:
كمينه:۲۳°
بیشینه:۳۵°
به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۲
به گزارش خبرگزاري فرانسه:
وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که علیه بانک دولتی " هالک بانک" ترکیه به اتهام مشارکت در انجام تراکنش‌هایی به ارزش چندین میلیارد دلار که ناقض تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران دانسته شده، وارد عمل شده است. طبق اعلام این وزارت‌خانه، دست کم شش اتهام از جمله تقلب، پولشویی و نقض تحریم ها متوجه این بانک است.هالک بانک در بيانه اي نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران را رد كرد.
کد خبر: ۱۴۳۳۹۲
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
اقتصادگردان-
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که علیه بانک دولتی " هالک بانک" ترکیه به اتهام مشارکت در انجام تراکنش‌هایی به ارزش چندین میلیارد دلار که ناقض تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران دانسته شده، وارد عمل شده است. طبق اعلام این وزارت‌خانه، دست کم شش اتهام از جمله تقلب، پولشویی و نقض تحریم ها متوجه این بانک است.
جان دمرز- دستیار دادستان کل آمریکا - گفت: این پرونده، یکی از جدی ترین پرونده های نقض تحریم های ایران بوده است که تا به حال دیده‌ایم. وی افزود که هالک بانک از طریق فراهم کردن غیر قانونی دسترسی ایران به میلیاردها دلار پول، تحریم ها را نقض کرده است.
تحرک جدید آمریکا درست در زمانی انجام می‌شود که روابط آنکارا و واشنگتن بر سر حمله ارتش ترکیه به مناطق كردنشين شمال سوریه بیش از هر زمان دیگری متشنج شده است. این هفته، آمریکا وزرای دفاع و انرژی ترکیه را تحریم کرده بود.
مقامات آمریکایی در پرونده فوق ۹ نفر از جمله مهمت هاکان آتیلا- معاون سابق این بانک را متهم به نقض تحریم‌ها کرده اند. آتیلا سال گذشته نیز به دلیل آنچه واشنگتن " کمک به تهران برای فروش نفت" خواند در نیویورک محاکمه شده بود. او در ماه ژوئیه از زندان آزاد شده بود.
این نخستین بار نیست که هالک بانک به نقض تحریم های ایران متهم می‌شود. پیش‌تر و در جریان رسیدگی به پرونده رضا ضراب نام هالک بانک مطرح شده بود. ضراب در سال ۲۰۱۶ و در جریان سفر شبه فلوریدا به اتهام نقض تحریم‌ها بازداشت شد.
پرونده جدید مربوط به اتهامات این بانک در فاصله زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ است و دادستانی منهتن، هالک بانک را متهم به ایجاد شبکه ای در ترکیه، ایران و امارات برای دور زدن تحریم ها کرده است. طبق ادعای آمریکایی‌ها، طی این مدت هالک بانک ۲۰ میلیارد دلار از وجوه ایران را منتقل کرده است.
بيانيه هالك بانك
همچنين به گزارش پایگاه خبری تایم ترک در روز چهارشنبه، هالک بانک ترکیه در بیانیه‌ای که در پاسخ به اتهامات دادستان‌های آمریکایی منتشر شد، اظهار داشت:
«اتهامات مطرح‌شده در دادگاه فدرال منهتن نیویورک علیه ما، تکرار همان اتهاماتی است که چند سال پیش علیه مهمت هاکان آتیلا در آمریکا مطرح شد. کیفرخواست مذکور حاوی هیچ گونه اطلاعات و مدارک جدید نبوده و تنها تکرار اتهامات مرتبط با هاکان آتیلا می‌باشد و علیرغم ارائه نتایج بررسی‌ها و شواهدمان به وزارت دادگستری آمریکا، این کیفرخواست تهیه شده است.
در روند تحقیقات مستقلمان، بیش از ۶ میلیون سند، ۸ میلیون پیام سوئیفت و ۱۴۰ هزار پرونده بررسی شد. طی یک سال گذشته با ۳۰ وکیل استخدام‌شده ثابت کردیم که هالک بانک، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض نکرده، روش‌های غیرشفاف در امور بانکی به کار نبرده و وارد هیچ گونه تقلب و توطئه‌ای نشده است».
دادستان‌ها در کیفرخواست خود مدعی شدند که هالک بانک از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به اجرای طرحی کمک کرد که اجازه می‌داد ایران عایدات حاصل از فروش نفت و گاز در بازارهای جهانی را با استفاده از شبکه‌ای از شرکت‌ها خرج کند.
جفری برمن» دادستان منطقه جنوب نیویورک در بیانیه‌ای اعلام کرد که هالک بانک اینک باید در یک دادگاه آمریکایی درباره این عملکرد خود پاسخ بدهد.
این اتهامات مشابه همان اتهاماتی است که به «مهمت هاکان آتیلا» یکی از مدیران سابق هالک بانک وارد شده و سال گذشته بر مبنای آن محاکمه و به حبس محکوم شد.
آتیلا معاون هالک بانک ترکیه که به اتهام معاونت در دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در مارس ۲۰۱۷ در آمریکا بازداشت شده بود، اواخر تیرماه امسال بعد از ۲۸ ماه از زندان آزاد شد.
دادگاه رسیدگی به اتهامات هاکان آتیلا اواخر سال گذشته میلادی در ایالت نیویورک برگزار شده و رضا ضراب تاجر ایرانی‌تبار ترکیه‌ای به عنوان شاهد دادگاه وی حاضر شد.
ضراب در جلسه دادگاه، با پذیرش هفت اتهام از جمله پولشویی، تقلب بانکی و پرداخت رشوه، مدعی شد که معامله او با ایران مورد تایید رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و نخست وزیر وقت ترکیه بوده است.
در آن جلسه دادگاه هاکان آتیلا اتهاماتش را رد و ضراب با پذیرفتن اتهاماتش با دادستان‌های آمریکایی همکاری کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: