:
كمينه:۲۴°
بیشینه:۳۷°
به‌روز شده در: ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۸
حباب سکه صفر شد، طلا امیدی به افزایش قیمت ندارد
مقایسه عملکرد بازارهای سهام، ارز و سکه در سالجاری نشان می‌دهد در حالی که بازار سهام 71رشد داشته بازار ارز(دلار) با افت ۱۳.۲ درصدی و بازار سکه با کاهش ۱۴.۲ درصدی مواجه بودند. مقایسه عملکرد بازارهای سهام، ارز و سکه در سالجاری بیانگر این است که بازار سهام در این مدت با ۷۰.۹ رشد، بیشترین سود را نسبت به بازارهای ارز و سکه نصیب خود کرده است. این در حالیست که در این مدت بازار ارز(دلار) با افت ۱۳.۲ درصدی و بازار سکه با کاهش ۱۴.۲ درصدی مواجه بوده‌اند
کد خبر: ۱۴۴۴۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷


اقتصاد گردان - محسن شمشيري

در هفته‌ گذشته  بازار سرمایه افت ۱.۴ درصدی و بازار ارز (دلار) و بازار سکه به ترتیب افزایش ۱.۵ و ۱.۳ درصدی را نصیب سرمایه فعالان خود کرده‌اند. همچنین نگاهی به معاملات بورس اوراق بهادار در هفته گذشته نشان می‌دهد در این مدت تعداد ۱۲۳۵۰ میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش ۵۴۹۹۴ میلیارد ریال در بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و شاخص بورس نیز در این مدت با ۴۳۲۸ واحد کاهش، معادل ۱.۴ درصد افت کرد و به رقم ۳۰۵۳۳۳ واحد رسید.
این در شرایطی است که در هفته گذشته گروه‌های ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی با ۱۹ درصد، دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش با ۹.۶ درصد، کاشی و سرامیک با ۸.۱ درصد، ساخت محصولات فلزی با ۵.۵ درصد و استخراج نفت، گاز و خدمات جنبی و بجز اکتشاف با ۴.۸ درصد بیشترین بازدهی، و در مقابل گروه‌های استخراج سایر معادن با ۱۰.۹ درصد، محصولات کاغذی با ۷.۳ درصد، بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۷ درصد، محصولات چوبی با ۵.۶ درصد و اطلاعات و ارتباطات با ۴.۸ درصد بیشترین کاهش سرمایه را نصیب سهامداران خود کرده‌اند.

نرخ در بازار

روز شنبه 18 آبان 98، در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا به روند كاهشي قيمت خود ادامه داد و با 8 دلار كاهش نسبت به روز جمعه 1460 دلار قيمت گذاري شد. همچنين با اعلام نرخ دلار در بازار آزاد و معاملات نقدي به قيمت 11375 تومان، نرخ طلا و سكه نيز نسبت به هفته گذشته كاهشي شد. مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار يك ميليون و 740 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 401 هزار و 700 تومان، سكه طرح جديد 3 ميليون و 937 هزار تومان، طرح قديم 3 ميليون و 930 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 60 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 260 هزار تومان و سكه يك گرمي 820 هزار تومان معامله شد.
صرافی‌های مجاز بانک مركزي قیمت خرید دلار را ۱۱ هزار و 250 تومان و قیمت فروش آن را ۱۱ هزار و 350 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها هر یورو را به قیمت ۱۲ هزار و 550 تومان می‌خرند و ۱۲ هزار و 650 تومان می‌فروشند.
در سامانه سنا نيز نرخ لحظه اي دلار 11350 و نرخ يورو 12650 تومان اعلام شد. سامانه سنا نرخ ميانگين ارز براي پنج شنبه 16 آبان 98  را براي دلار 11 هزار و 345 تومان، يورو 12 هزار و 602 تومان، پوند انگليس 14 هزار و 341 تومان، درهم امارات 3 هزار و 81 تومان، لير تركيه 2 هزار و 57 تومان و يوآن چين يك هزار و 695 تومان اعلام كرد.
در بازار ارز رسمي نيز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای روز شنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۸ ارز مانند یورو و پوند نسبت به روز پنج‌شنبه هفته گذشته کاهش و قیمت ۱۸ واحد پولی دیگر افزایش یافت؛ نرخ دلار و۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز شنبه 18 آبان ماه ۹۸ بدون تغییر نسبت به روز پنج‌شنبه گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با یک هزار و ۲۷۲ ریال کاهش نسبت به روز پنج‌شنبه ۵۳ هزار و ۶۵۸ ریال و هر یورو نیز با ۱۷۰ ریال افت نسبت به روز پنج‌شنبه ۴۶ هزار و ۲۸۱ ریال ارزش‌گذاری شد.
بانک‌ها روز شنبه 18 ابان قیمت خرید دلار از مردم را ۱۱ هزار و ۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. همچنین شعب ارزی بانک‌ها هر یورو را ۱۲ هزار و ۱۵۵ تومان می‌خرند.همچنین نرخ خرید هر پوند انگلیس از مردم ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان از سوی بانک‌ها اعلام شده است. شعب ارزی بانک‌ها نیز نرخ فروش هر یورو را به عنوان ارز مسافرتی و با احتساب کارمزد، ۱۲ هزار و ۵۸۰ تومان می‌فروشند.

حباب سکه صفر شد

از سوي ديگر، محمد کشتی آرای عضو اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به کاهش قیمت طلا و سکه در بازار از صفر شدن حباب سکه خبر داد و افزود: در هفته اخیر قیمت انس جهانی به شدت کاهش یافته و هر انس طلا نسبت به هفته گذشته ۵۶ دلار کاهش یافته است.
وی افزود: افزایش اندک قیمت ارز در هفته گذشته و همچنین کاهش قیمت انس جهانی، بر نرخ طلا و سکه داخلی تاثیر داشته و سکه تمام بهار آزادی که هفته گذشته ۴ میلیون تومان بود به ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسیده و پیش بینی کاهش بیشتر قیمت ها هم وجود دارد.
عضو اتحادیه طلا و جواهر، ادامه داد: در حال حاضر قیمت سکه هیچ حبابی ندارد و قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار که چهارشنبه هفته گذشته ۴۱۰ هزار تومان بود به ۴۰۳ هزار تومان رسیده و معاملات با توجه به نوسانات قیمت ارز و نوسانات قیمت جهانی در حال انجام است.کشتی آرای درباره افزایش تقاضا در بازار با توجه به پایان ایام سوگواری، گفت: افزایش تقاضا معقول بوده و مقدار تقاضا با عرضه همخوانی دارد و موجب شده تا در بازار حباب وجود نداشته باشد.

ریزش قیمت طلا به پایین‌ترین سطح در ۳ ماه اخیر

قیمت طلا در جریان معاملات بازارهای جهانی، به پایین ترین سطح ۳ ماهه خود سقوط کرد و بدترین افت هفتگی قیمت در ۳ سال اخیر را به ثبت رساند.در پایان معاملات روز جمعه، به دنبال تحولات مثبت تجاری بین چین و آمریکا و کاهش تقاضا برای سرمایه‌های امن، قیمت طلا به پایین‌ترین سطح ۳ ماهه خود سقوط کرد و بدترین افت هفتگی قیمت در ۳ سال اخیر را به ثبت رساندقیمت خرید نقدی هر اونس طلا، شاخص اسپات‌گلد، ۰.۴۲ درصد افت کرد و به ۱۴۶۱.۶۴ دلار رسید و به این ترتیب، افت این هفته قیمت طلا ۳.۲ درصد شد که این بدترین افت هفتگی آن از نوامبر ۲۰۱۶ تا کنون است.

در این میان، در اواسط جلسه معاملاتی دیروز قیمت طلا تا ۱۴۵۵.۸۰ دلار برای هر اونس هم پایین آمد، که پایین‌ترین سطح آن از ۵ آگوست تا کنون است. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا ۰.۴۵ درصد افت کرد و به ۱۴۵۹.۸۰ دلار رسید. این کاهش قیمت طلا از آرامش نسبی بازارها حاصل شد که به دنبال انتشار گزارشاتی از احتمال لغو تعرفه‌های چین و آمریکا به وجود آمده بود.

طلا امیدی به افزایش قیمت ندارد

از سوي ديگر،  نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران باور ندارند که فشار فروش در بازار طلا هفته جاری تمام خواهد شد. طلا هفته گذشته را با عملکرد نه چندان مطلوبی به پایان برد و بازار طلا با فشار فروش فنی روبرو شد زیرا ریسک پذیری سرمایه گذاران بهبود پیدا کرد و این موضوع باعث کاهش سه درصدی قیمت طلا در هفته گذشته شد که بزرگترین کاهش هفتگی در دو سال و نیم اخیر بود.
دارین نیوسام، رییس شرکت "دارین نیوسام آنالایز" اظهار کرد اگرچه بازار طلا روند نزولی پیدا کرده است اما به نظر نمی‌رسد دچار بیش فروش شده باشد و سطح حمایت مهم بعدی طلا حدود ۱۴۰۷ دلار خواهد بود. در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۳ نفر شرکت کردند که از میان آنها چهار نفر یا ۳۱ درصد افزایش قیمت طلا و هشت نفت یا ۶۱ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند. یک نفر یا معادل هشت درصد نیز نظری نداشت.در این بین، ۹۹۱ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران شرکت کردند که از میان آنها، ۴۸۲ نفر یا ۴۹ درصد افزایش و ۳۳۱ نفر یا ۳۳ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۱۷۷ نفر یا ۱۸ درصد هم نظری نداشتند.
اگرچه اکثر سرمایه گذاران در این نظرسنجی هنوز نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند اما برای نخستین بار از ماه مه میزان خوش بینی آنها به پایین ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد. مشارکت در این نظرسنجی آنلاین به بالاترین سطح خود از اواخر سپتامبر رسید.
در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران پیش بینی اشتباهی داشتند. بهای هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر در معاملات روز جمعه بازار آمریکا سه دلار و ۵۰ سنت یا ۰.۲ درصد کاهش یافت و در ۱۴۶۲ دلار و ۹۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۳.۲ درصد کاهش نشان داد.درصد درستی پیش بینی تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران از ابتدای امسال تاکنون ۵۲ درصد بوده است.
چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت "لاسال فیوچرز گروپ" اظهار کرد فشار فروش فنی صدمه فنی قابل توجهی به روند صعودی طلا زد. وی اکنون منتظر است تا ببیند آیا طلا حمایت در سطح ۱۴۰۵ دلار را که میانگین قیمت ۲۰۰ روزه است، تست خواهد کرد. ندوس به کیتکونیوز گفت با توجه به وضعیت بازارهای سهام که به رکورد بالایی صعود کرده اند، افزایش قیمت برای طلا دشوار خواهد بود.
کوین گریدی، رییس شرکت فونیکس فیوچرز هم قیمتهای پایینتر برای طلا در کوتاه مدت پیش بینی و فروش در صورت افزایش قیمت به ۱۴۸۰ دلار را توصیه کرد. با وجود همه اخبار منفی که در فضای طلا وجود دارد، برخی از سرمایه گذاران آماده نیستند از این فلز ارزشمند دست بکشند. برخی از تحلیلگران اظهار می کنند که بازارها درباره پیش بینی پایان جنگ تجاری میان آمریکا و چین، بیش از حد خوش بین هستند. قیمت طلا از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون تحت تاثیر پیامدهای جنگ تجاری آمریکا و چین بر اقتصاد و تجارت جهان، بیش از ۱۴ درصد رشد کرده است.
دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز جمعه پس از این که احتمال لغو برخی از تعرفه‌ها روی واردات کالاهای چینی را رد کرد، ابهامات جدیدی را در فضای بازار نسبت به دورنمای توافق تجاری دو ابرقدرت اقتصادی به وجود آورد. افشین نوابی، مدیر معاملات شرکت بازرگانی "ام کی اس" اظهار کرد که اگرچه طلا هفته دشواری را سپری کرد اما بدبینی کاملا به این فلز زرد با درنظر گرفتن ابهاماتی که در بازار وجود دارد، به این سادگی نخواهد بود.

افزايش نرخ دلار

از سوي ديگر،  تشدید اختلافات پکن و چین بر سر مسائل تجاری، دلار را به قله سه هفته اخیر رساند و رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که با درخواست چین برای لغو بخشی از تعرفه‌های وارداتی موافقت نکرده است.
به گزارش رویترز، در آخرین روز از معاملات هفتگی بازارهای ارز، فضای معاملات بار دیگر کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به جنگ تجاری آمریکا و چین قرار گرفت. در شرایطی که برخی رسانه ها خبر موافقت طرف آمریکایی با درخواست طرف چینی برای برداشته شدن متقابل تعرفه های اضافی بر روی محصولات وارداتی از یکدیگر را در فاز نخست توافق تجاری منتشر کرده بودند، دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا- در اظهاراتی که بار دیگر به نگرانی‌ها از سرانجام این اختلافات دامن زد مدعی شد که با درخواست چینی‌ها برای برداشته شدن تعرفه ها موافقت نکرده است.
کیوسوکه سوزوکی، مدیر ارشد ارزی در بانک " سوسیه جنرال" گفت: مساله جنگ تجاری آمریکا و چین در صدر توجهات معامله گران قرار دارد و بازار در حال حاضر نسبت به نزدیک تر شدن مواضع طرفین واکنش از خود نشان داده است.
چین و آمریکا درگیر یک جنگ تجاری طولانی مدت بوده‌اند که اکنون وارد شانزدهمین ماه خود شده است و از آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش رشد اقتصادی جهان نام برده می‌شود تا جایی که بانک جهانی زیان این جنگ برای اقتصاد جهانی طی دو سال‌ آینده حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. دو طرف طیف گسترده ای از محصولات وارداتی یکدیگر را مشمول تعرفه‌های اضافی کرده‌اند.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰.۲ درصد افزایش در مقایسه با روز گذشته و در سطح ۹۸.۳۲۹ واحد بسته شد که بالاترین سطح آن در سه هفته اخیر به شمار می‌رود. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۰۲۹ دلار اعلام شد.
در حوزه برگزیت نیز پس از مدت‌ها کش و قوس، مجلس این کشور سرانجام با خواسته دولت برای برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت کرده است. انتخابات پارلمانی دوازدهم دسامبر که نخستین انتخابات مجلس انگلیس در ماه دسامبر طی یک قرن اخیر نیز محسوب می‌شود، احتمالا به سه سال جنجال بر سر مساله برگزیت خاتمه خواهد داد با این حال هنوز حزب حاکم محافظه کار با حزب برگزیت به ائتلاف دست نیافته است و رهبر حزب کارگر نیز وعده داده است که درصورت پیروزی در انتخابات، رفراندوم مجددی در خصوص برگزیت برگزار خواهد کرد. اتحادیه اروپا پیش تر با ارسال نامه‌ای به بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که تصمیم گرفته است مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را تا پایان ماه ژانویه سال آینده میلادی تمدید کند.
در آخرین دور از معاملات، پوند با ۰.۲ کاهش قیمت نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۷۷۶ دلار مبادله شد. همچنین هر یورو با ۰.۲ درصد ریزش به ۱.۱۰۱۹ دلار کاهش یافت. هم چنین هر دلار آمریکا با ۰.۵ درصد افزایش به ۱.۳۲۰۴ دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۵۹۵ دلار سنگاپور مبادله شد.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، هر دلار با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به روز گذشته به ۱۰۹.۲۲۰۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۵۷۹ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۹۶۳ یوان چین اعلام شد.
برایان دینگرفلد- استراتژیست ارزی در موسسه " نت وست مارکتس" گفت: ما گزارشات فراوانی از روند مذاکرات تجاری چین و آمریکا داشته‌ایم به ویژه بر سر اختلافات تعرفه‌ای. بنابراین چیزی که در حال حاضر رهبری جریانات بازار را بر عهده دارد این است که تلاش‌ها برای رسیدن به یک توافق تا چه حد می‌تواند طرفین را حاضر به کنار گذاشتن اختلاف هایشان کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: