:
كمينه:۱°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و سکه
دلار 11600 تا 11700 تومان در بازار و صرافي ها معامله شده است. قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است که ۱۵ هزار تومان کاهش قیمت دارد.سکه تمام طرح قدیم نیز با کاهش ۲۰ هزار تومانی، چهار میلیون و ۷۰ هزار تومان قیمت دارد.هر قطعه نیم سکه بدون تغییر قیمت دو میلیون و ۱۳۰ هزار تومان است و هر قطعه ربع سکه هم اندکی کاهش یافته و یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود
کد خبر: ۱۳۹۹۸۳
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴
اقتصاد گردان -  با توجه به اعلام رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر كه اعلام کرده حباب سکه به ۵۰ هزار تومان رسیده است، مي توان برآورد كرد كه حباب سكه در ۳ سال اخیر، به كمترين مقدار خود رسيده است. اين در حاليست كه در سال هاي اخير و به خصوص در دوره التهاب بازار ارز و سكه، حباب سكه  بين 600 هزار تا يك ميليون تومان در نوسان بوده است. 


اين موضوع نشان مي دهد كه با فروكش كردن نرخ دلار و ثبات بازار ارز در 5 ماه اخير، تقاضاي سفته بازي و سوداگري و كسب سود براي طلا و سكه در بازار كاهش يافته و با هدايت بخش عمده اي از نقدينگي به سمت بازار سهام، مسكن و ساير كالاها، حباب سكه و طلا نيز به شدت كاهش يافته است. 
 محمد کشتی آرای  با بیان اینکه شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا هستیم، افزود: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۴ میلیون ۸۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون ۴۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۹۸۰ هزار تومان عرضه شد.
وی با بیان اینکه قیمت طلا در بازارهای جهانی در مقایسه با روز قبل ثابت بوده است،گفت: هر مثقال طلا در بازارهای داخلی نیز یک میلیون و ۸۱۳ هزار تومان معامله شد.هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۱۷ هزار تومان به فروش می‌رسد.
همچنين نرخ دلار در بازار آزاد با کاهش ۱۰۰ تومانی در مقایسه با روز يكشنبه، ‌ ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومان فروخته و ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان خریداری شد. همچنین هر یورو با کاهش ۱۵۰ تومانی ۱۳ هزار و پنجاه تومان فروخته و ۱۲ هزار و نهصد و پنجاه تومان خریداری شده است.  فعالان بازار، کاهش تقاضا و تعطیلات پیش رو را مهمترین دلیل کاهش قیمت‌ها می‌دانند.
فعالان بازار ارز و طلا مي گويند كه در شب عيد غدير و تعطيلات پيش رو، قیمت طلا و سکه کاهشی بود و بازار ارز ثبات را پشت سر گذاشت. صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت دلار را ۵۰ تومان کاهش دادند؛ به طوری که قیمت خرید دلار در این صرافی‌ها ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان است.این صرافی‌ها هر یورو را به قیمت ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان خریدند و ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان فروختند كه تغییری نداشته است.
قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است که ۱۵ هزار تومان کاهش قیمت دارد.سکه تمام طرح قدیم نیز با کاهش ۲۰ هزار تومانی، چهار میلیون و ۷۰ هزار تومان قیمت دارد.هر قطعه نیم سکه بدون تغییر قیمت دو میلیون و ۱۳۰ هزار تومان است و هر قطعه ربع سکه هم اندکی کاهش یافته و یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود.همچنین سکه یک گرمی ۵۰ هزار تومان ارزان شده و ۹۲۰ هزار تومان قیمت دارد.در طلافروشی‌ها نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۱۴ هزار تومان فروخته می‌شود که ۴۰۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه می کند. مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آبشده نيز به 1 ميليون و 800 هزار تومان رسيده است. قيمت اونس جهاني نيز روز سه شنبه به 1505 دلار كاهش يافت. 
در بازار ارز نیز بانک‌ها قیمت دلار را ثابت نگه داشتند؛ به طوری که قیمت خرید دلار در بانک‌ها همان ۱۱ هزار و ۴۱۱ است.همچنین شعب ارزی بانک‌ها هر یورو را ۱۲ هزار و ۶۵۷ تومان خریدند که نرخ این ارز نیز ثابت بوده است.هر پوند انگلیس نیز در شعب ارزی بانک‌ها به قیمت ۱۳ هزار و ۸۷۵ تومان خریداری شد.قیمت ارز مسافرتی هم با احتساب کارمزد حدود ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده است.

نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت

 بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۲ ارز مانند یورو کاهش و قیمت ۲۰ واحد پولی دیگر از جمله پوند افزایش یافت. نرخ دلار و ۱۴ ارز دیگر نیز ثابت ماند.هر دلار آمریکا برای «دوشنبه بیست و هشتم مردادماه ۹۸» بدون تغییر ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۱۸ ریال افزایش  ۵۱ هزار و ۴۹ ریال و هر یورو نیز با ۵۰ ریال کاهش ۴۶ هزار و ۵۸۴ ریال ارزش‌گذاری شد.

دهن‌کجی دلار به ترامپ با رکوردشکنی در بازار

از سوي ديگر، افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی، کار آمریکا در ادامه جنگ تجاری با چین را سخت‌تر می‌کند.
به گزارش بلومبرگ، دلار به بالاترین سطح ارزش خود در سال ۲۰۱۹ رسیده است و برخی کارشناسان معتقدند این روند همچنان ادامه خواهد یافت.
با وجود درخواست‌های مکرر رئیس جمهور آمریکا برای کاهش ارزش دلار، اسکناس سبز در معاملات روز سه‌شنبه، ۲۰ اوت، به بالاترین سطح خود در سال جاری میلادی رسید تا کار برای آمریکا در ادامه جنگ تجاری با چین سخت‌تر شود. ارزش دلار پس از آن رو به صعود گذاشت که دولت آمریکا معافیت تحریمی شرکت هوآوی چین را به مدت ۹۰ روز دیگر تمدید کرد و این مساله باعث افزایش تقاضا برای دارایی‌های پرریسک‌تر نظیر دلار شد.
اریک روزن‌گرین، مدیر دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در بوستون گفت: کاهش نرخ رشد اقتصادی و تشدید جنگ تجاری اهمیت کاهش بیش‌تر نرخ بهره را افزایش داده است. از آنجا که اقتصاد نسبتا نیرومند است و از آنجایی که فکر نمی‌کنم تورم خیلی به سطح دو درصدی نزدیک شود و با توجه به این که نرخ رشد اقتصادی رضایت‌بخش است فکر نمی‌کنم نیاز باشد اقدامات خیلی زیادی انجام دهیم.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۳ درصد افزایش به کار خود خاتمه داد. یورو نیز در برابر دلار با ۰.۱ درصد کاهش مبادله شد. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری آمریکا به ۱.۶ درصد افزایش یافت. در برابر دلارهای دیگر نیز دلار آمریکا روز خوبی را سپری کرد.
رئیس جمهور آمریکا از بانک مرکزی این کشور خواست نرخ بهره را ۱ درصد کاهش دهد.
به گزارش بی بی سی، دونالد ترامپ بار دیگر در پیامی توئیتری از مقامات بانک مرکزی آمریکا خواست تا نرخ بهره را کاهش دهند و سیاست‌های محرک بیشتری برای اقتصاد این کشور در نظر بگیرند. وی با شکایت از بالا بودن ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای جهانی گفت که دلار نیرومند به طرز ناراحت‌کننده‌ای به سایر نقاط جهان آسیب‌زده است.
ترامپ با رد نگرانی‌ها از وقوع رکود در اقتصاد آمریکا نوشت که عملکرد اقتصاد این کشور قطعا بسیار خوب بوده است. وی با انتقاد از جروم پاول- رئیس فدرال رزرو - نوشت که وی باید زودتر از این‌ها نرخ بهره را کاهش می‌داد.
در شرایطی که تشدید جنگ تجاری با چین و کاهش شدید بازدهی اوراق ۱۰ ساله قرضه وزارت خزانه داری آمریکا نگرانی را از وقوع رکود در بزرگ ترین اقتصاد جهان تشدید کرده است، ترامپ تاکید کرد اقتصاد در وضع خوبی قرار دارد: فکر نمی‌کنم شاهد وقوع رکود باشیم. داریم خوب کار می‌کنیم و مصرف‌کنندگان نیز ثروتمند هستند. من نرخ مالیات را به میزان زیادی کاهش دادم که پول زیادی را به مالیات دهندگان برگرداند.
از سوی دیگر لری کودلو مشاور اقتصادی کاخ سفید در مصاحبه با فاکس نیوز گفت که چشم اندازی در مورد وقوع رکود اقتصادی در آمریکا وجود ندارد و وقتی به عملکرد سایر نقاط جهان نگاه شود معلوم می‌شود که اقتصاد آمریکا چه قدر خوب عمل کرده است. وی افزود: مصرف کنندگان کار می کنند، دستمزدشان بیشتر شده است و آن ها این پول را خرج یا پس‌انداز می کنند.
ماه گذشته فدرال رزرو برای نخستین بار در طول ۱۰ سال اخیر نرخ بهره را کاهش داد و انتظار می‌رود که کاهش‌های بیش‌تری در راه باشند. دونالد ترامپ تاکنون ۴۰ توئیت انتقادی از جروم پاول و عملکرد فدرال رزرو داشته است و در آن‌ها خواهان کاهش نرخ بهره و ارزش دلار شده است.

لیر ترکیه در پایین‌ترین سطح ۶ هفته اخیر

تغییر نرخ بهره وام بین بانکی در ترکیه باعث ریزش لیر شد.
به گزارش ایسنا به نقل از دیلی صباح، بانک مرکزی ترکیه روز گذشته اعلام کرد نرخ بهره بازپرداخت وام بین بانکی در این کشور افزایش و ذخایر بانکی مورد نیاز در نزد این بانک نیز بیش‌تر خواهد شد. در حال حاضر بدهی‌های مبتنی بر لیر به نرخ رشد سالانه پایه پولی بانک‌ها مرتبط است و وام های ارزی شامل قانون جدید نخواهند بود.
این تصمیم بانک مرکزی ترکیه با هدف افزایش انعطاف‌پذیری بانک مرکزی در حمایت از ثبات مالی کلان اتخاذ شده است.
ماه اوت سال گذشته لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح خود رسید و هر دلار به ازای ۷.۲۲ لیر مبادله شد. با این حال پس از بهبود مناسبات آنکارا و واشنگتن و برخی اصلاحات ساختاری، ارزش لیر بار دیگر تقویت شد. اکنون فعالان اقتصادی نگران‌اند که دخالت دولت در سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی باعث از دست رفتن دستاوردها شود.
اما در واکنش به تصمیم جدید بانک مرکزی ترکیه، ارزش لیر در برابر دلار ۱.۳ درصد کاهش یافت و هر دلار آمریکا در معاملات امروز صرافی‌های استانبول به ازای ۵.۶۹۱۶ لیر مبادله شد. لیر در برابر سایر ارزها نیز نزولی بود به گونه‌ای که هر یورو به ازای ۶.۳۰۴۸ لیر و هر پوند به ازای ۶.۸۸۱۱ لیر مبادله شد.
کالوم پیکرینگ، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک برنبرگ سوئیس گفت: لیر ترکیه در صورت تداوم روند نامطمئن سیاست‌گذاری‌های مالی و پولی در این کشور می‌تواند با تکانه‌های بیشتری مواجه شود. از دید اقتصادی، ترکیه، جای مطمئنی برای سرمایه گذاری نیست؛ هرچند که موقعیت جغرافیایی ممتازی در اتصال آسیا و اروپا به یکدیگر دارد.
برخلاف بازار ارز، بورس استانبول از این تصمیم بانک مرکزی استقبال کرد به گونه ای که شاخص "بیست ۱۰۰" بورس این شهر با افزایش ۰.۴۷ درصدی و ایستادن در سطح ۹۵ هزار و ۲۸۶.۱۸ واحد به کار خود خاتمه داد. حجم کل معاملات امروز شاخص بورس استانبول ۵.۴ میلیارد لیر ( ۹۵۹ میلیون دلار ) بوده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: