:
كمينه:۱۵°
بیشینه:۲۴°
به‌روز شده در: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
همتی اعلام کرد: بازار ارز ثبات دارد
در بازار طلاي روز يكشنبه نيز با اعلام اونس جهاني طلا به قيمت 1416 دلار و دلار نقدي به قيمت 12540 تومان، قيمت طلا و سكه كاهش داشته و مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آبشده 1 ميليون و 820 هزار، هر گرم 18 عيار 420 هزار، سكه طرح جديد 4 ميليون و 380 هزار، سكه طرح قديم يا بهار آزادي 4 ميليون و 250 هزار، نيم سكه 2 ميليون و 290 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 390 هزار و سكه گرمي 970 هزار تومان داد و ستد شده است
کد خبر: ۱۳۸۵۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹
اقتصاد گردان - رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نزدیک شدن نرخ ارز بازار آزاد به ارز نیما گفت: بازار ارز از ثبات برخوردار است و روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته که نشانه استقبال فعالان اقتصادی از سیاست‌های ارزی اخیر است.
 در نشست هم اندیشی رئیس کل بانک مرکزی با اعضای هیئت رئیسه اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف ایران، عبدالناصر همتی با تاکید بر اینکه بخش غیردولتی بازوی توانمند اقتصاد کشور است، تصریح کرد: بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای رفع موانع فعالان بخش غیردولتی به کار می‌گیرد.
همتی با بیان اینکه بانک مرکزی در راستای حفظ تعادل بازارها، کنترل بازار ارز را در دستور کار دارد ابراز امیدواری کرد با تداوم آرامش نسبی بازارها شاهد رونق بیشتر تولید باشیم.
افزایش تسهیلات پرداختی به تولید تا سقف ۳۰ هزار میلیارد تومان
طبق اعلام بانک مرکزی، رئیس کل این بانک در پاسخ به درخواست‌های فعالان اقتصادی بخش‌های غیردولتی برای تأمین مالی واحدهای تولیدی به تشریح برنامه‌های بانک مرکزی برای هدایت نقدینگی به واحدهای تولیدی پرداخت و گفت: بانک مرکزی حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را به طور جدی پیگیری می‌کند.
وی ادامه داد: در همین راستا و به منظور جلوگیری از رکود، برنامه‌های جدید بانک مرکزی پس از نظرخواهی از کارشناسان پولی کشور در حال تدوین است و در قالب «طرح تأمین مالی مولد» اجرایی خواهد شد.
همتی با اشاره به اینکه نظام بانکی علیرغم محدودیت‌های موجود همواره پشتیبان بخش تولید کشور بوده است، تاکید کرد: در سال جاری میزان پرداخت تسهیلات به بخش‌های تولیدی افزایش خواهد یافت و تا سقف ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به «SME» ها اختصاص خواهد یافت.

نرخ دلار كاهش يافت

 از سوي ديگر، در بازار ارز و طلا قيمت ها در روز يكشنبه 23 تيرماه 98، همچنان روندي با ثبات و روبه كاهش دارند به طوري كه در بازار آزاد و معاملات نقدي دلار 12540 تومان معامله شد كه كاهش 170 توماني نسبت به روز شنبه داشته است.  
نرخ لحظه اي دلار در سامانه سنا نيز با 50 تومان كاهش به  12550 و يورو با 50 تومان كاهش به 14450 تومان رسيد. همچنين سامانه سنا براساس نرخ هاي ميانگين روز شنبه نرخ دلار را 12649، يورو 14499، درهم 3485، يوآن 1850، پوند 15957 و لير تركيه 2338 تومان اعلام كرد. 
قيمت ها در صرافي هاي مجاز بانكي و ملي نيز در روز شنبه با 150 تومان كاهش براي فروش دلار 125500 و براي  فروش يورو 14450 تومان معامله شده كه 150تومان نسبت به روز شنبه كاهش داشته است و قيمت خريد صرافي ها نيز 100 تومان كمتر از نرخ فروش دلار و يورو اعلام شده است. همچنين در روز شنبه در بازار ارز آزاد و معاملات نقدي قيمت دلار 12540، يورو 14450 و درهم 3485 تومان داد و ستد شد كه تقريبا معادل نرخ صرافي ها  و حتي كمتر از آن است. 
بانک‌ها روز ۲۳ تیر قیمت دلار را کاهش دادند؛ به طوری که قیمت خرید دلار در بانک‌ها که روز شنبه ۱۲ هزار و ۳۳۳ تومان بود، يكشنبه ۱۲ هزار و ۱۸۸ تومان خریداری شد. شعب ارزی بانک‌ها هر یورو را ۱۳ هزار و ۷۴۲ تومان می‌خرند که قیمت این ارز نیز ۱۵۰ تومان کاهش داشته است. هر پوند انگلیس نیز در شعب ارزی بانک‌ها به قیمت ۱۵ هزار و ۳۴۱ تومان خریداری می‌شود.
قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۴ هزار و ۴۳۳ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان می‌رسد. صرافی‌های مجاز بانک مرکزی نيز قیمت دلار را نسبت به روز گذشته ۱۰۰ تومان کاهش دادند؛ به طوری که قیمت خرید دلار در این صرافی‌ها ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان است. این صرافی‌ها همچنین، هر یورو را به قیمت ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان می‌خرند و ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان می‌فروشند که نسبت به روز گذشته ۱۰۰ تومان کاهش یافته است.

در بازار ارز رسمي نيز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۳ ارز مانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۲ واحد پولی دیگر افزایش یافت. نرخ دلار و ۱۱ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۲۴۴ ریال کاهش ۵۲ هزار و ۳۰۳ ریال و هر یورو نیز با ۲۷ ریال کاهش ۴۷ هزار و ۶۹ ریال ارزش‌گذاری شد.
در بازار طلاي روز يكشنبه نيز  با اعلام اونس جهاني طلا به قيمت 1416 دلار و دلار نقدي به قيمت 12540 تومان، قيمت طلا و سكه كاهش داشته و مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آبشده 1 ميليون و 820 هزار، هر گرم 18 عيار 420 هزار، سكه طرح جديد 4 ميليون و 380 هزار، سكه طرح قديم يا بهار آزادي 4 ميليون و 250 هزار، نيم سكه 2 ميليون و 290 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 390 هزار و سكه گرمي 970 هزار تومان داد و ستد شده است. 

زيان 3 درصدي خریداران دلار در چهارماه اخير

 از سوي ديگر، برخي فعالان بازار ارز معتقدند كه با روند كاهشي نرخ دلار در چهارماه اخير و افزايش اجراي تعهدات صادركنندگان  و رشد عرضه ارز به بازار، خريداران ارز به قيمت هاي بالاتر در اوايل سال، اكنون با ضرر مواجه هستند و به دنبال كاهش هر روزه نرخ دلار، تمايل به خريد و فروش آن كاهش يافته است. با توجه به قیمت ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومانی دلار در ابتدای سال نسبت به قیمت ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان فعلي، قیمت این ارز در این مدت کاهش سه درصدی داشته و عملاً بازدهی این بازار برای سرمایه‌گذاران آن منفی سه درصد بوده است. به این ترتیب می‌توان گفت که این بازار عملاً در دوره فعلی حداقل سود خود را برای سرمایه‌گذاران آن از دست داده و ممکن است این روند همچنان نیز ادامه داشته باشد.
سرمایه‌گذاری در بازار ارز از ابتدای سال جاری تاکنون زیان سه درصدی را برای سرمایه‌گذاران این بخش ایجاد کرده است. اوایل سال گذشته آمریکا از برجام خارج شد و تلاش کرد تا تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را بازگرداند و ایران را با مشکلات اقتصادی مواجه کند، به این ترتیب آثار روانی و اقتصادی تحریم‌های آمریکا علیه ایران سبب شد تا قیمت ارز در کشور با افزایش مواجه شود. افزایش هیجانی و ناگهانی قیمت ارز سبب شد عده کثیری از مردم این بازار را برای سرمایه‌گذاری، بازاری سوددهببینند و منابع خود را وارد بازار ارز کنند.
ورود مردم به بازار ارز و افزایش التهاب در بازار سبب شد تا روند افزایش قیمت ارز، سرعت بیشتری به خود بگیرد و به همین دلیل بانک مرکزی ورود کرد تا روند افزایش قیمت ارز در بازار را متوقف کند که با برخی سیاست‌های ارزی دولت، این اقدام تا حدودی موفقیت آمیز بود و قیمت ارز نزولی شد. اما این موضوع سبب نشد تا بازار ارز جذابیت خود را برای مردم از دست بدهد و هنوز بسیاری از مردم به دنبال سرمایه‌گذاری در این بازار هستند.
این در حالی است که کارشناسان اقتصادی و مسئولان بانک مرکزی، سرمایه‌گذاری در این بازار را اقدامی با ریسک بالا دانسته و از مردم خواسته‌اند که به این بازار ورود نکنند.
از سوی دیگر، هجمه به بازار ارز سبب افزایش تقاضا در بازار، افزایش قیمت ارز و افزایش نرخ تورم خواهد شد که همه مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در همین راستا، به بررسی قیمت ارز از ابتدای سال جاری تاکنون پرداختیم تا بدانیم که سرمایه‌گذاری در این بازار تا چه اندازه توانسته برای افراد، موفقیت‌آمیز باشد؟
در روزهای پایانی سال گذشته، صرافی‌های مجاز بانک مرکزی هر دلار آمریکا را به قیمت ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومان و هر یورو را ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان می‌خریدند. اما در همان ماه‌های ابتدایی امسال، قیمت ارز باز هم با افزایش همراه شد؛ به طوری که در ابتدای اردیبهشت ماه، قیمت هر دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی به ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان و یورو به ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.یک ماه بعد، قیمت ارز در همان حدود باقی ماند و این صرافی‌ها، دلار آمریکا را به قیمت ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان و یورو را ۱۵ هزار و ۸۵۰ تومان فروختند. اما پس از آن قیمت ارز رفته رفته کاهش یافت تا جایی که امروز قیمت هر دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان و یورو ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان است.
این در حالی است که برخی از دلالان بازار ارز معتقد بودند که نرخ دلار در سال جاری با رشد قابل توجهی همراه خواهد بود، اما با کنترل بازار توسط نهادهای مربوطه این امر اتفاق نیفتاد و ممکن است قیمت دلار باز هم نزولی باشد.بررسی قیمت ارز از ابتدای سال جاری تاکنون نشان از آن دارد که افرادی که در این مدت اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کرده‌اند، نه تنها سودی شامل حالشان نشده، بلکه اندکی نیز ضرر کرده‌اند.

هشدار تحلیلگران اقتصادی در مورد طلا 

به گزارش کیتکو نیوز، تحلیلگران بازارهای بین المللی معتقدند که روزهای آینده آزمون مهمی برای طلا خواهد بود و این مساله روشن خواهد شد که آیا اونس جهانی قادر خواهد بود تا سطح حمایتی 1400 دلاری را حفظ کند یا نه. این در شرایطی است که تازه ترین نظرسنجی کیتکو نیوز نشان می دهد که اکثر کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران بین المللی پیش بینی می کنند که قیمت طلا در روزهای آینده تغییر چندانی نخواهد داشت.
قیمت طلا در روزهای گذشته با افزایش چشمگیری روبرو شده و مجددا وارد کانال 1400 دلاری شده است که علت اصلی این مساله گمانه زنی های مربوط به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا است. نظرسنجی موسسه سی ام ئی نشان می دهد که احتمال کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره آمریکا در نشست ماه جاری به بیش از 75 درصد رسیده است. به نظر می رسد اگر طلا بتواند سطح حمایتی 1400 دلاری را حفظ کند، طی هفته های آینده با رشد بیشتری روبرو خواهد شد.
هندي ها تقاضای طلا را افزايش مي دهند
به گزارش اسکراپ رجیستر، شورای جهانی طلا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: ضعف رشد اقتصادی و اثر ناشی از افزایش قیمت جهانی طلا احتمالا منجر به شیب ملایم رشد تقاضای طلا در سال 2019 میلادی خواهد شد به خصوص در بازارهای نوظهور که سهم مهمی از تقاضای سالیانه طلا را دارند.
بر اساس این گزارش برآورد جدید شورای جهانی طلا درباره تقاضای طلا در سال 2019 در شرایطی است که وزارت دارایی هند تعرفه واردات طلا را 2.5 درصد افزایش داده و این اقدام احتمالا موجب کاهش 2.4 درصدی تقاضای طلای هند خواهد شد.شورای جهانی طلا پیش بینی کرده است که اگر تعرفه بالای واردات طلای هند دائمی باشد، این مساله موجب کاهش یک درصدی تقاضای طلای این کشور در بلندمدت خواهد شد. با این حال اجرای اصلاحات ساختاری اقتصادی در هند و چین موجب خواهد شد تا تقاضای طلا در بلندمدت با افزایش روبرو شود.
به گزارش کیتکو نیوز ، بانک وستپک استرالیا در جدیدترین تحلیل خود پیش بینی کرد قیمت جهانی طلا تا ماه دسامبر به اوج خود خواهد رسید و می تواند سطح مقاومتی 1440 دلاری را بشکند.بر اساس این گزارش جاستین اسمرک تحلیلگر ارشد بانک وستپک استرالیا گفت: مهمترین تغییر در چشم انداز قیمت طلا این است که قیمت این فلز گرانبها تا پایان امسال به بیش از 1440 دلار و تا پایان 202 میلادی به 1374 دلار خواهد رسید.این در شرایطی است که اتخاذ سیاست های پولی انبساطی از سوی بانک های مرکزی مهم جهان تاثیر زیادی بر افزایش احتمالی قیمت طلا طی ماه های آینده خواهد داشت.

این بانک استرالیایی پیش بینی کرده است که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را کاهش خواهد داد و بانک مرکزی اروپا نیز در نشست جولای نرخ بهره را 0.1 درصد کاهش می دهد.بانک وستپک پیش بینی می کند که رشد اقتصادی آمریکا امسال به کمتر از 2.4 درصد و سال آینده نیز به 1.8 درصد خواهد رسید.

سود خريد سكه 12 برابر ماليات

از سوي ديگر،  بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته توسط یک کارشناس امور مالیاتی، خریدار ۳۸ هزار سکه از بانک مرکزی باید حدود ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به عنوان مالیات پرداخت کند که البته این رقم در برابر ۱۰۵ میلیارد تومان سودی که این فرد می‌برد، رقم چندانی نیست!
در پیش‌فروش سکه که در سال ۱۳۹۶ از سوی بانک مرکزی انجام شد، حدود ۵۸ هزار نفر کمتر از ۲۰ قطعه سکه خریدند که طبق قانون مشمول مالیات نمی‌شوند اما طبق اعلام رئیس سازمان امور مالیاتی، ۴۹۰ نفر بیش از هزار قطعه سکه خریده‌اند که ۳۸ نفر از آنها هر کدام بیش از ۵۰۰۰ قطعه سکه خریده‌اند و یک نفر هم به تنهایی ۳۸ هزار سکه بهار آزادی خریده است.
در این باره، سیاوش غیبی‌پور - کارشناس امور مالیاتی - در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه نرخ مالیات بر سکه از ۲۰ سکه به بالا مشمول مالیات تصاعدی (مالیاتی که با افزایش سود افزایش پیدا می‌کند) خواهد شد، اظهار کرد: بر اساس قوانین، اگر مشمولان مالیاتی در موعد مقرر اظهارنامه فعالیت‌های خود را پر کنند مشمول جریمه نمی‌شوند، در غیر این صورت باید علاوه بر مالیات تعیین شده، جریمه آن را نیز پرداخت کنند.
غیبی‌پور با بیان اینکه اگر مشمولین مالیات بر سکه پرونده مالیاتی نداشته باشند، مالیات تعلق گرفته به آنها بر اساس درآمدی که کسب کرده‌اند محاسبه خواهد شد، نرخ مالیات بر اشخاص حقیقی را بین ۱۵ تا ۲۵ درصد متغیر ارزیابی کرد.
این کارشناس مالیاتی همچنین محاسبه نرخ مالیات بر درآمد خریداران بیش از ۲۰۰ سکه را بر اساس ضریب هر قطعه سکه ارزیابی کرد و گفت که بر این اساس خریداران سکه باید حدود ۳۰ درصد از سود حاصل شده را به عنوان مالیات پرداخت کنند.
بر این اساس اگر بخواهیم میزان مالیات پرداختی توسط فردی که ۳۸ هزار سکه خرید است را برآورد کنیم باید این تعداد سکه را در ۲۵۰ هزار تومان (به عنوان ۳۰ درصد از مجموع سود) ضرب کنیم که مبلغی حدود ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خواهد شد.البته این تعداد سکه برای صاحب آن فقط حدود ۱۱۴ میلیارد تومان سود داشته است که با این حساب پرداخت ۹ میلیارد تومان به عنوان مالیات رقم بالایی نخواهد بود.
گفتنی است؛ پیش از این سازمان امور مالیاتی اعلام کرده که تمامی خریداران سکه که در سال ۱۳۹۷ نسبت به دریافت حداکثر ۲۰۰ سکه از سیستم بانکی اقدام کرده‌اند، مشمول این دستورالعمل و از نگهداری اسناد و مدارک و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند. نحوه تعیین این مالیات و پرداخت آن این گونه است که دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۷ سکه خود را دریافت کرده‌اند، تا ۲۰ سکه معاف از مالیات هستند.
بر این اساس، برای کسانی که بیش از ۲۰ سکه دریافت کرده‌اند، نسبت به مازاد ۲۰ سکه تا میزان ۶۰ سکه به ازای هرس که یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع؛ نسبت به مازاد ۶۰ سکه تا میزان ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه دو میلیون ریال مالیات مقطوع و نسبت به مازاد ۱۰۰ سکه تا میزان ۲۰۰ سکه به ازای هر سکه دو میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع تعیین شده است.
طبق این دستورالعمل مؤدیان این نوع فعالیت که مشمول مالیات نمی‌شوند، نیازی به ثبت‌نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت، اما مؤدیان مشمول باید جهت پرداخت مالیات به سامانه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه کنند.
همچنین مؤدیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یک‌جا در خردادماه ۱۳۹۸ ندارند، می‌توانند حداکثر تا چهار ماه به صورت مساوی، مالیات خود را پرداخت کنند. عدم پرداخت به موقع مالیات یا عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر، مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات‌های مستقیم از پایان خردادماه ۱۳۹۸ خواهد بود.
سازمان امور مالیاتی اعلام کرده که چنانچه مؤدیان مشمول این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین شده صرفاً از حیث عدم فروش سکه‌های دریافتی معترض باشند، می‌توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد کنند.
بر اساس این دستورالعمل، اشخاصی که بیش از ۲۰۰ سکه در سال ۱۳۹۷ دریافت کرده‌اند، مشمول این دستورالعمل نبوده و باید اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی تسلیم کنند.
ادارات کل امور مالیاتی نیز مکلفند ترتیبی اتخاذ کنند تا رسیدگی و مطالبه مالیات این اشخاص (اعم از اشخاصی که نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام کرده و همچنین اشخاصی که از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی خودداری کرده‌اند) حداکثر تا پایان سال جاری انجام گیرد.
همچنین اعلام شده صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده یا مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند، مشمول این دستورالعمل نمی‌شوند، اما مکلف هستند نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی شغلی خود اقدام کنند که موعد ارائه اظهارنامه برای اشخاص حقیقی خردادماه و برای اشخاص حقوقی تیرماه است
نام:
ایمیل:
* نظر: