:
كمينه:۲۵°
بیشینه:۳۴°
به‌روز شده در: ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
شناسایی و مسدودسازی کارتخوان‌های خارج از کشور
از زمان ممنوعیت فعالیت‌ کارت‌خوان‌های ایرانی در خارج از کشور، بیش از ۱۵۰۰ کارت‌خوان در خارج شناسایی و مسدود شده‌اند. شاپرك پیش از این با استفاده از روش‌های حضوری بیش از ۲۰۰ پایانه فعال خارج از کشور را شناسایی و مسدود کرده بود و طی یک ماه اخیر با به ‌کارگیری روش‌های داده محور برای رصد رفتار پذیرندگان، بیش از ۵۰ پایانه دیگر را شناسایی و مسدود کرده است
کد خبر: ۱۴۵۲۷۰
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
اقتصاد گردان - درنتیجه این رصد دائمی و حساسیت نسبت به رفتار پذیرندگان از ابتدای اعلام و ابلاغ ممنوعیت فعالیت کارت‌خوان‌های خارج از کشور بالغ‌بر ۱۵۰۰ پایانه فعال در دیگر کشورها توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت شناسایی و مسدود شده‌اند.
حساسیت نسبت به فعالیت‌ کارت‌خوان‌های ایرانی در خارج از کشور همزمان با بحران ارزی سال گذشته افزایش یافت و به همین دلیل بانک مرکزی تاکید ویژه‌ای بر جلوگیری از فعالیت دستگاه‌های کارت‌خوان ایرانی در خارج از کشور داشت.
این دستگاه‌ها امکان برقراری ارتباط از طریق مخابرات را ندارند و از طریق سیم‌کارت یا اینترنت به شبکه پرداخت ایران متصل می‌شوند؛ حال آن‌که گفته می‌شود استفاده از وی‌پی‌ان شناسایی این دستگاه‌ها را دشوار کرده، اما به نظر می‌رسد که روش‌های دیگری نیز برای شناسایی این دستگاه‌ها وجود دارد.
در حال حاضر به ویژه در کشورهای اطراف، کارت‌خوان‌های ایرانی در صرافی‌ها، موبایل فروشی‌ها و سایر فروشگاه‌ها در حال فعالیت هستند که گفته می‌شود تعداد آن‌ها نسبت به ابتدای امر کاهش قابل توجهی یافته است.
شبکه پرداخت الکترونیکی کشور اعم از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت و شاپرک، تراکنش‌های انجام‌شده در این شبکه را دائماً زیر نظر دارند و با روش‌های مختلف و متنوعی به دنبال کاهش فعالیت‌هایی مانند ارائه خدمات به کارت‌خوان‌های خارج کشور هستند.
شاپرک تاکید کرده درصورتی‌ که کوتاهی در اعمال محدودیت توسط شرکت‌های پی‌اس‌پی صورت گیرد، جریمه‌های بازدارنده‌ای در مورد آن‌ها اعمال خواهد شد.
آنطور که گفته شده، کاهش بیش‌ از پیش فعالیت کارت‌خوان‌های خارج از کشور نیازمند برخی هماهنگی‌های فنی میان بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و ... است که خوشبختانه طی ماه‌های اخیر از سرعت چشمگیری برخوردار شده‌ و می‌توان امیدوار بود با به نتیجه رسیدن این هماهنگی‌ها تعداد کارت‌خوان‌ها و تراکنش‌های این قبیل پایانه‌ها در حد فراوانی کاهش یابد.
 تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه پرداخت الکترونیکی کشور دائماً و به روش‌های مختلف تحت پایش است تا در حد ممکن از بروز هرگونه تخلف اعم از انجام تراکنش با کارتخوان‌های خارج از کشور جلوگیری شود.
به گزارش شاپرک، شبکه پرداخت الکترونیکی کشور اعم از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت و شاپرک، تراکنش‌های انجام‌شده در این شبکه را دائماً زیر نظر دارند و با روش‌های مختلف و متنوعی به دنبال کاهش فعالیت‌هایی مانند ارائه خدمات به کارت‌خوان‌های خارج کشور هستند. این نظارت ازجمله الزامات همیشگی شاپرک برای شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی بوده و هست و درصورتی‌که کوتاهی در اعمال آن توسط شرکت‌های پی‌اس‌پی صورت گیرد، جریمه‌های بازدارنده‌ای در مورد آن‌ها اعمال خواهد شد.
موضوع قابل‌تأمل آنکه کاهش بیش‌ازپیش فعالیت کارت‌خوان‌های خارج از کشور نیازمند برخی هماهنگی‌های فنی میان بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و... است که خوشبختانه طی ماه‌های اخیر از سرعت چشمگیری برخوردار شده‌ و می‌توان امیدوار بود با به نتیجه رسیدن این هماهنگی‌ها تعداد کارت‌خوان‌ها و تراکنش‌های این قبیل پایانه‌ها در حد فراوانی کاهش یابد گرچه ذات فناوری به‌گونه‌ای است که اطمینان دادن از صفر شدن این تراکنش‌ها، ادعای درستی نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر: