:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۲°
به‌روز شده در: ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۸
اقتصادگردان از تحولات بازار ارز و سكه گزارش مي دهد
مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار با 17 هزار تومان كاهش نسبت به روز سه شنبه يك ميليون و 717 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 396 هزار و 400 تومان، سكه طرح جديد با كاهش 50 هزار توماني به 3 ميليون تومان و 890 هزار، طرح قديم 3 ميليون و 880 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون تومان، ربع سكه يك ميليون و 210 هزار تومان و سكه يك گرمي 830 هزار تومان معامله شد.
کد خبر: ۱۴۳۸۹۳
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶
اقتصادگردان-
روز چهارشنبه يكم آبان 98،  قيمت جهاني اونس طلا به 1492 دلار در بازار جهاني رسيد. همچنين با اعلام نرخ دلار در بازار آزاد و معاملات نقدي به قيمت 11215 تومان، بازار ارز و طلا در داخل نيز با كاهش قيمت مواجه شد. مظنه يك مثقال طلاي آب شده 17 عيار با 17 هزار تومان كاهش نسبت به روز سه شنبه يك ميليون و 717 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عيار 396 هزار و 400 تومان، سكه طرح جديد با كاهش 50 هزار توماني به 3 ميليون تومان و 890 هزار، طرح قديم 3 ميليون و 880 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون تومان، ربع سكه يك ميليون و 210 هزار تومان و سكه يك گرمي 830 هزار تومان معامله شد.
به گزارش اقتصادگردان،‌ قیمت دلار با كاهش 100 توماني و يورو با كاهش 50 توماني نسبت به روز سه شنبه در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی معامله شد.در صرافی‌های مجاز بانک مركزي قیمت خرید دلار را ۱۱ هزار و 250 تومان و قیمت فروش آن را ۱۱ هزار و 350 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها هر یورو را به قیمت ۱۲ هزار و 500 تومان می‌خرند و ۱۲ هزار و 600 تومان می‌فروشند. در سامانه سنا نيز نرخ لحظه اي دلار به 11250 و نرخ يورو به 12550 تومان رسيد، همچنين سامانه سنا نرخ ميانگين ارز براي روز سه شنبه 29 آبان 98  را براي دلار 11 هزار و 277 تومان، يورو 12 هزار و 508 تومان، پوند انگليس 14 هزار و 163 تومان، درهم امارات 3 هزار و 82 تومان، لير تركيه 2 هزار و 10 تومان و يوآن چين يك هزار و 673 تومان اعلام كرد.
در بازار رسمي ارز نيز،‌بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای روز چهارشنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۵ ارز مانند یورو و پوند نسبت به روز سه شنبه کاهش و قیمت ۷ واحد پولی دیگر افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۱۴ ارز دیگر نیز ثابت ماند.بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز چهارشنبه یکم آبان ماه ۹۸ بدون تغییر نسبت به روز سه شنبه ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۴۸۳ ریال کاهش ۵۴ هزار و ۳۷ ریال و هر یورو نیز با ۱۳۰ ریال افت نسبت به روز سه شنبه ۴۶ هزار و ۷۱۱ ریال ارزش‌گذاری شد.
قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۲ هزار و ۵۹۴ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان می‌رسد که نسبت به روزهای قبل ثابت مانده است.
تدوين سند راهبردي طلا و سنگ هاي قيمتي
همچنين رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی ایران از تدوین سند راهبردی فلزات گران‌بها و سنگ‌های قیمتی با همکاری بخش خصوصی، دانشگاه‌ها و وزارت صمت خبر داد.
سیدحجت شفایی در گفتگو با ایبِنا با اعلام این خبر افزود: با حمایت علی آقامحمدی مشاور اقتصادی و نماینده ویژه رهبر معظم انقلاب و حضور وی در وزارت صمت، با برنامه‌ ریزهای به عمل آمده جهت تدوین این سند بعد از کار کارشناسی بخش خصوصی و با همکاری دانشگاه‌هایی که در زمینه تدوین اسناد راهبردی تخصص دارند، این مهم انجام خواهد پذیرفت.
وی افزود: تاکنون چند جلسه در وزارت صمت در این زمینه برگزار شده و تا یک ماه آینده نیز قرار است پیش نویس این سند را ارائه کنیم تا به تصویب برسد. رییس اتحادیه تولیدکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی ایران ابراز امیدواری کرد تا با تدوین این سند راهبردی، موانع و مشکلات موجود چه در زمینه تولید و چه در زمینه صادرات فلزات گران‌بها، طلا و جواهر برداشته شود و بتوانیم چشم‌انداز روشنی از آینده این صنعت داشته باشیم.
شفایی ایران را از جمله هفت کشور اول دنیا در زمینه تولید طلا و جواهر نامید و گفت: ما همچنین یکی از مهم‌ترین مصرف‌کنندگان مصنوعات طلا در دنیا هستیم. امیدوار هستیم تدوین این سند راهبردی که با حمایت نماینده ویژه رهبر معظم انقلاب، رضا رحمانی وزیر صمت، مهدی صادقی نیارکی معاون صنایع و عباس هاشمی مدیرکل فلزات وزارت صمت در حال تدوین است، بتواند ایران را به جایگاه واقعی خود در صنعت طلا و جواهر و سنگ‌های قیمتی برساند.
وی با بیان اینکه اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان به نمایندگی مستقیم از رییس اتاق بازرگانی ایران مهندس شافعی در نشست‌های تدوین این سند با همراهی اعضای هیات مدیره حضور دارد، گفت: پنج اتحادیه شهرستانی طلای اصفهان، تهران، تبریز، یزد و مشهد و همچنین نماینده اتاق اصناف و تعاون نیز در این زمینه همکاری دارند.
رییس اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی ایران ابراز امیدواری کرد که با تدوین این سند، جایگاه واقعی صنعت طلا دراشتغال، تولید، صادرات و ارزآوری مشخص شود.

برخورد با مجرمان ارزي و سكه
درخبري ديگر مدیرکل تعزیرات حکومتی البرز از اجرای حکم مربوط به سه پرونده ارزی به مبلغ ۲۰۱ میلیارد ریال خبر داد. وی خاطرنشان کرد: بنابراین این افراد به دلیل عدم ایفای تعهد وارد کنندگان در قبال دریافت ارز و خدمات دولتی علاوه بر استرداد عین ارز دولتی به مبلغ ۱۱ میلیون و ۳۷۶ هزار لیر ترکیه، ۱۹ میلیون و ۴۲۴ هزار یوآن چین و ۱۱ میلیون و ۳۷۶ هزار لیر ترکیه، به پرداخت ۲۰۱ میلیارد و ۴۰۴ میلیون و ۹۵۹ هزار ریال به سیستم بانکی کشور نیز محکوم شدند که به دلیل عجز از پرداخت روانه زندان شدند.
همچنين رئیس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت از دستگیری یکی از دلالان سکه و ارز با گردش حساب بانکی ۱۲تریلیون و ۵۵۲ میلیارد ریالی خبر داد.
به گزارش ایسنا، سرهنگ نعمت اله علیپور دراین‌باره گفت: پس از  دستگیری سلطان سکه، شناسایی همدستان وی نیز در دستور کار قرار گرفت و در این راستا شخصی به هویت ج. ح مورد شناسایی واقع و در تحقیقات تکمیلی مشخص شد که این فرد با همکاری "وحید مظلومین" معروف به «سلطان سکه»، سکه و ارزها را از بازار جمع آوری کرده و  موجب افزایش قیمت سکه شده بود.
علیپور با اشاره به اینکه این فرد مالک یک باب مغازه طلافروشی در بازار تهران بود، گفت: این فرد در زمان آشفتگی بازار تحت پوشش خرید و فروش طلا، اقدام به معاملات طلای آب شده کرده بود و مجموع گردش حساب‌های بانکی این فرد در بازه زمانی سال‌های ۹۳ تا ۹۷ بالغ بر ۱۲ تریلیون ریال بوده است.

ضرر خریداران سکه و دلار
از سوي ديگر در میان بازارهای ارز و سکه که سرمایه‌گذاران خود را به کام ضرر کشاند، بازار سرمایه در نیمه نخست امسال سود ۶۷ درصدی را به سرمایه‌گذارانش داد.
به گزارش ایسنا، مردم معمولا سرمایه‌های بلااستفاده خود را تبدیل به اموالی می‌کنند که بتواند سودی نصیب آن‌ها کند. در این میان برخی دیگر نیز که از ریسک‌پذیری پایینی برخوردارند، سرمایه‌ خود را نزد بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کنند تا سود تضمینی مشخصی را دریافت کنند.
با این حال افراد ریسک‌پذیر سرمایه خود را بسته به شرایط وارد یکی از بازارهای سرمایه، سکه، دلار، مسکن، خودرو و ... می‌کنند تا بتوانند از نوسانات موجود در این بازارها استفاده کرده و سود خوبی به جیب بزنند.
در حال حاضر وضعیت بازار خودرو و مسکن چندان جالب به نظر نمی‌رسد و این دو بازار رشد خود را کرده و بعید است که رشد قابل توجه دیگری داشته باشند؛ چراکه در حال حاضر نیز رکود بر بازار این دو کالا حکمفرما شده است.
اما در همین شرایط بازارهای ارز، سکه و بورس کماکان مشتری خود را دارند و مردم در این بازارها سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ بنابراین مهم است که بدانیم کدام یک از این بازارها برای سرمایه‌گذاران خود سودآورتر بوده است؟
بر اساس آمار بانک مرکزی، متوسط قیمت فروش دلار در فروردین ماه سال جاری ۱۳ هزار و ۵۵۴ تومان، در اردیبهشت ماه ۱۴ هزار و ۵۰۹ تومان و در خرداد ماه ۱۳ هزار و ۴۲۷ تومان بوده است. اما در ادامه قیمت ارز با کاهش همراه بود و در تیرماه سال جاری قیمت ارز ابتدا به حدود ۱۳ هزار تومان و سپس با کاهش زیاد به حدود ۱۲ هزار تومان رسید. در مردادماه نیز روال کاهش قیمت ادامه داشت و قیمت دلار به کمتر از ۱۲ هزار تومان کاهش یافت و در شهریور ماه نیز در مدت زمانی، قیمت این ارز به مرز ۱۱ هزار تومان هم نزدیک شد، اما در پایان شهریور، قیمت ارز در محدود ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت شد.به این ترتیب، افرادی که در سال جاری نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام کرده‌اند، طبیعتا متضرر شده‌اند و سایر بازارها برایشان سودآورتر بوده است.همچنین افرادی که در سال گذشته ارز را با قیمتی بالاتر از رقم فعلی خریده و تاکنون نگهداری کرده‌اند، مشمول ضرر شده‌اند.
خریداران سکه هم ضرر کردند
اما بازار سکه هم دست کمی از بازار ارز نداشته است، به طوریکه در روزهای پایانی سال گذشته قیمت هر سکه بهار آزادی طرح جدید به چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید و هر سکه طرح قدیم با قیمت چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد؛ نیم سکه و ربع سکه نیز به ترتیب، دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.
اما با ورود به ماه دوم سال جاری، قیمت سکه با افزایش همراه بود و هر سکه طرح جدید چهار میلیون و ۸۵۵ هزار تومان و طرح قدیم چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت خورد. از سوی دیگر نیم سکه نیز به قیمت دو میلیون و ۵۸۰ هزار تومان و ربع سکه هم یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شد. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران در بازار سکه در یک ماه توانستند از خرید سکه سود ببرند.
افزايش دلار در مقابل پوند و يورو
از سوي ديگر مخالفت مجلس انگلیس با زمان بندی پیشنهادی دولت برای خروج از اتحادیه اروپا باعث افزایش قیمت دلار در برابر همتایان اروپایی‌اش شد. به گزارش رویترز، معاملات روز چهارشنبه بازار ارز کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قرار گرفت. هر چند برای نخستین بار در ماجرای برگزیت، مجلس این کشور با ۳۲۹ رای موافق در برابر ۲۹۹ رای مخالف با لایحه پیشنهادی دولت در خصوص برگزیت موافقت کرد اما پس از مخالفت ۳۲۲ نماینده با زمان بندی پیشنهادی، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که این لایحه را پس خواهد گرفت.پوند با ۰.۱۶ درصد کاهش به ۱.۲۸۵۶ دلار رسید تا زیان این هفته خود در برابر دلار را به ۰.۸۶ درصد برساند.
در معاملات روز سه شنبه بازارهای ارز، هر دلار آمریکا به ۱.۳۱۰۴ دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۶۳۹ دلار سنگاپور مبادله شد. همچنین هر یورو به ۱.۱۱۲۱ دلار رسید تا اندکی از جایگاه روز گذشته خود عقب‌نشینی کند.
از سوی دیگر مواضع آمریکا و چین بر سر اختلافات تجاری به یکدیگر نزدیک تر شده است. چین پیشنهاد داده که تعرفه وارداتی بر بخش بزرگی از سویا وارداتی خود از آمریکا را بردارد و مقامات کاخ سفید از تمایل آمریکا به مذاکره سخن گفته اند.در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۱۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته به ۱۰۸.۳۲ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا با ۰.۳۲ درصد افزایش به ازای ۱.۴۶۱۴ دلار مبادله شد.شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰.۲ درصد افزایش در مقایسه با روز قبل به  سطح ۹۷.۵۴۵  واحد رسید.
نگرانی شدید رئیس بزرگ‌ترین بانک آمریکا از نرخ بهره منفی
جیمی دیمون هشدار داد که نرخ های بهره منفی در طولانی مدت دارای عواقبی خواهند بود که حتی قابل درک نیستند.مدیرعامل بانک "جی پی مورگان" در مصاحبه با سی ان بی سی اعلام کرد که کاهش نرخ بهره تعیین کننده سرنوشت بازی نیست و نمی تواند تغییر چشم گیری در افزایش رشد اقتصادی ایجاد کند. وی با اشاره به اتخاذ سیاست نرخ بهره منفی در مناطق مختلف جهان گفت: به عنوان یک سیاست دائمی، نرخ بهره منفی واقعا ایده بدی خواهد بود چون پیامدهایی دارد که ما حتی از درک کامل آن ها نیز عاجز هستیم.
مدیرعامل فیس‌بوک به کنگره آمریکا احضار شد
مارک زاکربرگ برای توضیح در خصوص ارز دیجیتالی فیس بوک(لیبرا) امروز به کنگره می رود. به گزارش سی بی سی، راه اندازی ارز دیجیتالی فیس بوک موسوم به لیبرا که تاکنون جنجال‌های بسیاری به پا کرده باعث شده است تا پای مدیر عامل این شرکت نیز به کنگره آمریکا باز شود. مارک زاکربرگ امروز در بین نمایندگان کمیته خدمات مالی کنگره آمریکا حاضر خواهد شد تا به سوالات آن ها در خصوص لیبرا پاسخ دهد.
طبق گفته منابع آگاه، زاکربرگ در گزارشی که آن را برای ارائه به قانون‌گذاران آمریکایی آماده کرده است به آن‌ها اطمینان خواهد داد که تا زمانی که تمامی مجوزهای لازم از نهادهای نظارتی اخذ نشود، سیستم پرداخت در هیچ نقطه ای از جهان راه اندازی نخواهد شد و این شرکت قصد دور زدن نهادهای قانونی را ندارد.
دیوید مارکوس، مدیر پروژه ارز دیجیتالی لیبرا در فیس بوک نیز گفت: تا زمانی که کاملا به نگرانی نهادهای ناظر پاسخ داده نشود و تاییدیه‌های لازم اخذ نشود، برنامه ای برای عرضه لیبرا نداریم.


نام:
ایمیل:
* نظر: