و 200 تومان درج شد و  نرخ خرید هر یورو نیز 15 هزار و 300 تومان و نرخ فروش آن 15 هزار و 400 تومان معامله شد، بانك ها روز چهارشنبه هر دلار آمریکا را ۱۳ هزار و ۹۶۴ تومان و هر یورو را ۱۵ هزار و ۱۲۱ تومان خريداري كردند. همچنین قیمت ارز مسافرتی در شعب بانک‌های عامل با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک عامل به حدود ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان دادو ستد شده است.
در سامانه سنا  نيز نرخ لحظه اي قیمت خرید دلار  14 هزار و 100 تومان و قیمت فروش آن 14 هزار و 200 تومان اعلام شد. همچنين نرخ لحظه اي خريد هر یورو 15 هزار و 300 تومان و فروش آن 15 هزار و 400 تومان معامله شد. از سوي ديگر، سامانه سنا نيز نرخ ميانگين معامله شده ارز براي روز سه شنبه 29 بهمن 98  را براي دلار 14 هزار و 159 تومان، يورو 15 هزار و 387 تومان، پوند انگليس 18 هزار و 249 تومان، درهم امارات 3 هزار و 850 تومان و لير تركيه را 2 هزار و 426 تومان اعلام كرد.
در بازار طلا و سكه نيز، با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1610 دلار و دلار به نرخ 14 هزار و 370 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه به روند افزايش قيمت خود ادامه دادند.  مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 356 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 541 هزار و 800 تومان، سكه طرح جديد 5 ميليون و 300 هزار تومان، طرح قديم 5 ميليون و 290 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون 760 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 660 هزار تومان و سكه گرمي نيز 950 هزار تومان معامله شد.
در بازار ارز رسمي نيز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۳۱ ارز مانند یورو کاهش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر مانند پوند افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز «چهارشنبه سی ام  بهمن ماه ۹۸» ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس ۵۴ هزار و ۶۰۴ ریال و هر یورو نیز به نرخ ۴۵ هزار و ۳۵۴ ریال ارزش‌گذاری شد.

قیمت طلای جهانی رکورد جدیدی زد

از سوي ديگر، قیمت طلا پس از این که روز سه شنبه تحت تاثیر نگرانی‌ها پیرامون اپیدمی ویروس کرونا از مرز ۱۶۰۰ دلار عبور کرد، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی بالای این مرز ماند.
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور تغییر چندانی نداشت و در ۱۶۰۱ دلار و ۷۷ سنت ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته ۱.۳ درصد جهش پیدا کرده و تا مرز ۱۶۰۵ دلار و ۱۰ سنت پیش رفته بود.
در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۶۰۴ دلار و ۸۰ سنت رسید. بازارهای سهام آسیایی و بورسهای آمریکا با تلاش سرمایه گذاران برای زدودن نگرانیها نسبت به اپیدمی ویروس کرونا، صعود کردند.
استفن اینس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت "اکسی کورپ" در این باره اظهار کرد: موج بزرگ ریسک گریزی فعلا از میان رفته است اما پیامدهای اقتصادی این اپیدمی همچنان تقاضا برای طلا را تقویت می‌کند.
با وجود این که روز سه شنبه ۱۳۲ نفر دیگر به شمار قربانیان ویروس کرونا اضافه شد، روند افزایش موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در استان هوبی چین آهسته شده است. دلار آمریکا که در شرایط ابهامات سیاسی و اقتصادی به ارز مطمئن تبدیل می‌شود هم در برابر رقیبان بزرگ خود در بالاترین حد بیش از چهار ماه گذشته ثابت ماند.
بر اساس گزارش رویترز، سرمایه‌گذاران برای ارزیابی روند نرخهای بهره، منتظر جزئیات نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا هستند که در روزهای ۲۸ و ۲۹ ژانویه برگزار شد.
نرخهای بهره پایینتر هزینه نگهداری طلا که سوددهی ندارد را کاهش داده و جذابیت سرمایه گذاری در این فلز را تقویت می کنند. موجودی طلای "اس پی دی آر گلد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز سه شنبه ۰.۶ درصد رشد کرد و به ۹۲۹.۸۴ تن رسید که منعکس کننده تقاضا برای این فلز ارزشمند است.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۱.۶ درصد افزایش، ۲۶۷۷ دلار و ۹ سنت معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، به ۱۸ دلار و ۲۴ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، به ۱۰۰۰ دلار و دو سنت رسید.

دلار کماکان بالا می‌رود

همچنين با تداوم سایه کرونا بر بازار ارز تقاضا برای خرید دلار کماکان بالاست. به گزارش رویترز، روند رشد ضعیف اقتصادی کشورهای اروپایی کماکان ادامه دارد؛ آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی با کاهش شدید رشد مواجه شده و در فرانسه نیز اعتراضات به لایحه جنجالی اصلاح بازنشستگی ادامه دارد.
در انگلیس نیز پس از کناره گیری چند وزیر از جمله ساجد جاوید، وزیر دارایی و چهره کلیدی بودجه این کشور از سمت خود، اکنون نوبت به استعفای مشاور ارشد نخست وزیر رسید. هم‌چنین اختلافات داخلی در دولت ائتلافی ایتالیا و احتمال برگزاری مجدد انتخابات در این کشور به نگرانی ها از تشدید بحران بدهی این کشور دامن زده است.
به دنبال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ژانویه امسال و نزدیک شدن به موعد مذاکرات در خصوص تعیین چگونگی روابط آینده، به نظر می رسد باید منتظر یک دوره پر تنش باشیم. دیوید فورست، مشاور نخست وزیر انگلیس در امور اروپایی گفت: از این که روابط تجاری مان با اتحادیه اروپا دچار تنش‌هایی شود واهمه نداریم. ما چیز زیادی از آن ها نمی خواهیم فقط می خواهیم تجارت آزادی مشابه بقیه کشورها با اتحادیه اروپا داشته باشیم.
 دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون اکنون کار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و هم چنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می‌رود که دست کم یک سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شکل کنونی باقی بماند. به گفته فورست، انگلیس قصد تمدید دوران گذار را ندارد.
بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده اما یکی از مسئولان ارشد اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه تن به شرایطی مشابه روابط با کانادا برای انگلیس نخواهد داد و این توافق مد نظر یک رویای خیالی است. اورسلا فون در لین، رئیس کمیسیون اروپا نیز گفته است امضای هر پیمان تجارت آزاد با انگلیس مستلزم مطمئن شدن اتحادیه از رعایت قوانین ضد دامپینگ توسط انگلیس خواهد بود.
 انتظار می‌رود پیامدهای برگزیت به تدریج بر روی اقتصاد انگلیس و کشورهای اروپایی آشکار شود، هر چند که انتظار نمی‌رود بانک مرکزی اروپا دست کم در کوتاه مدت تغییر زیادی در سیاست‌های پولی خود ایجاد کند. اقتصاد انگلیس به تدریج در حال وارد شدن به رکود است تا جایی که مرکز آمار انگلیس رشد اقتصادی این کشور در ماه دسامبر را تنها ۰.۱ درصد اندازه‌گیری کرده است.
از سوی دیگر به دنبال افزایش تعرفه روی محصولات ایرباس از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد و تهدید وزارت خزانه داری این کشور به اعمال تعرفه های بیشتر بر روی محصولات اروپایی درصورت نرسیدن به توافق تجاری، یورو بیش از پیش در موقعیتی ضعیف قرار گرفته است. هم‌چنین نگرانی‌ها از تاثیرگذاری ویروس کرونا بر روی رشد اقتصادی‌منطقه یورو باعث شده است تا ارز واحد اروپایی ضربه دیگری دریافت کند.  
جونیچی ایشی کاوا، استراتژیست ارشد بازار ارز در موسسه" آی جی سکیوریتیز" گفت: یورو اکنون در کانال مهمی قرار دارد و به نظر نمی‌رسد در کوتاه مدت شانسی برای تقویت محسوس در برابر دلار داشته باشد چرا که از نظر بنیادی شرایط منطقه یورو بد تر شده است.
اگرچه برای چهارمین روز متوالی روند شیوع ویروس کرونا در چین کاهشی بود اما تلفات ناشی از این ویروس کماکان ادامه دارد و اکنون شمار قربانیان به بیش از ۲۰۰۴ نفر و شمار مبتلایان از ۷۰ هزار نفر عبور کرده است. با مرگ یک گردشگر چینی ۸۰ ساله در فرانسه، نخستین مرگ ناشی از کرونا در اروپا نیز به ثبت رسید.
خبرگزاری بلومبرگ از برنامه ریزی مقامات چینی برای تزریق نقدینگی بیشتر به بازارها در صورت لزوم خبر داده است. بانک مرکزی چین نیز برای جلوگیری از ریزش بیش‌تر بازارها به تزریق بیش از ۲۴۰ میلیارد دلار نقدینگی اقدام کرده که این اقدام اندکی در تقویت ارزش یوان موثر بوده است. پیشتر شکسته شدن محدوده مقاومتی مهم هفت یوانی در برابر هر دلار موجب نگرانی از ریزش بازارهای مالی در چین شده بود.
مو سیونگ، تحلیل گر بازار ارز در بانک مرکزی سنگاپور گفت: یک نوع جنگ احساسی در معاملات به چشم می‌خورد که در ان معامله گران نمی‌توانند نگرانی خود را مخفی نگه دارند. خیلی مهم است که چین برای حمایت از اقتصادش چه کاری انجام دهد و حمایت قوی باعث خواهد شد تا بازارها مجددا اوج بگیرند.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۱۴ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۳۴۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۱۷۱ دلار اعلام شد.
 رقابت‌های انتخاباتی درون حزبی آمریکا اکنون به ایستگاه دوم رسید و با شمارش آرای ایالت نیوهمپشایر مشخص شد برنی سندرز و پت بوتیجج، برندگان انتخابات داخلی دموکرات ها هستند. پیش‌تر در ایالت آیوا نیز نتایج مشابهی به دست آمده بود و الیزابت وارن و جو بایدن، نامزدهای اصلی حزب دموکرات عملکرد ناامیدکننده‌ای داشتند. ایستگاه بعدی انتخابات درون حزبی ایالت نوادا خواهد بود. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است در ماه نوامبر امسال برگزار شود.
در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با افت ۰.۰۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۹۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۵ درصد پایین رفت و با رفتن به کانال ۱.۰۷  به ۱.۰۷۹۵ دلار رسید. همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا معادل ۱.۳۲۴۵ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۹۱۲ دلار سنگاپور مبادله شد.
تحلیل‌گران بانک "میتسوبیشی" ژاپن در یادداشتی نوشتند: با توجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو از جمله آلمان و فرانسه، بانک مرکزی اروپا احتمالا ناچار به اتخاذ سیاست‌های انبساطی بیشتری خواهد بود و این مساله می تواند  یورو را بیش از پیش رو به پایین سوق دهد.
در حوزه تجاری نیز پس از ۱۷ ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش‌بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فاز نخست توافق را امضا کرد. چین از کاهش تعرفه واردات ۸۵ میلیارد دلار از محصولات آمریکایی به این کشور به عنوان بخشی از تعهدات فاز نخست توافق خبر داده است.
انتظار می‌رود به تدریج روند بازگشایی شعبات شرکت‌های بزرگ خارجی در چین آغاز شود. خودروسازی تویوتا اعلام کرده است تولیدات خود را در چین از هفته دیگر مجددا آغاز خواهد کرد. با این حال هنوز بسیاری از پروازهای بین المللی به چین متوقف هستند.
ریچارد گریس، کارشناس بازار در بانک"کامن ولث" گفت: ریسک کاهش بیشتر رشد اقتصادی چین روی همه چیز سایه افکنده است. با توجه به این‌که اقتصاد چین ۱۷ درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان را بر عهده دارد، ریسک تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد این کشور کاملا معامله‌گران را نگران کرده است.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۲۳ درصد افزایش به ۱۱۰.۰۴۵۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۹۲۱ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۰۳۴ یوان چین اعلام شد.

لیر در قعر هشت ماهه

در خبري ديگر، ارزش لیر ترکیه به کمترین سطح خود از ماه می رسید. به گزارش رویترز، روند تضعیف لیر که از روز سه شنبه آغاز شد امروز نیز ادامه یافت تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود از ماه می سال گذشته رسید. به گفته فعالان بازار، اصلی‌ترین دلیل ریزش لیر در حال حاضر منازعات شمال سوریه و درگیری پراکنده ارتش ترکیه با ارتش سوریه بوده است. این نگرانی وجود دارد که تشدید درگیری‌ها باعث سرازیر شدن موج جدیدی از آوارگان و پناهجویان سوری به ترکیه شود.
انتظار می‌رود بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را بار دیگر کاهش دهد و به حدود ۱۰.۷۵ درصد برساند. روند کاهش نرخ بهره در ماه های اخیر با روی کار آمدن رئیس جدید بسیار سریع شده و همین مساله باعث نگرانی برخی نهادهای بین المللی و معامله گران ارزی شده است. به عقیده آن ها کاهش بیش از حد سریع باعث آسیب‌پذیری لیر در مقابل تورم و ریسک های پولی و ارزی خواهد شد.
در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار به ۶.۰۶۸۵ لیر رسید تا به این ترتیب کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی دو ماه نخست امسال از دو درصد فراتر برود. ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۳۸ درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۶.۵۵۵۳ لیر و هر پوند معادل ۷.۸۹۲۲ لیر اعلام شد.
جیسون تووی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه " کپیتال اکونومیکس" گفت: این احتمال وجود کرد که نرخ برابری هر دلار تا پایان سال به ۷.۵ لیر نیز برسد. ریسک اصلی آن است که مقامات سعی کنند هر طور شده جلوی ریزش لیر را بگیرند و این اقدام می تواند عواقبی دردناک و بلندمدت برای بازار ارز ترکیه داشته باشد. هم‌چنین شاخص بورس استانبول نیز تحت تاثیر عملکرد بازار ارز با ریزش بسته شد تا جایی که شاخص "بیست ۱۰۰" در پایان معاملات روزانه یک درصد نسبت به روز قبل خود در سطح کمتری قرار گرفت.
نام:
ایمیل:
* نظر: