:
كمينه:۲°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۲
هشدار به خریداران طلا و سکه در فضای مجازی
در بازار طلا نيز آخرین قیمت هر اونس طلای جهانی به 1506 دلار رسیده و با اعلام هر دلار 11420 تومان در بازار آزاد و معاملات نقدي،‌ قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به چهار میلیون و 80 هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز410 هزار تومان قیمت دارد سکه طرح قدیم با قیمتی معادل چهار میلیون و 20هزار تومان داد و ستد می‌شود. این در حالی است که قیمت نیم‌سکه دو میلیون و 9۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۹۰ هزار تومان و سکه گرمی 900 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۴۰۹۴۵
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
اقتصاد گردان - قیمت طلا و سکه و ارز  روز پنج شنبه 21 شهريور 98 نسبت به روزهاي قبل همان روند با ثبات را حفظ كرده است. صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت ارز را اندكي افزايش دادندو خرید دلار را  ۱۱ هزار و 400 تومان و قیمت فروش آن ۱۱ هزار و 5۰۰ تومان اعلام كردند. همچنين این صرافی‌ها هر یورو را به قیمت ۱۲ هزار و 650 تومان می‌خرند و ۱۲ هزار و 750 تومان می‌فروشند.
 در بازار آزاد و معاملات نقدي نيز نرخ دلار به 11420 تومان كاهش يافت. سامانه سنا نيز ميانگين نرخ ارز در روز چهار شنبه 20 شهريور 98  را  براي دلار 11398، يورو 12824، درهم 3170، يوآن 1699، پوند 14262 و لير تركيه 2127 تومان اعلام كرد.  نرخ ميانگين حواله ارزي در بازار نيما نيز براي دلار 10953، يورو 12001، درهم 323 و يوآن 1509 تومان اعلام شد. 
در بازار طلا نيز آخرین قیمت هر اونس طلای جهانی به ۱۵۰6 دلار رسیده  و با اعلام هر دلار 11420 تومان در بازار آزاد و معاملات نقدي،‌ قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به چهار میلیون و 80 هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۱0 هزار تومان قیمت دارد سکه طرح قدیم با قیمتی معادل چهار میلیون و 20هزار تومان داد و ستد می‌شود. این در حالی است که قیمت نیم‌سکه دو میلیون و 9۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۹۰ هزار تومان و سکه گرمی ۹0۰ هزار تومان معامله شد. 

نرخ به شاخص ها نزدیک شود

 از سوي ديگر، مهدی مفتح عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با بیان اینکه، سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی موجب آرامش بازار ارز شد، گفت: باید نرخ‌ ارز به قیمت واقعی و منطبق بر شاخص‌های اقتصادی نزدیک شود.
محمدمهدی مفتح، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسابات مجلس شورای اسلامی، درباره ثبات در بازار ارز، گفت: نرخ ارز هنوز بالاتر از قیمتی است که شاخص‌های اقتصادی مانند تورم و...تعیین می‌کنند.
نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر تلاطم های بازار ارز کاهش پیدا کرده است، افزود: سیاست‌های کلی کشور، قدرت دفاعی و نظامی، روحیه بالا و اعتماد مردم و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی موجب تزریق آرامش به بازار ارز شد. باید با اتخاذ روش‌های ویژه و تداوم به کارگیری سیاست های مذکور، نرخ‌ ارز به قیمت واقعی و منطبق بر شاخص‌های اقتصادی نزدیک شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم در گفت و گو با خانه ملت با بیان اینکه نرخ دلار و یورو شاخص مهمی در تعیین قیمت‌های بازار است، ادامه داد: نرخ ارز بر سطح عمومی قیمت‌ها در روستاها و معیشت تمامی دهک‌ها موثر است.هرچه نرخ دلار و یورو کاهش پیدا کند، سطح عمومی قیمت ها نیز کم شده، در نتیجه زندگی مردم بهتر می‌شود.

هشدار به خریداران طلا و سکه در فضای مجازی

از سوي ديگر، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه معاملات طلا و سکه در فضای مجازی فاقد مجوز است، گفت: امکان رسیدگی به تخلفات رخ داده در این بخش وجود ندارد.«ابراهیم محمدولی» در گفت و گو با ایرنا درباره فروش طلا و سکه در فضای مجازی، افزود: نامه نگاری‌هایی گسترده‌ با نهادهای ذیربط انجام داده و اعلام کردیم که به دلایل فنی هنوز زیرساخت‌ها و بستر خرید و فروش طلا در فضای مجازی فراهم نیست.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان کرد: فضای مجازی دارای مزیت‌های فراوانی برای مبادلات اقتصادی است اما شرایط مناسبی برای معاملات طلا در آن، آماده نشده است زیرا خرید و فروش طلا و مصنوعات طلا به الزامات خاصی نیاز دارد.
محمدولی اضافه کرد: خریداران طلا تمایل دارند که از نزدیک مصنوعات طلا را مشاهده و آن را امتحان کنند، اما در فضای مجازی این امکان وجود ندارد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر معاملات طلا و سکه در فضای مجازی از طرف نهاد خاصی رصد نمی‌شود، بنابراین امکان رسیدگی به تخلفات وجود ندارد.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: مسایلی مانند عیار طلا، وزن و نحوه تحویل در دادوستد اینترنتی و مجازی طلا و سکه مطرح بوده که سازوکاری برای آنها شکل نگرفته است.
محمدولی به برخی تخلفات رخ داده در این بخش اشاره کرد و اظهار داشت: در برخی پرونده‌ها، افرادی در فضای مجازی اقدام به کلاهبرداری تحت عنوان فروش طلا و سکه کرده‌اند.
وی گفت: هشدارهایی که اتحادیه طلا برای خرید و فروش طلا و سکه در فضای مجازی داده، توسط برخی مردم مورد بی‌توجهی قرار گرفته و جالب این است که پس از بروز مشکل، افراد خسارت دیده به اتحادیه طلا اعتراض می‌کنند در حالی که ما نسبت به این نوع معاملات هشدارهای لازم را داده‌ایم.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: تاکنون به ۲ هزار و ۹۰۰ واحد طلا فروش در شهر تهران پروانه کار صادر شده و یک هزار و ۵۰۰ پرونده نیز در مرحله رسیدگی قرار دارد، اما تاکنون هیچ مجوزی برای معاملات طلا در فضای مجازی صادر نشده است.
از شناخته شده‌ترین و معروف ترین کلاهبرداری‌ها در فضای مجازی و اینترنت در بازار طلا، پرونده معروف به «سکه ثامن» بود.
در پرونده «سکه ثامن» از هزاران نفر به اسم معاملات سکه و طلای آبشده کلاهبرداری شد. ارزش کلاهبرداری صورت گرفته در این پرونده تا ۱۵ هزار میلیارد تومان نیز برآورد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: