:
كمينه:۱°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
رئيس كل بانك مركزي: روی اینستکس حساب نمی‌کنیم
در بازار طلا و سكه نيز با اعلام قيمت اونس جهاني به نرخ 1502 دلار، مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آبشده به 1 ميليون و 765 هزار، طلاي 18 عيار به 407 هزار تومان، قيمت سكه طرح جديد نيز 4 ميليون و 32 هزار، نيم سكه 2 ميليون و 60 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 260 هزار، سكه گرمي 890 هزار تومان معامله شده است
کد خبر: ۱۴۱۳۸۹
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
اقتصاد گردان - رییس کل بانک مرکزی با اشاره به تلاش برای مبادلات بانکی بدون سوئیفت و دلار، گفت: اکنون بخش مهمی از مبادلات ایران با روسیه، ترکیه و عراق با پول ملی انجام می‌شود.

 عبدالناصر همتی اظهار داشت: تلاش دولت آمریکا برای وضع محدودیت‌ها و تحریم‌های متعدد به حذف تدریجی دلار از صحنه مبادلات بین‌المللی کمک کرده است.
وی افزود: در مذاکراتی که با مسئولین روسیه و ترکیه با هدایت رییس جمهور انجام شد به این نتیجه رسیدیم که دو کشور به دنبال آن هستند که از سوئیفت و مبادله با دلار اجتناب کنند.در حال حرکت به این سمت هستیم که اولا مبادلات دو کشور براساس پیام‌رسان‌های مالی بانک‌های دو کشور انجام شود و دوم اینکه براساس پول ملی مبادلات خود را انجام دهیم. اکنون بخش مهمی از مبادلات با روسیه و ترکیه با پول ملی انجام می‌شود و مبادلات با عراق نیز بر مبنای پول ملی است.
همتی افزود: پوتین پیشنهاد مبادله با اوراسیا از طریق سامانه مبادلات بانکی را پذیرفت . به رئیس‌جمهور روسیه پیشنهاد دادیم که امور تجاری و بانکی با ۶ کشور عضو اتحادیه اوراسیا از طریق سامانه مبادلات بانکی انجام شود که این پیشنهاد پذیرفته شد.نتیجه تلاش‌های دولت امریکا و اعمال تحریم‌ها و فشارها این است که دلار از صحنه مبادلات بین الملی حذف شود، ما به دنبال دور زدن سوئیفت و اینکه  انجام مبادلات از طریق پیام‌رسان‌های مالی بانک‌های دو کشور انجام شود، هستیم . شرایط جدیدی در روابط بانکی کشورهای منطقه در حال شکل‌گیری است که در صدد تقویت آن هستیم و به تدریج مبالات پول ملی از طریق پیام‌رسان‌های داخلی انجام شده و سوئیفت در آن نقشی نخواهد داشت.
وی گفت: در این مذاکرات  بحث اصلی این بود که این دو کشور تلاش دارند تا از مبادله از طریق سوئیفت و دلار اجتناب کنند و مبادلات براساس بانک‌های دو کشور انجام شده و سوئیفت دور زده شود. اکنون بخش قابل توجهی از مبادلات با روسیه و ترکیه از طریق پول ملی است. مبادلات با عراق نیز از طریق پول ملی انجام می‌شود. این روند را می‌توانیم توسعه دهیم.
همتی درباره آخرین وضعیت اجرای اینستکس تصریح کرد: در زمینه اینستکس کار مهمی اتفاق نیفتاده و به آن امیدی نداریم. ما برای اینکه اعلام کنیم که آماده تجارت با اروپا هستیم، پیشنهاد اینستکس را پذیرفتیم و نهاد آن را هم در ایران ایجاد کردیم . مسئولان این نهاد به ایران می آیند، ولی اتفاقی رخ نمی‌دهد. خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم و برنامه‌هایمان را براساس توانمندی خود طراحی کرده‌ایم. اگر اینستکس نتیجه داد از آن استفاده می‌کنیم و اگر جواب نداد علاقه نداریم فشار وارد کنیم تا اینستکس اجرایی شود.
در همين رابطه، رییس جمهوری نيز با اشاره به برقراری روابط بانکی بدون سوئیفت با برخی از کشورها گفت: رابطه با پول ملی را در ترکیه، روسیه و کشورهایی مثل عراق شروع کردیم.خوشحالیم که امروز روابط بانکی ما با برخی از کشورها بدون سوئیفت انجام می‌شود. زمانی کشورهای غربی فکر می‌کردند رابطه بانکی یعنی سوئیفت و اگر ما را از آن محروم کنند، روابط و تسهیلات بانکی از بین می‌رود اما امروز جایگزین سوئیفت فعال شده و روابط بانکی با روسیه و در آینده با کشورهای اوراسیا و سایر کشورهای منطقه را می‌توانیم از این طریق انجام دهیم. رابطه با پول ملی را در ترکیه، روسیه و کشورهایی مثل عراق شروع کردیم و با این اقدام می‌توانیم بسیاری از مشکلات را پشت سر بگذاریم. روحانی خاطرنشان کرد: یک مبارزه جدی با دلار دنیا آغاز شده و اگر این روند کمی ادامه پیدا کند، سلطه آمریکا بر بازارهای پولی و مالی دنیا و بر سیستم بانکی تضعیف شده و از بین خواهد رفت.

دلالی در بازار ارز به حداقل رسید

 از سوي ديگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تایید سیاست‌های بانک مرکزی در ساماندهی ارزی، گفت: دلالی در بازار ارز به حداقل ممکن رسیده است.
احمد انارکی محمدی در گفتگو با ایبِنا با تایید عملکرد بانک مرکزی در ساماندهی بازار ارز و سکه، گفت: مدیریت مناسب بانک مرکزی و سیاست گذاری های صحیح توانسته بازار را به ثبات قیمتی نزدیک کند.
نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نگهداشتن ثبات قیمتی در بازار سکه و ارز مهم‌ترین اصل در شرایط فعلی است، افزود: اینکه در شرایط کنونی بازار از تلاطم ها به دور باشد می‌تواند قیمت در بازارهای مختلف را به ثبات نزدیک کند.
وی با تاکید بر اینکه قیمت ارز باید کاهش یابد، تصریح کرد: اقدامی که بانک مرکزی در ماه های اخیر در خصوص کاهش نرخ ارز و ایجاد ثبات قیمتی انجام داده این انتظار را ایجاد می کند که روند کاهش نرخ ها ادامه یابد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه سیاست های جدید بانک مرکزی توانسته دلالی ها در بحث خرید و فروش ارز را به حداقل ممکن برساند، گفت: وقتی دلالی در حوزه ارزی به صفر برسد به طور حتم تقاضای واقعی بر بازار حاکم شده و تلاطم قیمتی به حداقل ممکن می رسد.
انارکی محمدی ادامه داد: با مشخص شدن تقاضای واقعی در بازار ارز قیمت ها به سمت واقعی شدن حرکت خواهد کرد و به این ترتیب حباب نرخ ارز خواهد ترکید.


نرخ ها در بازار 

روز چهار شنبه 27 شهريور 98 و چند روز پس از تحولات سياسي منطقه و عربستان، با وجود آن كه شاخص بورس كاهش 8 هزار واحدي داشته، اما بازار ارز و طلا و سكه همچنان با ثبات است. قیمت ارز اگرچه نسبت به روزهاي گذشته اندکی با افزایش همراه بوده اما همچنان همان روند آرام و بدون التهاب و نوسان را طي مي كند. صرافی‌های مجاز بانک مرکزی نیز قیمت خرید دلار را ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت فروش آن را ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان، قيمت خريد هر یورو را به قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان و فروش يورو  را ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام كردند. در بازار آزاد نيز دلار 11430 تومان معامله شد.  
در سامانه سنا نيز نرخ لحظه اي دلار به 11400 تومان و يورو به 12700 تومان رسيد. سامانه سنا ميانگين نرخ هاي معامله شده در روز سه شنبه را نيز براي دلار  11316، يورو 12630، درهم 2992، يوآن 1721، پوند 14052، لير تركيه 2082 تومان اعلام كرده است. 
در بازار طلا و سكه نيز با اعلام قيمت اونس جهاني به نرخ 1502 دلار، مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آبشده به 1 ميليون و 765 هزار، طلاي 18 عيار به 407 هزار تومان، قيمت سكه طرح جديد نيز 4 ميليون و 32 هزار، نيم سكه 2 ميليون و 60 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 260 هزار، سكه گرمي 890 هزار تومان معامله شده است.  
در بازار ارز رسمي نيز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۰ ارز مانند یورو و پوند نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۱۳ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۱۳ ارز دیگر نیز ثابت ماند.هر دلار آمریکا برای چهارشنبه ۲۷ شهریورماه ۹۸ بدون تغییر ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۳۱۷ ریال افزایش ۵۲ هزار و ۴۵۲ ریال و هر یورو نیز با ۲۴۰ ریال رشد ۴۶ هزار و ۲۳۸ ریال ارزش‌گذاری شد

قیمت طلا منتظر علامت بانک مرکزی آمریکا

قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی که سرمایه‌گذاران منتظر معلوم شدن موضع سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا بودند، تغییری نداشت و ثابت ماند.
به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۵۰۲ دلار و ۷۰ سنت ایستاد.در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۵۱۰ دلار و ۷۰ سنت رسید.
کاهش شدید قیمت نفت نیز تقاضا برای طلا به عنوان دارایی مطمئن را ضعیف کرد. عربستان سعودی پس از حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی این کشور به بازارها اطمینان داد تولیدش را تا پایان ماه جاری احیا خواهد کرد. طلا در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی به پناهگاه امنی برای سرمایه تبدیل شده و با افزایش تقاضا روبرو می‌شود.
با این حال سرمایه گذاران نگران ماندند که این خبر ممکن است بانک مرکزی آمریکا را از کاهش بیشتر نرخهای بهتر منصرف کند.
اقتصاددانان و تحلیلگران انتظار دارند بانک مرکزی آمریکا تحت تاثیر ریسکهای ناشی از جنگ تجاری آمریکا و چین، کاهش ۲۵ واحدی نرخ‌های بهره را اعلام کند که دومین دور کاهش نرخ‌ها پس از اقدام سیاست‌گذاران آمریکایی در ژوییه خواهد بود. کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا پس از پایان این نشست برگزار می‌شود.
بر اساس گزارش رویترز، شاخص ام اس سی آی بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن ۰.۱۳ درصد رشد کرد و دلار در برابر سبدی از ارزهای رقیب ثابت ماند و در ۹۸.۲۸ واحد ایستاد.
به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در محدوده ۱۴۸۸ تا ۱۵۲۳ دلار خنثی مانده است و خروج از این محدوده به قیمت طلا جهت حرکت مشخصی خواهد داد.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۹۳۷ دلار و ۶۲ سنت رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۷ دلار و ۹۵ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، ۱۵۹۰ دلار و ۶۵ سنت معامله شد.با وجود صعود در برابر بسیاری از ارزها، ارزش دلار در برابر یورو و پوند کاهش یافت.
به گزارش رویترز، معامله گران ارزی با در پیش بودن جلسه هفتگی مدیران ارشد بانک مرکزی آمریکا تصمیم گرفتند با احتیاط بیشتری اقدام به خرید و فروش ارز کنند تا نتیجه این جلسه مشخص شود. هر چند که انتظار بسیار بالایی برای کاهش مجدد نرخ بهره وجود دارد اما میزان این کاهش هنوز مشخص نیست.
دلار در معاملات روز چهارشنبه بازارهای ارزی آسیا به ۱۰۸.۱ ین رسید تا کماکان در کانال ۱۰۸ باقی بماند و در برابر همتای استرالیایی، هر دلار استرالیا با ۰.۰۷ درصد کاهش به ازای ۰.۶۸۶ دلار آمریکا مبادله شد. با این حال کاهش ارزش دلار در برابر یورو و پوند باعث شد تا شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۰۲ درصد کاهش به ۹۸.۲۴۲ واحد برسد.
یوکیو ایشیزوکی، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه گ میزوهو سکیوریتیز" گفت: اگر شاهد اتفاق غیرمنتظره‌ای در خصوص جلسه فدرال رزرو نباشیم، احتمالا در کوتاه مدت شاهد افزایش عرضه دلار خواهیم بود و این مساله به نفع ین خواهد بود.
از سوی دیگر پس از آن که بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در یک عقب‌نشینی آشکار اعلام کرد در خصوص مساله برگزیت تابع قانون خواهد بود، ارزش پوند در برابر دلار با جهش چشم گیر ۰.۶ درصدی به ۱.۲۴۹۷ دلار رسید و در بالاترین سطح شش هفته اخیر خود ایستاد. پیش‌تر جانسون گفته بود انگلیس را تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا در سی و یکم اکتبر خارج خواهد کرد. مجلس این کشور شدیدا با خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا مخالف است و لایحه‌ای را در این خصوص برای الزام دولت به حصول توافق با اتحادیه اروپا پیش از ترک این اتحادیه تصویب کرده و به تایید ملکه رسانده است.
یورو دیگر ارز اروپایی نیز با استقبال از رای اعتماد پارلمان اروپا به کریستین لاگارد، رئیس جدید بانک مرکزی اروپا و عقب‌نشینی نخست وزیر انگلیس در کانال جدید خود تقویت شد و به ازای ۱.۱۰۷۲ دلار مبادله شد.ارزش دلار آمریکا در برابر همتایان کانادایی و سنگاپوری خود تقویت شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: