:
كمينه:۲۳°
بیشینه:۳۷°
به‌روز شده در: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
آمار داد و ستدها حاکی از آن است که آیفکس، شاخص معاملات فرابورس از ابتدای سال جاری تا به امروز با ۹۴ درصد رشد همراه بوده است.
کد خبر: ۱۴۶۴۴۳
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۱
اقتصادگردان- در پایان سومین هفته آذرماه ۹۸ گرچه شاخص کل آیفکس در پله ۴.۳۸۶ واحدی قرار گرفت، اما در طی هفته با رسیدن به سطح ۴.۳۹۲ واحدی، سقف تاریخی جدیدی را برای خود ثبت کرد. به این ترتیب شاخص از ابتدای سال تا ۲۲ آذر، ۹۴ درصد رشد داشت و در ضمن نسبت به ابتدای هفته نیز رشد ۵.۴ درصدی را ثبت کرد.

در هفته منتهی به ۲۲ آذر، ارزش بازار فرابورس به رقمی بالغ بر ۴ میلیون و ۵۷۶ هزار میلیارد ریال رسید که نشان‌دهنده رشد ۴.۶ درصدی از ابتدای هفته و رشد ۷۸ درصدی از ابتدای سال جاری است. پس از سپری شدن ۳ هفته از ابتدای آذر، ارزش کل بازار و شاخص کل آیفکس هر دو رشد ۱۱ درصدی از ابتدای ماه داشته‌اند.

افزایش ۸ درصدی حجم

در هفته‌ای که سپری شد، هر سه شاخصه ارزش، حجم و تعداد معاملات در مسیر افزایشی نسبت به هفته قبل قرار داشتند؛ با این‌حال شدت این افزایش در ارزش دادوستدها بیشتر بود و انعکاس آن را در رنگِ سبزِ تمامی تابلوهای فرابورس می‌توان مشاهده کرد.

ارزش معاملات در پایان هفته با رسیدن به ۱۱۲ هزار میلیارد ریال، رشد ۹۴ درصدی نسبت به هفته قبل داشت، اما مشاهده روند معاملات شنبه تا چهارشنبه از اختلاف چشم‌گیر این متغیر معاملاتی در ۱۷ آذر نسبت با سایر روزها حکایت دارد؛ دلیل این تفاوت به فروش اوراق منفعت دولت در روز یکشنبه بازمی‌گردد.

حجم معاملات نیز در هفته گذشته از رشد ۸ درصدی نسبت به هفته پیشین حکایت  می‌کند به طوری که با ثبت جابه جایی ۹ هزار و ۶۳۹ میلیون ورقه، مسیر صعودی هفته گذشته در این متغیر ادامه پیدا کرده است. همچنین تعداد معاملات در این هفته ۱۱ درصد نسبت به هفته قبل بیشتر بود و شاهد یک میلیون و ۶۸۴ هزار دفعه معامله بین خریداران و فروشندگان بودیم.

رشد ارزش معاملات

همانطور که اشاره شد بازارهای مختلف به لحاظ ارزش معاملات در این هفته روندی صعودی نسبت به هفته قبل داشتند، اما این روند در برخی بازارها شدت بیشتری داشت.

بیشترین افزایش در این آیتم نسبت به هفته گذشته به بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) بازمی‌گشت که با ۷۳۹ درصد رشد، بیشترین افزایش را بین سایر بازارها داشت.

بازار ابزارهای نوین مالی

در رتبه دوم افزایش ارزش دادوستدها نسبت به هفته گذشته نیز بازار ابزارهای نوین مالی قرار گرفت که رشد ۴۵۰ درصدی، نشان از هفته‌ای پرکار برای همکاران ما در این واحد داشت.

اما اگر بخواهیم از منظری دیگر نیز به معاملات بازارهای مختلف فرابورس نگاه کنیم، بیشترین ارزش دادوستدها مربوط بازارهای ابزارهای نوین بود که با ثبت حدود ۶۱ هزار میلیارد ریال معامله، بیشترین وزن را بر دوش داشت.

همچنین در رتبه دوم بالاترین رقم ارزش معاملات، بازار دوم فرابورس قرار گرفت که طی این هفته ۲۹ هزار میلیارد ریال از معاملات را به خود اختصاص داده بود.

بازارهای پایه، بازار اول و بازار SME نیز به ترتیب در رتبه های سوم تا پنجم قرار گرفتند.

وضعیت صنایع

در هفته منتهی به ۲۲ آذر ۱۳۹۸، ترکیبی نسبتا متوازن را بین صنایع با بیشترین ارزش معاملات خرد شاهد بودیم. بر این اساس گروه فلزات اساسی با ۴ هزار و ۴۴۵ میلیارد ریال ارزش معاملات خرد، سهم ۹ درصدی از کل معاملات را بر عهده داشت.

گروه‌های مواد و محصولات دارویی و همچنین محصولات شیمیایی نیز با سهم ۸ درصدی از کل ارزش معاملات خرد بازار سهام، مشترکا در رتبه دوم قرار گرفتند و گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر نیز با ۳ هزار ۴۲۸ میلیارد ریال معامله و سهم ۷ درصدی از اررش معاملات خرد، در رتبه سوم قرار گرفت.

جزییات معاملات هفته سوم آذر ماه ۹۸ فرابورس

نام:
ایمیل:
* نظر: