:
كمينه:۲°
بیشینه:۷°
به‌روز شده در: ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۰
سكه در كانال 4 ميليون تومان
روز سه شنبه 28 آبان 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا به 1468 دلار رسيد و نرخ دلار نيز در بازار سنا و صرافي ها كاهش يافت. بر این اساس، روز سه شنبه با اعلام نرخ دلار در صرافي ها به قيمت 12 هزار تومان، نرخ سكه و طلا در بازار نسبت به روز دوشنبه كاهش يافت و سكه 50 هزار تومان ارزان تر شد
کد خبر: ۱۴۵۱۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵
اقتصاد گردان -  روز سه شنبه، بازار ارز و طلا با ثبات نسبي همراه بود. در صرافی‌های بانکی هر دلار به قیمت ۱۲ هزار تومان فروخته شد و براين اساس  بهای دلار به سوی کانال ۱۱ هزار تومانی در حال عقب‌نشینی است. نرخ لحظه اي دلار در سامانه سنا به 12 هزار تومان و نرخ يورو به 13 هزار و 200 تومان كاهش يافت.
نرخ خرید هر دلار در در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان و فروش ۱۲ هزار تومان درج شد. نرخ خرید هر یورو نیز ۱۳ هزار و ۱۰۰تومان و فروش ۱۳ هزار و ۲۰۰ هزار تومان شد.میانگین بهای هر یورو در روز معاملاتی دوشنبه در سامانه سنا ۱۳ هزار و ۴۳۸ تومان و هر دلار ۱۱ هزار و ۹۵۵ تومان بود.همچنین در سامانه نیما روز دوشنبه هر حواله یورو  ۱۱ هزار و ۹۶۲ تومان فروخته شد، هر حواله دلار نیز ۱۰ هزار و ۷۵۶ تومان به فروش رسید. نرخ ميانگين ارز در سامانه سنا براي روز دوشنبه نيز براي دلار 11 هزار و 955 تومان، يورو 13 هزار و 438 تومان، درهم 3297 تومان، يوآن 1797 تومان، لير تركيه 2237 تومان، و پوند 15 هزار و 365 تومان اعلام شد.
نرخ دلار در روزهای گذشته رشد زیادی داشت و از رقم ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان تا رقم ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان در روز یکشنبه نیز بالا رفت، اما از دیروز روندی معکوس یافت و قیمت ها شروع به عقب نشینی به سوی کانال ۱۱ هزار تومانی کردند.
کارشناسان، افزایش نظارت و کنترل بانک مرکزی، افزایش عرضه ارز و نگرانی دلالان از کاهش یکباره قیمت ها را از مهم ترین دلایل افت قیمت دلار در دو  روز گذشته می‌دانند.

سکه ۵۰ هزار تومان ارزان شد
 در بازار طلا نيز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران با کاهش ۵۰ هزار تومانی قیمت نسبت به دیروز به بهای چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان فروخته شد.هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد تهران نیز به قیمت چهار میلیون و ۱۳۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شد.همچنین نیم سکه نیز ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۶۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۸۵۰ هزار تومان داد و ستد شد.علاوه براین در بازار آزاد تهران هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۴۲۱ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز یک میلیون و ۸۲۸ هزار تومان به فروش رسید.کاهش قیمت دلار و اونس جهانی طلا از مهم‌ترین عوامل افت قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی به شمار می‌رود.
نرخ رسمی ۲۷ ارز کاهش یافت
 دربازار رسمي ارز نيز، بانک مرکزی قیمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۰ ارز افزایش و ۲۷ واحد پول خارجی کاهش، نرخ بقیه ارزها نیز بدون تغییر باقی ماند.نرخ دلار آمریکا همچنان بدون تغییر، ۴۲ هزار ریال، بهای هر یورو ۴۶ هزار و ۵۱۶ ریال و پوند انگلیس ۵۴ هزار و ۴۰۵ ریال است.
كاهش دلالي ارز
كارشناسان مي گويند: بازار ارز که در روزهای اخیر روند افزایشی به خود گرفته بود، سه‌شنبه ۲۸ آبان ثابت ماند و قیمت‌ها در بازار تغییری نداشته است .قیمت خرید دلار در صرافی‌های مجاز بانکی ثابت بود اما در بانک‌ها قیمت خرید دلار و یورو اندکی کاهش داشت. هر دلار ۱۱ هزار و ۵۶۲ تومان و هر یورو ۱۲ هزار و ۷۸۱ تومان از مشتریان خریداری شده است. قیمت ارز مسافرتی ثابت ماند و هر یورو مسافرتی حدود ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان برای مسافران قیمت‌گذاری شده که بالاتر از نرخ صرافی‌هاست.
رشد یکباره بهای دلار در بازار ارز، فعالان این بازار را سردرگم و مردد کرده‌است به‌طوری که برخی دلالان معتقدند قیمت‌ها رشد بیشتری خواهد کرد، اما شماری دیگر از دلالان می‌گویند که به دلیل رشد بیش از حد نرخ دلار، احتمال افت قیمت‌ها و ضرر خریداران وجود دارد.
بازار ارز در خیان فردوسی در روزهای اخیر و به ویژه از روز يكشنبه دچار هیجان شده و گشتی کوتاه در پیاده‌روهای این خیابان، از افزایش شمار افرادی حکایت دارد که یا برای خرید ارز و یا برای اطلاع از قیمت‌ها روانه این محل شده‌اند.
افزون بر افزایش حضور دلالان در فردوسی، آنچه که جلب توجه می‌کند، سردرگمی و تردید خریداران است؛ به‌طوری که در خرید ارز در قیمت‌های کنونی دچار تردید هستند. آنها از یکسو امیدوار به رشد بیشتر قیمت‌ها هستند اما از سوی دیگر نگرانند که مبادا قیمت‌ها به یکباره سقوط کرده و سوداها و اهداف بلندپروازانه‌شان بر باد برود.
تقاطع منوچهری و فردوسی به طور سنتی محل تجمع دلالان ارز به شمار می‌رفته است، آنها در گذشته در این مکان جمع شده و با فریادهای خود قیمت‌ها را تعیین می‌کردند. البته در ماه‌های گذشته به دلیل برخورد نهادهای نظارتی و افزایش کنترل بانک مرکزی، نقش این محل برای کنترل قیمت‌ها کمرنگ شده است و کمتر شاهد تجمع دلالان در این مکان بوده‌ایم. اما روز يكشنبه، وضعیت تقاطع منوچهری و فردوسی از ازدحام دوباره دلالان در این مکان حکایت داشت، هر چند که شمار دلالان مانند گذشته نبوده و از فریاد کشیدن و جر و بحث درباره قیمت‌ها نیز خبری نبود. در حواشی خیابان فردوسی نیز شمار خریداران دلار و ارزهای عمده در بازار نسبت به روزهای قبل بیشتر شده است که البته بسیاری از آنها فقط اوضاع را رصد کرده و در حال ارزیابی شرایط برای ورود به معاملات هستند.
برخی از فروشندگان که در روزهای قبل آماده فروش دلار بوده و حتی حاضر به کوتاه آمدن بر سر قیمت بودند، در حال حاضر از فروش خودداری می‌کنند و با گفتن این جمله که دلارشان تمام شده، فقط اقدام به خرید می‌کنند. مسوول یک صرافی دارای مجوز به ایرنا گفت: میزان فروش دلار در روزهای اخیر افزایش یافته و حتی روز شنبه به ۱۰ برابر حجم فروش یک روز معمولی در ابتدای آبان ماه رسید. بخش قابل توجهی از مشتریان در حال حاضر با هدف سرمایه‌گذاری و به امید افزایش قیمت‌ها اقدام به خرید کرده‌اند. بانک مرکزی باید برای کنترل بازار ارز، حضور پررنگ‌تری در بازار داشته و با تزریق ارز، نگرانی مربوط به کمبود ارز را برطرف کند.
یک دلال بازار ارز که خود را محمدعلی معرفی کرد، گفت: قیمت‌ها روندی افزایشی دارد و بالاتر می‌رود. اما زمانی که از وی خواسته شد، سقف رشد قیمت دلار را بگوید، نتوانست رقم مشخصی را تخمین بزند. دلال دیگری نیز که معتقد به افزایش قیمت دلار بود، گفت: قیمت‌ها رشد می‌کند و تا ۱۳ هزار تومان بالا می رود.
با وجود تاکید و جوسازی برخی دلالان مبنی بر افزایش قیمت دلار و سایر ارزها، شماری از دلالان و فروشندگان نظر دیگری داشته و می‌گویند: بعید است که قیمت دلار بتواند از این مرحله به بعد، رشد زیادی داشته باشد. «سجاد» فروشنده‌ای که به طور غیررسمی مشغول خرید و فروش دلار است به ایرنا گفت: الان فرصت خرید نیست، قیمت‌ها به یکباره از ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان تا ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان بالا کشیده که بازار، کشش آن را ندارد. قیمت دلار به سرعت بالا رفته و بعید است که خیلی از این رقم، بتواند بالاتر برود. تجربه ماه‌های گذشته نشان داده هر زمان که قیمت دلار، به یکباره رشد زیادی کند، به همان سرعت نیز افت می‌کند.
وی با اشاره به احتمال ورود قوی بانک مرکزی و دولت به بازار را در آینده نزدیک، گفت: اگر هفته قبل، دلار خریده بودید تا الان سود خوبی کرده بودید، اما خرید در رقم فعلی (۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان) ریسک زیادی دارد و در صورت افت قیمت‌ها، فروشندگان ضرر زیادی خواهند کرد.
آنچه که در صحبت با دلالان جلب توجه می‌کرد، نگرانی آنها از ورود پرقدرت بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز بود به‌طوری می‌گفتند در صوتی که بانک مرکزی به صورت غیرمستقیم، ارز زیادی را به بازار تزریق کند، قیمت‌ها سقوط خواهد کرد. یک صراف که تمایلی به درج نامش نداشت گفت: در روزهای اخیر سود خیلی خوبی کرده و میزان تقاضای ارز بالا رفته است، اما هر لحظه امکان دارد که قیمت‌ها ریزش کند. در زمان اوج گیری قیمت‌ها در گذشته نیز بانک مرکزی به یکباره اقدام به مداخله غیرمستقیم در بازار کرده و بساط دلالان را جمع کرده‌است. به همین دلیل با وجود افزایش شمار دلالان در بازار ارز، آنها محتاط و نگران هستند.
در این راستا و با هدف نظارت بر بازار ارز، رئیس کل بانک مرکزی از صرافی‌های میدان فردوسی تهران به طور سرزده بازدید کرد و نسبت به تأمین نیازهای ارزی مردم، اطمینان خاطر داد.
عبدالناصر همتی همچنین اعلام کرده‌است: مجموعه ذخایر بانک این اجازه را می‌دهد که با رصد تحرکات بازار ارز، هرگونه تلاش برای سفته‌بازی را خنثی کرده و همزمان اجازه دهد که روند عادی عرضه و تقاضای ارز، نرخ آن را تعیین کند. وی با توصیه به مردم گفت: روند گذشته و منطقی در بازار ادامه پیدا خواهد کرد، مردم مراقب سرمایه‌های خود باشند تا از ناحیه سودجویان و سفته بازان آسیب نبینند. با توجه به تجربه‌های گذشته، اکنون فعالان و خریداران و فروشندگان دلار، منتظر تحرکات جدید بانک مرکزی هستند. آنها منتظرند که روند تحولات را مشاهده کنند تا بعد تصمیم بگیرند که آیا در بازار سیاه و غیررسمی ارز بمانند یا بروند؟
از سوي ديگر قیمت طلا در معاملات بازار جهانی تحت تاثیر خوش بینی بازار به بهبود روابط تجاری آمریکا و چین کاهش یافت اما افت ارزش دلار، کاهش قیمت این فلز ارزشمند را محدود کرد.
بودجه ۹۹ ارتباط زیادی با قیمت دلار ندارد
 از سوي ديگر، وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد که بودجه سال آینده ارتباط زیادی با قیمت دلار ندارد و بودجه مدنظر ما در سال آینده زیاد به قیمت دلار ارتباطی پیدا نمی‌کند.
سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اهمیت نمایشگاه ایران تراکنش در هوشمندسازی بانک‌ها، اظهار کرد: بانک‌های ایران اکنون هوشمند نیستند و اگر بخواهند نقشی پویا و بالنده در اقتصاد داشته باشند، باید خودشان را به فناوری‌های نوین مجهز کنند.
وی افزود: در این عرصه باید از بانک‌داری الکترونیک به دیجیتال و پس از آن به سمت بانک‌داری هوشمند حرکت کنیم و در این بخش بسیار مهم است که بتوانیم ابعاد مختلف موضوع را در بانک‌ها اجرایی کنیم.باید بتوانیم ارتباط بین‌المللی را چه در انتقال فناوری‌ به بانک‌ها و چه در تشکیل کنسرسیوم‌هایی در زمینه بانک‌داری دیجیتال تقویت کنیم.
دژپسند با اشاره به موانع پیش‌روی بانک‌داری هوشمند در ایران، گفت: این طرح در ایران اجرا می‌شود، اما سرعتی که مدنظر ماست را ندارد که در حال حاضر تمهیدات لازم صورت گرفته و برنامه‌های خوبی در بانک‌ها طراحی می‌شود که این سرعت را افزایش می‌دهد.

 بازنده جنگ‌های تجاری
از سوي ديگر، دارنده نوبل اقتصاد به انتقاد از سیاست‌های رییس‌جمهور آمریکا به خصوص در زمینه جنگ‌های تجاری پرداخت.
به گزارش ایبِنا، این روزها تمام داده‌های اقتصاد جهانی یک چیز را نشان می‌دهند: سرعت رشد اقتصاد اروپا و سراسر جهان در حال کُند شدن است. در چنین شرایطی نظام‌های سنتی همچنان برای بقای خود تلاش می‌کنند. جوزف استیگلیتز، اقتصاددان معاصر آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصادی (در سال ۲۰۰۱ میلادی) استدلال می‌کند که این وضعیت ناشی از اختلاف فزاینده بین میزان خلق ثروت و امکان بهره‌مندی عمومی از آن است.
وی با اشاره به اینکه ما نیاز به یک قرارداد اجتماعی جدید بین بازار، دولت و جامعه مدنی داریم، ادامه داد: سرمایه‌داری بخشی از تاریخ است. نمی‌توان به همان نظام سرمایه‌داری‌ای اتکا کرد که ۴۰ سال گذشته داشته‌ایم. این نظام نمی‌تواند یک نوع سرمایه‌داری مبتنی برخودخواهی باشد- سرمایه‌داری لجام گسیخته‌ و بی‌روحی که هدفش به حداکثر رساندن ارزش سهام‌ها در بازار، صرف نظر از پیامدهای اجتماعی آن. نتیجه این سرمایه‌داری اتفاقی است که در ایالات متحده آمریکا شاهد آن هستیم که نه تنها به افزایش نابرابری منجر شده، بلکه بحران اعتیاد به مواد مخدر را هم به دنبال داشته است. (در آمریکا) امید به زندگی روبه کاهش است. با بحران موادغذایی و ابتلا به دیابت در دوران کودکی روبرو بودیم. صنایع کشاورزی و غذایی از جوانان بهره‌برداری می‌کنند. شرکت نفتی «اکسان ‌موبیل» ‌ تغییرات آب و هوایی را انکار می‌کند، صنعت دخانیات مضر بودن سیگار برای سلامتی را به‌رغم دلایل محکم و قانع‌کننده‌ای که وجود دارد، تکذیب می‌کنند. موارد و نمونه‌های زیادی رفتارهای غیراخلاقی وجود دارد.
برنده نوبل اقتصاد درباره مشکلات اقتصادی در اروپا نیز گفت: مشکل اروپا، مشکل اشتغال است. وعده داده شده بود که اگر نرخ تورم پایین زیر دو درصد و کسری بودجه از سه درصد پایین‌تر و رشد نرخ بدهی عمومی زیر سقف قانونی ۶۰ درصد بماند، ‌ با رشد اقتصادی روبرو خواهیم بود. این سیاست چندین دهه اجرا شده است و با این حال، در اروپا شاهد رکود اقتصادی هستیم. بنابراین واضح است که این سیستم دیگر کارایی ندارد.
استیگلیتز افزود: ممکن است بحران مالی اتفاق بیفتد، اما من بحران مالی نمی‌بینم. آنچه من می‌بینم کندی رشد اقتصاد است که در همه نقاط جهان وجود دارد. مثلا در چین که از سال ۲۰۰۸ میلادی موتور رشد اقتصادی جهان بود، یا در ایالات متحده که نرخ رشد اقتصادی آن ۱.۹ درصد است و تنها کمی بالاتر از رشد اقتصادی منفی است. در حالی که ترامپ وعده رشد اقتصادی ۳.۴ درصدی یا بیشتر را داده بود. در آلمان هم روند رشد اقتصاد کُند است. از نظر من جنگ‌های تجاری که ترامپ به راه انداخته و حمایت‌گرایی اقتصادی واقعا برای اقتصاد جهانی نگران کننده است.
وی با انتقاد از جنگ‌های تجاری ترامپ ادامه داد: همه در این جنگ بازنده هستند. جنگ‌های تجاری واقعا ایده بدی بود. ترامپ با گفتن اینکه در این جنگ‌ها به‌آسانی پیروز خواهد شد، جنگ‌ها را شروع کرد. اما اینطور نیست. جنگ تجاری ساده نیست. پس از سه سال مذاکره، هنوز به هیچ توافقی با چین دست نیافته است. تنها چیزی که دولت آمریکا تاکنون به آن دست یافته، چیزی است که آن را توافق مرحله یک نامیده‌اند. توافق مرحله یک همان چیزی است که سال ها پیش دولت آمریکا در شرایط عادی (غیر از جنگ) ‌ در مذاکره با چین به آن دست یافته بود. بنابراین، جهان به دلیل وجود این عدم قطعیت چیزهای زیادی را از دست داده است. واقعیت این است که می‌دانیم حتی اگر توافقی هم صورت بگیرد که به نفع بازار باشد، ترامپ چنانچه به نفعش نباشد، آن را پاره می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: