:
كمينه:۷°
بیشینه:۱۸°
به‌روز شده در: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
معاون فني شرکت بيمه كوثر از تمرکز این شرکت برای پذیرش بیمه اتکایی در شش ماهه امسال خبر داد و ابراز امیدواری کرد این روند در سال بعد با موفقیت بیشتری دنبال شود.
کد خبر: ۱۴۶۲۰۱
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۶
اقتصادگردان- معاون فني شرکت بيمه كوثر از تمرکز این شرکت برای پذیرش بیمه اتکایی در شش ماهه امسال خبر داد و ابراز امیدواری کرد این روند در سال بعد با موفقیت بیشتری دنبال شود.

«فرهاد اعلمی‌فر» در گفت‌وگوی اختصاصی با «بانکداری ایرانی» درباره عملکرد و فعالیت این شرکت در امسال گفت: این شرکت در ماه‌‌های اخیر سعي کرده است تا روند فعالیت در حوزه بيمه‌گری را از حالت عمليات زیان‌ده خارج کند. در این راستا؛ برنامه ما این بود که که پرتفوی شرکت را به سمتی سوق دهیم که از عمليات بیمه‌گری نیز سودی حاصل مجموعه شود که البته این کار بسیار سختی است.

وی افزود: در دنيا هم اين موضوع به سختي اتفاق افتاده است و بسیاری از شركت‌هاي بيمه‌گر خارجی بين‌المللي هم از بابت حوزه‌های بیمه‌گری زيان‌ده می‌شوند. بر اساس همین در شرکت بيمه كوثر اصلاح پرتفوی صورت گرفت که با همکاری بخش فنی و سایر واحدها توانسته ایم عملیات بیمه گری را با یک مدل جدید، از حالت زيان خارج کنیم.

اعلمی‌فر در خصوص پرتفوی شرکت بیمه کوثر گفت: حدود 18 درصد از پرتفوی این شرکت را بیمه درمان تکمیلی و 34 درصد دیگر متعلق به بیمه نامه های ثالث و بدنه و مابقي آن میان دیگر رشته ها تقسيم شده است. در پرتفوی بيمه‌های عمر و سرمايه‌گذاری؛ چون زيان عملياتي در ماهيت ذاتي فروش اين بيمه نامه ها وجود دارد بايستي به حدي رعايت شود كه سطح زياني كه ايجاد مي كند باعث از بين رفتن سود بيمه گري در سایر رشته‌های بیمه‌ای نشود.

وی ادامه داد: بیمه کوثر در حوزه درمان هم، شيوه‌ای را به‌کار خواهد گرفت که هزينه‌هاي داخلي اجراي عمليات تا اندازه قابل توجهی کاهش ‌یابد. این کاهش بواسطه استفاده از ابزارها و توسعه عمليات اجرايي بيمه، استفاده از نرم افزارها و استفاده از فن‌اوری در عمليات، حرکت در مسیر فضاي مجازي و کاهش هزينه هاي سربار انجام می شود. هم چنین با صدور بيمه هايی همچون آتش سوزي و حوادث (زلزله و سيل) می توان ضريب نفوذ بيمه را در جامعه بالا برد و سهم پرتفوی را در اين حوزه ها به قدري افزايش داد که تا اندازه زيادي (با رعايت چارچوب) زیان ناشی از رشته هایی مثل بیمه های عمر و سرمایه گذاری و حتی شاید بخشی از بيمه هاي ثالث خودرو را جبران کرد.  

وی افزود: شرکت بیمه کوثر براي شش ماهه دوم امسال راهبرد خاصی را در پیش گرفته است. این راهبرد بر اساس این برنامه ریزی شده است که شرکت ابتدا بتواند سهم فروش‌ خود را در 6 ماهه اول ثبت كند. بواسطه اينكه وضعیت صورت‌ هاي مالي بخصوص برای حفظ حقوق سهامداران ارزش خاصي دارد. ضمن اینکه در شش ماهه سال 98 برنامه قبول اتکایی از ساير بیمه گران را هم در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی در خصوص پذیرش بیمه اتکایی در شرکت بیمه کوثر گفت: با توجه به شرایط اقتصادي حاکم بر جامعه و همچنین  بواسطه تغيير در حوزه هاي حامل هاي انرژي، شاید فضای پذیرش بیمه های اتکایی کمی متغیر باشد اما تمام برنامه ریزی ما این است که در سال 99 در این حوزه عملکرد قابل توجهی را به ثمر بنشانیم.

معاون فنی شرکت بیمه کوثر در زمینه خسارت زلزله اخیر در استان‌های آذربایجان شرقی،غربی و اردبیل، گیلان، خوزستان و زنجان گفت: عمده بیمه گذاران این شرکت از خانواده های نيروهاي مسلح و بنياد شهيد هستند. طبیعتا در این بخش فعالیت‌های زیادی داشته ایم و به زلزله زدگان در راستای مسئولیت اجتماعی و حرفه‌ای خدماتی ارایه شده است. در حال حاضر، حدود 300 پرونده از بیمه‌شدگان بنیاد شهید در مناطق زلزله زده این نقاط آسیب‌دیده تشكيل و تا این لحظه خسارت حدود 240 پرونده ثبت و پرداخت شده است.

حدود 60 مورد دیگر نیز در مرحله ثبت عملیات در سیستم و فرآیند خروجی فایل پرداخت خسارت است. در کل حدود 6 میليارد ریال خسارت در بخش زلزله اخير بابت پرونده‌های بیمه‌شدگان بنیادشهید ثبت و در مرحله پرداخت قرار گرفته است. همچنین بابت سایر بیمه‌شدگان 620 پرونده تشکیل شده است که حدود خسارت 530 پرونده پرداخت شده است و از این بابت نیز مبلغ 15 میلیارد ریال در مرحله ثبت و پرداخت قرار گرفته است.


وی در ادامه گفت: حفظ تعادل عملیات بیمه گری در حوزه بيمه هاي عمر و سرمايه گذاری برای حفظ توانگری و تقویت بنیه شرکت اهمیت بسیاری دارد، چون پرتفوی بی رویه بیمه های عمر و سرمایه می تواند آسیب های جدی را به مجموعه‌های بیمه‌ای وارد کند. به واسطه اينكه منابع تأمين مالي، بعضا شايد كوتاه مدت باشند؛ اما بخاطر شرايط احتمالی خاصي كه برای بيمه گذار بوجود مي آيد، شرکت بیمه‌گر بایستی براي بازخریدی بيمه نامه منابع كافي (منابع نقد یا شبه نقد) در اختیار داشته باشد تا اطمينان لازم برای بيمه گذاران ایجاد و حفظ شود.

وی افزود: اگر اعتماد در صنعت بیمه ربوده شود، این صنعت مشتریان خود را از دست می‌دهد و  موجب مي شود که شرکت‌ها سال‌هاي سال نتوانند از زیان حوزه بیمه‌گری خارج شوند و ضریب نفوذ به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت و افراد مجددا به عملیات سپرده‌گذاری در بانکها روی می‌آورند، مراتب آسیب در حوزه‌های اقتصادی کشور مجددا رخ خواهد داد همانطور که اخیرا بابت هجمه و انباشتگی وجوه نقد که در بانکها بوجود آمده بود، تورم شدیدی بروز خواهد کرد.

لذا تصور می کنم که بیمه گران بایستی در جذب بیمه های عمر و سرمایه گذاری حتما آن درصد یا نسبت فروش بیمه های عمر و سرمایه گذاری را در کل پرتفوهایشان در نظر بگیرند و همچنین نقدینگی لازم را براي بازخریدی بيمه گذاران، در زمان سررسيد بيمه نامه هايشان در اختیار داشته باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر: