:
كمينه:۱°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
تقويت دلار به دنبال افزايش تنش ها در جهان
با اعلام قيمت دلار 11490 توماني و نرخ اونس جهاني طلا 1517 دلاري، قيمت طلا و سكه تقريبا روند با ثبات قبلي را طي كرد و نرخ ها اندكي افزايش داشت و مظنه مثقال طلاي 17 عيار يا طلاي آبشده به 1 ميليون و 778 هزار، هرگرم طلاي 18 عيار معادل 410 هزار تومان، سكه امامي 4 ميليون و 65 هزار، سكه طرح قديم 4 ميليون و 30 هزار، نيم سكه 2 ميليون و 70 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 270 هزار و سكه گرمي 900 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۱۵۲۵
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
اقتصاد گردان - روز 30 شهريور 98، با وجود اعلام تحريم بانك مركزي و احتمالا بررسي تحريم ساير بانك ها،  بازار ارز و طلا بدون واكنش به اين اخبار، همچنان روند با ثبات خود را طي كرد و نرخ ها نسبت به روز قبل شاهد تغيرات نبودند. با اعلام قيمت دلار 11490 توماني و نرخ اونس جهاني طلا 1517 دلاري، قيمت طلا و سكه تقريبا روند با ثبات قبلي را طي كرد و نرخ ها اندكي افزايش داشت و مظنه مثقال طلاي 17 عيار يا طلاي آبشده به 1 ميليون و 778 هزار، هرگرم طلاي 18 عيار معادل 410 هزار تومان، سكه امامي 4 ميليون و 65 هزار، سكه طرح قديم 4 ميليون و 30 هزار، نيم سكه 2 ميليون و 70 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 270 هزار و سكه گرمي 900 هزار تومان معامله شد. 

 صرافي هاي مجاز بانكي نيز نرخ فروش دلار را 11450 و نرخ خريد دلار را 11350 تومان، نرخ فروش يورو را 12750  و نرخ خريد يورو را 12650 تومان اعلام كردند.  نرخ لحظه اي دلار در سامانه سنا به 11450 و يورو به 12750 تومان رسيد. بازار سنا نرخ ميانگين ارزهاي معامله شده در تاريخ 28 شهريور را براي دلار 11412،  يورو 12655، درهم 3129، يوآن 1672، پوند 13997، لير تركيه 2092 تومان اعلام كرده است. 
بانک‌ها روز 30 شهریورهر دلار آمریکا را ۱۱ هزار و ۳۰۲ تومان و هر یورو را به قیمت ۱۲ هزار و ۵۲۰ تومان می‌خرند. قیمت خرید هر پوند انگلیس در بانک‌ها نیز ۱۴ هزار و ۱۴۶ تومان است. قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۲ هزار و ۶۹۴ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۳ هزار تومان می‌رسد.
همچنين مقایسه عملکرد بازارهای سهام، ارز و سکه بیانگر این است که تا پايان هفته قبل، بازار سهام در این مدت با ۶۴.۶۵ درصد رشد، بیشترین سود را نسبت به بازارهای ارز و سکه نصیب خود کرده است. این در حالی است که در این مدت بازار ارز(دلار) با افت ۱۲.۵ درصدی و بازار سکه با کاهش ۱۲.۶ درصدی مواجه بوده‌اند. این در حالی است که در هفته‌ای که گذشت نیز بازار سرمایه افت ۱.۹درصدی، بازار ارز(دلار) رشد یک درصدی و بازار سکه کاهش ۰.۱ درصدی را نصیب سرمایه فعالان خود کرده‌اند.

رتبه خرید طلا توسط ایرانی‌ها در جهان

طلا فلز گران بهایی است که طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد؛ عده ای از آن برای سرمایه‌گذاری و عده‌ای از آن برای تزئین و زیبایی استفاده می کنند اما مصرف آن در برخی از کشورهای جهان بیش از استاندارد جهانی است. بررسی ها نشان می‌دهد كه ایران در میان ۱۰ کشور عمده خریدار طلا در جهان جای دارد .
محمد کشتی آرای پیش از این درباره میزان تولید مصنوعات طلا و ذخایر این صنعت در کشور اظهارداشت: بررسی ها نشان می دهد که با افزایش قیمت طلا، میزان ذخایر طلای خانگی در ایران رو به افزایش گذاشته و طبق برآورد ما 200 تن ذخایر خانگی داریم. گزارش بیزینس اینسایدر نشان می دهد مردم ایران از سال 2016 تا کنون یکی از بزرگترین خریداران طلا بوده اند و تا کنون توانسته اند این جایگاه را حفظ کنند و حتی در سال 2017 میزان خرید طلا ایرانیان نسبت به سال گذشته 4 درصد افزایش داشته است.در این فهرست چینی ها رتبه اول خرید طلا در جهان را از آن خود کرده اند.

نگهداری ارز خانگی به ضرر مردم است

از سوي ديگر،  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به واگذاری اختیارات تثبیت نرخ ارز و سیاست‌های ارزی به بانک مرکزی از سوی رییس‌جمهور، گفت: استمرار در نگهداری ارز خانگی به ضرر مردم است.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفتگو با ایبِنا با اشاره به واگذاری اختیارات تثبیت نرخ ارز و سیاست های ارزی به بانک مرکزی از سوی رییس جمهور، گفت: تفویض این اختیار در جهت موفقیت های بیشتر بانک مرکزی بوده و باعث می شود راهی را که در پیش گرفته به خوبی ادامه دهد.
نماینده مردم رشت در مجلس، با بیان اینکه پیش بینی این است که در آینده باز هم با این رویه کاهش نرخ را داشته باشیم، افزود: چیزی به نام سود دیگر در نگهداری ارز خانگی وجود ندارد، از اینرو مردم باید منتظر ریزش نرخ ها باشند.
جعفرزاده ایمن آبادی با تاکید بر اینکه بالاترین نرخ ارز متناسب با فوب خلیج فارس ۸ الی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان است، تصریح کرد: پیش بینی ما این است که تثبیت نرخ ارز و کاهش آن استمرار داشته و سیاست های بانک مرکزی جواب می دهد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: مردم باید با هوشیاری نسبت به عرضه ارز خانگی خود به بازار اقدام کنند، زیرا بازار بیش از این کشش نداشته و افزایشی نخواهد داشت. 
وی با بیان اینکه مردم با نگهداری ارز متضرر خواهند شد، گفت: به کرات گفته ایم که اکنون نیز نرخ تعیین شده برای ارز در بازار نرخ بالایی بوده و حباب دارد، از اینرو تلاطم بازار ارز دوره خود را طی کرده و همه کارشناسان اقتصادی بر این مهم اتفاق نظر دارند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: استمرار نگهداری دلار چیزی به جز ضرر برای مردم نخواهد داشت، از اینرو مردم سرسختی در عرضه ارز به بازار نباید داشته باشند.

توقف روند نزولی دلار در بازارهای جهانی

 همچنين افزایش تنش‌ها در سطح جهانی باعث تقویت دلار شده است. به گزارش رویترز، معامله گران ارزی با توجه به تصمیم شوکه کننده طرف چینی برای لغو دیدار با کشاورزان آمریکایی و افزایش تنش های منطقه‌ای خواهان خرید دلار بیشتری شدند و این مساله باعث توقف روند نزولی دلار در بازارهای جهانی شد.
ارز ژاپنی به همراه پوند تنها ارزهای مهمی بودند که ارزش آن ها در برابر اسکناس سبز تقویت شد تا جایی که در آخرین روز از معاملات هفتگی بازارهای ارزی جهانی هر دلار به ۱۰۷.۵۶۰۷ ین رسید تا از کانال ۱۰۸ ین عقب‌نشینی کند. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۷۷۳ دلار مبادله شد تا ارزش دلار استرالیا به کمترین سطح سه هفته اخیر برسد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۱ درصد افزایش به ۹۸.۳۹ واحد رسید. ریچارد فالکن‌هال، استراتژیست ارزی در موسسه " اس ای بی" گفت: تا زمانی که چشم انداز اقتصاد جهانی نامطمئن است و تنش های ژئوپلتیکی کاهش نیافته اند، انتظار داریم روند کنونی بازار ارز ادامه داشته باشد. پیش بینی ما این است که دلار امسال به روند صعودی خود ادامه خواهد داد و ارزهای نوظهور ضعیف باقی خواهند ماند.
از سوی دیگر پس از آن که ژان کلود یونکر، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در مساله برگزیت از محتمل بودن دستیابی به توافق خروج تا پیش از سی و یکم اکتبر خبر داد، ارزش پوند در برابر دلار با ۰.۵۹ درصد افزایش به ۱.۲۴۸ دلار رسید و در یکی از بالاترین سطوح خود در شش هفته اخیر ایستاد. پیش‌تر  بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس گفته بود این کشور را تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا در سی و یکم اکتبر خارج خواهد کرد. مجلس این کشور شدیدا با خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا مخالف است و لایحه‌ای را در این خصوص برای الزام دولت به حصول توافق با اتحادیه اروپا پیش از ترک این اتحادیه تصویب کرده و به تایید ملکه رسانده است.
بر خلاف پوند، دیگر ارزهای اروپایی یعنی یورو و فرانک سوئیس در برابر دلار عقب نشینی کردند تا جایی که هر یورو به ۱.۱۰۰۷ دلار رسید و فرانک نیز به ازای ۱.۰۰۹ دلار مبادله شد. ارزش دلار آمریکا در برابر همتایان کانادایی و سنگاپوری خود نیز تقویت شد تا جایی که هر دلار آمریکا به ترتیب به ازای ۱.۳۲۶۱ و ۱.۳۷۷۲ دلار کانادا و سنگاپور معامله شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: