:
كمينه:۲۳°
بیشینه:۳۵°
به‌روز شده در: ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۴
مشاور وزیر نیرو با اشاره به این‌که مراجع مختلف درباره میزان مصارف آب آمارهای متفاوتی را ارایه داده‌اند، گفت: هر یک از مسئولان و ارگان‌های ذی‌ربط عدد متفاوتی را در این باره ارائه می‌کنند و به نظر می‎رسد این عدم تفاهم به تصمیم‌گیری‌ها لطمه می‌زند.
کد خبر: ۱۴۱۲۹۵
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
اقتصادگردان- مهدی ضرغامی در سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی اظهار کرد: وزارت نیرو به بیش از صدها ایستگاه سازمان هواشناسی دسترسی ندارد و تعداد زیادی ایستگاه هواشناسی نیز در گستره کشور در جاهای صعب‌العبور ثبت می‌شود که سازمان هواشناسی به آن دسترسی ندارد. 

وی اضافه کرد: با همین وضعیت نیز جوانانی هستند که به کمک علم هیدرولوژی کارهای خوبی را انجام داده‌اند.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو درباره عملیاتی شدن طرح احیا و تعادل بخشی مصر است، گفت: طبق برنامه ششم باید ۱۱ میلیارد متر مکعب از آب‌های زیر زمینی بازگردانده شود، از طرفی نیز مقرر شده است که خود کفایی کشاورزی را از ۶۵ به ۹۵ درصد برسانیم و باغات را در اراضی شیب دار ۵۰۰ هزار هکتار توسعه دهیم که برای این امر نیز 20 الی 30 میلیارد بارگذاری بیش‌تر روی آب تجدیدپذیر اعمال می‌شود و این دو مغایر هم هستند. 

 وی بیان کرد: با گذشت نیمی از سال جاری هنوز بیلان مصوب و رسمی نداریم و انجمن هیدرولوژی و سایر انجمن‌ها می‌توانند در این راستا کمک کرده و این بیلان رسمی را مطالبه و ثبت و بررسی کنند. 

ضرغامی در پایان بر ضرورت تعریف دقیق از مفاهیم برداشت، مصرف، تبخیر و تعرق مفید و غیر مفید و حسابداری آب تاکید کرد. 

رحیم میدانی، معاون سابق وزیر نیرو نیز در این کنفرانس با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در حوزه آب اظهار کرد: با توجه به شرایط ویژه کشور در دولت یازدهم بر روی اقدامات نرم افزاری در حوزه آب تمرکز و به حوزه‌های مغفول حوزه آب توجهی ویژه شد.

 وی افزود: تعیین آب قابل برنامه‌ریزی ابلاغیه وزارت نیرو در دولت یازدهم و تهیه و ابلاغ نظام‌نامه‌ای تحت عنوان "نظام نامه مدیریت سیلاب در وزارت نیرو" از جمله اقدامات در این زمینه بود.

وی خاطرنشان کرد: انباشت اثرات خشکسالی‌های مستمر در قالب حوضه‌های آبریز کشور، خشک شدن اغلب تالاب‌های مهم کشور به ویژه در استان خوزستان، کاهش شدید تراز و حجم آب دریاچه ارومیه و موضوع ریزگردها و ارتباط آن با مدیریت منابع آب در حوضه‌های آبریز داخلی و پروژه‌های سدسازی از اهم چالش‌هایی بود که دولت یازدهم در شروع به کار با آن رو به رو بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: