:
كمينه:۰°
بیشینه:۵°
به‌روز شده در: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۷
طبق صورت‌های مالی ۳ ماهه اول سال 98
بانک صادرات در دوره ۳ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۹۸ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم یک ریال سود محقق کرد و براين اساس از روند زيان دهي خارج و وارد مرحله سودآوري شده است. بانک صادرات براساس عملکرد ۳ ماهه برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸ مبلغ ۱۴۲.۲۳۵ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است. در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم (۵۴) ریال زیان محقق کرده بود که افزایش ۱۱۹ درصد جمع درآمدها از عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل است
کد خبر: ۱۳۸۹۴۰
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۲
اقتصاد گردان -  بر اساس اطلاعیه شفاف سازی صورت گرفته از سوی بانک صادرات، این شرکت در دوره ۳ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۹۸ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم یک ریال سود محقق کرده است این در حالی است که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم (۵۴) ریال زیان محقق کرده بود که افزایش ۱۱۹ درصد جمع درآمدها از عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
يكي از مهمترين اقلام اثرگذار جذب منابع ارزان قيمت و كاهش هزينه تمام شده جذب منابع و پول بوده است. رشد سپرده ديداري از 299 هزار به 340 هزار ميليارد ريال با افزايش حدود 14 هزار ميليارد تومان، رشد سپرده پس انداز از 118 هزار به 123 هزار ميليارد ريال و افزايش حدود 5 هزار ميليارد ريال، نشانه جذب منابع ارزان قيمت توسط بانك صادرات است و  اين دو عدد نشان دهنده افزايش دسترسي به منابع ارزان قيمت بانكي و كاهش هزينه تمام شده پول براي بانك صادرات ايران است. 
همچنين در جذب منابع سپرده دراز مدت نيز موفق بوده و رقم‌آن از 1170 به1224 هزار ميليارد ريال رسيده و معادل 5 هزار ميليارد تومان افزايش داشته  كه نشان دهنده  طرح هاي موفق اين بانك در جذب منابع و نقدينگي است كه با ارائه تسهيلات بيشتر عملا امكان درامد بيشتر را فراهم كرده است. 
درآمد مشاع از 33 به 37 هزار ميليارد رسيده و 10 درصد رشد كرده است. درآمد غير مشاع نيز از 8 به 15 هزار ميليارد ريال رسيده و 74 درصد رشد كرده است. اين عملكرد درخشان در درآمدها نيز خود حكايت از افزايش نسبت درآمد به رشد هزينه ها و دسترسي به سود به جاي زيان است. 
در نتيجه اين دستاوردها، ميزان زيان انباشته 9 هزار ميليارد ريالي به سود 142 ميليارد ريالي تبديل شده است. 
همچنين افزايش سرمايه بانك صادرات در سال گذشته به 175 هزار ميليارد ريال يكي از مهمترين دستاوردهاي بانك در سال هاي اخير بوده كه نه تنها وضعيت با ثباتي را ايجاد كرده و از شمول قانون تجارت خارج كرده بلكه اكنون بانك صادرات با سود دهي و سرمايه مطلوب، در مسير احياي سودآوري و جايگاه خود در نظام بانكي ايران است تا به عنوان يكي از بزرگترين بانك هاي كشور، بزرگترين بانك خصوصي و عضو بورس، بتواند درخدمت به اقتصاد ملي حركت كند. 

در ادامه این شفاف سازی آمده است که بانک صادرات براساس عملکرد ۳ ماهه برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸ مبلغ ۱۴۲.۲۳۵ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.
صورت‌های مالی (حسابرسی نشده) منتشر شده بانک صادرات برای دوره مالی سه ماهه امسال نشان می‌دهد که این بانک با کسب سود خالص ۱۴۲میلیارد ریالی برای اولین بار طی سه سال گذشته از نقطه سر به سر عبور کرده است.
گزارش های (حسابرسی نشده) سه ماهه ابتدای سال ٩٨ بانک صادرات ایران که در سامانه کدال منتشر شده، نشان می دهد که سود خالص بانک صادرات در فصل بهار ۹۸ به  ١٤٢ میلیارد ریال رسیده است. این رقم در مقایسه با زیان ٩ هزار و ٤٧٨ میلیارد ریالی سه ماه مشابه سال ٩٧، افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است.
نماد «وبصادر» که از تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۹۵ بسته و در ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ بازگشایی شد، بیش از سه سال بود که سودده نبود و این برای اولین بار است که بزرگترین بانک بورسی کشور از نقطه سر به سر عبور کرده است.
بر اساس گزارش سود و زیان سه ماهه مورد اشاره، زیان ٥٤ ریالی انباشته هر سهم در سه ماه اول سال ٩٧ به یک ریال سود در سه ماه اخیر کاهش یافته و تداوم این روند، می تواند باعث ورود بانک صادرات به منطقه سودآوری شود.
بررسی صورت های مالی بانک صادرات در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ نشان می دهد که زیان انباشته این شرکت که در دوره مالی منتهی به ۲۹ اسفند سال قبل رقم ۷۶.۶۰۳.۹۲۹ میلیون ریال بود، در سه ماهه نخست امسال به ۷۶.۴۶۱.۶۹۴ میلیون ریال کاهش پیدا کرده است.
این موضوع پس از آن اتفاق می افتد که سرمایه بانک صادرات افزایش یافت و به رقم ۱۷۵ میلیون و ۳۵۳ هزار و ۹۷۲ میلیون ریال رسید. البته این تنها موضوعی نبود که باعث عبور این بانک از نقطه سر به سر شده است بلکه یکی دیگر از مهم ترین دلایل این مساله، تلاش برای کاهش ۳۳ درصدی میزان زیان بانک صادرات در سال ۹۷ عنوان می شود.
از سوی دیگر دلایلی همچون افزایش ۵۰ درصدی منابع ارزان قیمت، فروش حدود ۱۷۲ میلیارد تومان اموال مازاد بانک صادرات در سال گذشته (که نسبت به سال قبل از آن بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشت)، رعایت انضباط مالی، استفاده از طرح های نوین و متفاوت بانکی و تجدید ساختار بانکداری الکترونیک و... در این مسیر تاثیرگذار بوده اند.
همچنین درآمدهای بانک صادرات در سال ۹۷ بیش از ۱۸ درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشت و به حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان رسید که تمامی این موارد زمینه ساز عبور آن از نقطه سر به سر بوده است.
به گفته حجت الله صیدی مدیرعامل بانک صادرات، ارزش سرمایه این بانک در بازار سرمایه به بیش از ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است. وی که از ۱۵ بهمن ۹۶ به عنوان مدیرعامل وارد بانک صادرات شد، سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را در دستور کار قرار داد که برنامه کوتاه مدت آن بازگشایی نماد «وبصادر» در بورس و کند شدن روند زیان دهی بود و در برنامه میان مدت نیز به حداقل رساندن مطالبان و زیان بانک صادرات را دنبال می کرد. اما برنامه بلندمدت صیدی ورود به منطقه سودآوری اعلام شده است

نام:
ایمیل:
* نظر: