:
كمينه:۲۳°
بیشینه:۳۵°
به‌روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
گزارش اقتصادگردان از آخرين تحولات بازار ارز و طلا
مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار يك ميليون و 728 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 398 هزار و 900 تومان، سكه طرح جديد 3 ميليون تومان و 900 هزار، طرح قديم 3 ميليون و 895 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 10 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 210 هزار تومان و سكه يك گرمي 820 هزار تومان معامله شد.
کد خبر: ۱۴۴۰۱۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
اقتصادگردان-
روز چهارشنبه 8 آبان 98،  قيمت جهاني اونس طلا به 1490 دلار در بازار جهاني رسيد. همچنين با اعلام نرخ دلار در بازار آزاد و معاملات نقدي به قيمت 11210 تومان، نرخ طلا و سكه كاهشي شد و  مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار يك ميليون و 728 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 398 هزار و 900 تومان، سكه طرح جديد 3 ميليون تومان و 900 هزار، طرح قديم 3 ميليون و 895 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 10 هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و 210 هزار تومان و سكه يك گرمي 820 هزار تومان معامله شد.
به گزارش تعادل،‌ صرافي هاي مجاز بانكي و ملي نيز نرخ فروش دلار را 11 هزار و 150 تومان، نرخ خريد دلار را 11 هزار و 50 تومان، نرخ فروش يورو 12 هزار و 450 و نرخ خريد يورو را 12 هزار و 350 تومان اعلام كردند.
سامانه سنا نرخ ميانگين ارز براي روز دوشنبه 6 آبان 98  را براي دلار 11 هزار و 95 تومان، يورو 12 هزار و 362 تومان، پوند انگليس 13 هزار و 961 تومان، درهم امارات 3 هزار و 55 تومان، لير تركيه 2 هزار و 11 تومان و يوآن چين يك هزار و 670 تومان اعلام كرد.
در بازار ارز رسمي، بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای روز چهارشنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۲ ارز مانند یورو و پوند نسبت به روز دوشنبه افزایش و قیمت ۱۶ واحد پولی دیگر کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۸ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز چهارشنبه 8 آبان ماه ۹۸ بدون تغییر نسبت به روز  دوشنبه ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۱۸۴ ریال افزایش نسبت به روز دو شنبه ۵۴ هزار و ۲۴ ریال و هر یورو نیز با ۱۰۷ ریال افزایش نسبت به روز دو شنبه ۴۶ هزار و ۶۵۷ ریال ارزش‌گذاری شد.
همچنين قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۲ هزار و ۴۶۵ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان می‌رسد که نسبت به روزهای قبل کاهش یافته است.

تحولات ارزي نشان مي دهد كه قیمت دلار در بازار ارز در هفته هاي اخير و پايان ماه هاي محرم و صفر در سراشیبی قرار گرفت و کاهش یافت. این در حالی است که قیمت یورو در روزهای اخیر ثابت بوده است. اما برخي كارشناسان انتظار دارند كه مانند سال هاي قبل، باپايان ماه صفر و همچنين خريدهاي نيمه دوم سال و نزديك شدن به پايان سال ميلادي و تسويه حساب شركت ها، تاحدودي شاهد ثبات نرخ ارز و يا افزايش احتمالي آن باشيم.  البته برخي صاحب نظران معتقدند كه پديده خاصي در طرف تقاضا رخ نداده و لذا نمي توان شاهد رشد نرخ ارز بود زيرا ركود برخي بازارها و گراني و افزايش قيمت ها و تورم، قدرت خريد را كاهش داده و لذا نمي توان انتظار رشد نرخ ارز را داشت. ضمن اين كه در دو سال اخير نرخ ارز تاحدود زيادي رشد خود را در مقايسه با تورم و نقدينگي پيش خور كرده است.
از سوي ديگر، گرچه هنوز تصمیم نهایی در مورد تعیین نرخ دلار در بودجه سال آینده اخذ نشده، اما احتمالا متفاوت از سال جاری و با تعیین یک نرخ برای تمامی کالاها همراه خواهد بود. به گزارش ایسنا، حدود یک ماه دیگر لایحه بودجه ۱۳۹۹ به مجلس شورای اسلامی می‌رود و این در حالی است که همچنان رایزنی‌ها در مورد ارقام کلان بودجه بین بودجه‌نویسان و سازمان برنامه و بودجه و همچنین دستگاه‌ها و وزاتخانه‌های مربوطه ادامه دارد. تعیین نرخ دلار در بودجه از اهمیت ویژه‌ای در هر سال برخوردار است، چرا که مبنای تبدیل درآمد نفتی به ریال بوده و از سویی دیگر با توجه به شرایط ارزی کشور در مورد تامین ارز واردات مورد توجه است.
هنوز تصمیم نهایی در مورد وضعیت ارز در بودجه سال آینده گرفته نشده، اما اطلاعات دریافتی از این حکایت دارد که بحث‌هایی در مورد تعیین یک نرخ برای تمامی واردات مطرح است به طوری که احتمالا نرخ ارز سامانه نیما به عنوان مبنای تبدیل دلار به ریال و واردات کالا قرار گیرد و در این بین این موضوع مطرح است که تمامی کالاها با نرخ نیمایی تامین ارز شده و برای کالاهای اساسی و دارو یارانه‌ای اختصاص پیدا کند. البته این بحث‌ها نیز نهایی نیست و هرگونه تغییری احتمال دارد ایجاد شود.
برای امسال دولت نرخ میانگین موزون ۵۴۰۰ تومان را برای دلار در بودجه تعیین کرد؛ به طوری که کالاهای اساسی و دارو نرخ ۴۲۰۰ تومان دریافت می‌کردند و سایر کالاها با نرخ بازار نیما تامین ارز شدند. اما در همین رابطه نیز بحث‌ها و چالش‌هایی وجود داشت که احتمالا موجب شده برای سال آینده یک نرخ مدنظر قرار گیرد.در حال حاضر نرخ ارز در سامانه نیما حدود ۱۱ هزار تومان است که فاصله آن با نرخ ۴۲۰۰ تومانی موجب ایجاد رانت و مسائل خاص خود شده بود.
از سوي ديگر با افزایش احتمال سومین کاهش نرخ بهره آمریکا ارزش دلار در برابر بسیاری از همتایانش بدون تغییر باقی ماند.
به گزارش رویترز، معاملات روز چهار شنبه بازارهای ارز بار دیگر کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قرار گرفت. پس از مدت ها کش و قوس، مجلس این کشور سرانجام با خواسته دولت برای برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت کرد. انتخابات پارلمانی دوازدهم دسامبر که نخستین انتخابات مجلس انگلیس در ماه دسامبر طی یک قرن اخیر نیز محسوب می‌شود، احتمالا به سه سال جنجال بر سر مساله برگزیت خاتمه خواهد داد. اتحادیه اروپا نیز با ارسال نامه ای به بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که تصمیم گرفته است مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را تا پایان ماه ژانویه سال آینده میلادی تمدید کند.
در معاملات، پوند نسبتا بدون تغییر نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۸۶۳ دلار مبادله شد هر چند هنوز زیان این هفته ارز انگلیسی در برابر دلار بالای یک درصد باقی مانده است. همچنین هر یورو به ۱.۱۱۱۰ دلار افزایش یافت تا مجددا موفق به بازپس گیری کانال ۱.۱۱ دلاری شود. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، نسبتا بدون تغییر در مقایسه با روز گذشته و در سطح ۹۷.۶۸۲ واحد بسته شد. در برابر دیگر ارز مهم اروپایی، نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۰۶۱ دلار اعلام شد.
رویداد مهم دیگر بازار ارز در معاملات امروز، احتمال بالای کاهش نرخ بهره برای سومین بار متوالی در سال جاری توسط فدرال رزرو بود. بسیاری از ناظران با توجه به کاهش رشد اقتصادی آمریکا و باقی ماندن اختلافات تجاری با چین معتقدند بانک مرکزی آمریکا چاره‌ای جز تداوم رویکرد انبساطی ندارد.
سامومیتو میتسوئی، استراتژیست ارزی در موسسه " میتسوئی دی اس است منیجمنت" گفت: معامله گران به دنبال مشخص‌تر شدن موضع فدرال رزرو در خصوص چشم انداز سیاست های پولی هستند. احتمالا بانک مرکزی از رفتاری که منجر به هیجانی شدن بیش از حد بازارها شود خودداری خواهد کرد و تا زمانی که شاهد یک ریسک واقعا بزرگ نباشیم، شاهد تغییر ریل محسوسی در سیاست های فدرال رزرو نیز نخواهیم بود.
هم چنین در معاملات روز چهار شنبه بازارهای ارز، هر دلار آمریکا به ۱.۳۰۹۰ دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۶۲۴ دلار سنگاپور مبادله شد. فیلیپ وی، استراتژیست ارشد بازار ارز در بانک " دی بی اس" سنگاپور گفت: ریسک ها سر راه اقتصاد جهانی باقی مانده اند اما نشانه‌هایی از بهبود وضعیت پدیدار شده است. روند افزایش تنش های بین چین و آمریکا متوقف شده است و به نظر می‌رسد که بانک مرکزی آمریکا دست به کاهش نرخ بهره دیگری خواهد زد. در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با اندکی کاهش نسبت به روز گذشته به ۱۰۸.۸۵ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۵۷۰ دلار مبادله شد.
همچنين قیمت طلا تحت تاثیر احتمال تاخیر در توافق تجاری آمریکا و چین که صعود بازارهای سهام را متوقف کرد و در آستانه اعلام تصمیم بانک مرکزی آمریکا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تغییر چندانی نداشت و تقریبا ثابت ماند.
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۴۸۸ دلار و ۶۳ سنت رسید.در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا تغییر چندانی نداشت و در ۱۴۹۰ دلار و ۸۰ سنت ایستاد.
به گفته جفری هالی، تحلیلگر شرکت OANDA، به نظر می‌رسد که در حدود قیمت فعلی تا اندازه‌ای تعادل برقرار شده و قیمت‌ها بین ۱۴۸۰ تا ۱۵۲۰ دلار مانده است. اگر بانک مرکزی آمریکا در دورنمای سیاست پولی خود رویکرد تسهیلی نشان دهد، برای بالا بردن قیمت طلا کافی خواهد کرد اما اگر نرخ‌های بهره را ثابت نگه دارد برای طلا منفی خواهد بود زیرا بازده اوراق خزانه بالاتر می‌رود و جذابیت سرمایه گذاری در طلا را کمتر می کند.
سرمایه‌گذاران منتظر نتیجه نشست سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا هستند که بعدازظهر روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای به پایان می‌رسد. ابزار دیده بان فدرال شرکت CME Group نشان می‌دهد که معامله‌گران احتمال سومین دور کاهش ۲۵ واحدی نرخ‌های بهره آمریکا در سال میلادی جاری را بیش از ۹۰ درصد ارزیابی می‌کنند. با این حال تنها ۳۰ درصد کاهش نرخ‌های بهره در دسامبر را پیش بینی می‌کنند در حالی که یک ماه پیش این احتمال حدود ۷۰ درصد بود.
نرخ‌های بهره پایین‌تر با کاهش هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است، سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند را جذابتر می‌کند. سکون بازارهای سهام آسیا در معاملات روز چهارشنبه از قیمت طلا پشتیبانی کرد. شاخص MSCI آسیا-اقیانوسیه بجز ژاپن در مقایسه به رکوردشکنی روز سه شنبه، ۰.۱۶ درصد افت داشت.
پس از این که رویترز به نقل از یک مقام دولت آمریکا خبر داد توافق تجاری موقت میان واشنگتن و پکن ممکن است به موقع برای امضا در زمان دیدار ماه آینده سران دو کشور در شیلی آماده نشود، بازارها بخشی از رشد خود را از دست دادند. اما این مقام تصریح کرد که این به معنای شکست توافق نیست و این اظهارات مانع از لطمه دیدن بیشتر جو بازار شد.
بر اساس گزارش رویترز، آمریکا و چین در مدت بیش از ۱۵ ماه روی میلیاردها دلار صادرات یکدیگر تعرفه تلافی جویانه وضع کردند که باعث برانگیخته شدن نگرانی‌های رکود جهانی و التهاب بازارهای مالی شد و به رشد بیش از ۱۷ درصدی قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون کمک کرد اما تحولات اخیر، رشد قیمت این فلز ارزشمند را محدود کرده است.
آماری که روز سه شنبه منتشر شد نشان داد که اعتماد مصرفی آمریکا در اکتبر برای سومین ماه متوالی در بحبوحه نگرانی خانواده‌ها نسبت به چشم انداز کوتاه مدت شرایط کسب و کار و اشتغال، کاهش پیدا کرد.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷ دلار و ۷۸ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری تغییری نداشت و ۹۲۰ دلار و ۲۴ سنت بود. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۳ درصد رشد کرد و ۱۷۸۶ دلار و ۳۴ سنت معامله شد.
اثر بهره بر نرخ دلار و طلا
دونالد ترامپ نيز بار دیگر از مدیران بانک مرکزی این کشور برای کاهش ندادن نرخ بهره انتقاد کرد. به گزارش رویترز، جنگ بین مدیران بانک مرکزی آمریکا با رئیس جمهور این کشور بر سر نرخ بهره کماکان ادامه دارد ودر تازه ترین دور این اقدامات، دونالد ترامپ از مدیران فدرال رزرو خواست تا مسیر دیگر کشورها در نرخ بهره منفی را بپیمایند. وی افزود: آن‌ها درک درستی از شرایط موجود ندارند! ما یک پتانسیل ( رشد) نامحدود داریم که تنها توسط فدرال رزرو عقب نگه داشته شده است.
مدیران بانک مرکزی آمریکا امروز و فردا با یکدیگر در واشنگتن دیدار و در خصوص مهم‌ترین مسائل پولی و مالی این کشور بحث و تبادل نظر خواهند کرد. انتظار می‌رود با توجه به تداوم جنگ تجاری بین آمریکا و چین و کاهش رشد اقتصادی این کشور، بانک مرکزی برای سومین مرتبه متوالی در طول سال جاری دست به کاهش نرخ بهره بزند. كارشناسان مي گويند كه در صورت كاهش بهره، ارزش دلار كاهش يافته و در نتيجه قيمت طلا و ارز در بازارهاي مختلف را تحت تاثير قرار مي دهد.
دونالد ترامپ که یکی از منتقدان جدی عملکرد جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا محسوب می‌شود بارها و بارها از وی به خاطر کاهش ندادن نرخ بهره به سطح صفر یا منفی انتقاده کرده و وی را عامل اصلی کند شدن شتاب رشد اقتصادی آمریکا معرفی کرده است.
با این حال انتظار نمی‌رود که فدرال رزرو دست کم در حال حاضر قصد موافقت با خواسته ترامپ را داشته باشد و بسیاری از کارشناسان معتقدند نرخ بهره در نشست این هفته با ۰.۲۵ درصد کاهش در محدوده ۱.۵ تا ۱.۷۵ درصدی قرار خواهد گرفت.
بانک مرکزی در نشست اواخر شهریور ماه خود با کاهش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره موافقت کرد تا دومین کاهش در سال جاری نیز به ثبت برسد. با این حال اعضای هیات مدیره بانک مرکزی در این خصوص هم نظر نبوده‌اند به گونه‌ای که ۳ نفر از ۱۰ عضو هیات مدیره فدرال رزرو به این کاهش رای منفی داده‌اند.


نام:
ایمیل:
* نظر: