:
كمينه:۲۶°
بیشینه:۳۸°
به‌روز شده در: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۱
بازار جهانی تحت تاثیر کرونا
در بازار طلا و سكه نيز، با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1571 دلار و دلار به نرخ 13 هزار و 640 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه با كاهش قيمت مواجه شد. مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 202 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 508 هزار و 300 تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 990 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 960 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون 550 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 550 هزار تومان و سكه گرمي نيز 930 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۹۰۴۹
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳
اقتصادگردان-
روز سه شنبه 15 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا 1571 دلار معامله شد  و در بازار آزاد و معاملات نقدي نيز قيمت دلار به 13640 تومان رسيد. همچنين روز سه شنبه بهای خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی 13 هزار و 200 تومان و فروش 13 هزار و 430 تومان درج شد نرخ خرید هر یورو نیز ۱۴ هزار و 700 تومان و نرخ فروش آن 14 هزار و 930 تومان معامله شد.
در سامانه سنا  نيز نرخ لحظه اي قیمت خرید دلار  13 هزار و 200 تومان و قیمت فروش آن 13 هزار و 430 تومان اعلام شد. همچنين نرخ لحظه اي خريد هر یورو 14 هزار و 700 تومان و فروش آن 14 هزار و 930 تومان معامله شد. از سوي ديگر، سامانه سنا نيز نرخ ميانگين معامله شده ارز براي روز دوشنبه 14 بهمن 98  را براي دلار 13 هزار و 330 تومان، يورو 14 هزار و 848 تومان، پوند انگليس 17 هزار و 500 تومان، درهم امارات 3 هزار و 652 تومان و لير تركيه 2 هزار و 342 تومان و يوآن چين را يك هزار و 930 تومان اعلام  كرد.
در بازار طلا و سكه نيز، با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1571 دلار و دلار به نرخ 13 هزار و 640 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه با كاهش قيمت مواجه شد.  مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 202 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 508 هزار و 300 تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 990 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 960 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون 550 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 550 هزار تومان و سكه گرمي نيز 930 هزار تومان معامله شد.
در بازار ارز رسمي نيز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۲ ارز مانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۴ واحد پولی دیگر افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز «سه شنبه پانزدهم بهمن ماه ۹۸»  ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس ۵۴ هزار و ۶۴۱ ریال و هر یورو نیز ۴۶ هزار و ۴۵۳ ریال ارزش‌گذاری شد.

بازار جهانی تحت تاثیر کرونا

همچنين رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با اشاره به اینکه بازار جهانی طلا همچنان تحت تاثیر ویروس کرونا است، گفت: البته نرخ سکه بعد از شش روز از کانال ۵ میلیون تومان خارج شد به ۴ میلیون ۹۹۲ هزار تومان رسید.
هوشنگ شیشه بران در گفت‌وگو با ایسنا با تحلیل بازار جهانی طلا، اظهار کرد: بازار جهانی کماکان تحت تاثیر ویروس کرونا در نوسان است.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی چین برای جلوگیری از ریزش بیشتر بازارها اقدام به تزریق ۱۷۱ میلیارد دلار نقدینگی کرده که این اقدام اندکی در تقویت ارزش یوان موثر است، افزود: شاخص دلار جهانی که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی مورد اندازه گیری قرار می‌گیرد، در معاملات   با صعود ۰.۴ درصدی نسبت به روز گذشته و در سطح ۹۷.۶۶۵  واحد بسته شد.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان همچنین به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اشاره کرد و توضیح داد: پس از سه سال بحث و جدال، انگلیس سرانجام در آخرین روز از ماه ژانویه ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا را ترک کرد تا به نخستین کشور در تاریخ این اتحادیه تبدیل شود که از آن خارج می‌شود.
وی گفت: انتظار می رود پیامدهای برگزیت به تدریج بر روی اقتصاد انگلیس و کشورهای اروپایی آشکار شود هر چند که انتظار نمی‌رود بانک مرکزی اروپا دست کم در کوتاه مدت تغییر زیادی در سیاست های پولی خود ایجاد کند، البته هنوز مشخص نیست که با توجه به روند خروج شرکت‌های بزرگ بین‌المللی از انگلیس به دنبال برگزیت، رشد اقتصادی این کشور چگونه خواهد شد.
شیشه بران با بیان اینکه بورس های جهان   پس از چندین ریزش متوالی، سبزپوش شدند، تاکید کرد: ورود جدی بانک مرکزی چین به بازارهای مالی این کشور برای جلوگیری از هرج و مرج بیشتر، موجب دلگرمی معامله گران شده است، البته این هفته نیز حدود دو سوم اقتصاد چین به منظور کاستن از شدت شیوع بیماری جدید کرونا تعطیل است.
وی اظهار کرد: براین اساس   سه‌شنبه قیمت طلا در معاملات بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار که نگرانی هایی را نسبت به پیامدهای شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده، تغییر چندانی نداشت.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان همچنین به نتایج یک تحقیق از ترمیم غیرمنتظره بخش تولید آمریکا اشاره کرد و گفت: نتایج این تحقیق موجب تقویت ارزش دلار شد، به همین دلیل قیمت طلا روز سه شنبه شاهد نوسان چندانی نبود هرچند که نگرانی ها در مورد شیوع ویروس کرونا در چین و تبعات اقتصادی آن مانع از افت بیشتر قیمت فلز زرد شد.
وی ادامه داد: قیمت نفت نیز پس از ریزش سنگینی که روز گذشته به دلیل تاثیر از پیامدهای منفی ویروس کرونا بر تقاضا داشت، در معاملات   همسو با سایر بازارهای مالی افزایش یافت.
وی با اشاره به بازار داخلی طلا، گفت: روز دوشنبه، بازار ارز و سکه شاهد کمی افزایش قیمت بود، البته روند این روزهای بازار بیشتر متاثر از روند قیمت دلار است و هر گونه اتفاق در بازار ارز، موقعیت فروش یا خرید معامله‌گران بازار سکه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
شیشه بران در خصوص روند افزایشی قیمت سکه در سومین روز این هفته، اظهار کرد: با وجود نوسانات نرخ دلار روند طلای جهانی را نمی‌توان به‌عنوان متغیری افزایشی در بازار سکه در نظر نگرفت. البته با تلاش بانک مرکزی نرخ دلار کنترل شده و شاهد روند صعودی آن نیستیم.
وی با بیان اینکه در روزهای اخیر دامنه نوسانات بازار ارز کاهش داشت، گفت: از سوی دیگر بازار سهام در حال ثبت رکوردهای تازه است و روز (دوشنبه) شاخص بورس با رشدی بیش از ۹۵۰۰ واحد از مرز ۴۳۷ هزار واحد عبور کرد، بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی و با ثبت رکوردهای تاریخی، بخشی از تقاضا از بازار ارز به سوی بازار سهام روانه شود.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان در خصوص آخرین وضعیت بازار ارز، گفت: صرافی‌ بانک‌ها   سه شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم  ۱۳ هزار و ۴۳۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان خریداری می‌کنند، همچنین قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها ۱۴ هزار و ۹۳۰ تومان و قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان است.

ناکامی طلا برای شکستن رکورد

از سوي ديگر، قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار که نگرانیها نسبت به پیامدهای شیوع ویروس کرونا را تحت الشعاع قرار داد، تغییر چندانی نداشت.
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۵۷۵ دلار و ۶۷ سنت ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا مرز ۱۵۹۱ دلار و ۴۶ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از هشتم ژانویه بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۵۸۰ دلار رسید.
وارن پاترسون، تحلیلگر بانک ING در این باره گفت: ابهامات پیرامون ویروس کرونا همچنان از قیمتهای طلا پشتیبانی می‌کند و این فلز از حمایت نسبتا خوبی برخوردار است مگر این که شفافیت بیشتری درباره تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد چین و جهان حاصل شود. طلا در شرایط ابهامات مالی و سیاسی به عنوان دارایی مطمئن با افزایش تقاضای خرید روبرو می‌شود.
هنگ کنگ نخستین مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را گزارش کرد که دومین مرگ در خارج از چین است. شمار تلفات این ویروس در چین به ۴۲۵ نفر رسیده است و پکن به کارشناسان سلامت آمریکایی اجازه داده است برای کمک به مبارزه با شیوع این ویروس وارد این کشور شوند.
شیوع ویروس کرونا باعث شده است معامله‌گران روی کاهش نرخهای بهره آمریکا تا ژوئن حساب باز کنند. پایین ماندن نرخهای بهره به نفع طلا است زیرا جذابیت سرمایه گذاری در این فلز که بازدهی ندارد را افزایش می‌دهد.
عاملی که در معاملات روز سه شنبه پیشروی طلا را متوقف کرد، رشد ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای رقیب بود که در معاملات روز دوشنبه ۰.۴ درصد صعود کرد. دلار روز گذشته تحت تاثیر آماری که بهبود فعالیت بخش تولید آمریکا در ژانویه را نشان داد، بزرگترین افزایش قیمت از دوم ژانویه را تجربه کرد. بازارهای سهام آسیایی با وجود احتیاط سرمایه گذارانی که منتظر تدابیر محرک مالی بیشتر از سوی چین بودند، به سطح بالاتری صعود کردند.
بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی چین قصد دارد نقدینگی بیشتری برای تقویت اقتصاد این کشور تزریق کند و اوایل هفته جاری وعده داد از ابزارهای سیاست پولی مختلفی برای کمک به زدودن تاثیر شیوع ویروس استفاده خواهد کرد.
به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا در محدوده ۱۵۳۷ تا ۱۵۸۲ دلار خنثی به نظر می رسد و اگر از این محدوده خارج شود، جهت قیمت مشخصی پیدا خواهد کرد.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به ۲۳۲۶ دلار و ۶۳ سنت رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، ۱۷ دلار و ۷۱ سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری بالاتر رفت و به ۹۶۷ دلار و ۳۵ سنت رسید.

بالا رفتن دلار در بازارهای جهانی

همچنين معاملات بازار ارز کماکان تحت تاثیر اخبار مربوط به ویروس کرونا قرار دارد. به گزارش رویترز، پس از آن که روند انتشار بیماری ویروسی مسری جدید به سه قاره جهان کشیده شده و گزارش‌هایی از ابتلا به ویروس کرونا در آسیا، اروپا و آمریکای شمالی مخابره شده، سازمان بهداشت جهانی در سطح جهان وضعیت اضطراری اعلام کرده است. تاکنون ویروس کرونا جان بیش از ۳۶۰ نفر را گرفته است. بیش از ۱۲ هزار مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است.
بانک مرکزی چین برای جلوگیری از ریزش بیشتر بازارها اقدام به تزریق ۱۷۱ میلیارد دلار نقدینگی کرده که این اقدام اندکی در تقویت ارزش یوان موثر بوده است.
آیاکو سرا،   کارشناس بازار در موسسه"سامومیتو میتسوئی تراست" گفت: سوال اصلی اینجاست که روند شیوع بیماری تا کجا قرار است ادامه پیدا کند. افراد در حال فروش دارایی های پر ریسک خود هستند.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات   با صعود ۰.۴ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۶۶۵  واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۳۳۶ دلار اعلام شد.
از سوی دیگر پس از  سه سال بحث و جدال، انگلیس سرانجام در آخرین روز از ماه ژانویه ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا را ترک گفت تا بدین سان به نخستین کشور در تاریخ این اتحادیه تبدیل شود که از آن خارج می‌شود. انتظار می رود پیامدهای برگزیت به تدریج بر روی اقتصاد انگلیس و کشورهای اروپایی آشکار شود هر چند که انتظار نمی‌رود بانک مرکزی اروپا دست کم در کوتاه مدت تغییر زیادی در سیاست های پولی خود ایجاد کند.
هنوز مشخص نیست که با توجه به روند خروج شرکت‌های بزرگ بین‌المللی از انگلیس به دنبال برگزیت، رشد اقتصادی این کشور چگونه خواهد بود. پیش‌تر مدیر بانک آمریکایی "جی پی مورگان" از انتقال مقر اروپایی این بانک از لندن به پاریس خبر داده بود. تاکنون صدها شرکت، بانک، صندوق سرمایه گذاری و موسسات بیمه ای برای ادامه فعالیت خود در انگلیس طبق شرایط جدید از دولت درخواست مجوز فعالیت کرده‌اند.
دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون اکنون کار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و هم چنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می‌رود که دست کم یک سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شکل کنونی باقی بماند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده است.
در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ریزش ۱.۰۹ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۱۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۹ درصد پایین رفت اما در محدوده کانال ۱.۱۰ باقی ماند و به ۱.۱۰۶۲ دلار رسید. همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا معادل ۱.۳۲۹۳ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۷۱۷ دلار سنگاپور مبادله شد.
بارت واکابایاشی، مدیر شعبه توکیو موسسه " استیت استریت" گفت: یکی از موضوعات محسوس فعلی حرکت به سمت دارایی‌های امن است. معامله گران در حال فروش بخشی از ارزها خریداری شده قبلی هستند و اکنون زمان سختی برای ارزهایی نظیر یوان است.
اگر چه در حوزه تجاری نیز پس از ۱۷ ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش‌بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فاز نخست توافق را امضا کرد اما ممکن است رشد اقتصادی چین در صورت تشدید وضعیت فعلی مجددا کاهش پیدا کند. با وجود وعده آمریکایی‌ها برای از سرگیری مذاکرات، به نظر نمی رسد طرف چینی دست کم تا زمان مهار شیوع ویروس کرونا برنامه ای برای بازگشت به میز مذاکره داشته باشد.
روابط آمریکا با اروپا نیز سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از آن که آمریکا با تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان باعث تنش‌زایی جدیدی با متحدان اروپایی خود شد، اکنون برخی از منابع خبری از تهدید شدن اروپا به وضع تعرفه وارداتی بر روی خودروهای ساخت این منطقه توسط آمریکا خبر داده‌اند. آمریکا با فرانسه بر سر لایحه جنجالی مالیات دیجیتالی که به عقیده آمریکایی‌ها شرکت‌های بزرگ این کشور را بیش از دیگران قربانی می‌کند اختلاف نظر جدی دارند.
استفان اینس، استراتژیست بازارهای آسیایی در موسسه " اکسی تریدر" گفت: نرخ برابری ارزهای اروپایی در برابر دلار به رشد اقتصادی جهان حساسیت دارد و خوش بینی به حل و فصل اختلافات تجاری باعث تقویت موضع ارزهای اروپایی در برابر اسکناس سبز خواهد شد.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۲۸ درصد افزایش به ۱۰۸.۸۲۶۵  ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۸۸۶ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۹۷ یوان چین اعلام شد.

رکورد بهترین عملکرد در برابر دلار

در خبري ديگر، پول ملی کشور غنا بهترین عملکرد در برابر دلار در سال ۲۰۲۰ را داشته است. ارزیابی‌های صورت گرفته توسط واحد اطلاعات بلومبرگ نشان می‌دهد که در نخستین ماه از سال ۲۰۲۰، پول ملی غنا به نام سدی، بهترین عملکرد را در برابر دلار در بین ۱۴۰ ارز مختلف داشته و ۳.۴ درصد در برابر دلار تقویت شده است. این ارز هم چنین نسبت به رکورد پایین ثبت شده خود در اواسط سال گذشته تاکنون بیش از ۱۳ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.
به گفته کارشناسان، یکی از دلایل اصلی تقویت ارزش سدی در برابر دلار در روزهای اخیر مربوط به شیوع گسترده ویروس کرونا بوده است. از آنجایی که چین اصلی ترین شریک تجاری غیرآفریقایی این کشور است، به تعطیلی کشیده شدن بخش بزرگی از اقتصاد چین در نتیجه این بیماری باعث شده است تا تقاضا برای خرید دلار در بین تاجران غنایی به شدت کاهش پیدا کند.
نانایا فکیا، خزانه‌دار بانک "ریپابلیک غنا" یکی دیگر از عوامل تقویت ارزش سدی را در روزهای اخیر مربوط به اعلام آمادگی بانک‌های خارجی برای انتشار اوراق سه میلیارد یورو اوراق قرضه در این کشور پس از گفت‌وگو با بانک مرکزی عنوان می‌کند که باعث شده است تا تقاضای بیش‌تری برای یورو در مقایسه با دلار ایجاد شود. وی افزود: ورود این اوراق جدید باعث تقویت ذخایر ارزی بانک مرکزی خواهد شد و این مساله به نوبه خود امکان تقویت بیش از پیش سدی را فراهم خواهد کرد.
اسیو اوپاتا، مدیر بازارهای مالی در بانک مرکزی غنا هم با اشاره به سیاست‌های حمایتی این بانک از پول ملی پس از ریزش در تابستان سال قبل گفت: با اصلاحات صورت گرفته در بازار ارز و معرفی سیستم جدید تبادل ارزی در ماه فوریه، ثبات خوبی به مبادلات بازار ارز بخشیده شده است و مداخله بانک برای تداوم این روند مثبت در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

نام:
ایمیل:
* نظر: