:
كمينه:۲۳°
بیشینه:۳۷°
به‌روز شده در: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
همایش بزرگ پوشش همگانی سلامت امروز (دوشنبه) در محل سالن همایش‌های رازی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور وزیر بهداشت برگزار شد.
کد خبر: ۱۴۳۲۳۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
اقتصادگردان- سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران به عنوان الگوی توسعه سلامت برای کشورهای منطقه مطرح است. حتی در زمینه بهداشت می‌تواند ویژگیهای منحصر به فردی در جهان داشته باشد. ما در بین کشورهای شرق مدیترانه نخستین استقرار نظام بهداشت را داشتیم. این موفقیت حاصل پزشکان، پرستاران، معلمان، دانشگاه‌های علوم پزشکی و بهورزان عزیزی است که خدمت می‌کنند. اولین راهکارهای ایران برای سلامت خانواده از ۳۰ سال پیش شروع شد. این راهکارها الگویی برای منطقه است. طرح ضربتی مالاریا را در کشور اجرا کردیم. در سیستان و بلوچستان از هر ۱۰ نفر ۳ نفر مبتلا به مالاریا بودند اما امروز ایران کاندیدای دریافت گواهی ریشه‌کنی مالاریا است.

وزیر بهداشت گفت: بنده به عنوان یک سرباز کوچک نظام سلامت دست تمام افرادی که به پیشرفت نظام سلامت کمک کردند را می‌بوسم. در سیلابهای اخیر بدون حتی یک مورد اپیدمی و بدون هیچ همکاری خارجی مدیریت موفقی داشتیم. پرونده الکترونیک سلامت را ریل‌گذاری کردیم. راهنماهای بالینی مختلف برای مدیریت سلامت ایجاد شده است. ما برنامه کنترل بیماریهای واگیردار را ادامه می‌دهیم. باید توجه کنیم که کشور ما تنها از بیماریهای غیرواگیر صدمه نمی‌بیند. با توجه به وسعت کشور با وسعت بیماریهای واگیردار مواجه هستیم. برای بیماریهای دامی و بیماریهایی که از مرزهای شرقی و غربی وارد کشور می‌شوند رایزنی می‌کنیم. باید به وسیله همکاریهای بین‌کشوری مدیریت درستی در این زمینه داشته باشیم.

سعید نمکی در ادامه گفت: طرح تحول سلامت را دنبال خواهیم کرد و همچنین به بهداشت دندان و دهان به عنوان یک هدف جا افتاده خواهیم پرداخت. حدود ۴۰۰ خانه بهداشت برای عشایر راه‌اندازی کرده‌ایم. در نیمه دوم امسال برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت دنبال می‌شود. افرادی از دل خانواده‌ها آموزشهای مربوط به بهداشت می‌بینند. همچنین با استفاده از دانشجوهای علوم پزشکی سعی می‌کنیم به ارتقای نظام درمان تحقق ببخشیم. این حضور در خانه‌ها برای دانشجویان پزشکی مواجهه با نیازهای واقعی مردم را فراهم می‌کند. در نهایت این اقدام برای نظام بهداشت جهانی به عنوان یک ویترین از عملکردهای جمهوری اسلامی ایران ارائه خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: