:
كمينه:۲۵°
بیشینه:۳۹°
به‌روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
دبیرکل پیشین مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت: ایجاد خط لوله بعد سیاسی قوی دارد و در شرایط کنونی نیز امکان‌پذیر نیست، اما اگر ال.ان.جی داشتیم علاوه بر کشورهای همسایه از جمله پاکستان می‌توانستیم به اروپا هم برویم، ولی نداریم و منتظر خط لوله هستیم که آن هم اجازه نمی‌دهند.
کد خبر: ۱۴۳۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
اقتصادگردان- محمدحسین عادلی درباره برنامه صادرات گاز ایران اظهار داشت: ما باید یک راهبرد جدی برای صادرات گاز داشته باشیم که هنوز این راهبرد وجود ندارد، زیرا هنوز گاز در ایران بیش از آنکه یک کالای بین‌المللی باشد، مصرف داخلی دارد. وی افزود: اگر راهبرد صادرات داشته باشیم، اولین اولویت همسایگان هستند که ارسال گاز به آنها با خط لوله کوتاه قابل تحقق است، اما در عین حال معتقدم ایران باید هر چه زودتر به فکر ایجاد ال.ان.جی باشد و بتواند از این طریق به بازارهای مختلف از جمله بازارهای منطقه‌ای آسیا صادرات داشته باشد.

 دبیرکل پیشین مجمع کشورهای صادرکننده گاز خاطرنشان کرد: صادرات از طریق خط لوله دارای ابعاد سیاسی بسیار قوی است، در حالی که ال.ان‌جی حالت انعطاف‌پذیری دارد و می‌تواند از برخی از گلوگاه‌های سیاسی خاص عبور کرده و به‌فروش برسد. مخصوصا اینکه با وضعیتی که اکنون ال.ان.جی پیدا کرده، می‌تواند به صورت SPOT فروخته شود.  وی یادآور شد: ایجاد خط لوله بعد سیاسی قوی دارد و در شرایط کنونی نیز امکانپذیر نیست، اما اگر ال.ان.جی داشتیم علاوه بر کشورهای همسایه از جمله پاکستان می‌توانستیم به اروپا هم برویم، ولی نداریم و منتظر خط لوله هستیم که آن هم اجازه نمی‌دهند.  عادلی گفت: در حال حاضر پاکستان نزدیک‌ترین پروژه برای بوقوع پیوستن صادرات از مسیر خط لوله است ولی بیش از 20 سال است که این خط اجرایی نشده اما اگر ال.ان.جی داشتیم، می‌توانستیم رقابت داشته باشیم و بفروشیم.

وی تصریح کرد: صادرات گاز از مسیر خط لوله، سیاسی محسوب می‌شود به دلیل اینکه کشور مبدا و مقصد باید با هم رابطه خوبی داشته باشند و در آینده هم رابطه‌شان خراب نشود. چون وابستگی ایجاد می‌کند، ضمن اینکه کشورهای ثالث هم مخالف خط لوله نباشند ما خودمان با پاکستان مشکلی نداریم اما امریکا با خط لوله ما مخالف است، چون نمی‌خواهد پاکستان به ما وابسته شود، در نتیجه خط لوله مشکل ایجاد می‌کند. وی گفت: در اواخر دهه 80، 3 طرح ایران ال.ان.جی، پارس ال.ان.جی و پرشین ال.ان.جی داشتیم که سرجمع حدود 20 میلیون تن می‌شد، اکنون امریکا 24 میلیون تن صادر می‌کند. اگر ما این سه ال.ان.جی را داشتیم، اکنون دو برابر هم شده بود و بیش از امریکا و روسیه صادرات ال.ان.جی داشتیم. به هر حال ال.ان.جی راهبرد می‌خواهد و ما باید آرام آرام به این سمت برویم.
نام:
ایمیل:
* نظر: