:
كمينه:۵°
بیشینه:۸°
به‌روز شده در: ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
عصر جمعه نرخ اونس جهاني طلا به 1506 دلار رسيد
مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آّبشده به 1 ميليون و 774 هزار، هرگرم طلاي 18 عيار 409 هزار، سكه طرح جديد 4 ميليون و 23 هزار، سكه طرح قديم 4 ميليون، نيم سكه 2 ميليون و 50 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 250 هزار و سكه گرمي 850 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۲۳۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۳
اقتصاد گردان - روز پنج شنبه 11 مهر 98، بازار طلا و ارز همچنان به روند با ثبات خود ادامه داد و با افزايش نرخ اونس جهاني طلا به قيمت 1502 دلار كه  نسبت به روز چهارشنبه افزايش 30 دلاري داشته است و  همچنين با اعلام  قيمت دلار در بازار آزاد و معاملات نقدي  به نرخ  11540 تومان،  قيمت طلا نيز اندكي افزايش داشت .البته عصر روز جمعه 12 مهر، نرخ اونس جهاني با اندكي كاهش به  1499دلار رسيده است. 
مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آّبشده به 1 ميليون و 774 هزار، هرگرم طلاي 18 عيار 409 هزار، سكه طرح جديد 4 ميليون و 23 هزار، سكه طرح قديم 4 ميليون، نيم سكه 2 ميليون و 50 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 250 هزار و سكه گرمي 850 هزار تومان معامله شد. 
در بازار ارز نيز صرافي هاي مجاز بانكي و ملي نرخ خريد دلار را 11350 و نرخ فروش دلار را 11450 تومان اعلام كردند. اين صرافي ها همچنين نرخ خريد يورو را 12550 و نرخ فروش يورو را 12650 تومان معامله كردند. 
 سامانه سنا ميانگين نرخ هاي معامله شده ارز در روز چهارشنبه را براي دلار 11372، يورو 12590، درهم 3109، پوند 14100، يوان 1688، لير تركيه 2082 تومان اعلام كرد.  همچنين در سامانه نيما نيز نرخ حواله اي ارز براي دلار 1170، يورو 12093، درهم 2956 و يوآن 1511 تومان اعلام شده است. 
همچنين متوسط نرخ دلار در پنج ماه ابتدای سال ۹۸ براساس آمار بانک مرکزی به ۱۳ هزار و ۱۹۳ تومان رسید و قیمت این ارز در مردادماه 6 درصد نسبت به تیر ماه کاهش یافت.
براساس آمار بانک مرکزی متوسط قیمـت فـروش یک دلار آمریکا در مرداد ماه ١٣٩٨ در بازار آزاد شهر تهران ۱۱ هزار و ۸۹۶ تومان بود که در مقایسه با ماه قبل 6 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶.۴ درصد افزایش داشته است. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش یک دلار آمریکـا در ماه مذکور به ترتیب ۱۱ هزار و ۶۳۰ تومان و ۱۲ هزار و ۲۹۲ تومان بوده است.
همچنین در مرداد ماه ١٣٩٨ متوسط قیمت فروش یک یورو در بازار آزاد شهر تهران ۱۳ هزار و ۴۱۵ تومان بود که در مقایسه با ماه قبل ۷.۳ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۲.۶ درصد افزایش داشته است. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش یک یورو در ماه مذکور به ترتیب ۱۳ هزار و ۴۷ تومان و ١۴ هزار و ۱۳۰ تومان بوده است.
در پنج ماه اول سال ١٣٩٨ متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا و یک یورو در بازار آزاد شهر تهران به ترتیب ١٣ هزار و ۱۹۳ تومان و ۱۴ هزار و ۹۸۲ تومان بوده است. متوسط قیمت فروش و درصد تغییر سایر ارزهای عمده در جداول زیر نشان داده شده است.

افزايش نرخ طلاي جهاني

كارشناسان مي گويند آمارهای ضعیف اشتغال آمریکا قیمت طلا را افزایش داد. قیمت طلا در بازارهای بین المللی در آغاز مبادلات روز پنجشنبه تحت تاثیر آمارهای ضعیف اشتغال آمریکا بار دیگر با افزایش روبرو شده است.به گزارش رویترز، تازه ترین آمارهای اشتغال بخش خصوصی آمریکا موجب نگرانی های تازه ای درباره وضعیت اقتصادی این کشور و جهان شده و انتظارات درباره اتخاذ سیاست های محرک پولی و کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا را بیشتر کرده است.
بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا امروز با 0.1 درصد افزایش به بیش از 1500 دلار رسیده است. قیمت طلا روز چهارشنبه نیز با رشد 1.4 درصدی روبرو شده بود که این بیشترین رشد قیمت طلا از 23 اوت به شمار می رود.
نگرانی ها درباره اوضاع اقتصادی آمریکا و تنش های تجاری در عرصه بین المللی موجب کاهش ارزش دلار شده است.پس از آنکه آمریکا اعلام کرده است که تعرفه های جدیدی را علیه کالاهای وارداتی از اتحادیه اروپا اعمال خواهد کرد، شاخص سهام در بازارهای جهانی با افت محسوسی روبرو شده است.
دولت ترامپ قصد دارد تعرفه 25 درصدی را علیه کالاهای مختلف اروپایی وضع کند. این اقدام آمریکا به تلافی یارانه پرداختی اتحادیه اروپا به شرکت ایرباس خواهد بود.گزارش اشتغال ملی "ای دی پی" که مربوط به وضعیت اشتغال بخش خصوصی در ماه سپتامبر است، نشان می دهد رشد اشتغال بخش خصوصی آمریکا مطابق با انتظارات نبوده و شرکتها برای استخدام نیروی کار جدید رویکرد کاملا محتاطانه ای داشته اند.

موسسات بزرگ اقتصادی آلمان نیز روز چهارشنبه پیش بینی خود درباره رشد اقتصادی این کشور را برای امسال و سال آینده کاهش داده اند.بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز آخرین پیشنهاد خود برای خروج از اتحادیه اروپا را مطرح کرده است. 

عقبگرد دلار 

اعلام جنگ تجاری آمریکا به اتحادیه اروپا باعث عقب‌گرد دلار در بازارهای ارزی شد. به گزارش رویترز، پس از آن که این بار اتحادیه اروپا قربانی جنگ تجاری کاخ سفید شد، نگرانی‌ها از تشدید اختلافات بین دو متحد دو سوی اقیانوس و کشیده شدن اقتصاد آمریکا به یک رکود دیگر باعث ریزش دلار در بازارهای جهانی شد.
در آخرین روز از معاملات بازارهای ارزی جهانی، هر دلار به ۱۰۶.۷۶ ین رسید تا به یکی از پایین‌ترین سطوح خود در طول یک ماه اخیر در برابر ارز ژاپنی برسد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا با ۰.۰۲ درصد کاهش به ازای ۱.۴۸۰۹ دلار مبادله شد تا ارزش دلار استرالیا از کمترین سطح سه هفته اخیر فاصله گیرد.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با کاهش قابل توجه ۰.۹ درصدی به ۹۸.۸۱۶  واحد رسید و از رکورد دو سال اخیر خود فاصله گرفت.
به نظر می رسد با توجه به تشدید جنگ تجاری آمریکا با شرکای تجاری بزرگ خود و کاهش رشد اقتصادی، بانک مرکزی آمریکا چاره ای جز کاهش مجدد نرخ بهره برای سومین بار در طول سال جاری نداشته باشد.
کازوشیگه کایدا- تحلیل گر ارشد بازار ارز در موسسه " استیت استریت" گفت: نظر یکسانی راجع به این که بانک مرکزی آمریکا چه واکنشی به تحولات اخیر نشان خواهد داد، در بازار وجود ندارد اما به نظر می‌رسد کاهش نرخ بهره یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها باشد.
از سوی دیگر افزایش امیدواری‌ها به رسیدن به توافقی بر سر مساله برگزیت بین انگلیس و اتحادیه اروپا باعث تقویت ارزش یورو و پوند در برابر دلار شد. بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس که گفته است برگزیت باید در هر شرایطی تا پایان ماه اکتبر اتفاق بیافتد، پیشنهاد در نظر گرفتن استثناهایی برای منطقه ایرلند شمالی را به اتحادیه اروپا داده است.ارزش هر یورو با ۰.۱۵ درصد افزایش به ۱.۰۹۸ دلار رسید تا ارزش یورو در برابر دلار طی این هفته ۰.۳۴ درصد افزایش یافته باشد. به مانند یورو، دیگر ارز مهم اروپایی یعنی پوند نیز در برابر دلار دست به پیشروی زد تا جایی که هر پوند با ۰.۲ درصد افزایش به ۱.۲۲۸۰ دلار رسید. هر فرانک نیز به ازای ۱.۰۰۰۷ دلار مبادله شد.ارزش دلار آمریکا در برابر همتای کانادایی افزایش و همتای سنگاپوری افزایش یافت تا جایی که هر دلار آمریکا به ترتیب به ازای ۱.۳۳۳۵ و ۱.۳۸۰۲ دلار کانادا و سنگاپور معامله شد.
در حال حاضر، میزان بدهی‌های آمریکا اکنون از ۲۲ تریلیون دلار عبور کرده است. به گزارش سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان بدهی‌های این کشور تا پایان ماه سپتامبر به ۲۲ تریلیون و ۶۳۲ میلیارد و ۶۴۴ میلیون ۳۹۴ هزار دلار رسیده است. میزان بدهی هر شهروند آمریکایی تا پایان ماه سپتامبر به طور متوسط ۶۸ هزار و ۶۳۷ دلار و میزان بدهی هر مالیات دهنده آمریکایی به طور متوسط ۱۸۳ هزار و ۶۲۵ دلار بوده است.
کسری بودجه دولت آمریکا تا پایان ماه سپتامبر به یک تریلیون و ۱۸ میلیارد و ۷۳۱ میلیون دلار رسیده است تا بدین ترتیب نسبت کسری بودجه به تولید ناخاص داخلی این کشور به ۴.۷۳۶ درصد برسد. بین بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۹ بیشترین کسری بودجه آمریکا مربوط به سال ۲۰۱۰ با ۸.۹۶۵ درصد و بیشترین مازاد بودجه مربوط به سال ۲۰۰۰ با ۲.۳۷ درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.
در حال حاضر بزرگ‌ترین اقلام بودجه‌ای آمریکا شامل: مراقبت‌های درمانی با ۱ تریلیون و ۱۷۶ میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار، امنیت عمومی با ۱ تریلیون و ۳۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، هزینه های دفاعی با ۶۴۳ میلیارد و ۸۸۴ میلیون دلار و پرداخت مستمری بازنشستگان با  ۲۸۷ میلیارد و ۹۴۲ میلیون دلار است.
هم‌چنین تا پایان ماه سپتامبر، میزان مجموع بدهی های دولتی و غیردولتی آمریکا معادل ۷۳ تریلیون و ۹۰۶ میلیارد و ۳۴۱ میلیون دلار بوده است که نشان می دهد سهم هر شهروند آمریکایی از مجموع  بدهی‌های این کشور به طور متوسط ۲۲۴ هزار و ۱۵۳ دلار و سهم هر خانواده آمریکایی از بدهی‌ها به طور متوسط معادل ۸۷۳ هزار و ۶۲۳ دلار است.
طی این مدت، اوراق قرضه آمریکایی در اختیار کشورهای خارجی به ۶ تریلیون و ۶۹۱ میلیارد و ۳۸۴ میلیون دلار رسیده است.
از لایحه کاهش مالیاتی دولت ترامپ که سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش بدهی دولت این کشور یاد می‌شود. طبق پیش‌بینی‌ها، لایحه کاهش مالیاتی در طول ۱۰ سال باعث افزایش ۱.۵ تریلیون دلاری بدهی این کشور خواهد شد. 
استفاده آمریکا از دلار بعنوان سلاح اشتباه است.
همچنين ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تلاش آمریکا برای استفاده از دلار به عنوان یک سلاح سیاسی را اشتباه خواند.
به گزارش تاس، ولادیمیر پوتین این موضوع را در یک نشست عمومی درحاشیه مجمع هفته انرژی روسیه بیان کرد.رئیس جمهور فدراسیون روسیه در نشست عمومی مجمع هفته انرژی در مسکو گفت: ما شاهد تلاش برای استفاده از دلار به عنوان یک سلاح سیاسی هستیم که فکر می کنم این یک اشتباه بسیار بزرگ دیگر است.پیش از این دلار در سراسر جهان از اعتماد و اعتبار برخوردار بود و یک ارز جهانی محسوب می‌شد.
وی افزود: به دلایلی، ایالات متحده شروع به استفاده از حساب های دلاری به عنوان ابزاری برای مبارزه‌های سیاسی و اعمال محدودیت در استفاده از دلار می‌کند، شما با دستان خود تیشه به ریشه درخت زدید.
در ماه ژوئن، ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه در نشستی از رهبران BRICS متشکل از برزیل، هند، چین، آفریقای جنوبی و روسیه خواست تا به استفاده از ارزهای ملی روی بیاورند.
از سوي ديگر،  سیگنال مندلکر، معاون وزیر خزانه داری آمریکا که طراح اصلی تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران است، از سمت خود کناره گیری کرد. سیگنال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، از مقام خود استعفا داد. وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای این موضوع را تایید کرد.
استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که مندلکر به این وزارت اجازه داد تا «نقشی محوری در مسائل امنیت ملی» ایفا کند و افزود: او هوادار دوآتشه در رابطه با استفاده از ابزارهای اقتصادی‌مان برای ساخت دنیایی امن‌تر است. مندلکر در دوران حضورش در وزارت خزانه‌داری تحریم‌های سنگینی را علیه ایران، ونزوئلا، کوبا و چندین شرکت و شخصیت روس اعمال کرد.وزارت خزانه‌داری اعلام کرد که مندلکر اعلام کرده بود که قصد دارد از مقام خود کناره گیری کرده و به بخش خصوصی منتقل شود.

كمترين ارزش یوان 

کارشناسان انتظار دارند ارزش یوان امسال به کمترین سطح خود در طول یک دهه اخیر برسد.  به گزارش رویترز، افزایش تنش‌های بین آمریکا و چین به دیگر مشکلات اقتصادی اژدهای زرد دامن زده است و رشد اقتصادی چین به یکی از کمترین سطوح خود در طول سه دهه اخیر رسیده است. در شرایطی که دولت این کشور وعده داده است اقدامات لازم را برای بازگشت رشد اقتصادی به سطوح نیرومند سال‌های قبل فراهم خواهد کرد، چشم انداز اقتصادی چین چندان روشن نیست.
از زمانی که واشنگتن، چین را در فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارز قرار داد، ارزش یوان در برابر دلار دو درصد افت کرده است و بانک مرکزی چین نیز نرخ برابری ۷ یوان به ازای هر دلار را هدف‌گذاری کرده است.
میشل اوری - مدیر مرکز تحقیقات بازارهای مالی در بانک "روبو بانک" گفت: یوان اکنون توسط بانک مرکزی در سطح فعلی حفظ شده است اما جنگ تجاری احتمالا بدتر خواهد شد. این مساله باعث افزایش فشارها بر روی یوان خواهد شد و اگر این اتفاق بیافتد، خبر بدی برای تمامی ارزهای نوظهور خواهد بود.
در نظرسنجی رویترز از ۶۰ کارشناس ارزی، ۳۱ نفر معتقدند که ارزش یوان تا پایان سال بیش از میزان فعلی کاهش خواهد یافت و ۲۹ نفر نیز معتقد بوده اند که ارزش یوان در محدوده ۷.۱۵ حفظ خواهد شد.
مارتین راسموسن- کارشناس مسائل چین در موسسه " کپیتال اونومیکس" - گفت: فکر می‌کنم نشانه‌هایی وجود دارد که ما را به رسیدن به یک توافق تجاری محدود امیدوار کند. اگر مسائل مربوط به مالکیت معنوی حل شود،  تاثیر مثبتی بر روی نرخ برابری یوان در مقابل دلار خواهد داشت.
با توجه به تصمیم احتمالی واشنگتن برای محدود کردن جریان سرمایه ورودی به چین، طرف چینی مجبور به اتخاذ رویکرد سخت‌گیرانه‌تر متقابل علیه سرمایه گذاری چینی ها در آمریکا خواهد شد. البته به گفته میشل اوری، طرف چینی در این زمینه با محدودیت‌های بیشتری مواجه است؛ آن‌ها باید اقدامات متقابل لازم را انجام دهند اما محدودیت‌هایی در جلوگیری از خروج سرمایه خواهند داشت. 

درخواست کنگره برای توسعه ارز دیجیتالی

همچنين دو نفر از نمایندگان کنگره آمریکا با ارسال نامه به رئیس بانک مرکزی این کشور خواستار معرفی یک ارز دیجیتالی توسط این نهاد شدند.
به گزارش کوین دسک، بیل فوستر و فرنچ هیل، دو نفر از نمایندگان جمهوری خواه مجلس آمریکا با اشاره به تلاش کشورهای مختلف برای راه اندازی ارزهای دیجیتالی از جروم پاول- رئیس بانک مرکزی این کشور - خواستند کار بر روی معرفی ارز دیجیتالی فدرال رزرو را آغاز کند.
آن‌ها در این نامه نوشته‌اند: فدرال رزرو به عنوان بانک مرکزی آمریکا از توانایی و بی طرفی کامل برای معرفی و راه اندازی یک ارز دیجیتالی ملی در آمریکا بهره‌مند است. ما نگرانیم که در بلندمدت، نقش دلار در برابر پول‌های بدون پشتوانه مجازی تضعیف شود.
در این نامه با اشاره به این که اکنون ۴۰ کشور در جهان در حال مطالعه بر روی استفاده از ارزهای دیجیتالی هستند، اعلام شده است که اکنون برخی از متحدان نزدیک آمریکا نیز از ایده راه اندازی یک ارز دیجیتالی با پشتوانه های مختلف برای جایگزینی دلار حمایت می کنند.  
نمایندگان مجلس آمریکا بدون اشاره مستقیم به پروژه ارز دیجیتالی فیس بوک موسوم به لیبرا نوشته‌اند: نباید اجازه دهیم که تنها شرکت‌های خصوصی روی مساله ارز دیجیتالی کار کنند. چنین کاری باعث می‌شود تا معالات ارزی از نظارت‌های قضایی دور بماند.
علاوه بر کنگره آریکا، مقامات وزارت خزانه داری آمریکا و حتی کشورهای اروپایی نیز نسبت به توسعه پروژه ارز دیجیتالی لیبرا ابراز نگرانی کرده‌اند. پیش‌تر، توماس جوردن- رئیس بانک مرکزی سوئیس - که در یک همایش پولی در شهر زوریخ سوئیس سخنرانی می کرد، با هشدار نسبت به ارزهای دیجیتالی گفته بود که پروژه‌هایی نظیر ارز مجازی فیس بوک موسوم به "لیبرا" می‌تواند بر توانایی‌های این بانک و یا بانک‌های مرکزی دیگر برای کنترل سیاست‌های پولی تاثیر بگذارد.
 برونو لو مر - وزیر دارایی فرانسه - نیز گفته است این کشور در همکاری با آلمان تلاش خواهد کرد جلوی فعالیت لیبرا در اروپا را بگیرد. سیگال ماندکلر- معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی - نیز گفته است تا زمانی که فعالیت ارزهای دیجیتالی نظیر لیبرا تحت نظارت کامل قرار نیگرند، با آن‌ها مخالفت خواهد شد.

استخراج بیت کوین مجاز شد

از سوي ديگر،  مدیرعامل برق استان تهران از قانونی شدن فعالیت استخراج رمز ارز‌ها طبق تصمیم هیأت وزیران خبر داد و گفت: تعرفه برق مصرفی مراکز تولید ارز دیجیتال با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه و دریافت می‌شود.
حاجی رضا تیموری مدیرعامل شرکت برق استان تهران از قانونی شدن فعالیت استخراجبیت کوین خبر داد و اظهار کرد: بر اساس تصمیم هیئت وزیران فعالیت استخراج رمز ارز‌ها مجاز شناخته شد.سرمایه‌گذاران در صورت دریافت مجوز از اداره صنعت معدن و تجارت می‌توانند به ادارات برق شهرستان‌های تابعه در هر استان مراجعه و با خرید برق دائم صنعتی به صورت مجاز از شبکه‌های برق استفاده کنند.
تیموری درباره تعیین تکلیف دستگاه‌های ماینر ضبط شده عنوان کرد: با توجه به اینکه سرمایه گذاران از برقصنعتی و کشاورزی استفاده می‌کردند ما به تفاوت بهای برق مصرفی آن‌ها با تعرفه سایر مصارف محاسبه و ازصاحبان این دستگاه‌ها ۹۰ میلیارد ریال دریافت شده است.
مدیرعامل برق استان تهران برق مصرفی برای تولید هربیت کوین را ۷۲ هزار کیلووات ساعت دانست و گفت: تعرفه برق مصرفی مراکز تولید ارز دیجیتال با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه و دریافت می‌شود.
وی فعالیت در زمان اوج بار را ممنوع اعلام و خاطرنشان کرد: ساعات و زمان اوج مصرف برق در طی سال تعیین، ابلاغ و مصرف برق توسط واحد‌های عملیاتی از طریق کنتور‌های هوشمند کنترل می‌شود.در شهر‌های تابعه استان تهران تا کنون ۱۲۶ مزرعه تولید بیت کوین به صورت غیرمجاز کشف شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: