:
كمينه:۸°
بیشینه:۱۸°
به‌روز شده در: ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۷
به گزارش خبرنگار فولاد، در بخش نخست این نشست، مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن قدردانی از زحمات خبرنگاران و رسانه‌های استانی و کشوری توضیحات مبسوطی ارایه کرد.
کد خبر: ۱۴۹۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
اقتصادگردان- مهندس عظیمیان گفت: فولاد مبارکه بزرگ‌ترین تولیدکننده ورق‌های فولادی تخت در خاورمیانه و شمال آفریقا با سهم بیش از 50 درصدی در بین شرکت‌های بزرگ فولادسازی کشور و سهم 22 درصدی در MENA (خاورمیانه و شمال آفریقا) می‌باشد. گروه فولاد مبارکه با بیش از 11 میلیون تن آهن اسفنجی در سال بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان است. ارزش فعلی گروه فولاد مبارکه معادل 840.000 میلیارد ریال است. این شرکت در تولید ناخالص داخلی(GDP) سهم یک درصدی و در تولید ناخالص داخلی بخش صنعت سهم پنج درصدی دارد. در زنجیره تأمین گسترده فولاد مبارکه نیز 2800 تأمین کننده خدمات و کالا با حدود 80 درصد ساخت داخل حضور دارند.

شبکه گسترده مشتریان شرکت شامل 1000 کارخانه و کارگاه به‌ طور مستقیم و 3000 کارخانه و کارگاه به ‌طور غیرمستقیم است.

مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه این شرکت تنها دارنده چرخه کامل تولید فولاد در کشور است، گفت: معادن سنگ‌آهن، فرآوری سنگ‌آهن، گندله‌سازی با ظرفیت 12.5 میلیون تن، احیای مستقیم با ظرفیت 12 میلیون تن، فولادسازی و ریخته‌گری مداوم با ظرفیت 10.3 میلیون تن، خط نورد گرم با ظرفیت 6.5 میلیون تن و خطوط نورد سرد با ظرفیت 2 میلیون تن، واحد گالوانیزه به ظرفیت 200 هزار تن و خطوط تولید رنگی و قلع‌اندود هر یک به ظرفیت 100 هزار تن از مهم‌ترین حلقه‌های این زنجیره هستند.

وی از مجتمع فـولاد هرمزگـان جنوب، صنایع معدنی فولاد سنگان، شرکت‌های ورق خودرو و سفیددشت چهارمحال بختیاری، فـولاد امیرکبیر کـاشان، شرکت تأمین و توسعه زیرساخت‌های شرق ایران، شرکت فنی مهندسی فولاد مبارکـه، شرکت بین‌المللی اتوماسیون و سیستم‌ها ایریسـا، شرکـت فلـز تـدارک، تـارا استیـل، شرکت تـامکو، باشگاه فرهنگی - ورزشی فولاد مبارکه سپاهان، هلدینگ فولاد متیل، هلدینگ سرمایه‌گذاری توکافولاد و هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به عنوان شرکت‌های گروه فولاد مبارکه نام برد.

او در ادامه با اشاره به عملکرد فولاد مبارکه و مجتمع فولاد سبا در 10 ماه نخست سال 98 گفت: به ‌رغم همه مشکلات موجود و همکاری با سازمان‌های برق و گاز در فصل سرد سال همچنین با توجه به کمبودهایی که در حوزه سنگ‌آهن داشته‌ایم، خوشبختانه با تلاش جمعی کارکنان نتایج ارزشمندی به دست آمده است که برخی از آنها در حوزه‌های مختلف عبارت‌اند از: در تولید گندله و آهن اسفنجی به ترتیب 89 درصد و 95 درصد برنامه شرکت تحقق یافته است. در تولید تختال با رشد یک‌ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل 112 درصد برنامه و در تولید کلاف گرم با رشد 3 درصدی 101 درصد برنامه تحقق یافته است. همچنین در تولید کلاف سرد سخت با 3 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل 100 درصد برنامه، در تولید محصول قلع‌اندود با 9 درصد رشد 105 درصد برنامه، در تولید محصول گالوانیزه و رنگی به ترتیب 98 و 96 درصد برنامه و در نهایت در حمل محصول به مقصد مشتریان با رشد 17 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل 109 درصد برنامه سالانه شرکت در این حوزه تحقق یافته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آثار اشتغالزایی گروه فولاد مبارکه تصریح کرد: جمع کل اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در گروه فولاد مبارکه 350 هزار فرصت شغلی است.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه با اشاره به نقشه راه توسعه ظرفیت گروه فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه در سال 1372 کار خود را با تولید 2.4 میلیون تن آغاز کرد و در ادامه این راه موفقیت‌آمیز با ایجاد واحدهای جدید در جنوب کشور، حفظ سهم 50 درصدی خود در تولید فولاد کشور و دستیابی به 25 میلیون تن فولاد را هدف‌گذاری کرده است.

مهندس عظیمیان با اشاره به حجم فروش داخلی و صادراتی فولاد مبارکـه در سال‌های اخیر گفت: از ابتدا تاکنون حدود 105 میلیون تن محصولات فولاد مبارکه در بازارهای داخلی و صادراتی به فروش رسیده است. این درحالی است که از ابتدا تاکنون حدود 20 میلیون تن محصولات فولادی تخت به مقاصد مورد نظر صادر شده و بیش از 8 میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

وی با اشاره به بازار مصرف محصولات فولاد مبارکه در سال 1398 افزود: 33 درصد محصولات فولاد مبارکه به صنعت لوله و پروفیل، 9 درصد به خرده‌فروشی، 5 درصد به صنعت حمل‌و‌نقل، 7 درصد به شرکت‌های تجاری، 4 درصد به صنایع لوله‌های اتصال سیالات، 3 درصد به صنایع لوازم خانگی و 2 و 10 درصد به صنایع بسته‌بندی و سایر صنایع اختصاص یافته است.

او با اشاره به میزان برداشت آب فولاد مبارکه از رودخانه زاینده‌رود گفت: فولاد مبارکه از ابتدای بهره‌برداری، مصرف بهینه آب را در تمامی خطوط تولید خود در دستور کار قرار داده است، تا جایی که توانسته مصرف ویژه آب را از 4.2 مترمکعب بر تن تولید سال 1391 به 2.7 در سال جاری کاهش دهد.

در نتیجه این تلاش‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در سال 2018 فولاد مبارکه به عنوان قهرمان کاهش مصرف آب در بین فولادسازان جهان معرفی شد.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در ادامه، اهم فعالیت‌های معاونت بهره‌برداری شرکت در 10 ماه نخست سال 1398 را به این شرح برشمرد: تولید انبوه تختال APS X60(گرید جدید ورق گرم مخصوص گازترش)؛ طراحی و تولید 6 محصول جدید(تختال گازترش، کلاف گرم 18HMN5(کلاچ خودرو)، کلاف سرد(کورتن) مخصوص کانتینرهای حمل دریایی، فولهارد تسمه‌های بسته‌بندی، کلاف اسیدشویی SPFH590(رینگ خودرو)، کلاف گرم(لوله آب)؛ تولید دو تیپ ورق مخصوص بدنه لوازم خانگی با تأیید مصرف‌کننده؛ رشد 25 درصدی تولید ورق با ضخامت 2 میلی‌متر در فولاد سبا.

اهم فعالیت‌های معاونت فروش و بازاریابی فولاد مبارکه در 10 ماه نخست اول سال 1398 بخش دیگری از سخنان مدیرعامل فولاد مبارکه در این نشست خبری بود.

وی در این خصوص افزود: تحویل 6454 هزار تن محصولات فولادی از ابتدای سال با رشد 15 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، تحویل 1.2 میلیون تن محصولات فولادی در بازارهای صادراتی از اول سال با رشد 59 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل و ثبت 1500 هزار تن سفارش محصولات ویژه و با ارزش‌افزوده بالاتر در انواع محصولات تولیدی شرکت(52 درصد رشد نسبت به سال قبل) از عمده‌ترین فعالیت‌ها در این حوزه بوده است.

مهندس عظیمیان از راه‌اندازی پروژه‌های بازیافت حرارت از نیروگاه گازی با افزودن ریکاوری بویلر(HRSG)، احداث دو دستگاه غبارگیر واحد احیا مستقیم در ناحیه آهن‌سازی، احداث پست‌های

kv 63 و kv 400 سایت شهید خرازی، افزایش مسیر ریلی در سالن‌های D2 و D3 خطوط نهایی نورد سرد و مسیر ریلی نقطه بارگیری سالن E نورد گرم به عنوان عمده‌ترین اقدامات معاونت اجرای پروژه‌های فولاد مبارکه نام برد.

وی اهم فعالیت‌های معاونت تکنولوژی فولاد مبارکه در 10 ماه نخست سال 1398 فولاد مبارکه را اینگونه برشمرد: بومی‌سازی حدود 80 درصد قطعات و تجهیزات مورد نیاز خطوط تولید؛ بومی‌سازی 997 قطعه و تجهیزات استراتژیک(جلوگیری از خروج حدود 10میلیون یورو)؛ ساخت دستگاه پیچش گرم با نرخ کرنش بالا جهت طراحی محصولات جدید؛ تأسیس مرکز نوآوری گروه فولاد مبارکه مبتنی بر تحول دیجیتال؛ اتمام 31 پروژه تحقیقاتی با اعتباری معادل 57 میلیارد ریال؛ مشارکت 42 درصدی در نظام پیشنهادات(عملکرد مدت مشابه سال قبل 38درصد) و راه‌اندازی سیستم تولید تختال برای محیط گازترش.

مهندس عظیمیان در ادامه اهم فعالیت‌های معاونت خرید فولاد مبارکه در 10 ماه نخست سال 1398 را به این شرح برشمرد: تأمین کالاهای اساسی و اولیه فولاد مبارکه شامل سنگ‌آهن، گندله، آهن اسفنجی، الکترود، فروآلیاژها و...؛ شناسایی منابع تأمین جدید اقلام استراتژیک و گلوگاهی وارداتی با رویکرد پرداخت ریالی؛ امکان‌سنجی و طراحی سامانه ارتباط با معادن؛ مدیریت اقلام مازاد و راکد(مصرفی، یدکی و اموالی) موجود در انبارها و استفاده از سیستم‌های مکانیزه نگهداری صحیح کالا در انبار.

وی اهم فعالیت‌های معاونت اقتصادی و مالی در 10ماه نخست سال 1398 را به این شرح برشمرد: افزایش سرمایه از مبلغ 130 هزار میلیارد ریال به 210 هزار میلیارد ریال؛

کاهش مالیات‌های تشخیصی سال‌های گذشته و مطالبه ‌شده حدود 1300 میلیارد تومان؛ پرداخت 1600 میلیارد تومان از مطالبات سود سهامداران در موعد قانونی؛ وصول وجوه حاصل از فروش‌های داخلی به میزان 27 هزار و 500 میلیارد تومان و صادراتی به میزان 485 میلیون یورو؛ پرداخت مبلغ 1000 میلیارد تومان و 10 میلیون یورو بابت طرح‌های توسعه و سرمایه‌گذاری‌ها.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اهم فعالیت‌های معاونت سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های فولاد مبارکه در 10ماه نخست سال 1398 را به این شرح برشمرد:

افزایش سودآوری سرمایه‌گذاری‌ها به میزان حداقل 2 هزار میلیارد تومان؛ حضور در افزایش سرمایه‌های شرکت‌های سرمایه‌پذیر(فولاد هرمزگان، گل‌گهر، چادرملو، معدن و فلزات و...)؛ سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فولاد زاگرس اندیمشک، اروند کک ایرانیان و...)؛ انجام ارزیابی مالی و عملیاتی شرکت‌های گروه و پیاده‌سازی نظام بودجه‌ریزی در شرکت‌های گروه.

وی گفت: فولاد مبارکه در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی در 10 ماه نخست سال 1398 نیز اقدامات موثری انجام داده است که اهم آنها عبارت‌اند از: انجام مساعدت‌های مختلف مالی در حوزه‌های آموزشی، فرهنگی، عمرانی، ورزشی، بهداشتی، درمانی و مذهبی به مبلغ بیش از 170 میلیارد ریال؛ مشارکت در جشن گلریزان(آزادی زندانیان دیه) با مساعدت مالی حدود 25 میلیارد ریال؛ تشکیل 92 جلسه تعاملی با مسوولان منطقه، استانی و کشوری؛ خرید تجهیزات و آنالیز، دستگاه‌های بیوشیمی و هورمونی برای بیمارستان محمد رسول‌الله‌(ص) شهر مبارکه؛ مشارکت در تکمیل مرکز آموزشی و فرهنگی خانه معلم مبارکه و مساعدت مالی به سیل‌زدگان شمال، جنوب و شرق کشور.

ارتقای دستاوردهای ایمنی شرکت در سال‌های 97 و 98 بخش بعدی سخنان مهندس عظیمیان بود. وی در این خصوص تصریح کرد: با تلاش جمعی کارکنان و در سایه رعایت دستورالعمل‌های ایمنی در همه خطوط به شکرانه خداوند، ضریب‌های شدت و تکرار حوادث شرکت در ماه‌های اخیر به بهترین شرایط خود در سال‌های آینده رسیده است.  وی با اشاره به اقدامات شرکت برای بومی‌سازی قطعات مورد نیاز صنعت فولاد خاطرنشان کرد: براساس رویکرد مدیریت شرکت و با همت و تلاش کارشناسان فولاد مبارکه، شرکت‌های سازنده و دانش‌بنیان و دانشگاه‌های کشور تاکنون 80 درصد قطعات مورد نیاز این صنعت بومی‌سازی شده است. ضمن اینکه فولاد مبارکه در حال حاضر ماشین‌ساز شدن را در دستور کار خود قرار داده و با قوت هر چه بیشتر در این مسیر در حال حرکت است.

وی در ادامه به لزوم احداث نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه اشاره و تصریح کرد: با توجه به افزایش نیاز بازار داخلی و خارجی به ورق‌های فولادی، خط نورد گرم فعلی فولاد مبارکه جوابگوی نیاز صنایع پایین‌دستی نیست، چراکه ظرفیت تولید کوره‌ها در فولاد مبارکه 7 میلیون تن و ظرفیت نورد گرم با تمام ظرفیت‌های بهبودیافته در سال‌های اخیر حداکثر 5 میلیون تن در سال است که نسبت به ظرفیت نهایی فولادسازی 2 میلیون تن کسری دارد و برای نورد این 2 میلیون تن شمش فولادی اضافه باید فکری می‌شد. بدون شک احداث این خط مزایای زیادی برای کشور خواهد داشت که برخی از آنها عبارت‌اند از: خودکفایی کشور از واردات ورق مورد نیاز و امکان تولید رول ورق جهت ساخت لوله‌های با اقطار بزرگ و ضخامت زیاد به منظور انتقال ذخایر نفت و گاز API X70(ضخامت تولیدی نورد فعلی از 1.5تا 16 میلی‌متر است که پاسخگوی نیاز کشور به کلاف ورق، جهت استفاده در حوزه نفت، گاز و آب نیست. خط جدید، کلاف فولادی با ضخامت 1.5 تا 25.4 میلی‌متر و عرض تا 2000 میلی‌متر را تولید می‌کند و این نیاز را پوشش خواهد داد)؛ تولید ورق‌های خاص استحکام بالای سبک DP1180(فولادهای دوفازی) جهت استفاده در بدنه خودروها که باعث سبک‌سازی و استحکام بخشیدن به بدنه خودرو و در نتیجه کاهش آلودگی، ایمنی بالا و صرفه‌جویی هزینه‌های سوخت آن می‌شود؛ تولید ورق‌های عریض مورد نیاز برای بدنه خودروهای SUV(شاسی‌بلند)؛ تولید گرید پراستحکام QSD700 جهت تولید شاسی خودروهای سنگین؛ امکان تولید فولاد با کربن متوسط برای ماشین‌کاری در ایران وجود ندارد و خط نورد گرم 2 این نیاز را برطرف خواهد کرد.

در حال حاضر حدود 2 میلیون تن تختال مازاد بر مصرف نورد گرم فعلی در سال موجود است و ارزش افزوده‌ای که پس از راه‌اندازی خط نورد گرم 2 حاصل خواهد شد، نقش مهمی در اقتصاد کشور و تولید ناخالص ملی ایفا خواهد کرد. همچنین که از خام‌فروشی تختال نیز جلوگیری خواهد شد. در خط جدید با عنایت به تکنولوژی پیشرفته آن نیاز به قطعات یدکی، تعمیرات و توقف تولید بسیار کمتر از خط موجود است.

مدیرعامل فولاد مبارکه مهم‌ترین چالش‌های پیش روی فولاد مبارکه را به این شرح برشمرد: تأمین سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله با کیفیت مورد نیاز؛ توازن در چرخه تولید فولاد و پیگیری اجرای نورد گرم شماره 2؛ کمبود زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و دریایی؛ تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالاتر و مدیریت بازار.

مهندس عظیمیان در بخش پایانی سخنان خود گفت: در راستای تعهد به مسوولیت‌های اجتماعی شرکت و با مجوزهایی که از هیات‌مدیره شرکت دریافت کرده‌ایم، ان‌شاءالله به ‌زودی با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه، اصفهان صاحب خط هوایی خواهد شد و توسعه بیش از پیش استان را رقم خواهد زد.
نام:
ایمیل:
* نظر: