:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۵°
به‌روز شده در: ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با یادآوری تدوین گزارش اقتصاد بدون نفت در این مرکز گفت: تحریم وزیر خارجه وجه قابل توجیه و معقولی ندارد و نشان از بیان و دیپلماسی قوی و موفق ایشان دارد
کد خبر: ۱۳۹۶۲۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
اقتصاد گردان - رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در مرکز پژوهش‌ها کتاب هنر تحریم نوشته ریچارد نفیو را ترجمه کردیم زیرا رژیم تحریمی که امریکا طی این چند سال ایجاد کرده حتی نسبت به سال 91 تفاوت زیادی داردکه در این رابطه گزارش‌های مفصل آماده و ارایه کردیم و برخی از این گزارش‌ها را برای اینکه مورد سوءاستفاده دشمن قرار نگیرند، به صورت طبقه‌بندی شده ارایه می‌کنیم البته بسیاری از گزارش‌ها روی سایت قرار دارد.

وی با یادآوری تدوین گزارش اقتصاد بدون نفت در مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: این گزارش طبقه‌بندی شده است البته تصور می‌کنیم ظرفیت‌های کشور هنوز به‌طور کامل مورد استفاده قرار نگرفته و می‌توان از این ظرفیت‌ها در داخل کشور برای کاهش اثرات تحریم استفاده کرد؛ این گزارش حالت تکلیفی ندارد و در شرایطی که برخی تصور می‌کنند حتما باید از طریق فروش نفت، کشور را اداره کرد، مرکز پژوهش‌ها ابتکاری به خرج داد که می‌توان بدون نفت هم کشور را اداره کرد.همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس تک تک صنایع کشور را مورد بررسی قرار داد تا آثار تحریم‌ها روی این صنایع مشخص شود.

وی با بیان اینکه طبعا ما در شرایط فعلی باید وحدت را ملاک کار قرار دهیم، گفت: باید از همه توان خودمان استفاده کنیم و برنامه منسجمی برای اداره کشور داشته باشیم؛ امروز باید زود و درست تصمیم‌گیری کنیم و در این زمینه رسانه‌ها نقش مهمی دارند، امیدواریم از این وضعیت بتوان به خوبی عبور کرد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه امریکایی‌ها نظام تحریمی خود را تقویت می‌کنند، تصریح کرد: استراتژی امریکایی‌ها گفت‌وگوی نرم و ملایم و فشار عملی روی جمهوری اسلامی است گاهی امریکایی‌ها دم از مذاکره می‌زنند، ولی اقداماتشان اقدامات سختی است و به قول مقام معظم رهبری در زیر دستکش نرم مخملی، یک دست آهنین و چدنی قرار داده‌اند. جلالی با اشاره به تحریم وزیر امور خارجه یادآور شد: تحریم وزیر خارجه وجه قابل توجیه و معقولی ندارد البته نشانه این است که بیان و دیپلماسی ظریف قوی و موفق است بنابراین این رفتار مسوولان امریکایی نشان می‌دهد که سیاست متوازنی هم در بخش سیاست خارجی امریکا وجود ندارد. با این حال امیدواریم از این مرحله با وحدت و اتحاد عبور کنیم.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه ظرفیت‌های کشور ظرفیت‌های کمی نیست، بیان داشت: به عنوان مثال ما در بحث یارانه‌ها ظرفیت‌های خوبی داریم. اگر به درستی مورد توجه قرار گیرد عدد پرداخت یارانه‌ها، عدد بسیار بالایی است البته این شیوه ارایه یارانه‌ها هدفمند و عادلانه نیست.

وی تاکید کرد: البته دولت و مجلس و مرکز پژوهش‌ها روی این مساله کار کرده و حتی به‌طور مشترک روی این مساله در شورای عالی هماهنگی سران قوا کار شده است. یارانه‌ها امکانی برای کشور در وضعیت فعلی دارد که البته باید مد نظر قرار گیرند؛ جراحی در این شرایط سخت است و باید احتیاط لازم انجام شود، ما در این رابطه گزارش‌های خوبی تهیه کردیم و بررسی‌های مناسبی داشتیم. جلالی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس سابقه 24 سال‌های در رابطه با تدوین گزارش‌های تحریم دارد، گفت: از اردیبهشت ماه سال گذشته و زمان خروج ترامپ از برجام ستادی تشکیل دادیم و همه بخش‌ها را فعال کردیم؛ در این رابطه بیش از 100 گزارش در مورد تحریم ارایه کردیم؛ همچنین گزارشی در جلسه غیرعلنی مبنی بر اینکه چگونه می‌توان در شرایط فعلی تاب‌آوری اقتصادی کشور را افزایش و اثرات تحریم را کاهش داد، ارایه کردیم. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه هنوز ظرفیت مالیاتی ما تکمیل نیست، تصریح کرد: یارانه‌ها پتانسیل مهمی برای اقتصاد کشور است؛ اگرچه زمانی که از یارانه‌ها صحبت می‌شود، یارانه بنزین تنها به ذهن متبادر می‌شود اما بخش قابل توجهی از یارانه‌ها مربوط به بنزین نیست، به‌طور مثال یارانه زیادی به برق داده می‌شود که در برخی موارد ثروتمندان از آن بیشتر استفاده می‌کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: