:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۵°
به‌روز شده در: ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
به دنبال کاهش تنش در خاورمیانه پس از حمله ایران به پایگاه های آمریکا در عراق صورت گرفت
قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی به 1547 دلار رسید و از بالای 1600 دلار در صبح روز بعد از حمله ایران به پایگاه های آمریکا با حدود 53 دلار کاهش در 48 ساعت اخیر مواجه شده است. قیمت نفت برنت نیز به 65 دلار، وست تگزاس به 59 دلار کاهش یافت . در بازار ایران نیز با کاهش اونس جهانی طلا به 1547 دلار و همچنین کاهش نرخ دلار آمریکا که از 14200 تومان به 13350 تومان رسیده و در 48 ساعت اخیر معادل 850 تومان نوسان داشته و رو به کاهش گذاشته است
کد خبر: ۱۴۷۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
اقتصاد گردان -  به دنبال سخنان چهارشنبه شب ترامپ و اعلام درخواست آمادگی آمریکا برای مذاکره و کاهش سطح تنش و پرهیز از جنگ با ایران، قیمت های جهانی طلا و ارز و نفت بار دیگر با آرامش مواجه شد.
قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی به 1547 دلار رسید و از بالای 1600 دلار در صبح روز بعد از حمله ایران به پایگاه های آمریکا با حدود 53 دلار کاهش در 48 ساعت اخیر مواجه شده است. قیمت نفت برنت نیز به 65 دلار، وست تگزاس به 59 دلار کاهش یافت . قیمت نفت در 30 ساعت اخیر حدود 8 درصد کاهش داشته است.
در بازار ایران نیز با کاهش اونس جهانی طلا به 1547 دلار و همچنین کاهش نرخ دلار آمریکا که از 14200 تومان به 13350 تومان رسیده و در 48 ساعت اخیر معادل 850 تومان نوسان داشته و رو به کاهش گذاشته، قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافته است و سکه طرح جدید به 4 میلیون و 650 هزار تومان رسید. 
 هرگرم طلای 18 عیار که به بالای 520 هزار تومان رسیده بود با کاهش 45 هزار تومانی به نرخ  475 هزار تومان معامله  شد.
مظنه هرمثقال طلای 17 عیار یا آبشده نیز به 2 میلون و 60 هزار تومان داد و ستد شد که نسبت به روز قبل کاهش داشته است. 


اجازه نوسان و افرایش قیمت ارز در بازار را نخواهیم داد

رئیس کل بانک مرکری با تاکید بر اینکه ما باکنترل قدرت ریال و تأمین ارز اجازه نوسان و افرایش قیمت ارز در بازار را نخواهیم داد، گفت: مردم بدانند که وضعیت خوبی داریم و حتی نسبت به قبل بهتر شده و راه‌هایی برای فروش نفت و تأمین ارز نیز یافته ایم و امریکا متحدانش هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند.
 عبدالناصر همتی در هشتمین سالگرد تأسیس کانون صرافان، با تسلیت شهادت سردار قاسم سلیمانی واینکه آثار شهادت ایشان همانند عمر پربرکتشان منشأ برکت وپیروزی برای جمهوری اسلامی بود، اظهار کرد: این روزها شاهد هستیم آن‌هایی که مدعی بودند که کارهایی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهند با دیدن عظمت حضور مردم واقتدارسپاهیان اسلام، تغییر موضع دادند.

وی افزود: از تلاش هیأت مدیره و ریاست این کانون برای همکاری طی سال‌ها به خصوص ماه‌های اخیر داشتند تشکر و تقدیر دارم زیرا بخشی از تلاش‌ها برای خنثی کردن فشارهای دشمن بر دوش صرافان بوده است. ما پس از تحریم‌ها فشار زیادی را تحمل کرده ایم و بانک‌مرکزی در خط مقدم مبارزه و ایستادگی در مقابل این فشارها بود و تدابیر ویژه ای اندیشیده شد.

رئیس کل بانک مرکزی، افزود: از اوایل سال گذشته تاکنون ۳۶ میلیارد دلار برگشت ارز صادرکنندگان را داشته ایم که عمدتاً از چرخه صرافان بانکی و سایر صرافان بخش خصوصی بوده است و من از صرافی‌ها وصادرکنندگان قدردانی می‌کنم. هر گاه شرایطی برای حمایت از صرافان وجود دارد حضوراً به آن‌ها سر میزنم زیرا در شرایط خاص اقدامات و تصمیمات صرافان حائز اهمیت است.

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: باید اذعان کرد که مردم از تحریم‌ها صدمه دیدند به خصوص طبقات متوسط و پایین جامعه و دولت و مسئولین به فکر جبران کاهش درآمد و قدرت خرید مردم هستند اما در بی سابقه ترین تحریم‌ها که همه اذعان دارند جمهوری اسلامی ایران به قدری محکم ایستادگی کرده که روز گذشته آمریکا با تبلیغات زیاد با هیأت عظیمی جلوی دوربین رسانه‌ها حاضر شدند و بعد از کلی حرف تکراری گفتند به سمت ایران آغوش باز می‌کنیم! که این با اقدامات و تحریم‌های آن‌ها علیه ایران تناقض دارد.

همتی در ادامه تاکید کرد: اقتداری که در روزهای اخیر که از تاریخی‌ترین زمانهای جمهوری اسلامی ایران پس از ۴۰ سال بود و در شروع گام دوم انقلاب اسلامی ایران به عنوان فصل جدیدی می‌توان دهه دوم دی ماه ۱۳۹۸ را نقطه اصلی شروع یاد کرد زیرا خوشبین ترین افراد هم پیش بینی این سطح از اقتدارمردمی ودفاعی را نمی‌کردند.

وی افزود: امریکا اعلام کرد تحریم را تشدید می‌کنم وبر طبل توخالی نواخت ما آماده هستیم و به طور حتم اقدامات ما برای خنثی کردن این فشار نیز بیشتر خواهد شد. برخلاف انتظارات و شایعات مبنی بر نرخ ۲۰ تا ۴۰ یا ۴۵ هزار تومان نرخ ارز بانک مرکزی با برنامه و امکانات و وجود بانک‌ها وصرافان به عنوان بازوی این بانک از نوسانات پیشگیری کردیم و همانطور که شاهد بودیم، نرخ‌ها کنترل شد و ارز نوسان چشمگیری نداشت که این نشان می‌دهد مردم ازتمهیدات بانک مرکزی مطمئن بودند.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینکه ما از سال گذشته اقدامات جدی برای کنترل ریال انجام دادیم، گفت: پیش از این جریان ریال در کشور صحیح نبود اما با برنامه ریزی جریان ریال کنترل شد و اقدامات سفته بازان و سودجویان نیز تحت کنترل قرار گرفت. مردم فکر می‌کنند بانک مرکزی در حال تزریق ارز به بازار ارز است در حالی که ارز مازاد در بازار توسط بانک‌مرکزی جمع آوری شد و اکنون وضع ذخایر ارزی اسکناس ماخیلی بهتر ونسبت به چند سال گذشته بی سابقه است.

همتی با تاکید بر اینکه ما باکنترل قدرت ریال و تأمین ارز اجازه نوسان و افرایش قیمت ارز در بازار را نخواهیم داد، گفت: صادرکنندگان نیز همکاری خوبی با بانک مرکزی داشته اند که ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم مردم بدانند که وضعیت خوبی داریم و حتی نسبت به قبل بهتر شده و راه‌هایی برای فروش نفت و تأمین ارز نیز یافته ایم و امریکا متحدانش هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند و همانطور که شاهد هستید از شب قبل تاکنون نرخ ارز کاهش یافته و باید تاکید کنم که نرخ‌ها در بازار نرخ واقعی نیست و به سمت ارزش ذاتی آن تعدیل می‌شود.

وی تاکید کرد: البته ثبات و نرخ رشد اقتصادی برای ما اهمیت زیادی دارد و با توجه به اینکه ما قدرت، امکانات و همکاران خوبی مثل صرافان را داریم، مشکلی ایجاد نخواهد شد. صرافان باید توجه داشته باشند که فروش بلند مدت ارز نداشته باشند زیرا ریسک دارد و ممکن است دارایی افراد مورد خطر قرار بگیرد.

یازار ارز ترکیه به هم ریخت

ارزش لیر ترکیه به دنبال تحولات اخیر کاهش پیدا کرد. بازارهای مالی در ترکیه در معاملات روز چهارشنبه به مانند سایر بازارهای منطقه تحت تاثیر اخبار مربوط به تنش های ایران و آمریکا قرار گرفتند. پس از آن‌که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در واکنش به اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی پایگاه عین الاسد را با ده ها موشک بالستیک هدف قرار داد، بازارهای مالی ترکیه دچار نوسانات زیادی شدند.

لیر ترکیه امروز نیز به مانند روز گذشته ریزشی بود و هر دلار با رسیدن به ۵.۹۷۵۵ لیر به پایین‌ترین سطح هفت ماه اخیر خود رسید. هر چند هنوز وزارت دفاع آمریکا آمار رسمی تلفات و خسارات وارده خود را اعلام نکرده اما به کشته شدن "شمار محدودی از نیروهای خود" اذعان کرده است. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توئیتر خود نوشت: ایران اقدام متناسب را انجام داد؛ خواستار تشدید تنش یا جنگ نیستیم.

یک معامله گر بازار ارز در استانبول به رویترز گفت: انتظار فشار عرضه بسیار سنگینی را داریم. لیر نیز به این مساله واکنش نشان داد.

اکنون معامله گران با نگرانی منتظر آغاز سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای مشخص تر شدن رویکرد آمریکا برای پاسخ به این حملات هستند. ترامپ تاکنون تنها به یک پیام توئیتری اکتفا کرده که در آن نوشته است: همه چیز به خوبی پیش می رود. ارتش ما مجهزترین و قدرتمندترین ارتش در دنیا است.

سال گذشته لیر ترکیه ۱۱ درصد از ارزش خود در برابر دلار را از دست داده بود که بخش بزرگی از این ریزش مربوط به ریسک های غیراقتصادی به ویژه عملیات ارتش ترکیه بر ضد مواضع نیروهای کرد در شمال سوریه قرار 'گرفت. بورس استانبول در معاملات امروز ریزشی بود تا جایی که شاخص " بیست ۱۰۰" بورس استانبول با ۱.۴۶ درصد کاهش به ۱۱۰هزار و ۹۶۰.۸۱واحد رسید.

 در دیگر معاملات امروز بازارهای ارز،   هر یورو به ازای ۶.۶۴۷۳ لیر معامله شد. هم چنین نرخ برابری هر پوند معادل  ۷.۸۲۸۱ لیر و هر فرانک سوئیس به ازای ۶.۱۴۳۸ لیر ترکیه اعلام شد. ارزش لیر ترکیه در برابر دیگر ارز ایمن جهان یعنی ین ژاپن نیز با کاهش مواجه شد تا جایی که نرخ برابری هر لیر معادل ۱۸.۱۷۱۹ ین اعلام شد.

در روزهای اخیر و با تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه، بانک مرکزی و بانک‌های دولتی ترکیه مداخله خود در بازار ارز این کشور را به منظور جلوگیری از ریزش بازارها تشدید کرده اند.

نرخ برابری شش لیر در حال حاضر مرز روانی مهمی محسوب می‌شود و بانک مرکزی تلاش دارد تا از شکسته شدن آن جلوگیری کند. با این حال مداخله بانک مرکزی باعث شده است تا تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری های جدید در لیر کاهش پیدا کند.

رکورد مداخله دولت در بازار ارز به ماه مارس سال گذشته برمی گردد که طی آن بانک های دولتی ترکیه ۱۵ میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را برای حمایت از لیر به بازار تزریق کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر: