:
كمينه:۲°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۸
دلار جهانی در آستانه ورود به کانال جدید
با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1555 دلار و دلار آزاد به نرخ 13 هزار و 530 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه تغيير چنداني نكرد بر اين اساس مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 147 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 495 هزار و 600 تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 905 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 860 هزار تومان نيم سكه 2 ميليون 470 هزار تومان ربع سكه يك ميليون و 460 هزار تومان و سكه گرمي نيز 930 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۸۱۹۸
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۳
اقتصادگردان-
روز جمعه 27 دي ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا به 1555 دلار افزايش يافت و در بازار آزاد  و معاملات نقدي نيز قيمت دلار در روز جمعه به 13530 تومان رسيد كه نسبت به هفته گذشته تقريبا با ثبات بوده است. صرافي ها نيز روز پنج شنبه نرخ فروش دلار را 13100 و نرخ خريد دلار را 13 هزار تومان اعلام كردند. اين صرافي ها همچنين نرخ فروش يورو را 14700 و نرخ خريد يورو را 14600 تومان معامله كردند.
سامانه سنا نيز نرخ ميانگين ارز براي روز چهارشنبه 25 دي 98  را براي دلار 13 هزار و 80 تومان، يورو 14 هزار و 664 تومان، پوند انگليس 17 هزار و 159 تومان، درهم امارات 3 هزار و 644 تومان، لير تركيه 2 هزار و 340 تومان و يوآن چين يك هزار و 963 تومان اعلام كرد.
با اعلام اونس طلاي جهاني به قيمت 1555 دلار و دلار آزاد به نرخ 13 هزار و 530 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سكه تغيير چنداني نكرد بر اين اساس مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار 2 ميليون و 147 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 495 هزار و 600 تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 905 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 860 هزار تومان نيم سكه 2 ميليون 470 هزار تومان ربع سكه يك ميليون و 460 هزار تومان و سكه گرمي نيز 930 هزار تومان معامله شد
در بازار ارز رسمي، بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را براي روز پنجشنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۳ ارز مانند یورو و پوند افزایش و قیمت ۱۱ واحد پولی دیگر کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۱۲ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز «پنج شنبه ۲۶ دی ماه ۹۸» ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. هر پوند انگلیس با ۸۴ ریال ۵۴ هزار و ۸۰۷ ریال و هر یورو نیز ۴۶ هزار و ۸۴۵ ریال ارزش‌گذاری شد.

قیمت طلا نزول کرد

از سوي ديگر، قیمت طلا در معاملات روز پنجشنبه بازار جهانی تحت تاثیر خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین که ریسک‌پذیری را تقویت کرد، اندکی کاهش یافت.
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد افزایش پیدا کرد و به ۱۵۵۲ دلار و ۲۲ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۵۵۲ دلار و ۶۰ سنت رسید.
سند فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین روز چهارشنبه میان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و لیو هی، معاون نخست وزیر چین در کاخ سفید امضا شد و موقتا به مناقشه ۱۸ ماهه میان دو کشور که بازارهای جهانی را متلاطم کرده بود، پایان داد. اعلام خبر این توافق در اواسط دسامبر باعث صعود دارایی‌های پرریسک شده بود.
آجی کدیا، مدیر شرکت مشاوره کدیا در بمبئی در این باره گفت: قیمت طلا در معاملات روز جاری اندکی کاهش پیدا کرده است زیرا بازارها با امضای سند فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین اندکی آسودگی خاطر پیدا کرده‌اند. عامل دیگری که باعث کاهش قیمت طلا شد، صعود بازارهای سهام جهان بود که از امضای این توافق دلگرم شده‌اند.
با این‌همه تحلیلگران می‌گویند این توافق به مسائل اقتصادی ساختاری که باعث بروز این جنگ شده بود، نپرداخته است و تعرفه‌های آمریکا روی واردات کالاهای چینی کاملا حذف نشده‌اند و دستیابی چین به اهداف تعیین شده برای خرید کالاهای آمریکایی بسیار دشوار است.
طلا که در شرایط ابهامات اقتصادی و سیاسی به پناهگاه مطمئن برای سرمایه گذاران تبدیل می ‌شود، سال میلادی گذشته تحت تاثیر مناقشه تجاری آمریکا و چین ۱۸ درصد رشد داشت.
استفن اینس، استراتژیست بازار در شرکت "اکسی تریدر" در یادداشتی نوشت: این توافق دورنمای سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا را تغییر نخواهد داد و تنها عاملی که باعث خواهد شد جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را کاهش دهد، ضعف اقتصادی خواهد بود.
بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه ابراز اطمینان کرد که نرخ‌های بهره در سطح فعلی از رشد پایدار و تقویت تورم حمایت خواهند کرد.
طلا به کاهش نرخ‌های بهره آمریکا فوق العاده حساس است زیرا نرخ‌های بهره پایین‌تر هزینه نگهداری طلا که سوددهی ندارد را کمتر کرده و جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند را تقویت می‌کنند. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به رکورد ۲۲۷۰ دلار صعود کرد.
هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۱۷ دلار و ۸۸ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۱۰۱۳ دلار و ۸۲ سنت رسید.

پیش‌بینی صندوق پوشش ریسک درباره طلا

همچنين، بزرگترین صندوق پوشش ریسک جهان معتقد است قیمت طلا به مسیر رو به رشد خود ادامه می‌دهد و ممکن است رکوردهای جدیدی را به ثبت برساند. گرگ ینسن، مدیرعامل صندوق پوشش ریسک بریج‌واتر که بزرگترین صندوق پوشش ریسک دنیا محسوب می‌شود، می‌گوید قیمت طلا ممکن است با رشدی ۳۰ درصدی، مرز ۲۰۰۰دلار برای هر اونس را رد کند.
این پیش‌بینی بریج‌واتر در شرایطی مطرح شده که این صندوق پوشش ریسک می‌گوید سیاست‌های بانک‌های مرکزی در دنیا در راستای افزایش تورم است که امکان تحقق این برآورد را بیشتر می‌کند و از سوی دیگر، ابهامات سیاسی و ژئوپلیتیک نیز درحال افزایش است.
ینسن به فایننشال تایمز گفته که به اعتقاد او، فدرال رزرو به‌ عنوان بانک مرکزی آمریکا اجازه افزایش تورم را می‌دهد و در کنار این، سیاست هیچ‌کدام از بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه‌یافته نیز در راستای کاهش نرخ بهره نیست.
مایک مک گلون كارشناس بازار طلا نيز معتقد است كه قیمت طلا وارد یک فاز صعودی جدید شده است. این فلز گرانبها سال ۲۰۱۹ میلادی را با بهترین عملکرد بر مبنای دلار آمریکا در ۶ سال اخیر به پایان برد و نسبت به سایر ارزها نیز به رکوردهای جدیدی رسیده است.

دلار جهانی در آستانه ورود به کانال جدید

از سوي ديگر، به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری، دلار در آستانه ورود به یک کانال جدید قرار گرفت.
به گزارش رویترز، پس از هفده ماه جنگ تجاری، دو اقتصاد بزرگ جهان سر امضای فاز نخست توافق تجاری به یک جمع بندی واحد رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه رئیس‌جمهوری آمریکا، فاز نخست توافق را امضا کرد که طبق آن، بخشی از تعرفه های اضافی آمریکا بر روی محصولات وارداتی چینی در ازای تعهد این کشور به افزایش وارداتش از آمریکا برداشته می شود.
از سوی دیگر در منطقه خاورمیانه اگر چه از شدت تنش‌ها به میزان قابل توجهی کاسته شده است اما برخی ریسک ها هنوز به قوت خود باقی مانده‌اند. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بر مصمم بودن کشورش به ارسال نیروی نظامی به خلیج فارس تاکید کرده و پارلمان ژاپن نیز با اختصاص بودجه برای تامین مالی این کار موافقت کرده است.
واسیلی سربریاکوف، تحلیل‌گر بازار ارز در بانک یو بی اس گفت: معامله گران منتظر روشن شدن ابعاد توافق تجاری هستند و باید دید که در ادامه، چه مسیری برای حصول یک توافق جامع‌تر ترسیم خواهد شد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با افزایش ۰.۰۳ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۶.۹۸۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۳۶۳ دلار اعلام شد.
روابط آمریکا با اروپا نیز بر سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط آمریکا، تنش‌ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم‌ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه آمریکا را تهدید کرده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه‌ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود. برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع آمریکا خواهان بازگشت به میز مذاکره شده است.
جولیان امانوئل، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه " بی تی جی" گفت: نگاه معامله‌گران اکنون به خاورمیانه و چین دوخته شده است. در خصوص چین اطمینان خاطر بیشتری وجود دارد و احتمالا به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری، رشد اقتصادی این کشور تقویت خواهد شد.
در آخرین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۰۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۴۲ دلار مبادله شد. یورو با رشد محسوس ۰.۲۶ درصدی به ۱.۱۱۲۷ دلار رسید. همچنین هر دلار آمریکا به ۱.۳۰۶۰ دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۴۷۷ دلار سنگاپور مبادله شد.
تحولات انگلیس نشان می‌دهد که باید منتظر اتخاذ موضع سرسختانه تر از طرف لندن در برابر بروکسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه‌کاران در انتخابات بود. احتمالا انگلیس خواهان گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا در خصوص توافقات تجاری، بانکی و گمرکی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اکثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترک اتحادیه اروپا تا ۳۱ ژانویه سال‌ آینده رای مثبت داد تا برگزیت یک گام بزرگ به سرانجام خود نزدیک شود. با این حال برخی از مسئولین اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس هشدار داده‌اند.
اورسلا فون در لین، رئیس کمیسیون اروپا با تغییر موضعی آشکار گفته است که اتحادیه اروپا شاید مهلت زمانی مذاکرات با انگلیس را تمدید کند. موضع گیری جدید مقامات مالی و دارایی انگلیسی نیز نشان می دهد که بودجه سال ۲۰۲۰ متمرکز بر تقویت زیرساخت‌ها و افزایش هزینه های دولتی در بخش های آموزشی و درمانی خواهد بود که به معنای در نظر گرفتن یک دوره گذار طولانی برای برگزیت خواهد بود.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۱۴ درصد کاهش به ۱۰۹.۹۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۴۹۷ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۶۶ یوان چین اعلام شد.

تاثیر استعفای دولت روسیه بر ارزش روبل

در خبري ديگر، دولت روسیه درحالی روز گذشته در تصمیمی بزرگ به طور کامل استعفا داد که درپی این تصمیم، روبل در بازارهای جهانی سقوط کرد.
به گزارش ایبِنا، دیمیتری مدویدوف، نخست وزیر روسیه روز گذشته پس از پیام ولادیمیر پوتین به مجلس فدرال از استعفای کامل دولت خبر داد. رییس جمهور روسیه در پیام سالانه خود به پارلمان فدرال کشور پیشنهاد کرد تعدادی از اصلاحات درقانون اساسی روسیه انجام شده و این اصلاحات به رای گیری مردم گذاشته شود.
ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه از اعضای دولت بخاطر همکاری مشترک باوجود اینکه همه چیز به نتیجه نرسیده است تشکر کرد. رییس جمهور روسیه همچنین گفت که در آینده نزدیک با تمامی اعضای کابینه دیدار خواهد کرد. پوتین از تمامی اعضای کابینه خواست تا فعلا وظایف خود را به طور کامل انجام دهند.
مدودف در خصوص استعفای دولت روسیه اظهار داشت: این تغییرات نه تنها در تعدادی از مواد قانون اساسی بلکه به طور کلی در توازن قوا، قدرت اجرایی، قانونگذاری، قضایی، تغییرات قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.
تازه ترین گزارش‌ها حاکی از این است که پس از این تصمیم بزرگ سیاسی ارزش پول و بورس سهام فدراسیون روسیه با کاهش روبرو شده است.
روبل بلافاصله پس از اعلام خبر استعفای دولت روسیه ۲۰ کوپک (هر صد کوپک معادل یک روبل است) ارزش خود را در برابر دلار و یورو از دست داد. در همین راستا بازار روسیه فردا با افزایش ۷ کوپکی قیمت دلار و ۲۱ کوپکی قیمت یورو نسبت به روبل مواجه خواهد بود.

ارزش بیت کوین به بیشترین میزان رسید

ارزش بیت‌کوین به بیشترین ارزش خود در دو ماه اخیر رسید؛ به‌طوری‌که هر بیت‌کوین روز پنجشنبه، ۸٫۷۶۴ دلار بود.
ارزش بیت‌کوین در چند ساعت اخیر به بیشترین ارزش خود پس از میانه‌های نوامبر رسیده است. ارزش اولین پول رمزنگاری‌شده که حتی تا مرز ۸٫۸۴۸ دلار نیز رسید، هم‌اکن ۸٫۷۶۴ دلار است. ارزش بیت‌کوین در حالی به بیشترین میزان خود در دو ماه اخیر رسیده که سوم ژانویه این ارز دیجیتال به ارزش ۶٫۸۵۲ دلار رسید.
بیت‌کوین در دو هفته‌ی ابتدایی سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش ۲۱ درصدی بوده؛ درحالی‌که سایر ارزهای رمزنگاری‌شده، نظیر اتریوم، نیز رشدی ۲۰ درصدی را تجربه کرده‌اند.  در دسامبر ۲۰۱۷، بیت‌کوین به بیشترین ارزش خود، یعنی بیش از بیست‌هزار دلار دست یافت، حال آنکه یک سال بعد از آن و در دسامبر ۲۰۱۸، این ارز رمزنگاری‌شده به کمترین ارزش خود، یعنی سه‌هزار دلار دست یافت. در سال ۲۰۱۹، بیت‌کوین رشد کرد و با آغاز سال ۲۰۲۰ نیز، شاهد رشد ارزش بیت‌کوین هستیم، حال‌آنکه بسیاری از کارشناسان دلیل این رشد را به عوامل مختلفی گره می‌زنند. یوهان چو، مؤسس Kenetic Capital با اشاره به تنش‌های میان ایران و آمریکا در خاورمیانه، بخشی از افزایش بیت‌کوین را به این موضوع نسبت داده است. چو همچنین به آغاز به کار معاملات آتی بیت‌کوین در بورس مِرکِنتایل شیکاگو نیز اشاره کرده که بخشی از افزایش ارزش بیت‌کوین در آن ریشه دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: