:
كمينه:۲°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۸
شاخص دلار در شروع معاملات هفتگی ثابت ماند
با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1660 دلار و دلار آزاد به نرخ 13 هزار و 520 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه با افزايش قيمت مواجه شد بر اين اساس مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 146 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 495 هزار و 400 تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 895 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 850 هزار تومان نيم سكه 2 ميليون 470 هزار تومان ربع سكه يك ميليون و 470 هزار تومان و سكه گرمي نيز 930 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۸۴۰۶
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶
اقتصادگردان-
روز دوشنبه 30 دي ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا با سه دلار افزايش نسبت به آخرين روز كاري هفته پيش به 1560 دلار رسيد. در بازار آزاد نيز قيمت دلار به 13520 تومان افزايش يافت و در نتيجه قيمت انواع سكه و طلا نيز به طور نسبي بالا رفت. بهای خرید هر دلار در در تابلوی صرافی‌های بانکی با 50 تومان كاهش نسبت به روز يكشنبه ۱۲ هزار و 850 تومان و فروش 12 هزار و 950 تومان درج شد همچنين نرخ خرید هر یورو نیز ۱۴ هزار و 350 تومان و نرخ فروش آن ۱۴ هزار و 450 تومان شد.
در سامانه سنا  نيز نرخ لحظه اي قیمت خرید دلار  12 هزار و 850 تومان و قیمت فروش آن 12 هزار و 950 تومان اعلام شد همچنين نرخ لحظه اي هر یورو 14 هزار و 350 تومان خريداري و به قيمت 14 هزار و 450 تومان به فروش رسيده است سامانه سنا نيز نرخ ميانگين ارز براي روز يكشنبه 29 دي 98  را براي دلار 12 هزار و 959 تومان، يورو 14 هزار و 547 تومان، پوند انگليس 17 هزار و 105 تومان، درهم امارات 3 هزار و 639 تومان، لير تركيه 2 هزار و 321 تومان و يوآن چين يك هزار و 931 تومان اعلام كرد.
با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1660 دلار و دلار آزاد به نرخ 13 هزار و 520 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه با افزايش قيمت مواجه شد بر اين اساس مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 146 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 495 هزار و 400 تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 895 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 850 هزار تومان نيم سكه 2 ميليون 470 هزار تومان ربع سكه يك ميليون و 470 هزار تومان و سكه گرمي نيز 930 هزار تومان معامله شد
در بازار ارز رسمي نيز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۸ ارز مانند یورو افزایش و قیمت ۱۵ واحد پولی دیگر مانند پوند کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۱۳ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز «دوشنبه ۳۰ دی ماه ۹۸» ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. هر پوند انگلیس با ۵۳ ۵۴ هزار و ۶۱۴ ریال و هر یورو نیز ۴۶ هزار و ۶۰۱ ریال ارزش‌گذاری شد.

دلار راکد ماند

از سوي ديگر، شاخص دلار در نخستین دور از معاملات هفتگی تقریبا ثابت ماند.

به گزارش سی ان ان، روند صعودی اخیر دلار به دنبال آشکار شدن نشانه هایی از عدم تمایل بانک مرکزی آمریکا برای کاهش بیشتر نرخ بهره متوقف شد. در حوزه تجاری نیز پس از هفده ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش‌بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فاز نخست توافق را امضا کرد.
انتظار می‌رود که رشد اقتصادی هر دو کشور تحت تاثیر این آتش‌بس موقت افزایش پیدا کند. چین پذیرفته است تا در ازای برداشته شدن تعرفه اضافی بر روی محصولات وارداتی این کشور از آمریکا، خرید بیشتری از آمریکا داشته باشد تا کسری تراز حساب تجاری دو کشور به نفع آمریکا کاهش پیدا کند.
از سوی دیگر در خاورمیانه اگر چه از شدت تنش‌ها به میزان قابل توجهی کاسته شده است اما برخی ریسک ها هنوز به قوت خود باقی مانده‌اند. ژاپن اعلام کرده است که قصد دارد ناو نظامی به منطقه برای محافظت از کشتی های تجاری خود اعزام کند و کره جنوبی نیز از رایزنی با طرف ها برای بررسی اقدام مشابه خبر داده است. در لیبی نیز به دنبال تشدید منازعات داخلی، تولیدات نفتی تا حد بسیار زیادی کاهش یافته است.
کریس وستون، استراتژیست ارزی در موسسه "پپر استون" گفت: معامله گران تشنه شنیدن اخبار خوب از نقاط مختلف هستند و فکر می کنم که بدون یک خبر خوب دیگر، شاهد صعود بزرگی برای دلار نخواهیم بود.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با افزایش ۰.۰۰۱ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۳۵۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۳۲۷ دلار اعلام شد.
روابط آمریکا با اروپا نیز سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط آمریکا، تنش‌ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم‌ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه آمریکا را تهدید کرده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه‌ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود. برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع آمریکا خواهان بازگشت به میز مذاکره شده است.
جولیان امانوئل، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه " بی تی جی" گفت: نگاه معامله‌گران اکنون به خاورمیانه و چین دوخته شده است. در خصوص چین اطمینان خاطر بیشتری وجود دارد و احتمالا به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری، رشد اقتصادی این کشور تقویت خواهد شد.
در آخرین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۰۴ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۹۲ دلار مبادله شد. یورو با وجود صعود ۰.۰۲ درصدی، در محدوده کانال ۱.۱۰ باقی ماند و به ۱.۱۰۹۸ دلار رسید. همچنین هر دلار آمریکا در سطح ۱.۳۰۶۳ دلار کانادا باقی ماند. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۴۶۷ دلار سنگاپور مبادله شد.
تحولات انگلیس نشان می‌دهد که باید منتظر اتخاذ موضع سرسختانه تر از طرف لندن در برابر بروکسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه‌کاران در انتخابات بود. احتمالا انگلیس خواهان گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا در خصوص توافقات تجاری، بانکی و گمرکی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اکثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترک اتحادیه اروپا تا ۳۱ ژانویه سال‌ آینده رای مثبت داد تا برگزیت یک گام بزرگ به سرانجام خود نزدیک شود. با این حال برخی از مسئولین اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس هشدار داده‌اند. ساجد جاوید، وزیر دارایی انگلیس وعده داده است که به زودی رشد اقتصادی انگلیس دو برابر خواهد شد.
اورسلا فون در لین، رئیس کمیسیون اروپا با تغییر موضعی آشکار گفته است که اتحادیه اروپا شاید مهلت زمانی مذاکرات با انگلیس را تمدید کند. موضع گیری جدید مقامات مالی و دارایی انگلیسی نیز نشان می دهد که بودجه سال ۲۰۲۰ متمرکز بر تقویت زیرساخت‌ها و افزایش هزینه های دولتی در بخش های آموزشی و درمانی خواهد بود که به معنای در نظر گرفتن یک دوره گذار طولانی برای برگزیت خواهد بود.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۰۵ درصد کاهش به ۱۱۰.۱۷۴۶ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۵۲۲ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۴۳۷ یوان چین اعلام شد.

طلا از صعود بازماند

همچنين قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر آمار اقتصادی مطلوب آمریکا که ریسک پذیری سرمایه‌گذاران را تقویت کرد، از صعود بازماند.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۵۵۸ دلار و ۴۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۵۵۸ دلار و ۴۰ سنت رسید.
دانیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی ANZ در این باره نوشت: سرمایه گذاران به عوامل بلندمدت مانند نرخ‌های بهره پایین، سیاست تسهیل پولی بانک‌های مرکزی برای کمک به رشد اقتصادی و ضعف دلار متمرکز شده‌اند.
طلا از پایین ماندن نرخ‌های بهره حمایت شده است، زیرا انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در نخستین نشست سیاست پولی امسال خود نرخ‌های بهره را تغییر ندهد.
بانک مرکزی آمریکا سال میلادی گذشته نرخ‌های بهره را سه دور افزایش داشت و نهایتا در دسامبر تصمیم گرفت نرخ‌های بهره را فعلا تغییر ندهد. نرخ‌های بهره پایین‌تر تقاضا برای خرید طلا که دارایی بدون بازدهی است را تقویت می‌کند.
حجم معاملات در روز دوشنبه اندک بود زیرا بازارهای آمریکا به مناسبت تعطیلات بسته بودند و از سوی دیگر سال نوی چینی اواخر هفته جاری آغاز می‌شود. استفن اینس، استراتژیست بازار در شرکت "اکسی تریدر" اظهار کرد: ما عامل فصلی را داریم که باعث شده است قیمت طلا در بازه محدودی بماند.
بر اساس گزارش رویترز، بازارهای سهام آسیا روند صعودی بازارهای جهانی را ادامه دادند و نزدیک به بالاترین حد در ۲۰ ماه گذشته ایستادند. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا ممکن است مقاومت در سطح ۱۵۶۴ دلار را امتحان کند.
موجودی طلا در "اس پی دی آر گلد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز جمعه ۲.۲۰ درصد رشد کرد و به ۸۹۸.۸۲ تن رسید که بالاترین میزان از ۱۱ نوامبر بود.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، به ۲۵۰۰ دلار رسید. این فلز روز جمعه تا مرز ۲۵۳۷ دلار و شش سنت صعود کرده بود. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، ۱۸ دلار و دو سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۱۰۲۳ دلار و ۲۲ سنت رسید.

عبور بیت کوین از مرز ۹ هزار دلار

آخر هفته ها معمولا روز شانس بیت کوین نیست اما امروز و با عبور از مرز قیمتی ۹۰۰۰ دلار رکورد جدیدی را در سال ۲۰۲۰ ثبت کرد.
بیت کوین برخلاف روند سال ۲۰۱۹ طی ده روز گذشته نه تنها از نرخ ۸۰۰۰ بلکه از ۹۰۰۰ دلار هم رد شد، هرچند در ساعت گذشته با افت نسبی به کانال ۸ هزار برگشت.  در واقع قیمت این رمزارز در سال ۲۰۲۰ حدود ۲ هزار دلار بیشتر شده که به معنی رشد ۲۸ درصدی است.

نام:
ایمیل:
* نظر: