:
كمينه:۲۳°
بیشینه:۳۵°
به‌روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
طلاي جهاني ارزان شد
مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار با 3 هزار تومان افزايش نسبت به روز يكشنبه به يك ميليون و 851 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 427 هزار و 400 تومان، سكه طرح جديد با افزايش 45 هزار توماني نسبت به روز يكشنبه 4 ميليون و 295 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 250 هزار تومان، نيم سكه با افزايش 30 هزار توماني 2 ميليون و 240 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 440 هزار تومان و سكه گرمي نيز 870 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۵۵۹۳
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
اقتصادگردان-
روز دوشنبه 4 آذر 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا 1458 دلار قيمت گذاري شد و قيمت دلار در بازار آزاد نيز 12370 تومان نرخ گذاري شد. در سامانه سنا نرخ لحظه اي قیمت خرید دلار به  11 هزار و 850 تومان و قیمت فروش آن به 11 هزار و 950 تومان رسيد. همچنين نرخ لحظه اي هر یورو به قیمت 13 هزار و 100 تومان خريداري  و به قيمت 13 هزار و 200 تومان به فروش رسيده است.
در بازار طلا نيز قيمت ها با افزايش اندكي مواجه شدند بر اين اساس مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار با 3 هزار تومان افزايش نسبت به روز يكشنبه به يك ميليون و 851 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 427 هزار و 400 تومان، سكه طرح جديد با افزايش 45 هزار توماني نسبت به روز يكشنبه 4 ميليون و 295 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 250 هزار تومان، نيم سكه با افزايش 30 هزار توماني 2 ميليون و 240 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 440 هزار تومان و سكه گرمي نيز 870 هزار تومان  معامله شد.
سامانه سنا نرخ ميانگين ارز براي روز يكشنبه 3 آذر 98  را براي دلار 11 هزار و 787 تومان، يورو 13 هزار و 35 تومان، پوند انگليس 14 هزار و 976 تومان، درهم امارات 3 هزار و 238 تومان، لير تركيه 2 هزار و 136 تومان و يوآن چين يك هزار و 785 تومان اعلام كرد.
در بازار ارز رسمي بانک مرکزی بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای روز دوشنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۹ ارز مانند یورو و پوند نسبت به روز يكشنبه افزایش و قیمت ۱۳ واحد پولی دیگر کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۱۴ ارز دیگر نیز ثابت ماند.
بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز «دوشنبه چهارم آذر ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز يكشنبه ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس نیز با ۶۰ ریال افزایش ۵۳ هزار و ۹۶۰ ریال و هر یورو نیز با ۶۳ ریال رشد نسبت به روز يكشنبه ۴۶ هزار و ۲۲۶ ریال ارزش‌گذاری شد.
دلار چند؟
همچنين قیمت دلار با افزایش ۱۵۰ تومانی نسبت به روز يكشنبه وارد کانال ۱۲ هزار تومان شد.
به گزارش ایسنا، بازار ارز که در روزهای اخیر شاهد ثبات قیمت ارزهای مختلف بود، روز دوشنبه روند صعودی به خود گرفت و بر همین اساس، قیمت خرید دلار در صرافی‌های مجاز بانکی نسبت به روز يكشنبه با افزایش ۱۵۰ تومانی همراه شد، به طوریکه قیمت خرید هر دلار ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان و قیمت فروش آن نیز ۱۲ هزار و ۵۰ تومان است.
همچنین هر یورو در این صرافی‌ها ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان خریداری و ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان فروخته می‌شود که قیمت این ارز نیز ۲۰۰ تومان افزایش یافته است. اما در بانک‌ها نیز قیمت خرید دلار و یورو افزایش داشت و هر دلار ۱۱ هزار و ۷۴۱ تومان و هر یورو ۱۲ هزار و ۹۹۵ تومان از مشتریان خریداری شده است. قیمت ارز مسافرتی نسبت به روز يكشنبه ۲۰۰ تومان افزایش یافت و هر یورو مسافرتی حدود ۱۳ هزار  و ۵۰۰ تومان برای مسافران قیمت‌گذاری شده که بالاتر از نرخ صرافی‌هاست.
بازار ارز پس از فروکش نوسانات
همچنين عامر کعبی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: آرامش کنونی بازار ارز مدیون سیاست‌های سنجیده بانک مرکزی است، با تصمیمات کارشناسی بانک مرکزی، بازار ارز و سکه در مسیر نظم گیری بوده و این ثبات به سایر بخش ها نیز سرایت خواهد کرد.
وي در گفتگو با ایبِنا گفت: ساماندهی بازار اقدام مهمی است که علاوه بر بانک مرکزی سایر دستگاه ها نیز باید همکاری داشته باشند، انتظار می رود در خصوص ساماندهی نرخ های مختلف در بازار تیم اقتصادی دولت از الگوی ثبیت نرخ ارز استفاده کنند، ساماندهی عملکرد بانک ها نیز موضوع مهم دیگری است که بانک مرکزی باید به آن ورود کند، در حوزه نظارت بیشتر بر بانک ها از حیث نحوه ارایه تسهیلات و همچنین نرخ سودهای بانکی موضوعی است که باید یک بار برای همیشه تعیین تکلیف شود.
وی با تاکید بر اینکه سیاست گذاری های مقطعی و حتی بلندمدت لازمه ساماندهی وضعیت اقتصادی کشور است، گفت: در شرایط فعلی نسخه های کوتاه مدت بازار را ساماندهی کرده، اما باید برای مواقعی که تقاضاهای هیجانی نیز رخ می دهد برنامه مداری صورت بگیرد، تداوم اختصاص ارز دولتی برای تامین مایحتاج ضروری مردم لازم است، در شرایط فعلی باید مسیر ساماندهی اقتصادی با توجه به نیازهای معیشتی مردم در دستور باشد تا رضایتمندی از سیاست گذاری ها افزایش یابد.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جلوگیری از تنش قیمتی در بازار نیازمند همکاری همه دستگاه ها از جمله اتاق اصناق، فرمانداران و استانداران است، گفت: یک دستگاه به تنهایی نمی تواند اقتصاد کشور را از تلاطم های فعلی برهاند، از اینرو همکاری و تعامل همه سازمان ها را می طلبند، مجلس نیز به عنوان دستگاه قانونگذار آماده همراهی تیم اقتصادی دولت برای بهبود شرایط است.
دلار سر جای خود ماند
 از سوي ديگر نبود خبر خاصی از جنگ تجاری و برگزیت باعث برقراری آرامش نسبی در بازارهای ارزی شد.
به گزارش رویترز، پس از آن که روسای جمهور چین و آمریکا در سخنانی دوپهلو از آمادگی برای توافق و هم چنین آمادگی برای اقدامات تعرفه ای جدید در صورت نرسیدن به توافق سخن گفتند، بسیاری از معامله گران منتظر روشن تر شدن ابعاد مذاکرات دو اقتصاد نخست جهان هستند.
دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا- در جمع مقامات کاخ سفید گفته است که چین و آمریکا در حال حرکت به سمت حصول توافق تجاری هستند. با این حال وی تهدید کرده است که اگر دو طرف به توافق نرسند، تعرفه‌ها بر روی محصولات وارداتی آمریکا از چین را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.
ری آتریل- تحلیل گر معاملات ارزی در بانک ملی استرالیا- گفت: اخبار متضاد باعث شده است تا بازار حدس‌های مختلفی بزند و کسی نمی داند که قرار است در نهایت چه اتفاقی بیافتد.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، نسبتا بدون تغییر در مقایسه با روز يكشنبه و در سطح ۹۸.۲۵۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۰۲۷ دلار اعلام شد.
در حوزه برگزیت نیز حزب محافظه کار کماکان از رقیب اصلی خود یعنی حزب کارگر در نظرسنجی‌ها پیش است. جرمی کوربین- رهبر حزب کارگر- وعده داده است در صورت پیروزی در انتخابات، رفراندوم برگزیت را برای بار دوم برگزار خواهد کرد اما افزوده که در جریان این همه پرسی موضعی بی‌طرف اتخاذ خواهد کرد. از سوی دیگر اما بوریس جانسون- نخست وزیر فعلی- وعده داده است که در صورت پیروزی، انگلیس را سی و یکم ژانویه از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.
در آخرین دور از معاملات، پوند با ۰.۱ درصد کاهش قیمت نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۸۴۶ دلار مبادله شد. هر یورو بدون تغییر در مقایسه با دور قبلی معاملات و در سطح  ۱.۱۰۲۷ دلار باقی ماند. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱.۳۲۹۴ دلار کانادا کاهش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۶۳۹ دلار سنگاپور مبادله شد.
سین مک‌لین-استراتژیست بازار در موسسه " پپر استون" – گفت: بازارها بی‌تحرک بودند چرا که چیزی وجود نداشت که آن ها را به طرف جلو سوق دهد.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار به ۱۰۸.۸۶۰۶ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۷۱۸ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۳۵۳ یوان چین اعلام شد.
طلا ارزان شد
همچنين قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر ابراز تمایل آمریکا و چین برای امضای یک توافق مقدماتی تا پایان سال که تقاضا برای داراییهای امن را تضعیف کرد، به پایین ترین حد خود در یک هفته گذشته کاهش یافت.
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۶۰ دلار و ۸۵ سنت رسید در حالی که اوایل معاملات به پایینترین حد خود در یک هفته گذشته سقوط کرده بود، در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۴۶۰ دلار و ۸۰ سنت رسید.
به گفته مارگارت یانگ یان، استراتژیست ارشد شرکت "سی ام سی مارکتس"، خوش بینی تجاری باعث صعود بازارهای سهام جهانی شده و سرمایه از دارایی‌های امن به سوی دارایی‌های پرریسک حرکت کرده است. همچنین آمار اقتصادی مطلوب اخیر آمریکا نشان داده کندی رشد اقتصاد جهانی در سه ماهه اول سال میلادی آینده به پایان رسیده و روند احیا آغاز خواهد شد.
خوش‌بینی نسبت به توافق تجاری میان آمریکا و چین کمک کرد بازارهای سهام آسیایی روند صعودی پیدا کنند و دلار در برابر سبدی از ارزهای بزرگ صعود کرد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر ساخت. ارز آمریکا روز جمعه پس از گزارشی که نشان داد فعالیت بخش تولید آمریکا در نوامبر شتاب پیدا کرده و فعالیت خدمات بیش از حد انتظار رشد کرده است، بهبود چشمگیری پیدا کرده بود.
قیمت طلا که در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی به پناهگاه مطمئن سرمایه تبدیل می‌شود از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۳ درصد رشد کرده که عمدتا تحت تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بوده است. بر اساس گزارش رویترز، با این حال عاملی که روند افت قیمت طلا را محدود کرد، احتیاط سرمایه‌گذاران بود زیرا مقامات پکن اعلام کرده اند فاز دوم توافق چندان محتمل به نظر نمی‌رسد. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است حمایت در سطح ۱۴۵۵ دلار را تست کند و اگر پایین این سطح شکسته شود، ممکن است تا مرز ۱۴۴۰ دلار سقوط کند.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، به ۱۶ دلار و ۹۵ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، ۸۹۵ دلار و ۳۹ سنت بود. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۱۷۸۷ دلار و ۳۶ سنت رسید.
احتمال عرضه بی‌سابقه اوراق دلاری توسط چین
در خبري ديگر منابع آگاه از احتمال عرضه شش میلیارد دلار اوراق قرضه دلاری توسط چین خبر دادند.
به گزارش بلومبرگ، برخی از منابع آگاه در وزارت دارایی چین اعلام کرده اند که این کشور در نظر دارد شش میلیارد دلار اوراق مبتنی بر دلار را به بازار عرضه کند. این مساله که در صورت تحقق، یک رکورد جدید در عرضه این اوراق توسط چین خواهد بود، شامل همه اوراق قرضه میان مدت و بلندمدت یعنی اوراق سه ساله، پنج ساله و ۱۰ ساله خواهد بود. وزارت دارایی چین هنوز حاضر به اظهار نظر در این خصوص نشده است. این برای سومین سال متوالی خواهد بود که چین اوراق بدهی دلاری منتشر می‌کند.
آن ژانگ، مدیر بخش درآمدهای ثابت منطقه آسیا در بانک " جی پی مورگان" گفت: این اقدام بار دیگر این فرض را تایید می‌کند که چین در حال توسعه یک بازار اوراق خارجی برای معامله گران است. به گفته این منابع، هم‌چنین قرار است چین برای نخستین بار نسبت به صدور اوراق قرضه ۱۵ ساله مبتنی بر یورو اقدام کند. سال گذشته چین سه میلیارد دلار و سال ۲۰۱۷ این کشور دو میلیارد دلار اوراق قرضه دلاری منتشر کرده بود که شش میلیارد دلار سال جاری یک رکورد جدید در این زمینه محسوب می شود.
در حال حاضر بازار اوراق قرضه دلاری در چین ۷۴۰ میلیارد دلار ارزش دارد. در هفته‌های اخیر و به دنبال کاهش تنش های تجاری بین پکن و واشنگتن، بازده اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری آمریکا پایین‌تر آمده و ارزش یوان در برابر دلار به ثبات نسبی رسیده و همین مساله شرایط را برای عرضه اوراق دلاری جدید توسط چین مساعد کرده است.
در حال حاضر چین دومین بازار بزرگ اوراق قرضه جهان پس از آمریکا است اما به گفته بکی لیو، مدیر بخش اقتصاد کلان چین در بانک " استاندارد چارترد" ابزارهای مالی در این کشور در مقایسه با آمریکا بسیار کمتر توسعه داده شده‌اند. طبق اعلام سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز دوشنبه بازدهی اوراق قرضه یک ساله ۱.۵۱ درصد، اوراق قرضه سه ساله ۱.۶۲ درصد و اوراق قرضه پنج ساله ۱.۷۱ درصد بوده است


نام:
ایمیل:
* نظر: