:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۵°
به‌روز شده در: ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
یکی از درمان های فشار خون قرص لوزارتان است که قریب به یک سال است که در جهان سرطانزا شناخته شده اما تا همین چند روز پیش در کشور به عنوان دوای درد فروخته می شد و بیماران مبتلا به فشار خون را در معرض سرطان قرار می داد.
کد خبر: ۱۳۸۹۳۹
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
اقتصادگردان - پایش فشار خون کمپین بزرگی است که توسط وزارت بهداشت مدتی است راه اندازی شده است؛ بیماری ای که با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی قابل کنترل است و در موارد حاد با درمان دارویی تنظیم می شود. 

به گزارش خانه ملت،‌ یکی از درمان های فشار خون قرص "لوزارتان" است که این قرص با برند "هترو" در جهان سرطان زا شناخته شده اما تا همین چند روز پیش شرکت "اکتوورکو" که واردکننده ماده اولیه لوزارتان از همان  شرکت "هترو"ی هند است این دارو را در سطح کشور پخش میکرد و با سکوت مسوولان امر بیماران مبتلا به فشار خون را در معرض سرطان قرار می داد.

علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این زمینه می گوید: گفته اند که هر کشوری اگر این ماده افزودنی را از فلان کشور گرفته، بداند این ماده یک مقدار غلظتش زیادی است و تنها در یک حدی استفاده آن مجاز است اما اگر از آن حد تجاوز کند برای افراد ضررده است. 
 
حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر در مجلس که خود مصرف کننده قرص لوزارتان است، می گوید: یکی از همکاران پزشک در مجلس که متخصص این دارو هم است به محض اطلاع از مصرف بنده از این دارو، به من گفتند این دارو را دیگر مصرف نکنید!

در مرداده ماه سال گذشته شرکت دارویی "هتروی هند" داوطلبانه اعلام کرد، ماده موثره این شرکت که در تولید لوزارتان استفاده کرده دارای ناخالصی هایی است که در صورت مصرف مداوم منجر به سرطان می شود و به همین منظور داروهای خود را ریکال کرد. 

حیدرعلی عابدی نیز که عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است هم در این زمینه می افزاید: ماده اولیه این دارو از هند وارد شده به نام نیتروزامین است که  خود شرکت بعد از مدتی توصیه کرده اگر داروی جایگزینی است بهتر است که از آن استفاده شود.

اتحادیه اروپا هم در بهمن 97 پروانه ثبت لوزارتان و والزارتان این شرکت هندی را تا آینده ای نامعلوم به حالت تعلیق درآورد. همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا هم این گروه از داروها را از بازار خود جمع آوری کرد. 


نوبخت تاکید می کند: وظیفه دولت ها و حاکمیت هاست که مطمئن شوند سر سوزنی یک دارو مشکل نداشته باشد. 


اما سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت در کشور 6 ماه تمام با وجود دست به دست شدن لوزارتان بین بیماران و داروخانه ها، سکوت کرد. 

با این حال رئیس سازمان غذا و دارو می گوید: تاخیر این سازمان در جمع آوری داروی لوزارتان تولید یک شرکت داخلی با ماده اولیه سرطان زا به طور کامل نادرست است. 


نوبخت از تحقیق و تفحص بر سر زمان جمع آوری این دارو خبر می دهد و می گوید: ما هم معتقدیم اگر قصوری در این قسمت باشد، اصلا قابل دفاع نیست.


سازمان غذا و دارو در خبر اعلام ریکال لوزارتان حتی نامی از شرکت "اکتوورکو" که این تخلف را انجام داده به میان نیاورده است،  در حال حاضر مسئولیت اداره این شرکت برعهده نهاله نراقی است. نام فرزند وی که تابعیت دوگانه دارد نیز در بین اعضای هیات مدیره این شرکت به چشم می خورد. 


حاجی دلیگانی تاکید می کند: انتظار ما اینست که در وهله اول کمیسیون بهداشت و درمان به این موضوع ورود کند و اگر این کار را انجام ندهد و موضوع را روشن کند و کسانی را که اهمال کردند معرفی نکند، خودمان به این قضیه ورود می کنیم.

 
حالا چند وقتی می شود که حوزه دارو و درمان به یکی از پرحاشیه ترین حوزه های خبری تبدیل شده، از گم شدن یک میلیارد و سیصد میلیون دلار تجهیزات پزشکی گرفته تا خبرهای دستگاه قضا از پرونده فساد ارزی یک شرکت دارویی با هیات مدیره ای دوتابعیتی.

محمود صادقی رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس هم می گوید حتما ما به این موضوع ورود می کنیم به ویژه اگر کوتاهی و تقصیری در زمان رسیدگی بوده حتما ورود می کنیم برای پیشگیری و مقابله با چنین فسادهایی.


مبارزه با فساد و باندهای مافیایی در حوزه دارو و برخوردهای قاطع با آنان در آینده شاید پرده های دیگری از اقدامات تهدیدکنندگان سلامت مردم را کنار بزند.
نام:
ایمیل:
* نظر: