:
كمينه:۲۳°
بیشینه:۳۵°
به‌روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
با وجود ثبات نرخ در شش ماه گذشته و نوسان نرخ دلار بين 5 تا 19 هزار در سال 97
مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار يك ميليون و 773 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 409 هزار و 400 تومان، سكه طرح جديد 3 ميليون تومان و 999 هزار، طرح قديم 3 ميليون و 990 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 70 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 270 هزار تومان و سكه يك گرمي 840 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۴۰۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
اقتصادگردان-
روز شنبه 11 آبان 98،  قيمت جهاني اونس طلا با افزايش مواجه شد و به 1514 دلار در بازار جهاني رسيد. همچنين با اعلام نرخ دلار در بازار آزاد و معاملات نقدي به قيمت 11310 تومان، نرخ طلا و سكه با افزايش قيمت مواجه شد و  مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار يك ميليون و 773 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 409 هزار و 400 تومان، سكه طرح جديد 3 ميليون تومان و 999 هزار، طرح قديم 3 ميليون و 990 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 70 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 270 هزار تومان و سكه يك گرمي 840 هزار تومان معامله شد.
به گزارش اقتصادگردان،‌ صرافي هاي مجاز بانكي و ملي نيز نرخ فروش دلار را 11 هزار و 250 تومان، نرخ خريد دلار را 11 هزار و 150 تومان، نرخ فروش يورو 12 هزار و 550 و نرخ خريد يورو را 12 هزار و 450 تومان اعلام كردند.
نرخ لحظه اي دلار در سامانه سنا به 11 هزار و 250 و يورو به 12 هزار و 550 تومان رسيد. همچنين سامانه سنا نرخ ميانگين ارز براي روز پنج شنبه 96 آبان 98  را براي دلار 11 هزار و 120 تومان، يورو 12 هزار و 437 تومان، پوند انگليس 14 هزار و 59 تومان، درهم امارات 3 هزار و 37 تومان، لير تركيه 2 هزار و 24 تومان و يوآن چين يك هزار و 666 تومان اعلام كرد.
در بازار ارز رسمي، بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای روز شنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۴ ارز مانند یورو نسبت به روز پنج‌شنبه کاهش و قیمت ۲۵ واحد پولی دیگر مانند پوند افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۷ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز شنبه 11 آبان ماه 98 بدون تغییر نسبت به روز پنج‌شنبه ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۲۷ ریال افزایش نسبت به روز پنج شنبه ۵۴ هزار و ۳۳۰ ریال و هر یورو نیز با ۸ ریال کاهش نسبت به روز پنج شنبه ۴۶ هزار و ۸۹۶ ریال ارزش‌گذاری شد.

50 درصد افزايش در شش ماه 98 نسبت به پارسال
آمارهاي اقتصادي بانك مركزي در مورد تحولات شهريور 98 و نيمه نخست سال جاري نشان مي دهد كه در شش ماه اول سال 1398 متوسط قيمت فروش يك دلار آمريكا و يـك يـورو در بـازار آزاد شهر تهران به ترتيب 12 هزار و 890 تومان و 14 هزار و 588 تومان بود كه نسبت به دوره مشابه سـال 1397 دلار آمريكا 50.2 درصد و يورو 44.7 درصد افزايش يافته است. همچنين در ششماه اول سال 1398 متوسط قيمت فروش يك سكه تمـام بهـار آزادي در بـازار آزاد شـهر تهران با طرح قديم  4 ميليون و 397 هزار تومان و با طرح جديد 4 ميليون و 533 هزار تومان بـود كـه نسـبت بـه دوره مشابه سال 1397 به ترتيب 63.4 درصد و 58.1 درصد افزايش يافته است
به گزارش تعادل،  در شهريورماه 1398 متوسط قيمت فروش يك سكه تمام بهار آزادي طرح قديم در بـازار آزاد شهر تهران 4 ميليون و 40 هزار تومان  بود كه در مقايسه با ماه قبل 1.7درصد كاهش و نسبت به مـاه مشابه سال قبل 2.8 درصد افزايش نشان ميدهد همچنـين حـداقل و حـداكثر نـرخ فـروش سـكه مـذكور در مـاه يـاد شـده بـه ترتيـب 3 ميليون و 956 هزار تومان و 4 ميليون و 121 هزار تومان  بوده است. در شهريورماه 1398 متوسط قيمت فروش يك سكه تمام بهار آزادي طرح جديد در بـازار آزاد شهر تهران 4 ميليون و 95 هزار تومان بود كه در مقايسه با ماه قبل و ماه مشـابه سـال قبـل بـه ترتيـب 2.6 درصد و 5.4  درصد كاهش نشان مي دهد.
 همچنـين حـداقل و حـداكثر نـرخ فـروش سـكه مـذكور در مـاه يـاد شـده بـه ترتيـب 4 ميليون و 11 هزار تومان، 4 ميليون 11 هزار و 4 ميليون و 190 هزار تومان  بوده است. در ششماه اول سال 1398 متوسط قيمت فروش يك سكه تمـام بهـار آزادي در بـازار آزاد شـهر تهران با طرح قديم  4 ميليون و 397 هزار تومان و با طرح جديد 4 ميليون و 533 هزار تومان بـود كـه نسـبت بـه دوره مشابه سال 1397 به ترتيب 63.4 درصد و 58.1 درصد افزايش يافته است
در شهريورماه 1398 متوسـط قيمـت فـروش يـك دلار آمريكـا در بـازار آزاد شـهر تهـران 11 هزار و 391 تومان بود كه در مقايسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب4.2 درصـد  و 9.8 درصـد كاهش داشته استم. همچنـين حـداقل و حـداكثر نـرخ فـروش يـك دلار آمريكـا در مـاه مـذكور بـه ترتيـب 10هزار و 9820 تومان و 11 هزار و 640 تومان بوده است. در شهريورماه 1398 متوسط قيمت فروش يك يورو در بازار آزاد شهر تهران 12 هزار و 639 تومان ريـال بود كه در مقايسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب 5.8 درصد و 14.4 درصد كـاهش داشـته است.
همچنين حداقل و حداكثر نرخ فروش يك يورو در ماه مذكور به ترتيـب 12 هزار و 363 تومان و 13 هزار و 34 تومان بوده است. در شش ماه اول سال 1398 متوسط قيمت فروش يك دلار آمريكا و يـك يـورو در بـازار آزاد شهر تهران به ترتيب 12 هزار و 890 تومان و 14 هزار و 588 تومان بود كه نسبت به دوره مشابه سـال 1397 دلار آمريكا 50.2 درصد و يورو 44.7 درصد افزايش يافته است.
الزامات فروش آنلاین طلا
رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی ایران با بیان اینکه نمی‌توان برابر فروش آنلاین طلا مقاومت کرد، الزامات این موضوع را ایجاد زیرساخت‌های لازم و فرهنگ‌سازی دانست.
سیدحجت شفایی درگفتگو با ایبِنا درباره الزامات فروش آنلاین طلا، گفت: این موضوع نیازمند ایجاد ساختارهای لازم و فرهنگ‌سازی است و باید در ابتدا زیرساخت‌های آن در کشور فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: دنیا در حال رفتن به سمت استارتآپ‌ها و خرید و فروش‌های اینترنتی است. درباره فروش طلای آنلاین نیز نمی‌توان مقاومت کرد ولی این موضوع نیازمند فراهم شدن زیرساخت‌های لازم، ساختار مناسب و فرهنگ‌سازی است.
رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر همچنین از برگزاری نمایشگاه بین المللی طلا و جواهر در روزهای بیست و سوم تا بیست و ششم آبان ماه در تهران خبر داد و افزود: از همه همکاران و صنعتگران دعوت می‌کنیم همچون سال‌های گذشته و فراتر از قبل با حضور خود ما را در راه رسیدن به اهداف متعالی این صنعت یاری کنند.

دلايل كاهش نرخ ارز در ماه هاي اخير
در حالي كه برخي كارشناسان، دلايل 5 گانه اي را براي كاهش نرخ ارز در ماه هاي اخير و به خصوص نيمه اول سال 98 بر شمرده اند، اما برخي فعالان بازار ارز معتقدند كه در نيمه دوم سال 98، احتمال رشد نرخ دلار نسبت به ماه هاي اخير وجود دارد و در روزهاي گذشته نيز نرخ دلار از محدوده 11 هزار و 150 تومان به 11 هزار و 350 تومان رسيده است و سيگنال افزايش قيمت داشته است.
بازار ارز پس از پشت سرگذاشتن تلاطم ها و نوساناتی که در سال ۹۷ داشت و نرخ هر دلار آمریکا حتی تا مرز ۱۷ و ۱۸ هزار تومان هم رسیده بود، تبعات و نتایج ناخوشایندی را برای اقتصاد به ارمغان آورد و به تعبیر برخی سال ۹۷، سالی بود که اقتصاد ایران را تکان داد.
اما با اقدامات اصلاحی بانک مرکزی و مدیریت صحیح در این بازار، شاهد رفع این موارد به مرور و ثبات و آرامش تدریجی در این بازار بودیم به گونه ای که نرخ دلار روندی نزولی در پیش گرفت و با وجود فشار حداکثری که بر اقتصاد ایران و بازار ارز وجود دارد، شاهد ادامه روند کاهشی نرخ ارز در بازار هستیم.
در همین راستا، دکتر عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در فضای مجازی، روند نرخ دلار در بازار ارز را طی ۶ ماه گذشته به تصویر کشیده که  اوج قیمت دلار طی ۶ ماه گذشته در خردادماه بوده که نرخ هر دلار آمریکا بیش از ۱۴ هزار تومان معامله شده است.
اما پس از این تاریخ، نرخ دلار در شیب سرازیری قرار گرفت و به تدریج این نرخ کاهش یافت و مرداد ماه ۹۸ شاهد معامله هر دلار آمریکا در کانال قیمتی ۱۲ هزار تومان بودیم و طی حدود دوماه، نرخ ارز همچنان روند کاهشی خود را ادامه داد.
از اوایل شهریور ماه از تلاطم های نرخ ارز کاسته شد و قیمت هر دلار آمریکا به کانال ۱۱ هزار تومان رسید و دیگر هیچ خبری از هیجانات کاذب مهر و آبان سال قبل وجود ندارد و آرامش در معاملات این بازار حاکم شده است.
همچنین با سر و سامان یافتن این بازار هم دست دلالان از این بازار کوتاه شده و هم صرفان و فعالان واقعی این بازار می توانند با آرامش در این بازار فعالیت کنند. نرخ هر دلار آمریکا از خردادماه تاکنون روندی نزولی داشته و این روند همچنان نیز ادامه دارد و شیب قیمتی حاکی از ورود نرخ ارز به کانال ده هزار تومان است.
حسن معتمدی در گفتگو با ایبِنا، درباره تغییرات قیمتی نرخ ارز و روند کاهشی طی ۶ ماه گذشته، اظهار داشت: نرخ ارز بالای ۱۴ هزار تومان به دلیل شرایطی بود که این نرخ واقعی و برآیندی از اطلاعات پایه ای اقتصاد کشور نبود. هم شرایط تقاضا در اقتصاد با این نرخ همخوانی نداشت و بسیاری از فعالیت ها با این نرخ توجیه اقتصادی خود را از دست می داد و این نرخ واقعی نبود و در جای درستی قرار نگرفته بود.
وی افزود: موضوع دوم این است که اقتصادی ما دچار رکود شده و محدودیت های بسیار سنگین ناشی از تحریم ها هم باعث شده تا در سمت تقاضا فعالان اقتصادی با محدودیت‌های جدی در زمینه های گشایش اعتبار، خرید و ... مواجه شوند.سومین موضوع در سمت عرضه است و ظرفیت های عرضه نیز در شرایطی محدود و برای بانک مرکزی سخت شده بود، اما در دو سال اخیر هم در طرف عرضه تناسب وجود دارد و نوسان ‌های قبلی نیز نسبت به قبل متعادل تر شده است.
به گفته معتمدی، چهارمین و مهمترین عامل، نحوه مدیریت بازار و رفتار معقول تر و منطقی تر رگولاتور که همان بانک مرکزی است. هر چه رفتار منطقی تر باشد، بر تعدلی نرخ موثر است. وی ادامه داد: آخرین موضوع، لزوم توجه به ارزش ریال است. اگر ارزش ارزهای خارجی نسبت به ریال خیلی کاهش و یا خیلی افزایش یابد، اثرات نامطلوب بر اقتصاد خواهد داشت.
همچنين رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه ٧١ درصد ارز صادراتی به کشور بازگشته است، از تامین ۸ میلیارد و ٣٨١ میلیون یورو ارز در سامانه نیما از ابتدای سال جاری تا هشتم آبان ماه خبر داد.
بر اساس گزارش سامانه نیما، از اول فروردین ٩٨ تا هشتم آبان ٩٨ در مجموع ۱۰ میلیارد و ٣٤٤ میلیون یورو عرضه ارز صادراتی انجام شده و بالغ بر ٨ میلیارد و ٣٨١ میلیون یورو تامین ارزی واردات از این محل صورت گرفته است. میانگین نرخ فروش یورو ١١ هزار و ٨٣١ تومان و میانگین نرخ خرید یورو هم ١١٨٨٩ تومان بوده است. همچنین میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه ١٠ هزار و ٧٠٢ تومان و میانگین نرخ فروش دلار نیز ١٠ هزار و ٥٩٤ تومان بوده است.
با تعامل نزدیک بانک مرکزی با صادرکنندگان و اتاق‌های بازرگانی، شرایط بازگشت ارز صادراتی تسهیل شده است و صادرکنندگان تاکنون تا میزان ۷۱ درصد ارز صادراتی خود را بازگردانده‌اند. البته هنوز بخشی از زمان صادرکنندگان برای بازگشت ارز حاصل از صادرات سررسید نشده و بازگشت ۷۱ درصدی ارز صادراتی، به معنای آن نیست که ۲۹ درصد باقی‌مانده بازنخواهد گشت.
وی در خصوص تاثیر راه اندازی بازار متشکل ارزی نیز اظهار داشت: بازار نیما، بازار حواله ارز است ولی بازار متشکل برای تنظیم بازار اسکناس و تامین نیازهای خُرد طراحی شده است. این بازار می‌تواند نیازهای مسافری، دانشجویی و بیماران را پاسخ دهد و ارتباط مستقیمی با سامانه نیما ندارد.
وي در خصوص عدم راه‌اندازی اینستکس نیز گفت: اتحادیه اروپا متعهد بود تا منافع ایران ناشی از خروج آمریکا از برجام را تامین کند ولی متاسفانه این اتفاق رخ نداده است. با این حال صادرات سنتی ایران به اتحادیه اروپا در حال انجام است. انتظار این بود که با راه اندازی اینستکس، جامعه جهانی بتوانند از طریق این کانال مالی تجارت خود با ایران را انجام دهند ولی تا به امروز این کانال اجرایی نشده و شاید به مرحله‌ای رسیده که باید از آن قطع امید کنیم. با وجود آنکه حجم صادرات ایران به کشورهای عراق و افغانستان بالاست ولی به دلیل نبود کانال نقل و انتقال پول، با مشکلاتی مواجه هستیم و بهتر است برای صادرات کالا و خدمات به سوریه، یک کانال مالی در نظر گرفته شود یا اینکه زمینه استفاده از ارزهای ملی و تهاتر دیده شود.
وي درباره ارقام مختلف در زمینه بازگشت نرخ ارز حاصل از صادرات گفت: متولی اعلام این رقم تنها بانک مرکزی است و براساس اعلام رییس کل بانک مرکزی نیز، ۷۱ درصد از ارز حاصل از صادرات از ابتدای امسال به کشور بازگشته است. سال گذشته نرخ‌های پایه صادراتی براساس ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شد، ولی امسال با توجه به هماهنگی‌هایی که با گمرک داشتیم، نرخ‌ها اصلاح شد. در حال حاضر با وجود آنکه ارزش صادرات ۱۰ درصد کاهش یافته ولی از نظر وزنی ۲۲ درصد رشد در صادرات داشته‌ایم. امروز دیگر دغدغه‌ای برای بازگشت ارز حاصل از صادرات وجود ندارد و تعداد افرادی که ارز خود را بازنگردانده‌اند نیز بسیار کم است.
وی از معرفی متخلفانی که ارز صادراتی خود را بازنگردانده‌اند به قوه قضاییه خبر داد و افزود: رویه بانک مرکزی در زمینه معرفی متخلفان به اینگونه است که ابتدا با اتاق‌های بازرگانی مکاتبه می‌کند و بعد از ارائه مستندات عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات، اگر به این نتیجه رسیدند که هدف فرد بازنگرداندن ارز به کشور است،.در حال حاضر تعامل بسیار خوبی بین بانک مرکزی و صادرکنندگان وجود دارد و حتی اگر کسی ۶ ماه ارز خود را بازنگردانده باشد، امکان بازگشت آن از روش‌های اعلام شده وجود دارد و می‌بینیم که امروز صف در سامانه نیما کمتر شده و صف تقاضا تنها مربوط به دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی است. در صورتی که فردی برای واردات ارز دریافت کرده باشد ولی وارداتی انجام نداده باشد، دیگر ارز به وی داده نمی‌شود تا آنکه واردات خود را انجام دهد.
وي درباره کفاف دادن ارز صادرات غیرنفتی برای تامین نیازهای کشور نیز گفت: امروز حجم صادرات کشور واقعی شده و با روش‌های اعلامی بانک مرکزی به طور عملی ابهامی در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور وجود ندارد.به نظر من ارز حاصل از صادرات غیرنفتی برای پوشش واردات کشور پاسخگوست و آمارهای وارداتی نشان می‌دهد که تراز تجاری از ابتدای امسال با درصدی منفی، انجام شده است.

كاهش ارزش دلار در مقابل ساير ارزها

در خبري ديگر با ثبت سومین کاهش نرخ بهره متوالی در آمریکا، ارزش دلار در برابر بسیاری از همتایانش کاهش یافت.
به گزارش رویترز، آخرین روز معاملات هفتگی بازارهای ارز بار دیگر کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش نرخ بهره در آمریکا قرار گرفت. هر چند که دلار در ابتدای معاملات با توجه به آمار اشتغال زایی نسبتا خوب ماه گذشته صعودی شد اما موضع گیری‌های مقامات بانک مرکزی آمریکا در خصوص احتمال کاهش نیافتن بیشتر نرخ بهره، این روند را متوقف کرد.
شان اوزبورن- استراتژیست ارشد ارزی در بانک " اسکوشیا" گفت: داده‌های بازار کار خیلی بهتر از حد انتظارات بودند چرا که انتظار می‌رفت اعتصابات سراسری در جنرال موتورز، اخلال جدی در روند اشتغال زایی ایجاد کند. با این حال انتظار می رود که روند کاهش شتاب رشد اقتصادی فعلا ادامه داشته باشد.
یکی دیگر از عوامل کاهش ارزش دلار، ثبت سومین رشد منفی بخش تولید در ماه اکتبر بود. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰.۱۲ درصد کاهش در مقایسه با روز گذشته و در سطح ۹۷.۲۴ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۱۴ دلار اعلام شد.
در حوزه برگزیت نیز پس از مدت ها کش و قوس، مجلس این کشور سرانجام با خواسته دولت برای برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت کرده است. انتخابات پارلمانی دوازدهم دسامبر که نخستین انتخابات مجلس انگلیس در ماه دسامبر طی یک قرن اخیر نیز محسوب می‌شود، احتمالا به سه سال جنجال بر سر مساله برگزیت خاتمه خواهد داد. اتحادیه اروپا نیز با ارسال نامه ای به بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که تصمیم گرفته است مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را تا پایان ماه ژانویه سال آینده میلادی تمدید کند. پوند نسبتا با افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۳۵ دلار مبادله شد. همچنین هر یورو به ۱.۱۱۶۷ دلار افزایش یافت تا پس از مدت‌ها، یورو به بازپس گیری کانال ۱.۱۲ دلاری نزدیک شود.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با اندکی کاهش نسبت به روز گذشته به ۱۰۸.۲۰ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۴۶۴ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۳۷۲ یوان چین اعلام شد.همچنين طلا در حوالی مرز ۱۵۰۰ دلار گیر افتاده و نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد تحلیلگران وال‌استریت انتظار ندارد وضعیت مذکور به این زودی تغییر کند در حالی سرمایه‌گذاران نسبت به بالا رفتن قیمت طلا در معاملات هفته جاری خوش بین مانده‌اند.
به گزارش ایسنا، بازار طلا روز جمعه پس از این که آمار رشد قوی اشتغال آمریکا در ماه میلادی گذشته را نشان داد، موفق شد همچنان در بالای مرز ۱۵۰۰ دلار بماند. گزارش وزارت کار آمریکا روی داد که نشان داد اقتصاد این کشور در اکتبر ۱۲۸ هزار شغل ایجاد کرده که بالاتر از برآورد ۹۰ هزار شغل جدید از سوی تحلیلگران بود اما نرخ بیکاری همان طور که پیش بینی شده بود، به ۳.۶ درصد رشد کرد. برخی از تحلیلگران اظهار کردند که طلا با توجه به اخبار خوبی که درباره تغییر موضع سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا از خنثی به تسهیلی منتشر شده است، عملکرد نسبتا خوبی داشته است.
در نظرسنجی کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۴ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها هفت نفر یا ۵۰ درصد نظر خنثی داشتند در حالی که چهار نفر یا ۲۹ درصد افزایش قیمت و سه نفر یا معادل ۲۱ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند.
در نظرسنجی کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران، ۵۵۲ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها ۴۰۳ نفر یا ۷۲ درصد افزایش قیمت طلا و ۸۷ نفر یا ۱۶ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند و ۶۲ نفر یا ۱۱ درصد هم نظری نداشتند. هر اونس طلا روز جمعه در بازار معاملات آتی آمریکا سه دلار و ۴۰ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۵۱۱ دلار و ۴۰ سنت بسته شد. بهای معاملات این بازار برای کل هفته ۰.۴ درصد افزایش ثبت کرد.نام:
ایمیل:
* نظر: