:
كمينه:۲۵°
بیشینه:۳۹°
به‌روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
بازگشت سكه به كانال 4 ميليون
با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1589 دلار و دلار به نرخ 13 هزار و 480 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه با كاهش قيمت مواجه شد. مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 183 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 504 هزار و 900 تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 955 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 930 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون 540 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 540 هزار تومان و سكه گرمي نيز 930 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۸۹۷۰
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۹
اقتصادگردان-
روز يكشنبه 13 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا با قيمت 1589 دلار معامله گرديد  و در بازار آزاد و معاملات نقدي نيز قيمت دلار 13480 تومان كاهش يافت. همچنين روز يكشنبه بهای خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی 13 هزار و 200 تومان و فروش 13 هزار و 400 تومان درج شد نرخ خرید هر یورو نیز ۱۴ هزار و 700 تومان و نرخ فروش آن 14 هزار و 900 تومان معامله شد.
در سامانه سنا  نيز نرخ لحظه اي قیمت خرید دلار  13 هزار و 200 تومان و قیمت فروش آن 13 هزار و 400 تومان اعلام شد. همچنين نرخ لحظه اي خريد هر یورو 14 هزار و 700 تومان و فروش آن 14 هزار و 900 تومان معامله شد. از سوي ديگر، سامانه سنا نيز نرخ ميانگين معامله شده ارز براي روز شنبه 12 بهمن 98  را براي دلار 13 هزار و 440 تومان، يورو 14 هزار و 953 تومان، پوند انگليس 17 هزار و 534 تومان، درهم امارات 3 هزار و 664 تومان و لير تركيه 2 هزار و 362 تومان اعلام كرد.
در بازار طلا و سكه نيز، با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1589 دلار و دلار به نرخ 13 هزار و 480 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه با كاهش قيمت مواجه شد.  مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 183 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 504 هزار و 900 تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 955 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 930 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون 540 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 540 هزار تومان و سكه گرمي نيز 930 هزار تومان معامله شد.
در بازار ارز رسمي نيز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ تمام ارزها ثابت ماند بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز «یکشنبه سیزدهم بهمن ماه ۹۸» ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس ۵۵ هزار و ۴۶۳ ریال و هر یورو نیز ۴۶ هزار و ۶۰۰ ریال ارزش‌گذاری شد.
طلا هم قربانی کرونا می‌شود؟
از سوي ديگر، شاید یکی از معدود برنده‌های شیوع ویروس مرگبار در چین، طلا بوده که به نقش سنتی خود به عنوان دارایی مطمئن عمل کرده و افزایش قیمت چشمگیری پیدا کرده است اما این اپیدمی ممکن است در نهایت به ضرر طلا تمام شود.
به گزارش ایسنا، ناظران بازار طلا به خصوص کسانی که در غرب هستند، نوسانات قیمتی که تحت تاثیر ریسک‌پذیری و ریسک‌گریزی ایجاد می‌شوند و ورود و خروج سرمایه در بازار کالاهای سرمایه‌گذاری طلا مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) را معمولا مورد توجه قرار می‌دهند.
اگرچه این روش معتبری برای ارزیابی علاقمندی سرمایه‌گذاران به طلاست، اما این حقیقت را نادیده می‌گیرد که نیمی از بازار فیزیکی طلا از تنها دو کشور چین و هند تشکیل شده است.
تقاضا برای طلا در این دو کشور در حال حاضر تحت تاثیر رشد اقتصادی آهسته‌تر و قیمت بالاتر طلا ضعیف شده است. طبق آمار GFMS، تقاضا برای جواهرات طلا در چین طی سال میلادی گذشته ۸.۶ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرد و به ۶۲۹ تن رسید.
تقاضای سرمایه گذاری در چین بهتر بود و تحت تاثیر ابهامات پیرامون جنگ تجاری با آمریکا، با یک درصد افزایش به ۲۳۵ تن بالغ شد. اما تصویر کلی برای چین، یکی از ضعیف‌ترین ترندهای تقاضا برای طلا در سال میلادی گذشته بود و با در نظر گرفتن این که ویروس مرگبار احتمالا به اقتصاد چین و اعتماد مصرف کننده آسیب می‌زند، یقینا شیوع این ویروس به تقاضای خرده فروشی کمک نخواهد کرد.
ویروس کرونای جدید که در شهر ووهان آغاز شد تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر را به کشتن داده و بیش از ۷۷۰۰ نفر به آن آلوده شده‌اند و حداقل به ۱۵ کشور رسیده است. قیمت طلا از زمانی که این ویروس در صدر اخبار مهم قرار گرفت، رو به افزایش گذاشت و تا روز جمعه به ۱۵۸۷ دلار رسید.
افزایش قیمت طلا در ورود سرمایه به صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس منعکس شده است. موجودی طلای "اس پی در آر گلد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، از ۲۸.۱۲ میلیون اونس در ۱۴ ژانویه به ۲۸.۹۲ میلیون اونس رسید که دو درصد افزایش نشان داد.
اگر طلا به تنهایی در نظر گرفته شود، عملکرد ضعیفی نداشته اما قطعا سود زیادی هم از تقاضا برای دارایی مطمئن نبرده است زیرا سایر کالاها به دلیل هراس بازار از تاثیر اقتصادی منفی این ویروس به شدت افت قیمت پیدا کرده‌اند، به عنوان نمونه قیمت مس از سطح ۶۲۷۷ دلار در ۱۶ ژانویه، ۱۰ درصد ریزش کرد و به ۵۶۴۱ دلار رسید، در حالی که قیمت نفت برنت از ۲۰ ژانویه ۹ درصد سقوط داشت.
این احتمال وجود دارد که سرمایه گذاران قراردادهای مس و نفت را بیش از حد فروخته باشند یا به حد کافی در طلا سرمایه گذاری نکرده باشند. همه چیز به مسیر آینده این ویروس بستگی دارد. اگر به نظر برسد که آسیب این اپیدمی به اقتصاد چین و سایر اقتصادهای آسیایی موقتی باشد، قیمت مس و نفت خام احتمالا بهبود پیدا خواهد کرد. چنین سناریویی احتمالا باعث خواهد شد طلا بخشی از درخشش خود به عنوان دارایی مطمئن را از  دست دهد اما این موضوع می‌تواند با بهبود تقاضای خرید مصرف کنندگان در چین جبران شود.
هند هم مایه نگرانی طلا است. بنا بر اعلام یک منبع دولتی آگاه، واردات طلا به هند در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ به ۲۶۷ تن در مقایسه با ۵۶۴ تن در نیمه اول کاهش پیدا کرد. واردات هند معمولا در نیمه دوم که مردم برای فستیوال‌ها و مراسم‌های عروسی طلا خریداری می‌کنند، بالا می‌رود، از این رو واردات کمتر در سال گذشته نگران کننده بوده است. احتمالا رشد اقتصادی کندتر و قیمت بالاتر طلا باعث واردات کمتر شده است.
این عوامل دوراهی که پیش روی طلا وجود دارد را بارز می‌کنند. قیمت این فلز ارزشمند برای این که از تقاضای بالاتر مصرف کنندگان در هند و چین برخوردار شود، باید ملایم‌تر شود. اما اگر روند افزایشی اخیر طلا که ناشی از تقاضا برای دارایی امن است، متوقف شود، سرمایه گذاران ممکن است دارایی‌های خود را از صندوق‌های ETF خارج کنند و قیمت این فلز تحت فشار کاهشی قرار بگیرد.
بر اساس گزارش رویترز، این که قیمت طلا در کوتاه مدت چه روندی داشته باشد، به این بستگی دارد که تقاضا برای دارایی امن به حدی قوی باشد که تاثیر افت تقاضای مصرف کننده به دلیل شیوع بیماری در چین و چالشهای اقتصادی در هند را جبران کند.
همچنين به گزارش ایبِنا، در معاملات روز شنبه MCX، معاملات آتی طلا برای ماه آوریل با ۰.۱۷ درصد افزایش به ۴۱.۲۹۳ دلار به ازای هر ۱۰ گرم افزایش پیدا کرد و به رکورد اوایل ماه جاری نزدیک شد. در بازارهای جهانی، روز گذشته بدنبال افزایش نگرانی ها پس از شیوع سریع ویروس کرونا که به افزایش تمایل برای سرمایه گذاری های امن منجر شد، قیمت هر اونس طلا در گروه بورس و بازرگانی و کالای شیکاگو به ۱.۵۸۸ دلارافزایش یافت.
از سویی دیگر، سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه و برای مقابله با ویروس کرونا وضعیت اضطراری اعلام کرد و آمریکا نیز در واکنش به شیوع کرونا، در این کشور ضمن اعلام وضعیت اضطراری دستور داد که شهروندانی که از استان هوئبی چین به مرکزیت ووهان (محل شیوع ویروس) بازگشته اند، به مدت ۱۴ روز در قرنطینه بمانند.
معاملات آتی هر اونس نقره نیز در CME (گروه بورس و بازرگانی و کالای شیکاگو) به ۱۸.۰۳۰ دلار افزایش یافت. نگرانی های ناشی از کرونا علاوه بر این بازارهای مالی جهان را تحت تاثیر شدید  قرار داد به طوری که شاخص داو جونز بیش از ۷۰۰ واحد کاهش یافت.
در این ارتباط، «آبیشاک بانسال» رییس هیات مدیره گروه آبانس، می گوید که برای پیش بینی واقعی تاثیرات کرونا هنوز زود است اما اگر شرایط کنونی تشدید شود، افزایش چشمگیر قیمت طلا را شاهد خواهیم بود؛ سرمایه گذاری که در رابطه با چنین سناریویی سرمایه گذاری امن محسوب می شود.
بسیاری از شهرهای چین همچنان در قرنطینه به سر می برند و فعالیت های تجاری کاملا تعطیل شده است. به گفته بانسال، در چنین شرایطی طلا سرمایه گذاری مطمئنی است. «کریگ ارلام» تحلیلگر موسسه اوآندا در یادداشتی نوشت: طلا همچنان به عنوان یک سرمایه گذاری سنتی و امن، جای خود را در بازار باز می کند.
آیا دلار افت خواهد کرد؟
از سوي ديگر، سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمرزیکا نقش اصلی تعیین نرخ دلار در سال جاری را خواهد داشت. فوربس در گزارشی به بررسی وضعیت بازار ارز و نرخ برابری دلار پرداخت. در زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ تقاضا برای دلار به شدت کاهش پیدا کرد اما با پشت سر گذاشتن این بحران، رفتار معامله گران تغییر کرد تا جایی که دلار در مواقع زیادی تبدیل به یک ارز امن شد. در سه سال اخیر سرمایه‌گذاران ارزی که روی تضعیف دلار شرط‌بندی کرده بودند دچار زیان شدند و این زیان به ویژه در بازارهای نوظهور محسوس بود. اما امسال مسیر دلار چگونه خواهد بود؟ به نظر می‌رسد همان طور که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز بدان اشاره کرده است، پاسخ این سوال را باید در سیاست های فدرال رزرو جستجو کرد.
بانک مرکزی آمریکا سال گذشته نرخ بهره را سه مرتبه کاهش داد اما کاهش دلار آن طور که انتظار می‌رفت محقق نشد. بخش بزرگی از این مساله به ضعف رقبای اصلی دلار نظیر یورو و پوند باز می‌گشت که خود دچار مشکلات عمیقی بودند. کریستوفر دانراج، کارشناس بازار در موسسه "بلک راک" گفت: از سال ۲۰۱۸ تاکنون ارزش دلار در برابر سبدی از همتایان خود ۹ درصد افزایش پیدا کرده است.
یکی از دلایل کاهش نیافتن ارزش دلار پس از کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو این بود که دیگر بانک های مرکزی نیز اقدام به کاهش نرخ بهره کردند. با این حال با توجه به قرار گرفتن نرخ بهره در اروپا و ژاپن در سطح منفی، بانک مرکزی آمریکا دست بازتری از سایر رقبای خود در کاهش نرخ بهره دارد. با این حال به نظر می رسد که کماکان معامله گران در جهان تقاضای بالایی برای خرید دلار داشته باشند و این مساله بدان معنا خواهد بود که ارزش دلار در محدوده کنونی حفظ خواهد شد یا میزان افت آن خیلی محسوس نخواهد بود.
از آنجایی که به نظر نمی رسد بانک مرکزی آمریکا دست کم دراینده نزدیک برنامه ای برای افزایش نرخ بهره داشته باشد، تداوم روند خوب عملکرد اقتصاد آمریکا باعث کاهش بیشتر نرخ بهره خواهد شد. در نهایت به نظر می رسد که امسال ارزش دلار در برابر سبد ارزی جهانی افت پیدا کند هر چند این افت آن قدر زیاد نخواهد بود که یک ریزش تلقی شود.
رکورد یوروهای تقلبی در اختیار اسکناس‌های ۲۰ و ۵۰ یورویی
آمارها نشان می‌دهد که در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ اسکناس‌های ۲۰ و ۵۰ یورویی رکورددار بیشترین تعداد اسکناس‌های تقلبی بوده‌اند.
براساس گزارش تارنمای کوین ویک، در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ حدود ۳۰۰ هزار اسکناس یورو از گردش در بازار خارج شده که در مقایسه با نیمه نخست این سال ۲۲.۷ درصد و در مقایسه با نیمه دوم سال ۲۰۱۸، معادل ۱۷.۶ درصد افزایش داشته است.
بنابرین با توجه به رقم کاهشی اسکناس تقلبی در گردش در مقایسه با اسکناس اصل، احتمال دریافت یک اسکناس جعلی بسیار پایین است، رقمی که با نرخی بیشتر از رشد تولید ناخالص داخلی از زمان نخستین ورود آنها به بازار به طور یکنواخت افزایش یافته است. تعداد سالیانه اسکناس‌های جعلی شناسایی شده به ازای هر یک میلیون اسکناس اصل در گردش در سطح بسیار پایینی قرار دارد.
چیزی در حدود ۲۴ میلیارد یورو اسکناس در گردش وجود دارد که ارزش مجموع آن نزدیک به ۱.۳ تریلیون یورو است. در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ اسکناس‌های ۲۰ و ۵۰ یورویی رکورد بیشترین اسکناس‌های تقلبی را در اختیار داشتند و به طور مشترک بیش از ۷۰ درصد تمام اسکناس‌های جعلی را به خود اختصاص داده بودند.
بیشترین اسکناس‌های جعلی (۹۶.۴ درصد) در کشورهایی شناسایی شدند که از یورو به عنوان واحد پولی استفاده می‌کنند و مابقی در کشورهای غیراروپایی شامل ۳ درصد، در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و در سایر کشورهای جهان ۰.۶ درصد.
علاوه بر این، شمار اسکناس‌های تقلبی و کم کیفیت جمع آوری شده از بازار افزایش داشته است. شناسایی این اسکناس‌ها با توجه به دقت بسیار ضعیف در جعل مشخصه‌های امنیتی، کار آسانی است. استفاده از اسکناس جعلی برای پرداخت‌های نقدی جرم کیفری بوده و مشمول پیگرد قانونی است. از زمانی که نخستین مجموعه اسکناس‌های یورو چاپ و وارد بازار شد، بانک مرکزی اروپا و ۱۹ بانک مرکزی ملی کشورهای اروپایی، شهروندان خود و مردم را تشویق کرده‌اند تا در خصوص دریافت اسکناس و پول نقد هوشیار باشند.
افراد می‌توانند با استفاده از روش «لمس، نگاه و کج کردن زاویه دید» که در بخشی از تارنمای رسمی بانک مرکزی اروپا موسوم به «The €uro» توضیح داده شده است، جعلی بودن یا نبودن اسکناس را بررسی کنند.
حجم معاملات بازار ارزی چین از ۲۰۰ تریلیون دلار فراتر رفت
در خبري ديگر، داده‌های اداره تبادلات ارزی چین نشان داد که در سال ۲۰۱۹ حجم تراکنش‌های بازار ارز این کشور در کل به ۲۰۰.۵۶ تریلیون یوآن (۲۹.۱۲ تریلیون دلار) رسیده است.
به گزارش شین‌هوا، داده‌های اداره تبادلات ارزی چین نشان داد که در سال ۲۰۱۹ حجم تراکنش‌های بازار ارز این کشور در کل به ۲۰۰.۵۶ تریلیون یوآن (۲۹.۱۲ تریلیون دلار) رسیده است.
تنها در ماه دسامبر، ۱۷.۱ تریلیون یوآن در بازار تبادل شد. در ماه گذشته، حجم تبادلات بانک‌ها با مشتریان به ۲.۷۱ تریلیون یوآن رسید، در حالی که تبادلات بین بانکی ۱۴.۳۸ تریلیون یوآن شد. طبق داده‌های اداره تبادلات ارزی چین، در ماه دسامبر، حجم تراکنش‌های بازار نقدی به ۶.۷۸ تریلیون یوآن و حجم تبادلات بازار حواله به ۱۰.۳۲ تریلیون یوآن رسید.
عنوان سکه ۲۰۲۰ به «هانی کوین» لتونی رسید
همچنين عنوان سکه سال ۲۰۲۰ در نمایشگاه جهانی پول در برلین به سکه ۵ یورویی بانک لتونی موسوم به «هانی کوین» رسید.
به گزارش ایبِنا، روز شنبه برای بانک لتونی روز شیرینی بود زیرا سکه ۵ یورویی موسوم به «هانی کوین» این کشور در مراسم جوایز بهترین سکه سال که همزمان با نمایشگاه جهانی پول در برلین برگزار شد، به عنوان سکه سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داد.
مراسم جوایز سکه سال که حالا سی و هفتمین سال خود را پشت سر می گذارد، رقابتی بین المللی است که توسط نشریه ورلد کوین نیوز به منظور شناسایی و تقدیر از برجسته‌ترین و خلاقانه‌ترین طراحی های سکه از سرتاسر جهان برگزار می‌کند. در برنامه سال ۲۰۲۰ که اسپانسرینگ آن بر عهده ژورنال سکه شناسی آسیای شرقی و نمایشگاه بین المللی پول بود، از طراحی‌ سکه‌های ضرب شده در سال ۲۰۱۸ در ۱۰ بخش رقابتی تقدیر شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: