:
كمينه:۱۸°
بیشینه:۳۲°
به‌روز شده در: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء گفت: اگر ما امروز سدسازی و تونل‌سازی بلد نبودیم، دشمن سدسازی و تونل‌سازی ما را تحریم می‌کرد؛ اما با اتکاء به توان داخلی اکنون توانسته‌ایم پروژه مهم ستاره خلیج فارس را با بیش از ۷۰ درصد داخلی‌سازی تکمیل کنیم که اگر اکنون بخواهیم این پروژه را از نو بسازیم توان این را داریم که ۱۰۰ درصد این پروژه را در داخل کشور پیش ببریم.
کد خبر: ۱۴۶۴۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
اقتصادگردان- سعید محمد - فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء - امروز در نشست خبری گفت: به منظور جلوگیری از خام‌فروشی طرحی را از طریق ستاد کل نیروهای مسلح به ریاست جمهوری و از طریق ریاست جمهوری به وزارت نفت ارائه داده‌ایم که این طرح به صورت قانون در مجلس شورای اسلامی مطرح و پس از تصویب ابلاغ شد.

وی ادامه داد: این طرح مربوط به بحث پتروپالایشگاه‌ها بوده و قرارگاه در طرحی که به صورت مفصل ارائه داد، اعلام کرده است که در بحث پتروپالایشگاهی محصولاتی تولید می‌شود که این محصولات استراتژیک هستند و فروش آن حتی در دوران تحریم نیز انجام می‌شود و اگر ما نفت خام و میعانات گازی را تبدیل به محصولات پتروپالایشگاهی کنیم، یکی از خلأ‌های مهم در اقتصاد کشور برطرف می‌شود.

او با بیان این‌که در این زمینه پیشنهاد داده‌ایم تا ۱۰ پتروپالایشگاه در نقاط مختلف کشور طراحی و اجرا شود، اظهار کرد: برای تامین مالی تعدادی از آن‌ها اعلام آمادگی کردیم و برای مابقی نیز روش‌های اجرایی را به وزارت نفت پیشنهاد داده‌ایم که این پیشنهادات اکنون روی میز وزیر نفت است.

وی با اشاره به پروژه خط انتقال گاز به عمان ادامه داد: یکی از مسائلی که می‌تواند در شرایط مختلف کشور را بیمه کند، ارتباط موثر با همسایگان است و امروز شاهدیم با وجود خط لوله گاز ایران به عراق، هرچقدر آمریکا به این کشور فشار بیاورد، عراق خواهان گاز ایران است تا بتواند نیروگاه‌های خود را تغذیه کند؛ به همین دلیل ما باید بتوانیم با تمامی کشورهای همسایه به طرق مختلف ارتباط موثر برقرار کنیم.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء افزود: خط انتقال گاز عمان نیز از جمله این پروژه‌هاست که تاکنون تصمیمی در رابطه با آن گرفته نشده است، اما امیدواریم به زودی این پروژه نیز تعیین تکلیف شود.

اعلام کردند کار را متوقف کنید

محمد با بیان این‌که قرار بود قرارگاه فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه در روز احداث کند، تصریح کرد: این پروژه به قرارگاه اعلام شد و ۲۰ درصد نیز پیشرفت فیزیکی داشت، اما اعلام کردند که کار را متوقف کنید و بحث پالایشگاه سیراف به میان آمد.

وی با بیان این‌که در شرایطی که میعانات گازی کشور برای فروش دچار مشکل است و ما می‌توانیم فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در زمان ۱۸ ماه وارد مدار بهره‌برداری کنیم و برای این پروژه تنها ۴۰۰ میلیون یورو سرمایه نیاز است که قرارگاه اعلام آمادگی برای تامین کل این سرمایه را نیز داده است، تصریح کرد: با این وجود این پروژه متوقف شده و این در حالی است که اگر همین ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه را در سیراف ایجاد کنیم، به جای ۴۰۰ میلیون یورو به یک میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم و به همین دلیل فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس نسبت به طرح سیراف دارای اولویت است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء با اشاره به ظرفیت‌های قرارگاه برای توسعه حوزه‌های بالادستی صنعت نفت، گفت: ۱۰ سکو را در پارس جنوبی ساخته و نصب کرده‌ایم که از این تعداد هشت سکو برای پروژه‌های قرارگاه و دو سکو برای سایر فازها بوده است. علاوه بر این ۷۶ حلقه چاه در دریا حفاری کرده‌ایم که متوسط عمق آنها ۵۲۵۰ هزار متر بوده است. علاوه بر این، امکانات حفاری خشکی را نیز در دست داریم که در این راستا توافقاتی را با وزارت نفت در زمینه‌ی کمک به توسعه میادین با اولویت میادین مشترک داشته‌ایم.

محمد با تاکید بر این‌که در اواخر سال گذشته مناقصاتی در این زمینه توسط وزارت نفت برگزار شد، اظهار کرد: پروژه‌ها جانمایی شدند و سهم هر شرکت مشخص شد، اما بدون اعلام دلیل، این مناقصات کنسل شد و هیچ قراردادی با پیمانکاران بسته نشد، اما وزارت نفت قصد دارد که به زودی دوباره این مناقصات را با برنامه‌ریزی برگزار کند.

وی با بیان این‌که ایران با دارا بودن حدود یک درصد از جمعیت جهان دارای هفت درصد از ذخائر معدنی دنیاست، تصریح کرد: این در حالی است که تنها تا عمق ۱۰۰۰ متری برای دستیابی به ذخائر معدنی کارهای شناسایی و کاوش صورت گرفته اما در دنیا تا عمق ۹۰۰ متری عملیات شناسایی را انجام می‌دهند با این وجود در حال حاضر ۵۷ میلیارد تن ذخائر معدنی در کشور داریم اما کل برداشت ما از این ذخائر تنها ۰.۳ درصد است.

پیشنهادات قرارگاه به دولت

وی با تاکید بر این که ارتباط نزدیکی با دولت داریم و تلاش می‌کنیم که به تصمیم‌گیری برای بخش‌های مختلف کمک کنیم، اظهار کرد: یکی از مشکلات دولت، نبود منابع مالی کافی است که قرارگاه پیشنهاداتی را در این زمینه به دولت ارائه داده که یکی از آن‌ها استفاده از اموال غیرمولد دولت و همین‌طور نقدینگی سرگردان در دست مردم به منظور تامین مالی پروژه‌ها است.

به گفته فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء وزارت نیرو در اکثر شهرهای کشور دارای زمین‌های بزرگی است که در گذشته این زمین‌ها ارزش چندانی نداشته، برای احداث مخازن آب خریداری کرده و این در حالی است که تنها بخش کوچکی از زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد، لذا پیشنهاد ما این است که وزارت نیرو می‌تواند با ایجاد همکاری با شهرداری‌ها درآمدهایی برای ایجاد پروژه‌های خود به وجود آورد.

وی ادامه داد: برای استفاده از نقدینگی مردم نیز به دلیل این‌که برخی مشکلاتی که در حوزه پروژه‌ها در گذشته برای سهامداران به وجود آمده، اعتماد مردم کاهش یافته که باید در این زمینه اعتمادسازی صورت گیرد که با تنظیم و کاهش سود بانک‌ها و تعیین سود مناسب برای سود پروژه‌ها اقدام به انتشار اوراق و تزریق سرمایه‌های مردمی به پروژه‌ها کرد، به گونه‌ای که حتی در برخی پروژه‌های زیرساختی دولت اقدام به دادن سوبسید کند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء با اشاره به پروژه‌های عمرانی این قرارگاه گفت: پروژه کنارگذر جنوبی تهران که از آبیک تا گرمسار را تحت پوشش قرار می‌دهد، با مشارکت ۳۰ درصدی دولت و ۷۰ درصدی قرارگاه در حال انجام است که امسال بخشی از آن تکمیل شده و در سال آینده بخش دیگر آن تکمیل می‌شود.

محمد با تاکید بر این مساله که در حال حاضر ۲۸۰ کیلومتر طول پروژه‌های متروی قرارگاه در کلانشهرهای تهران، شیراز، تبریز، قم است، گفت:‌در حوزه پروژه راه‌آهن چهابهار به زاهدان باید گفت که این پروژه جزو طرح یک کمربند یک جاده چین است که در شانگهای نیز جلساتی برای تامین مالی پروژه‌هایی که در این طرح واقع شده برگزار شد، اما بندر گواتر پاکستان به شمال شرق این کشور خط جدیدی را شروع کرد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء افزود: همین مساله موجب شد تا برخی از کشورها روی آن سرمایه‌گذاری کنند، به همین دلیل ما باید هرچه زودتر پروژه چابهار به زاهدان را تکمیل کنیم که با توجه به ضرورت اجرای این پروژه مقام معظم رهبری با اختصاص ۳۰۰ میلیون یورو به این پروژه موافقت کردند که در صورت تزریق به موقع منابع مالی در سال ۱۴۰۰ امکان تکمیل این پروژه وجود دارد.

محمد درباره پروژه حرم تا حرم  هم گفت: از حرم مطهر حضرت معصومه (س) تا گرمسار این پروژه افتتاح شده و از گرمسار تا مشهد در بخش‌های مختلف اولویت‌بندی شده است، اما از آنجایی که قرار بود منابع مالی این پروژه از بخش مطالبات قرارگاه تامین شود و این کار تاکنون صورت نگرفته، به دنبال این هستیم تا از محل فروش اوراق منفعت برای این پروژه تامین مالی کنیم.

وی با تاکید بر این مساله که قرارگاه تا امروز به پروژه‌های مسکن مهر ورود نکرده است، اظهار کرد: در مورد پروژه‌های مسکن اقدام ملی، با وزیر راه و شهرسازی صحبت‌هایی را داشته‌ایم که قرار است در آینده نزدیک جلسه مشترکی برگزار و راهکارهای مورد نظر را بررسی کنیم.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در خصوص پروژه انتقال آب لار نیز گفت: این پروژه با بی‌مهری زیادی در تامین منابع مالی مواجه شد، به گونه‌ای که باید گفت سرعت انجام کار مطلوب نیست و در جلساتی که با وزارت نیرو داشته‌ایم، درخواست کرده‌ایم تا برای سال ۱۳۹۹ بودجه مناسبی برای تکمیل این پروژه اختصاص دهند که اگر این اتفاق بیفتد این پروژه تا انتهای سال آینده تکمیل می‌شود.

محمد درباره وضعیت مالیات قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء اظهار کرد: قرارگاه طبق قانون و به صورت کامل مالیات پرداخت می‌کند، به گونه‌ای که تا پایان سال ۱۳۹۴ تمام مالیات‌ها پرداخت شده و برای سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ با توافقی که با دولت داشته‌ایم، مالیات قسط بندی شده و در حال پرداخت آن هستیم.

وی با بیان این‌که قرارگاه بیش از پرداخت‌های مالیاتی خود از دولت مطالبات دارد اظهار کرد: در بودجه سال ۱۳۹۸ در خصوص اوراق تسویه خزانه بابت تهاتر دیون و بدهی‌ها بندی آمده بود که اجرایی نشد و این در حالی است که می‌توان با استفاده از این اوراق دولت، بدهی‌هایش را بابت دیون از پیمانکاران شامل مواردی چون مالیات و بیمه تهاتر کند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء با بیان این‌که شرکت‌های زیرمجموعه قرارگاه از بدو تاسیس تمامی مالیات‌های خود را پرداخت کرده‌اند، گفت: موسسات وابسته به قرارگاه تا سال ۱۳۹۱ معاف از مالیات بودند که بعد از آن مالیات‌های خود را پرداخت می‌کنند و مالیات‌های تکلیفی نیز از ابتدای فعالیت قرارگاه پرداخت شده است همچنین مالیات ارزش افزوده نیز از ابتدای اجرای این قانون پرداخت شده است به گونه‌ای که در سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: