:
كمينه:۲۵°
بیشینه:۳۶°
به‌روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۴
در شرایطی با افت شدید درآمدهای نفتی دولت به دنبال کاهش هزینه های جاری است، شاهد تعدد برگزاری نمایشگاه‌های هزینه‌ساز و غیرضروری در وزارت راه و شهرسازی هستیم.
کد خبر: ۱۴۱۲۱۲
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸
اقتصادگردان- در حالی که تمام مسئولان وزارت راه و شهرسازی مهم‌ترین عامل عقب ماندگی پروژه‌های عمرانی را تنگناهای مالی و شرایط خاص اقتصادی می‌دانند و اعلام می‌کنند اما هزینه‌های غیرضروری این وزارتخانه از جمله تعدد برگزاری همایش‌ها،‌ نمایشگاه‌های غیرضروری ولو تخصصی و اخیرا هم نمایشگاه‌های بی‌ارتباط با ماموریت این دستگاه اجرایی لیست بلند بالایی دارد.   

آذر ماه سال گذشته سومین دوره نمایشگاه صنعت حمل ونقل و صنایع وابسته در مصلی تهران برگزار شد که اتفاقا در همان روزهای برگزاری این نمایشگاه، نمایشگاه دیگری از سوی سازمان بنادر و دریانوردی – یکی از سازمان‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی -  در کیش برگزار شد. هنوز چند روزی نگذشته بود که اولین نمایشگاه بین المللی مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری در مصلی تهران برگزار شد که تنها خروجی این نمایشگاه انعقاد چند تفاهمنامه بین سازمانی بود.

البته مهم ترین خبری که از این نمایشگاه منتشر شد برکناری ناگهانی سه معاون مسکنی وزارت راه و معرفی معاونین جدید در همان بحبوحه نمایشگاه مسکن بود.

حالا قرار است علاوه بر نمایشگاه‌های تخصصی غیرضروری که دستاوردی هم برای نمایش در این نمایشگاه معمولا وجود ندارد، نمایشگاه‌های غیر تخصصی هم برگزار شود. امروز مهدی عبوری،  معاون وزیر راه و شهرسازی از برگزاری همایش و نمایشگاه تبیین نقش وزارت راه و شهرسازی در دفاع مقدس در روزهای 31 شهریور تا هفتم مهرماه خبر داد و برگزاری این رویداد را در راستای تحقق محورهای اقتصاد مقاومتی اعلام کرد.       

می‌دانیم که برگزاری نمایشگاه‌ها به غیر از احتساب اجاره مکان چه هزینه‌های بالایی را به همراه دارد اما روح سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در خرج و مخارج دولت است و مقام معظم رهبری هم بارها در فرمایشات خود نسبت به کاهش هزینه‌های دولت اشاره کرده‌اند.  

وزارت راه و شهرسازی در حالی نمایشگاه چند روزه دفاع مقدس برگزار می‌کند که اساسا نهادهای متعددی به طور تخصصی در این حوزه مسئول برگزاری چنین رویدادهای مرتبط با حوزه دفاع مقدس هستند و این اقدام غیرتخصصی وزارت راه و شهرسازی به نوعی موازی کاری با عملکرد و ماموریت های این نهادهای تخصصی از جمله بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس  محسوب می‌شود.

در شرایطی با کاهش درآمدهای نفتی دولت به دنبال کاهش هزینه‌های جاری دستگاه‌ها و زیر مجموعه‌هایش است به نظر می‌رسد برای کنترل این هزینه‌های غیرضروری، ضروری است که نهادهای نظارتی ورود کنند تا بتوان شاید از این طریق هزینه‌های جاری را در سال‌های سخت اقتصادی که از آن تعبیر جنگ اقتصادی می‌شود،‌ کاهش داد.       

مهدی عبوری، معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست خبری امروز در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه برگزاری این هزینه‌های برگزاری نمایشگاه چقدر تخمین زده شده است، گفت: هنوز میزان هزینه‌ها نهایی نشده است اما به محض نهایی شدن آن به صورت شفاف اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در قالب دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی در دوران دفاع مقدس خدمات و پشتیبانی قابل توجهی انجام دادند، اما کمتر مورد توجه قرار گرفت و حتما از قصور ما بوده است، گفت: امسال با تشکیل ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس، قصد داریم همایش و نمایشگاهی در حوزه افتخارآفرینی‌های وزارت راه و ترابری سابق و مسکن و شهرسازی در دوران دفاع مقدس برگزار کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه جنگ پایان نیافته و تغییر شکل داده است و امروز هم در حال مصاف هستیم و مهم رزمنده بودن و رزمنده ماندن است، گفت: رهبر معظم انقلاب امروز فعالان جبهه اقتصادی را رزمنده می‌دانند، ما هم باید بدانیم هرگاه جهت شکست حصارهای اقتصادی دشمن هر کار تولیدی که انجام بدهیم، به تحقق اقتصاد مقاومتی عمل کرده‌ایم و کاری جهادی و بسیجی انجام شده است.

وی تاکید کرد: امسال با دستور وزیر راه و شهرسازی و پیگیری بسیج وزارتخانه، نمایشگاه تبیین نقش وزارت راه و شهرسازی در دفاع مقدس برقرار می‌شود و تلاش می‌کنیم این نمایشگاه در سال‌های آتی به صورت دائمی در محل باغ‌موزه دفاع مقدس ایجاد شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: