:
كمينه:۱۹°
بیشینه:۳۱°
به‌روز شده در: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: هوشمندسازی شهر تهران می‌تواند به پایداری ساختمان و مدیریت انرژی کمک ویژه‌ای کند و این موضوع توسط مدیران شهری در تهران مورد بررسی کامل قرار گرفته است.
کد خبر: ۱۴۵۶۰۰
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
اقتصادگردان- به گزارش روز دوشنبه مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، مراسم افتتاحیه چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار و مصرف بهینه انرژی با حضور محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، علی وطنی مجری پروژه بهینه سازی انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، روزبه ظهیری هاشمی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری مسکن، محمد طاهری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در بوستان گفتگو محل نمایشگاههای تخصصی شهرداری تهران برگزار شد.

در این مراسم عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه یکی از رویکردهای اساسی مدیریت شهری کاهش آلودگی طبیعت است که می‌توان به رویکردهای اصول صحیح ساختمان‌سازی، توجه به چرخش باد و کمربند سبز تهران اشاره کرد، افزود: پروژه‌هایی در زمینه معماری همگام با طبیعت وجود دارد که از آنها رونمایی می‌شود.

 گلپایگانی ادامه داد: هوشمندسازی شهر تهران می‌تواند به پایداری ساختمان و مدیریت انرژی کمک ویژه ای کند و این موضوع توسط مدیران شهری در تهران مورد بررسی قرار گرفته که صدور پروانه ساختمانی و ثبت درخواست پروانه غیرحضوری از اقداماتی است که در زمینه هوشمندسازی شهر تهران انجام شده است.

وی با توجه به اهمیت اصول مهندسی ساختمان در تهران گفت: بیشتر ساختمان‌های ساخته شده در سال ۹۴ کیفیت کافی و اصولی را ندارند که این موضوع را می‌توان در طراحی و اجرا مشاهده کرد،  با کمک همکاران در سازمان نظام مهندسی ساختمان در تلاشیم که این موضوع را اصلاح کنیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: در یکسال گذشته تلاش شده تمامی ساختمان‌ها، وال پست (متصل کننده دیوار به اسکلت و استحکام دیوار) را اجرا کنند البته برخی از ساختمان ها از نظر فنی مشکلاتی دارند که به زودی این مشکلات نیز حل می‌شود.

گلپایگانی گفت: در اصلاح جدید بحث رده بندی ساختمان ها از نظر کیفی مورد توجه قرار گرفته و قطعا این موضوع مورد توجه شهروندان قرار خواهد گرفت.

وی با توجه به موضوع بهینه سازی انرژی در شهر تهران خاطرنشان کرد: شهرداری تهران ضمن احترام به شهروندان این شهر، به بهینه سازی انرژی اهمیت می‌دهد و تلاش می کند اسراف انرژی را به حداقل برساند.

گلپایگانی ادامه داد: ساختمان‌های تهران باید طوری ساخته شود که از نظر کیفی دارای رتبه باشند که همین موضوع باعث جلب اعتماد مردم به شهرداری، شورای اسلامی شهر تهران و سازمان نظام مهندسی می شود.

مصرف روزانه پنج میلیون بشکه انرژی فسیلی در کشور

مجری پروژه بهینه سازی انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه روزانه پنج میلیون بشکه انرژی فسیلی، سه میلیون بشکه گاز و دو میلیون بشکه نفت در کشور مصرف می‌شود گفت: سالانه ۱۰۸ میلیارد دلار هزینه صرف انرژی در کشور می شود که ۱۷ برابر کشور ژاپن است.
علی وطنی با توجه به مصرف بالای انرژی در ایران افزود: سهم ساختمان‌ها در کشور از مصرف سوخت روزانه شش میلیارد تومان است و متاسفانه انرژی در کشور به راحتی اسراف می شود که می توانیم با کمک گیری از استارتاپ ها و نسل جوان این اسراف را کمتر کنیم.

وی گفت: آمادگی داریم که با تاسیس صندوق حمایت از بهینه سازی مصرف انرژی با کمک استارتاپ ها در این زمینه کمک کنیم.

 برای داشتن ساختمان پایدار باید به بهینه سازی انرژی توجه کنیم

 مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری مسکن نیز در مورد توسعه پایدار گفت: امروز بحث داشتن رویکرد توسعه پایدار یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار است اما متاسفانه تاکنون خروجی مورد نظر را نداشته است.
روزبه ظهیری هاشمی افزود: توجه به محیط زیست باید جزو اولویت های مدیریت شهری باشد که با توجه به ماده ۱۹ می توانیم به این موضوع برسیم.
وی با بیان اینکه برای داشتن ساختمان پایدار باید به بهینه سازی انرژی توجه کنیم؛ اما امروز شاهد هستیم که مصرف انرژی در ایران سه برابر کشورهای دیگر است که باید به این موضوع رسیدگی کنیم تصریح کرد: سهم مصرف انرژی در ساختمان بیش از ۴۰ درصد است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

تهیه شناسنامه فنی ملکی ساختمان باید به یک مطالبه تبدیل شود

همچنین رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران نیز در این مراسم با توجه به اهمیت صدور شناسنامه کیفیت برای ساختمان های تهران گفت: یکی از دلایلی که ساختمان های کشور ما نسبت به ساختمان های دیگر کشورها از عمر کمتری برخوردار هستند،  نبود کیفیت و از نکاتی که باید ساختمان پایدار رعایت کند دارا بودن شناسنامه کیفیت است.

محمد سالاری افزود: تهیه شناسنامه فنی ملکی ساختمان باید به یک مطالبه تبدیل شود که این موضوع نیازمند فرهنگسازی است و امیدوارم در مدت باقی مانده عمر این دوره از شورای شهر این اتفاق رخ دهد.

وی ادامه داد: مدیریت شهری فعلی تهران باید با توجه به مشکلات مالی تصمیمات گذشته خود را مانند نوسازی بافت فرسوده عملی کند.

سالاری گفت: مناسب سازی و الگوسازی در برخی محلات تهران باید تا پایان این دوره از مدیریت شهری انجام شود.

 میزان مصرف انرژی در شناسنامه فنی ساختمان باید لحاظ شود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با توجه به اهمیت جلب رضایت شهروندان تهران گفت: باید کاری کنیم که خریداران ساختمان در شهر تهران به طور کامل از استانداردهای مصرفی ساختمان خود آگاه باشند.

محمد طاهری افزود: در شناسنامه فنی ساختمان باید میزان مصرف انرژی ذکر شده و به مالکان ارائه داده شود.

وی ادامه داد: شناسنامه فنی ساختمان به صورت الکترونیک توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در سامانه این سازمان صادر می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: