:
كمينه:۲۵°
بیشینه:۳۴°
به‌روز شده در: ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۵
كاهش نرخ دلار نسبت به هفته قبل
در بازار طلا نيز مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار يك ميليون و 813 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 418 هزار و 100 تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 153 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 129 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 178 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 379 هزار تومان و سكه گرمي نيز 849 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۵۳۷۰
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۹
اقتصادگردان-
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه شرایط برای بازگشت نرخ ارز به قیمت های نجومی فراهم نیست، گفت: بانک مرکزی اجازه چنین تلاطم هایی را نخواهد داد.
سیدکاظم دلخوش در گفتگو با ایبِنا با اشاره به آخرین وضعیت بازار ارز و سکه، گفت: خوشبختانه نظارت های جدی بر بازار نرخ ارز و سکه را درگیر تلاطم های قیمتی نمی‌کند.
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ظرف چند روز ابتدایی افزایش نرخ بنزین رشد چند هزار تومانی قیمت دلار طبیعی بود، افزود: رشد ناچیز نرخ ارز پس از تغییر قیمت بنزین حباب موقتی بوده که به زودی تخلیه خواهد شد.
دلخوش با تاکید بر اینکه بانک مرکزی می تواند کنترل بازار را به دست بگیرد، تصریح کرد: رشد قیمت ارز و رسیدن آن به اوج تلاطم های قیمتی ممکن نیست.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه سیاست های بانک مرکزی در خصوص ساماندهی ارزی موقتی نبوده و به روزرسانی آن ها تداوم دارد، گفت: تجربه چند ماهه حضور دکتر همتی در بانک مرکزی نشان از تداوم ثبات نرخ ها در بازار دارد.
دلخوش با تاکید بر اینکه دولت در خصوص افزایش نرخ بنزین باید مراقب قیمت اقلام اساسی مردم باشد، تصریح کرد: جلوگیری از افزایش نرخ تورم از ۴درصد اعلامی یکی از ملزومات ساماندهی وضعیت بازار است.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای کاهش واقعی قیمت ارز ایجاد ثبات در شرایط اقتصادی ضروری است، گفت: به طور حتم پس از از بین رفتن حباب ایجاد شده در نتیجه نرخ بنزین نرخ ارز دوباره روند کاهشی خود را دنبال خواهد کرد.
نرخ در بازار
روز شنبه 3 آذر 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا  1462 دلار قيمت گذاري شد و قيمت دلار در بازار آزاد نيز 11930 تومان نرخ گذاري شد كه به معناي كاهش نرخ ارز نسبت به هفته قبل است. در سامانه سنا نرخ لحظه اي قیمت خرید دلار به  11 هزار و 700 تومان و قیمت فروش آن به 11 هزار و 800 تومان رسيد. همچنين نرخ لحظه اي هر یورو به قیمت 12 هزار و 900 تومان خريداري  و به قيمت 13 هزار تومان به فروش رسيده است.
در بازار طلا نيز مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار يك ميليون و 813 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 418 هزار و 100 تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 153 هزار تومان، طرح قديم 4 ميليون و 129 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 178 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 379 هزار تومان و سكه گرمي نيز 849 هزار تومان  معامله شد.
سامانه سنا نرخ ميانگين ارز براي روز پنجشنبه 30 آبان 98  را براي دلار 11 هزار و 813 تومان، يورو 13 هزار و 17 تومان، پوند انگليس 14 هزار و 936 تومان، درهم امارات 3 هزار و 257 تومان، لير تركيه 2 هزار و 160 تومان و يوآن چين يك هزار و 773 تومان اعلام كرد.
در بازار ارز رسمي بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای روز شنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۹ ارز مانند یورو و پوند نسبت به روز پنج شنبه کاهش و قیمت ۱۴ واحد پولی دیگر افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۱۳ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز « شنبه دوم آذر ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز پنج شنبه ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۳۹۷ ریال کاهش نسبت به روز پنج شنبه ۵۳ هزار و ۹۰۰ ریال و هر یورو نیز با ۲۵۰ ریال افت نسبت به روز پنج شنبه  ۴۶ هزار و ۲۲۶ ریال ارزش‌گذاری شد.
قیمت ارز نسبت به هفته گذشته با ثبات همراه بود. بازار ارز در نخستین روز از هفته جاری بدون تغییر نسبت به هفته گذشته به کار خود ادامه داد و ثابت ماند و بر همین اساس، قیمت خرید دلار در صرافی‌های مجاز بانکی نسبت به هفته گذشته ثابت بود و ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان است. قیمت فروش این ارز نیز ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان است.همچنین هر یورو در این صرافی‌ها ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری و ۱۳ هزار تومان فروخته می‌شود. اما در بانک‌ها قیمت خرید دلار و یورو اندکی افزایش داشت. هر دلار ۱۱ هزار و ۵۸۱ تومان و هر یورو ۱۲ هزار و ۷۹۲ تومان از مشتریان خریداری شده است. قیمت ارز مسافرتی ثابت ماند و همچون هفته گذشته هر یورو مسافرتی حدود ۱۳ هزار  و ۳۰۰ تومان برای مسافران قیمت‌گذاری شده که بالاتر از نرخ صرافی‌هاست.
نامشخص بودن روند قیمت طلا
همچنين ابهام و سردرگمی بر بازار طلا حاکم است و معامله گران و سرمایه گذاران همچنان به تحولات پیرامون مذاکرات تجاری آمریکا و چین واکنش نشان می‌دهند.
به گزارش ایسنا، نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز نشان داد در حالی که کارشناسان وال استریت درباره روند قیمت طلا به سه دسته مساوی تقسیم شده اند، تنها شماری زیادی سرمایه گذاران انتظار دارند قیمت طلا در هفته جاری کاهش پیدا کند.
هفته گذشته طلا اوقات دشواری را سپری کرد و در حالی که موفق نشد مقاومت در سطح ۱۴۷۵ دلار را بشکند، توانست با وجود صعود بازارهای سهام آمریکا و دلار، در بالای ۱۴۵۰ دلار بماند. افشین نوابی، مدیر معاملات شرکت ام کی اس سوییس به کیتکونیوز گفت: یک روز توافق تجاری آمریکا با چین پیشرفت می کند و روز بعد متوقف می‌شود. این ابهامات از قیمت طلا پشتیبانی کرده اما برای بالا بردن آن کافی نبوده است.
در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آنها پنج نفر یا ۳۱ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند و پنج تحلیلگر دیگر هم نظری نداشتند در حالی که شش نفر یا ۳۸ درصد نیز انتظار داشتند قیمت طلا در هفته جاری کاهش پیدا کند. در این بین، ۵۸۷ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران شرکت کردند که از میان آنها، ۲۹۲ نفر یا ۵۰ درصد افزایش و ۱۷۳ نفر یا ۲۹ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۱۲۱ نفر یا ۲۱ درصد هم نظری نداشتند.
در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته پیش بینی هر دو گروه تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران برای افزایش قیمت طلا درست از آب درنیامد. بهای هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر در معاملات روز جمعه بازار آمریکا تغییر چندانی نسبت به روز گذشته نداشت و در ۱۴۷۳ دلار و ۴۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۰.۳ درصد کاهش یافت. طلا روز پنج شنبه به پایین‌ترین حد از ۱۳ نوامبر سقوط کرده بود.
به گفته برخی از تحلیلگران، عامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت طلا در کوتاه مدت، ادامه مناقشه تجاری میان آمریکا و چین است. آدام بوتون، مدیرکل فارکس لایو نیز نسبت به رشد قیمت طلا خوش بین بوده و گفت: زمان حساسی است اما شکافهایی در فاز اول توافق پدیدار شده و اگر مذاکرات شکست بخورد، عامل مهمی برای رشد قیمت طلا خواهد بود. در حال حاضر بازار روی توافق تجاری حساب باز کرده اما اگر توافقی حاصل شود، ممکن است کمتر از آنچه باشد که بسیاری امیدوار بودند. از سوی دیگر اگر آمریکا افزایش تعرفه‌های برنامه ریزی شده در ۱۵ دسامبر را به تاخیر بیاندازد و پیشرفتی میان دو کشور باشد، قیمت طلا پایین خواهد رفت.
شون لاسک، مدیر شرکت والش تریدینگ به کیتکونیوز گفت: به دلیل بالا ماندن فعالیت سفته بازی، انتظار دارد قیمت طلا در کوتاه مدت کاهش پیدا کند. با این حال وی خاطرنشان کرد با وجود فشار فروش اخیری که وجود دارد، بازار طلا همچنان انعطاف پذیر مانده است.
پرش دوباره دلار
 از سوي ديگر احتمال دیدار رؤسای جمهور آمریکا و چین برای کاهش تنش‌های تجاری به صعود نیرومند دلار در برابر ارزهای مختلف منجر شد. به گزارش رویترز، در آخرین روز معاملات بازارهای ارز، فضای معاملات بار دیگر کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به جنگ تجاری آمریکا و چین قرار گرفت. قرار است ژی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در هفته‌های آینده دیدار و در خصوص راهکارهای برون رفت از بن بست فعلی گفتگو کند.
واسیلی سربریاکوف، تحلیل گر معاملات ارزی در بانک "یو بی اس " گفت: سیگنال‌های مختلفی در بازار دریافت شد اما در نهایت میل دلار به افزایش بود. با توجه به چشم انداز اقتصاد جهانی فکر می‌کنم دلار ارزشی بیش‌تر از ارزش ذاتی خود دارد.
چین و آمریکا درگیر یک جنگ تجاری طولانی مدت بوده‌اند که اکنون وارد شانزدهمین ماه خود شده است و از آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش رشد اقتصادی جهان نام برده می‌شود تا جایی که بانک جهانی، زیان این جنگ برای اقتصاد جهانی طی دو سال‌ آینده را حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. دو طرف طیف گسترده‌ای از محصولات وارداتی یکدیگر را مشمول تعرفه‌های اضافی کرده‌اند.
از سوی دیگر هر چند رئیس‌جمهور چین گفته که چین به دنبال پرهیز از یک جنگ تجاری با واشنگتن است اما در عین حال گفته است که این کشور هراسی از اقدام متقابل در صورت لزوم ندارد. طرف آمریکایی نیز سیگنال های متناقضی را فرستاده تا جایی که نمایندگان مجلس سنا از دولت خواسته اند تا معافیت همکاری با شرکت چینی هوآوی را لغو کند.
ری آتریل، تحلیل گر معاملات ارزی در بانک ملی استرالیا گفت: اخبار متضاد باعث شده است تا بازار حدس‌های مختلفی بزند و کسی نمی داند که قرار است در نهایت چه اتفاقی بیافتد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰.۲۷ درصد افزایش در مقایسه با روز گذشته و در سطح ۹۸.۱۷۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۰۲۷ دلار اعلام شد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در جمع مقامات کاخ سفید گفته است که چین و آمریکا در حال حرکت به سمت حصول توافق تجاری هستند. با این حال وی تهدید کرده است که اگر دو طرف به توافق نرسند، تعرفه‌ها بر روی محصولات وارداتی آمریکا از چین را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.
در حوزه برگزیت نیز حزب محافظه کار کماکان از رقیب اصلی خود یعنی حزب کارگر در نظرسنجی‌ها پیش است. جرمی کوربین- رهبر حزب کارگر- وعده داده است در صورت پیروزی در انتخابات، رفراندوم برگزیت را برای بار دوم برگزار خواهد کرد اما افزوده که در جریان این همه پرسی موضعی بی‌طرف اتخاذ خواهد کرد.
در آخرین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۴ درصد کاهش قیمت نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۸۳۳ دلار مبادله شد. هر یورو نیز  با ۰.۲۵ درصد کاهش به ۱.۱۰۱۸ دلار کاهش یافت. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱.۳۳۰۲ دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۶۴۳ دلار سنگاپور مبادله شد.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار به ۱۰۸.۶۳۴۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۷۳۵ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۳۹۵ یوان چین اعلام شد.میشل مک کارتنی، استراتژیست ارزی در موسسه " سی ام سی مارکتس" گفت: مساله نگران‌کننده در مقطع فعلی این است که تا پایان سال رشد اقتصادی در سطح جهان کاهشی خواهد بود و این مساله تاثیر مستقیمی بر روی نرخ های برابری ارزهای اروپایی در مقابل دلار خواهد داشت.


نام:
ایمیل:
* نظر: