:
كمينه:۲۲°
بیشینه:۳۵°
به‌روز شده در: ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۴
امریکایی‌ها به‌خصوص مردم کالیفرنیا پس از حملاتی که علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی صورت گرفت احتمالا با قیمت‌های بالاتر بنزین روبه‌رو می‌شوند.
کد خبر: ۱۴۱۲۳۸
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
اقتصادگردان- حملات پهپادی علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی معادل پنج درصد از عرضه جهانی را مختل کرد و در معاملات روز دوشنبه، قیمت‌های نفت را حداکثر ۲۰ درصد بالا برد.

تحلیلگران پیش‌بینی کردند قیمت بنزین در امریکا طی روزهای آینده احتمالا افزایش پیدا خواهد کرد. بهای معاملات آتی بنزین امریکا در معاملات روز یک‌شنبه بیش از ۱۰ درصد جهش پیدا کرده بود. طبق آمار رسمی، میانگین قیمت معمولی بنزین در امریکا دو دلار و ۵۷ سنت در هر گالن است. با این حال خودروسواران کالیفرنیایی که ۱۳۰۰۰ کیلومتر از عربستان سعودی فاصله دارند ممکن است لطمه بیشتری ببینند زیرا پالایشگاها در این ایالت به دلیل عدم وجود خطوط لوله‌ای که آنها را به ایالت‌های نفت‌خیزی مانند تگزاس متصل کند، به‌شدت به واردات نفت متکی هستند.

عربستان سعودی بیش از هفت میلیون بشکه در روز نفت خام صادر می‌کند که مقصد عمده آن به آسیا است اما ۴۷ درصد از صادرات نفت عربستان سعودی به امریکا به منطقه وست کاست می‌رود. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی امریکا، این منطقه در مدت ۱۲ ماه منتهی به ژوئن به‌طور متوسط هر ماه ۱۱.۴۰ میلیون بشکه نفت عربستان سعودی را وارد کرد که عمده آن به شماری از پالایشگاه‌های مستقر در کالیفرنیا تحویل داده شد. پاتریک دیهان، مدیر تحلیل نفتی در شرکت گس بادی به رویترز گفت: تصور می‌کنم منطقه وست‌کاست بیش از سایر مناطق با تاثیر این رویداد بر قیمت‌ها مواجه خواهد شد زیرا میزان زیادی نفت عربستان سعودی را وارد می‌کند. طبق اعلام کمیسیون انرژی کالیفرنیا، حدود ۳۷ درصد از کل واردات نفت کالیفرنیا در سال ۲۰۱۸ از عربستان سعودی بوده است. کالیفرنیا به دلیل مقررات سخت‌گیرانه پس از هاوایی دومین قیمت بالای بنزین در امریکا را دارد که به سه دلار و ۶۳ سنت در هر گالن بالغ می‌شود. بر اساس گزارش رویترز، یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت عربستان سعودی، پالایشگاه شرکت شورون به ظرفیت ۲۴۵ هزار بشکه در روز در ریچموند کالیفرنیا و پالایشگاه ال سگوندو به ظرفیت ۲۶۹ هزار بشکه در روز در کالیفرنیا است. یک سخنگوی شورون به رویترز گفت: این شرکت نفت خام مورد نیازش را از منابع متعدد تامین می‌کند و برای تامین نیازهای بازار اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

امریکا بیش از ۶۴۰ میلیون بشکه نفت در ذخایر خود دارد که می‌تواند کمبود عرضه در نتیجه حملات انجام گرفته به عربستان سعودی را جبران کند. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا روز گذشته اعلام کرد وی با برداشت نفت از ذخایر نفت استراتژیک امریکا در صورت نیاز موافقت کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: